جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4147- تاریخ : 1396/12/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

نگاهي به بازيگران سريال‌هاي نوروز؛
از «پرکارها» تا «آن‌ها که بازگشتند»


دريچه هنر


ميراث فرهنگي


انصراف «عطرتلخ» از جشنواره جهاني فجر


ادامه تصويربرداري «آنام» بعد از ايام نوروز


ميز خبر


 نگاهي به بازيگران سريال‌هاي نوروز؛
 از «پرکارها» تا «آن‌ها که بازگشتند» 

ثريا قاسمي، گوهر خيرانديش، رويا تيموريان، فرهاد آييش، عليرضا خمسه، مريم اميرجلالي، محمدرضا شريفي‌نيا، افسانه بايگان، محمود عزيزي و افسر اسدي از جمله بازيگران شناخته‌شده‌اي هستند که قرار است همراه با سريال‌هاي نوروزي به خانه‌هاي مخاطبان بيايند.
به گزارش ايسنا، امسال چهار سريال از شبکه‌هاي سيما با يکديگر به رقابت مي پردازند که «پايتخت 5» از سيروس مقدم در شبکه يک، «تعطيلات رويايي» از عليرضا اميني در شبکه دو، «ديوار به ديوار 2» از سامان مقدم در شبکه سه و همچنين «هيات مديره» ساخته مازيار ميري در شبکه پنج را شامل مي‌شود.
از ميان اين سريال‌ها، امسال «ديوار به ديوار» و «پايتخت»، دو مجموعه دنباله‌دار هستند که در ادامه کارهاي قبل روي آنتن مي‌روند.
محسن تنابنده با نقش نقي، ريما رامين فر با نقش هما، احمد مهرانفر با نقش ارسطو، عليرضا خمسه با نقش بابا پنجعلي بازيگران اصلي پايتخت هستند.
محمدرضا شريفي‌نيا، افسانه بايگان، محمود عزيزي، افسر اسدي، رضا يزداني، علي صادقي، علي اوجي، مريم معصومي، خاطره حاتمي، لاله اسکندري و مرتضي علي آبادي بازيگران اصلي «تعطيلات رويايي» هستند.
ثريا قاسمي، گوهر خيرانديش، رويا تيموريان، فرهاد آييش، پژمان جمشيدي، ويشکا آسايش، علي قربان زاده و ميترا حجار در «ديوار به ديوار» ايفاي نقش مي‌کنند و مريم اميرجلالي، حديث ميراميني، احسان کرمي، اميررضا دلاوري، رابعه مدني و اليکا عبدالرزاقي، ليلي رشيدي، زهرا داوودنژاد، رحيم نوروزي و کمند اميرسليماني بازيگران «هيات مديره»هستند.
از ميان اين بازيگران ليلي رشيدي، ميترا حجار، علي قربانزاده و احسان کرمي از جمله بازيگران جواني هستند که پس از مدت‌ها دوري از تلويزيون، نوروز 97 بار ديگر در قاب تلويزيون ديده خواهند شد.
«پايتخت» امسال هم در غيبت مهران احمدي
«پايتخت» که قرار است نوروز 97 از شبکه يک روي آنتن برود، امسال بدون شتابزدگي ساخته شد. اين مجموعه در مرحله صداگذاري و ساخت موسيقي است.
محسن تنابنده با نقش نقي، ريما رامين‌فر با نقش هما، احمد مهرانفر با نقش ارسطو، عليرضا خمسه با نقش بابا پنجعلي بازيگران اصلي اين سريال هستند و همچنان جاي خالي مهران احمدي در نقش بهبود فريبا در اين مجموعه احساس مي‌شود. مهران احمدي که جزو محبوب‌ترين شخصيت‌هاي اين مجموعه بود، از سري چهارم «پايتخت» با اين مجموعه خداحافظي کرد.
اين بازيگر پيش از اين درباره‌ي علت خداحافظي‌اش به ايسنا گفته بود: من علاقه خاصي به تيم سيروس مقدم و پايتختي‌ها دارم و خيلي دوست داشتم با آنها همکاري کنم ولي بر عکس بعضي از همکاران، نمي‌توانم در چند پروژه و همزمان با هم بازي کنم. حضور در چند پروژه انرژي زيادي از بازيگر مي‌گيرد؛ با توجه به اين مطلب که سريال پايتخت لوکيشن‌هاي زيادي دارد و من نمي‌توانم هم در تهران و در شهرستان در يک زمان مشخص باشم.
با اين حال مهران احمدي با کارگرداني «مصادره» ( با بازي رضا عطاران) و اکران نوروزي اين فيلم، بار ديگر نوروز شادي را براي علاقمندانش رقم مي‌زند.
تکرار همکاري افسانه‌ بايگان و محمدرضا شريفي‌نيا پس از يک دهه
محمدرضا شريفي‌نيا، افسانه بايگان، محمود عزيزي، افسر اسدي، رضا يزداني، علي صادقي و علي اوجي از بازيگران سريال نوروزي شبکه دو هستند.
محمدرضا شريفي‌نيا در نوروز 1387 هم در سريالي مناسبتي با عنوان «پيامک از ديار باقي» (به کارگرداني سيروس مقدم) ايفاي نقش کرده بود و مدتي بود که در تلويزيون حاضر نشده بود.
نکته جالب اينکه افسانه بايگان هم در همين سريال نوروزي ايفاي نقش داشت و بار ديگر با محمدرضا شريفي‌نيا هم‌بازي مي‌شود. بايگان در سريال نوروزي «روز حسرت» هم به کارگرداني سيروس مقدم بازي داشت که رمضان سال 87 پخش شد. آخرين سريالي که از افسانه بايگان به ثبت رسيده، پريا به کارگرداني حسين سهيلي‌زاده است که سال 95 روي آنتن رفت.
اما ديگر بازيگر سريال «تعطيلات رويايي» علي صادقي است که نسبتا تجربه زيادي براي بازي در مجموعه‌هاي نوروزي داشته است. «ما فرشته نيستيم» نوروز سال 93، «موج و صخره» نوروز 90 و «زن بابا» نوروز 89 از کارهاي اين بازيگر محسوب مي‌شود.
«ديوار به ديوار» با علي‌ قربانزاده و ميترا حجار در غيبت مهدي ژوله
اگرچه ديوار به ديوار هنوز به طور قطع سريال نوروزي شبکه سه اعلام نشده است اما اگر فرض را بر اين امر بگذاريم، بايد گوهر خيرانديش، رويا تيموريان، فرهاد آييش، پژمان جمشيدي، ويشکا آسايش و آزاده صمدي را بازيگران نوروزي بدانيم.
در فصل اول اين سريال امير مهدي ژوله هم به ايفاي نقش پرداخته بود که در فصل دوم حضور ندارد و بازيگران ديگري به کار اضافه شده‌اند.
علي قربان‌زاده و ميترا حجار به عنوان بازيگران جديد در اين فصل به سريال سامان مقدم پيوسته و جلوي دوربين رفته‌اند.
قربان‌زاده که با سريال «داستان يک شهر» اصغر فرهادي وارد تلويزيون شد، در ديگر سريال سامان مقدم با عنوان «شمس‌العماره» ايفاي نقش کرده و با فرهاد آييش همبازي بوده است. در «شمس‌العماره» رويا تيموريان هم ايفاي نقش داشت که اتفاقا حضور نسبتا قابل توجهي در سريال‌هاي مناسبتي داشته است.
از ميترا حجار هم بازي در چند سريال محدود به ثبت رسيده است که آخرين آن «سرزمين کهن» است که هنوز امکان پخش از تلويزيون را نيافته است. البته بازگشت او پس از چند سال غيبت در سينما و تلويزيون ايران، با ايفاي نقش در سريالي به نام «گمشده» بود که در نقشي کاملا متفاوت از آنچه پيشتر از او سراغ داشتيم مقابل دوربين رفت.
گوهر خيرانديش سال 88 با ايفاي نقش در سريال اشک‌ها و لبخندها به کارگرداني حسن فتحي اولين سريال نوروزي‌اش را به ثبت رساند. او در اين سريال در نقش «شمسي شال ‌فروش» حاضر شد.
در نوروز 1388 از شبکه يک پخش شد. ما فرشته نيستيم فلورا سام در نوروز چهار سال قبل ديگر سريال نوروزي خيرانديش است.
حضور پررنگ مريم اميرجلالي و بازگشت ليلي رشيدي
شبکه پنج که سال گذشته سريالي براي پخش نوروزي نداشت، از ابتداي امسال چند سريال را در کنداکتور پخش خود قرار داده و قرار است دوباره سريال نوروزي پخش کند.
بازيگراني نظير ثريا قاسمي، مريم اميرجلالي، حديث ميراميني، احسان کرمي، اميررضا دلاوري، رابعه مدني و اليکا عبدالرزاقي، ليلي رشيدي، زهرا داوودنژاد، رحيم نوروزي و کمند اميرسليماني با سريال نوروزي شبکه تهران که «هيات مديره» نام دارد به تلويزيون مي‌آيند.
مريم اميرجلالي از بازيگران «هيات مديره»، از جمله بازيگراني است که حضور پررنگي در سريال‌هاي نوروزي داشته است. از «نقطه‌چين» که نوروز 83 پخش شد تا «روزهاي بد به‌در» نوروز 93، 10 سال را براي اميرجلالي رقم زده است که در بين آن نيز سريال‌هاي مناسبتي و نوروزي بسياري را بازي کرده است.
«ترش و شيرين» به کارگرداني رضا عطاران که در نوروز 1386 از شبکه سه پخش شد و «چارديواري» ساخته سيروس مقدم در نوروز 1389 از ديگر کارهاي اين بازيگر هستند.


 دريچه هنر 

گريم متفاوت "مهران مديري" در يک فيلم سينمايي
مهران مديري با نقش متفاوتي در فيلم «ما همه با هم هستيم» کمال تبريزي ايفاي نقش مي‌کند.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ مهران مديري با نقش متفاوتي در فيلم سينمايي «ما همه با هم هستيم» کمال تبريزي ايفاي نقش
مي‌کند.
محمدرضا گلزار به عنوان بازيگر فيلم «ما همه با هم هستيم» کمال تبريزي انتخاب شد و قرار است نقش کوتاهي را در اين فيلم ايفا کند. همچنين پژمان جمشيدي و ويشکا آسايش ديگر بازيگراني هستند که براي بازي در اين پروژه به تهيه کنندگي رضا ميرکريمي به توافق رسيده اند.
قرار بود لوون هفتوان هم جزو بازيگران اين پروژه باشد که با درگذشت او سازندگان «ما همه با هم هستيم» در حال مذاکره براي انتخاب جانشين او هستند.
نام اين فيلم در ابتدا «ول شدگان» بود اما پروانه ساخت فيلم به نام «ما همه با هم هستيم» صادر شده است.
اين فيلم بيش از ده بازيگر سرشناس دارد.حسين اميري دوماري، پدرام پوراميري، و محمد داودي گروه فيلمنامه نويسان کمدي تازه کمال تبريزي هستند.

 

تعطيلي سينماها به مناسبت شهادت امام هادي(ع)
سينماهاي سراسر کشور به مناسبت شهادت امام هادي (ع) روز اول فروردين ماه تعطيل خواهد بود.
غلامرضا فرجي سخنگوي شوراي صنفي نمايش درگفت‌وگو با فارس درباره تعطيلي سينماها در روز اول فروردين ماه 97 گفت: به مناسبت شهادت امام علي‌النقي(ع) سينماهاي سراسر کشور روز اول فروردين ماه تا ساعت 17:00 تعطيل خواهد
بود.
وي تاکيد کرد: روز 29 اسفندماه سينماهاي سراسر کشور باز خواهد بود.


 ميراث فرهنگي 

خانه شکوهي يزد؛ بنايي خشتي با تزئينات زيبا
مريم اخوان صالح
خانه شكوهي يزد يكي از خانه هاي زيبا در دوران قاجار مي باشد كه در كنار مسجد يزد قرار دارد.
باني اوليه اين بناي قديمي مرحوم "وزيري" موسس كتابخانه وزيري يزد مي باشد كه بعدها به تملك آقاي شكوهي درآمد و وي نام اين خانه را تغيير داد.
قدمت اين خانه به 110 سال پيش برمي گردد.
اين خانه داراي دو درب ورودي و چهار حياط مي باشد، يكي از حياط ها نارنجستان نام دارد كه مربعي شكل است و ورودي مجزايي دارد.حياط ديگر اندروني است كه حوض بزرگي وسط آن قرار دارد.اين خانه همچنين داراي تالار و پنج در بزرگ براي مهمانان، باغچه بزرگ و ايوان زيبا مي باشد.
ورودي اصلي خانه يك درب چوبي است با كوبه هايي كه مخصوص زن و مرد است.در اين خانه مطبخ و حوض خانه نيز وجود دارد، حوض خانه داراي شكل هندسي زيبا است و حوض كوچكي در آن قرار دارد و سقف آن گنبدي شكل و با تزئينات زيبا
مي باشد.مصالح به كار رفته در اين خانه تماما از خشت است.
امروزه اين خانه در اختيار ميراث فرهنگي يزد قرار دارد.


 انصراف «عطرتلخ» از جشنواره جهاني فجر 

علي ابراهيمي کارگردان فيلم سينمايي «عطرتلخ» در ارتباط با آخرين وضعيت اين فيلم سينمايي گفت: اين فيلم براي جشنواره جهاني فجر فرستاده شد، ولي هفته گذشته از حضور در اين جشنواره انصراف دادم و تصميم گرفتم که در جشنواره جهاني فجر حضور نداشته باشم.وي در خصوص انصراف از حضور در اين جشنواره افزود: دليل خاصي ندارد، قصد داشتم يک سري تغييرات فني روي فيلم انجام دهم و اين باعث مي شد که فيلم کمي تغيير کند.خاطره اسدي،شيوا مکينيان، شهرام حقيقت دوست و ...... بازيگران اين فيلم هستند.


 ادامه تصويربرداري «آنام» بعد از ايام نوروز 

«براي چند روز تصويربرداري اين سريال را تعطيل خواهيم کرد و بعد از تعطيلات دوباره از سر خواهيم گرفت. پخش اين سريال نيز با آمدن نوروز متوقف خواهد شد.»جواد افشار کارگردان سريال «آنام» گفت: در حال حاضر در منطقه بلوار مرزداران و شهرک غرب تهران مشغول تصويربرداري هستيم و مجيد واشقاني و عبدالرضا اکبري جلوي دوربين اين سريال هستند.کارگردان سريال «کيميا» در پايان درباره توليد مجموعه جديدش افزود: درباره توليد اين سريال هنوز تصميمي نگرفته ام. صحبت هايي راجع به توليد سريال «گاندو» شده است.


 ميز خبر 

اجراي تئاتر موزيکال مشهدي عباد در ايام نوروز
تئاتر موزيکال «مشهدي عباد» به دليل استقبال در تهران در ايام نوروز نيز تمديد شد.
نمايش ترکي مشهدي عباد به کارگرداني ميترا قاصدي ساران همراه با موسيقي زنده و گروه محلي که قرار بود اجرايش تا انتهاي سال در تهران به اتمام برسد به دليل اقبال مخاطبان در ايام نوروز نيز تمديد شد.
داستان اين نمايش درباره گلناز دختري است که جوان که عاشق پسري شده که شغلش نظامي است. از قضا پيرمردي به نام مشهدي عباد که بسيار ثروتمند است عاشق اين دختر مي‌شود و پدر دختر به ازدواج گلناز با مشهدي عباد اصرار مي‌کند تا اينکه اتفاقاتي اين بين مي‌افتد.
اين نمايش هر شب ساعت 18 در ايام نوروز از سوم فروردين ماه در سينما تئاتر المپيک برگزار مي‌شود.

 

رازهاي جوان ماندن آقاي بازيگر؛
آرنولد: سن يک عدد است
آرنولد شوارتزنگر در 70 سالگي اعلام کرد فکر مي‌کند همان فردي است که 20 سال پيش بود و مي‌تواند همان‌ کارها را انجام دهد.
به گزارش مهر به نقل از ديلي ميل، آرنولد شوارتزنگر بدنسازي که به بازيگر بدل شد، اکنون در استراليا به سر مي‌برد تا در يک اکسپوي بدن‌سازي شرکت کند.
وي در گفتگويي اعلام کرد به نظرش سن تنها يک عدد است. وي گفت:من حالا (در 70 سالگي) همان احساسي را دارم که 20 سال پيش داشتم.
فستيوال ورزشي آرنولد 2018 که در ملبورن استراليا برگزار مي‌شود يکي از بزرگ‌ترين اکسپوهاي بدن‌سازي در استرالياست.
فرماندار پيشين کاليفرنيا در نخستين روز اين فستيوال به خبرنگاران گفت هر روز براي بدنسازي کار مي‌کند.
وي گفت: هر روز وزنه مي‌زنم، باشگاه مي‌روم، دوچرخه سواري مي‌کنم. هنوز اسکي يا هر کار ديگري از اين دست را انجام مي‌دهم.
آرنولد براي تشويق ديگران افزود: برنامه روزانه‌ام اين است که ساعت 5 صبح بيدار شوم و با دوچرخه تا باشگاه بروم. يک ساعت آنجا هستم بعد دوباره با دوچرخه خانه مي‌روم و صبحانه مي‌خورم.
بازيگر «ترميناتور» ‌عنوان کرد: وقتي شما شطرنج بازي مي‌کنيد نمي‌توانيد به چيز ديگري فکر کنيد مگر اين که بايد حريف را شکست بدهيد. بايد هر ثانيه در تمرکز کامل باشيد.
وي گفت شطرنج هم بخشي از برنامه روزانه‌اش است که او را از نظر ذهني تازه و متمرکز نگه مي‌دارد.
در اين رقابت‌هاي خيريه که به نام آرنولد هر سال در استراليا برگزار مي‌شود حدود 10 هزار نفر در زمينه بدنسازي با هم رقابت مي‌کنند.

 

در تابستان سال 97؛
شهاب حسيني با «دوازده مرد خشمگين» همراه مي‌شود

شهاب حسيني قصد دارد در مقام کارگردان، نمايش «دوازده مرد خشمگين» را تابستان سال 97 روي صحنه ببرد.
به گزارش مهر، شهاب حسيني بازيگر مطرح و شناخته شده سينما و تئاتر که تابستان سال جاري نمايش «اعتراف» را با حضور بازيگراني چون علي نصيريان در سالن اصلي مجموعه تئاتر شهر به صحنه برد و پرمخاطب ترين و در عين حال پرفروش ترين نمايش سالن اصلي لقب گرفت، قصد دارد در سال 97 بار ديگر در مقام کارگردان تئاتر اثري را روي صحنه ببرد.حسيني اين بار قصد دارد تابستان سال 97 نمايش «دوازده مرد خشمگين» اثر رجينالد روز را که توسط داريوش مؤدبيان ترجمه شده است، روي صحنه ببرد.به احتمال زياد تالار وحدت ميزبان جديدترين تجربه کارگرداني شهاب حسيني خواهد بود.در اين اثر نمايشي بازيگراني چون علي نصيريان و رامين ناصرنصير به ايفاي نقش خواهند پرداخت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي