جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4147- تاریخ : 1396/12/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

يک معرفي، يک خوانش
توفان کاترينا و ماه !


يونو، الهه مادري


لاک‌پشت دريايي؛ سفر به‌سوي انقراض!


يواشكي


دل گويه


سرمقاله


 يک معرفي، يک خوانش
 توفان کاترينا و ماه ! 

عنوان کتاب: زير نور ماه شيشه اي
نويسنده: ژاکلين وودسون
ترجمه: کيوان عبيدي ‌آشتياني
لورل دانو مادر و مادربزرگش را در توفان کاترينا از دست مي‌دهد و سعي مي‌کند راهي براي فائق آمدن بر دردهايش پيدا کند. او براي مدت کوتاهي در دسته‌ي تشويق کننده‌هاي تيم بسکتبال مدرسه قرار مي‌گيرد و دوست تازه‌اي پيدا مي‌کند. اما با وجود موفقيت در تيم و پيدا کردن دوستي خوب خاطرات رهايش نمي‌کنند.
اورل به مواد مخدر روي مي آورد و خيلي زود گرفتار طلسم ماده‌اي به نام ماه مي‌شود.
ماه فراموشي مي‌آورد و لورل مي‌تواند خاطرات دردناک را فراموش کند. اما خيلي زود همه‌چيز نابود مي‌شود. داستان حول دو محور
مي‌چرخد.
موضوع اصلي اعتياد و فراگير شدن آن، دغدغه‌ي اصلي نويسنده است اما داستان با اشاره به توفان کاترينا و تغييرات محيط زيستي و پيامدهاي فاجعه‌بار آن، در واقع مخاطب را درگير دو موضوع کرده‌است.
زبان عاطفي داستان چنان خواننده را درگير مي‌کند که دلش مي‌خواهد همراه دست‌هاي پرتوان موسي شود و لورل را از دام اعتياد رها کند.
وودسون داستان را در بخش‌هاي کوتاه نوشته است که از نکات مثبت داستان است و قابليت و کشش‌پذيري داستان را افزايش مي‌دهد. وودسون با نگاهي واقع‌گرا مسئله‌ي اعتياد را مطرح مي‌کند، چرا که براي نوشتن اين داستان يک‌سال را در مرکز بازپروري معتادان سپري کرده است.
تمايل به مواد مخدر و روي آوردن به آن به عنوان مسکني براي تسکين دردها در لحظه اتفاق مي‌افتد. که در اين داستان به‌خوبي آن لحظه به تصوير کشيده شده‌است.
توجه به اين داستان از اين نظر اهميت دارد که داستان‌هايي با اين مضامين در ادبيات نوجوانان بسيار نادر است.


 يونو، الهه مادري 

نام‌هاي ديگر: رجينا (ملکه)
همسر: ژوپيتر
والدين: ساترن
خانواده: ژوپيتر، نپتون، پلوتو، وستا، سرس

يونو (Iuno) ملکه‌ي آسمان و ايزدبانوي زنان جهان در اساطير روم باستان بوده است. وي در عين حال الهه‌ي ازدواج و الهه‌ي مادري نيز به‌شمار مي‌آمد. او هم‌سان هرا در اساطير يوناني است.
او را هميشه نمونه‌ي کامل يک همسر خردمند و وفادار مي‌شمردند، بر پيشاني او به‌طور عادت تاج زيبائي نهاده شده بود و بر تن جامه‌اي بلند داشت که همه‌ي اندامش را پوشانده بود.
عصاي جواهرنشان که فاخته کوچکي بر بال‌هاي آن بود در يک دست و اناري که در يونان نماد عشق و فرزندآوري بود در دست ديگر داشت.نيايشگاه‌هايي که براي پرستش اين ايزدبانو ساخته مي‌شده، هميشه در بلندي‌ها قرار داشت که معروف‌ترين آن‌ها درکوسي بود.


 لاک‌پشت دريايي؛ سفر به‌سوي انقراض! 

لاک‌پشت‌هاي دريايي جزء رده‌ي خزندگان (Reptiles) هستند. موجوداتي با جثه‌اي بزرگ و با قدمت 275 ميليون ساله که از عصر دايناسورها تاکنون دوام آورده‌اند. لاک‌پشت‌ها با مهاجرت‌هاي طولاني در اکثر سواحل اقيانوس‌ها و درياها زندگي مي‌کنند. از 8 گونه لاک‌پشت دريايي شناسايي‌شده در جهان، 7 گونه‌ي آن در ليست سرخ اتحاديه‌ي جهاني حفاظت از طبيعت (IUCN Red List) ثبت گرديده‌اند و از اين ميان 5 گونه در آب‌هاي خليج فارس مشاهده شده‌اند که در صورت عدم اجراي برنامه‌هاي صحيح حفاظتي جهت حفظ زيستگاه‌هاي طبيعي آن، به‌شدت آسيب خواهند ديد. تمامي 5 گونه لاک‌پشت دريايي، در ضميمه‌ي شماره‌ي 1 کنوانسيون جهاني منع تجارت گونه‌هاي در معرض در خطر انقراض (CITES) دسته‌بندي شده‌اند که اين حاکي از شرايط نامساعد زيستگاهي آن‌ها مي‌باشد.
iew.ir


 يواشكي 

بخور، بازي کن، آلوده کن!
آذر فخري
اين‌را يواشکي بگويم يا نگويم؟ نمي‌دونم. اين‌بار به خودتون مربوطه؛ چون چيزي که مي‌گم خيلي هم يواشکي نيست! حالا که تعطيلات نوروزي از راه رسيده و همين روزاست که با چشم‌هاي نيمه باز و خواب‌آلود، بيفتيم تو ترافيک جاده‌ي شمال، و تو همون جاده، بخوريم و بازي کنيم و مراسم تحويل سال رو به‌جا بياريم؛ خوبه يادآوري کنم که حواس‌تون باشه تا هر جا مي‌تونيد زباله توليد کنيد و بريزيد تو حاشيه‌ي جاده‌ها. از پنجره‌ي ماشين‌تون هم مي‌تونيد اين کارو انجام بديد. تا مي‌تونين ترکه‌ي درخت‌ها را بشکنيد و با آتيشش جوج بزنيد به بدن! بعدش هم مهم نيست که آتيش رو خاموش مي‌کنيد يا نه. مهم اينه که در يک حرکت همگاني ، بيفتيد به‌جان بهاري که نرسيده، مچاله‌اش بکنين و بريزين تو دشت و بيابون و دوباره به گرد و غبار و دود شهرهاتون برگردين!


 دل گويه 

بشنو، ببين، قضاوت نکن!
ياد بگير که در زندگي نه در مورد ديگران پيش‌داوري و قضاوت کني و نه به قضاوت ديگران در مورد خودت توجه کني. به‌جاي پرداختن به ديدگاه و نگاه مردم در مورد خودت ، به اتفاقات واقعي همين الانِ زندگي‌ات نگاه کن .
وقتي ياد بگيري تاثير فرآيند قضاوت و پيش‌داوري ذهن خود روي چيزي که مي‌بيني و درمي‌يابي را به صفر برساني به‌همان شکل تاثير نظر و حکم و قضاوت آدم‌هاي بيرون را هم روي وجود خودت به صفر مي‌رساني .
به زبان ساده، زماني مي‌رسد که متوجه مي‌شوي بيروني‌ها سر و صدا مي‌کنند و راجع به تو نظر مي‌دهند، تو در اين لحظات مي‌شنوي اما تحت تاثير قرار نمي‌گيري . عصباني نمي‌شوي و تحريک نمي‌شوي . حرف‌هاي آن‌ها و خود آن‌ها را به‌عنوان يک واقعيت مي‌بيني . نه از تمجيدشان شاد مي‌شوي و نه از دشنام‌ها و اهانت‌ها ناراحت
مي‌شوي . حرف‌ها را مي‌شنوي، قضاوت ديگران را در مورد خودت و بقيه‌ي اتفاقات عالم با دقت مي‌بيني و بعد مثل يک ناظر بي‌نظر آن را رها مي‌کني و سراغ اتفاق بعدي که در الآن و لحظه به لحظه زندگي‌‌ات رخ مي‌دهد مي‌روي .به همين سادگي!
هشت بهشت


 سرمقاله 

سالي آرام براي همه كودكان دنيا!


زهرا کيان بخت

سال 96 رو به اتمام است؛ سالي با انبوه رويدادهاي تلخ و شيرين فردي و اجتماعي كه مي‌رود تا به تاريخ بپيوندد و با رفتنش، سال جديد، به روزمرگي‌ها و تكرار مكررات ما رنگ ديگري بزند. اگر از هر يك از ما سوال كنند شيرين‌ترين و تلخ‌ترين اتفاقات امسال، كدام بوده‌اند؟ قطعا پاسخهاي ما با هم تفاوتهاي بسياري خواهد داشت. اما به احتمال قريب به يقين، همه ما اين نكته را مي‌پذيريم كه يكي از تلخ‌ترين اتفاقات جهان در سالي كه در پايان آن قرار داريم، تداوم خشونت‌ها و كشته و مجروح شدن كودكان و نوجواناني است كه در نقاط مختلف دنيا، هر يك به شكل و بهانه‌اي، مورد آسيب قرار گرفتند؛ چه، كودكان و نوجواناني كه در اثر درگيري‌هاي قومي و مليتي، جنگي را كه سنخيت و تناسبي با دنياي درون‌شان نداشت، ديدند و چه بسا كشته شدند و چه، كودكان و نوجواناني كه در سراسر دنيا، فارغ از هر نژاد و مليت و قوميتي، به شكل‌هاي مختلف، قرباني ناامني‌ها شدند.
چه، كودكان و نوجواناني كه بدون توجه به سن و سالشان، براي مأموريتهاي نظامي و شركت در گروههاي سياسي و جنگهاي نظامي، آموزش داده شدند و چه آنهايي كه با عدم درك از سوي اطرافيان و در اثر ناآگاهي‌ها، صدمه ديدند. هر چند سازمان ملل، پيش‌تر از طرف‌هاي جنگ در همه دنيا خواسته بود به حفاظت كودكان و رعايت حقوق آنها بيشتر توجه نشان دهند، اما آمارها و مشاهدات حاكي از آن است كه دنياي معاصر، هنوز هم به واقعيت تلخ نقض حقوق كودكان، واكنشي كه بايد و شايد را نشان نمي‌دهد. بگذريم كه در بسياري از كشورهاي بدون جنگ هم، مصداقهاي نقض حقوق كودكان آن قدر زياد است كه نمي‌توان به سادگي از كنارش گذشت؛ به علاوه، با توجه به اهميت و حساسيتي كه نوع زندگي كودكان و شرايط محيطي مي‌تواند بر جسم و روح آنها داشته باشد، حتي يك مورد ناهنجاري و زير پا گذاشتن حقوق كودكان نيز زياد است.
چه رسد به آمارهاي باورنكردني كه هر روز از شرايط بد زندگي هزاران كودك، حكايت مي‌كنند. شايد يكي از مهمترين ملاكهاي توسعه‌يافتگي و عدالت اجتماعي، گسترش آزادي‌هاي كودكان و نوجوانان و ايجاد فضايي براي آنهاست كه بتوانند بدون دغدغه، بدون احساس عدم امنيت، بدون اينكه مجبور به آشنا شدن با قحطي، گرسنگي، فقر، شرايط نابرابر تحصيلي و معيشتي، قطع عضو، بمباران و... باشند، به اموري بپردازند كه قطعاً، شخصيت آنها را در بزرگسالي شكل خواهد داد. بايد اميدوار بود سال جديد، سالي خوب در همه ابعاد و از جمله تحقق واقعي حقوق كودكان و نوجوانان در دنيا باشد، تا بلكه اخبار مختلف قرباني شدن كودكان و نوجوانان را كمتر بشنويم و بخوانيم.
zahrakianbakht@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي