جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4144- تاریخ : 1396/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

دومين کمپين حمايت از بچه‌ها
چهارشنبه‌سوري بدون ترقه در کانون فرخ شهر


برپايي جشنواره کانون و مدرسه در رامسر


دانش‌آموزان شبانه‌روزي عفاف در کانون پرورش فکري مراوه‌تپه


از فعالان پست داراب تجليل شد


گل لبخند بر لبان دانش‌آموزان روستاهاي البرز


احياي آيين چراغ‌گيران از سوي کانون شهرکرد


 دومين کمپين حمايت از بچه‌ها
 چهارشنبه‌سوري بدون ترقه در کانون فرخ شهر 

احياي آيين سنتي چهارشنبه‌سوري از جمله مواردي است که بايد به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان چهار محال و بختياري، مژگان کاووسي مسوول مرکز فرهنگي هنري فرخشهر در کمپين حمايت کودکان و نوجوانان از چهارشنبه‌سوري بدون ترقه کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اظهار کرد: در اجراي آيين سنتي به ويژه چهارشنبه‌سوري بايد به نکات اخلاقي و آيين‌هاي ملي در خصوص اين روز توجه شود.
وي ادامه داد: وقتي کودکان و نوجوانان از کودکي با آداب و رسوم واقعي ايام آشنا شوند مي‌توانند در آينده نيز به اين آداب پايبند باشند و در اجراي آيين‌هاي ملي از جمله چهار شنبه سوري مشکلي نداشته باشيم.
مژگان کاووسي افزود: وقتي که اين اداب محلي توسط مردم دريافت شود موجب ارتقاي فرهنگي مي‌شود و ساختار فرهنگي والا از خلال نمادها و نشانه‌ها بيرون مي‌آيد.
وي افزود: زماني که فرهنگ شکل بگيرد و ارتقا پيدا کند شاهد مؤلفه‌هاي مختلف از جمله نشاط، پويايي و سلامت در جامعه مي‌شويم.
مسوول مرکز فرهنگي‌هنري فرخشهر تصريح کرد: با احياي آيين‌هايي نظير قاشق زني و تبيين اين ايام براي کودکان و نوجوانان مي‌توان به رشد فرهنگي اين قشر افزود و پيام‌هاي درست اين ايام را در ميان آنان ترويج داد و از خطرات ناشي از نا آگاهي در ميان اين اعضا جلوگيري کرد.


 برپايي جشنواره کانون و مدرسه در رامسر  

همزمان با پايان سال، جشنواره طرح کانون‌مدرسه در مرکز رامسر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان مازندران، جشنواره طرح کانون و مدرسه با عنوان " جشنواره 97 " با دريافت بيش از 108 اثر اعضاي طرح، در کانون رامسر برگزار شد. ‌
به گفته مسؤول کانون پرورش فکري رامسر، جشنواره 97 با حضور محمد آزاد فرماندار رامسر، سعيد صفاتي رييس شوراي شهر، محمد ابراهيم حاجي‌پور رييس اداره اوقاف و امور خيريه و جمعي از معلمين و والدين با هدف آشنايي اعضا با فلسفه نو شدن، خانه‌تکاني وآداب و رسوم مربوط به عيد برگزار شد.
فاطمه نعمتي اظهار داشت: در اين مراسم فيلم نوسال با مضمون آداب و رسوم مربوط به شهرستان رامسر و قوم گالش و گيلک به نمايش درآمد. سپس با داوري کودکان از هفت نفر از برگزيدگان جشنواره تجليل شد. در انتهاي جشنواره اعضا دست سازه‌هاي 97 را براي شرکت در بخش دوم همايش با نام عکس عيد در کنار بهترين‌ها به خانه بردند.
همايش عکس عيد با بهترين‌ها در ارديبهشت 97 برگزار مي‌شود.
اما در عين حال اين مرکز در برنامه‌اي ديگر از اعضاي خير خود که در حادثه تلخ زلزله کرمانشاه، همنوعان کودک و نوجوان خود را حمايت کردند، تقدير کرد.
محمد آزاد فرماندار رامسر ضمن تقدير از نگاه مهارتي و بينش افزايي در فعاليت‌هاي کانون گفت: وجود فضاي کانون پرورش رامسر فرصت مغتنمي است که براي کودکي ما مهيا نبوده. چه خوب که با استفاده از برنامه پرورشي و آموزش تخصصي آن و حضور مربيان توانمند براي ايراني آباد بکوشيم.
وي با اشاره به حادثه تلخ کرمانشاه افزود: ما مصداق شعر بني آدم اعضاي يکديگرند هستيم و اقدام خيرين کودک و نوجوان جاي بسي تقدير و تشکر دارد.
در ادامه نعمتي سارخانلو، ضمن تشکر از مشارکت اعضا گفت: فرايند دست‌سازه‌ها يک اقدام چندين ماه است و در اين فرصت دوستان کانون ما با فلسفه کمک به يکديگر و دگرخواهي براي شکل گيري مفهوم يک خانه و مشارکت در آن آشناشدند.
وي افزود در آستانه خانه‌تکاني دل‌ها و آغاز سال جديد با مشارکت و مساعدت بيش از 70 عضو کانوني، والدين و مسؤولين، دست‌سازه‌هايي جهت فروش آماده شد و از عوايد حاصل از آن لباس‌هاي نو براي کودکان زلزله زده کرمانشاه مهيا و ارسال گرديد.


 دانش‌آموزان شبانه‌روزي عفاف در کانون پرورش فکري مراوه‌تپه 

دانش‌آموزان مدرسه شبانه‌روزي عفاف به همراه معلمان خود در مرکز فرهنگي‌هنري مراوه‌تپه حضور يافته و از نزديک با گوشه‌اي از فعاليت‌هاي فرهنگي‌، هنري، ادبي، علمي و مذهبي کانون آشنا شدند.
به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان، در اين روز بيش از 50 نفر از دانش‌آموزان مدرسه شبانه‌روزي عفاف ضمن آشنايي با فعاليت‌هاي متنوع کانون پرورش فکري از چگونگي عضويت و بهره‌مندي از خدمات و ظرفيت‌هاي اين مجموعه مطلع شدند.
حضور در کارگاه‌هاي معرفي کتاب، شعرخواني و نمايش‌نامه‌خواني از برنامه‌هاي جذاب اين روز بود. از فعالان پست داراب تجليل شد 

از فعالان حوزه پستي شهرستان داراب در مرکز فرهنگي هنري کانون در اين شهر تجليل شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان فارس، طي مراسمي با حضور سرپرست و رابطين پستي و همکاران مرکز فرهنگي‌هنري شماره 1 داراب از مسوولان دفترهاي فعال پستي روستايي با اهداي لوح و هديه تقدير شد. در اين جلسه مسوول مرکز ضمن معرفي فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان و واحد‌هاي سيار و پستي به اهميت ترويج فرهنگ کتاب و کتاب‌خواني اشاره و فعاليت‌هاي کتاب‌خانه پستي را به طور کامل تشريح کرد. سرپرست اداره پست داراب نيز ضمن تقدير از مسوولان کانون و کتاب‌خانه پستي تلاش مربيان را در فرهنگ‌سازي و اشاعه کتاب و کتاب‌خواني ارزشمند دانست و آمادگي خود را براي ادامه همکاري اعلام کرد.
در اين نشست رابطين پستي به تبادل تجربه با ساير همکارانشان پرداختند و پيشنهادهاي خود را براي ارسال هرچه بهتر کتاب‌ها به دست اعضاي واحد پستي بيان کردند. در ادامه مدعوين از کتاب‌خانه پستي بازديد و از نمايشگاه آثار اعضا ديدن کردند. گل لبخند بر لبان دانش‌آموزان روستاهاي البرز 

کارشناسان و مربيان کانون با حضور در روستاهاي البرز براي کودکان و نوجوانان روستايي برنامه اجرا مي‌کنند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان ونوجوانان استان البرز، اين مجموعه با هدف خدمت‌رساني به مناطق مختلف استان که از داشتن کتاب‌خانه ثابت کانون محروم هستند، علاوه بر اعزام کتاب‌خانه سيار روستايي و امانت کتاب، تيم‌هايي از مربيان و کارشناسان را جهت اجراي فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي، به اين مناطق اعزام مي‌کند.
گفتني است در روز يکشنبه 20 اسفند 1396، دانش‌آموزان مدرسه مختلط روستايي شهداي اوغلان تپه واقع در منطقه سهيليه شهرستان ساوجبلاغ، ميزبان معاون فرهنگي و کارشناسان فرهنگي و ادبي کانون البرز بودند.
در اين نشست برنامه‌هاي مختلفي از جمله قصه‌گويي، نمايش خلاق با موضوع "معرفي سين‌هاي هفت سين" و مسابقه جمله‌سازي و حفظ شعر، توسط زهرا مرادي مربي فرهنگي مرکز شماره سه کرج و طاهره گرمسيري و مريم کوچکي، کارشناسان فرهنگي و هنري اين استان براي دانش‌آموزان اجرا شد.
همچنين مهري فلاح معاون فرهنگي و علي امام وردي زاده، مربي سيار روستايي کانون استان نيز گفت‌وگويي با اميدوار مدير مدرسه به منظور انجام تعاملات بيشتر انجام دادند.


 احياي آيين چراغ‌گيران از سوي کانون شهرکرد  

در آستانه سال جديد، کودکان و نوجوانان استان چهارمحال و بختياري با آيين‌هاي سنتي و ملي سرزمين‌شان آشنا شدند.سميه ويسي مسوول مرکز فرهنگي هنري شماره 2 شهرکرد از اجراي مراسم چراغ گيران در روزهاي پاياني سال 96 توسط اعضاي کودک و نوجوان مرکز در امامزاده دو معصوم شهرکرد خبر داد.
وي ضمن اشاره به اين که آيين چراغ گيران (بران) يکي از آيين‌هاي سنتي استان محسوب مي‌شود هدف از اجراي اين برنامه را اشاعه فرهنگ بومي محلي و ترويج مفاهيم ديني و ملي در سايه اين حرکت‌هاي نمادين دانست.
سميه ويسي با اشاره به آشنايي کودکان و نوجوانان با آيينهاي محلي پيوند نسل امروز با آيين‌هاي گذشته و پرورش حس ديني در کودکان ونوجوانان را از جمله موارد مورد توجه در اجراي اين مراسم عنوان کرد.وي افزود: اين فرهنگ مبني بر آداب،رسوم، اعتقادات و باورهاي ديني مردم استان شکل گرفته است و چند ساعت قبل از سال تحويل در امامزادگان استان اجرا مي‌شود.
آيين چراغ بران برگرفته از اعتقاد مذهبي مردم به روشنايي و نور معصومين در مسير زندگي آنان است و مردم استان همه ساله چراغ خانه‌ها و اجاق خود را با شمعي که از امامزاده است روشن مي‌کنند و نور و گرماي امامزاده را به يمن سالي پر برکت و خير به خانه خود مي‌برند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون