جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4144- تاریخ : 1396/12/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


اكران نوروزي 7 فيلم در سينماها


ساخت فيلم زندگي «شهيد بهشتي»


حضور دوباره «فرزاد فرزين» در يك سريال


«گلزار»؛ بازرس نامحسوس پليس راهور


«بيسکوئيت حيواني» در دست ستارگان هاليوود


نمايش «بي نامي» در زوريخ


يادداشت


ميز خبر


ميراث فرهنگي


 اكران نوروزي 7 فيلم در سينماها 

7 فيلم در اکران نوروزي روي پرده سينماها مي‌آيند که در ميان اين آثار 3 فيلم کمدي،3 فيلم اجتماعي و يک فيلم انيميشن ديده مي‌شود.
‌به گزارش فارس، پس از اتمام جشنواره فيلم فجر رقابت تنگاتنگي بين اکران نوروزي به عنوان يکي از طلايي‌ترين زمان هاي اکران سينما، بين آثار سينمايي که در جشنواره به نمايش درآمدند يا در جشنواره حضور نداشتند ديده مي‌شود.
امسال نيز طبق روال سال‌هاي پيش اين رقابت در ميان آثار کمدي به شدت ديده
مي شد و اکثر اين آثار خود را براي حضور در جشنواره فيلم فجر آماده مي‌کردند. از ميان 16 فيلم سينمايي که دفاتر متقاضي اکران آن هستند.
«به وقت شام» به سرگروهي پرديس کورش، «لاتاري» به سرگروهي استقلال، «لونه زنبور» به سرگروهي سينما ايران، «مصادره» به سرگروهي سينما جوان ، «فيلشاه» به سرگروهي پرديس آزادي، «خرگيوش» به سرگروهي پرديس زندگي و «فراري» به سرگروهي سينما ماندانا در نوروز 97 به نمايش در مي آيند.
«به وقت شام»
جديدترين ساخته ابراهيم حاتمي کيا با عنوان «به وقت شام» داستان دو خلبان ايراني را روايت مي‌کند که قصد دارند مردم را از محاصره داعش خارج کنند اما با سقوط هواپيما آن‌ها به سرنوشتي عجيب دچار مي‌شوند.
در اين فيلم علاوه بر بابک حميديان و هادي حجازي فر، بازيگران غيرايراني از جمله پير داغر، خالد السيد، رامي عطاالله، ليث مفتي، منذر زين الدين، جوزيف سلامه، علي سکر، محمد شعبان، سامر خليلي به ايفاي نقش مي‌پردازند.
«به وقت شام» به دليل صحنه‌هايي که در آن تعبيه شده و خشونت داعش را به نمايش مي گذارد، با محدوديت سني زير 12 اکران مي‌شود. اين فيلم توسط محمد خزاعي تهيه شده و محصول رسانه فرهنگي هنري اوج است.
«لاتاري»
لاتاري فيلمي به کارگرداني محمدحسين مهدويان و به تهيه‌کنندگي سيد محمود رضوي است.اين فيلم ملتهب به موضوع قاچاق دختران ايراني به کشور هاي حاشيه خليج فارس توجه دارد.
در اين فيلم حميد فرخ‌نژاد، ساعد سهيلي، هادي حجازي‌فر، نادر سليماني، مهدي زمين پرداز، عليرضا استادي، جواد عزتي، زيبا کرمعلي ، مهسا باقري به ايفاي نقش مي پردازند.
«لونه زنبور»
فيلم سينمايي «لونه زنبور» به کارگرداني برزو نيک‌نژاد داستان دو سارق خرده پا است که با تحويل گرفتن جعبه اي وارد ماجرايي بزرگ مي شوند.
اين فيلم در سال جاري توليد شد و سازندگان قصد داشتند در طول سال اکران کنند اما تصميم‌شان را تغيير دادند و فيلم را براي اکران نوروزي در نظر گرفتند.
در اين فيلم پژمان جمشيدي، محسن کيايي، بهاره کيان افشار، رعنا آزادي‌ور، هومن برق نورد، سياوش چراغي‌پور، فريد سجادي حسيني به ايفاي نقش مي‌پردازند. فيلم توسط سعيد خاني تهيه شده است.
«خرگيوش»
خرگيوش فيلمي به کارگرداني و نويسندگي ماني باغباني است.
اين فيلم در گونه کمدي - اجتماعي آماده شده و محصول سال 1395 است.
در اين فيلم بابک حميديان، سيامک انصاري، جواد عزتي، پانته‌آ سيروس، مانيا عليجاني، همايون ارشادي، اميد روحاني، مليکا شريفي نيا، مينا ساداتي به ايفاي نقش مي ‌پردازند.
«فراري»
فيلم سينمايي فراري ساخته عليرضا داودنژاد به تهيه کنندگي جهانگير کوثري است.
اين فيلم درباره دختري است که از شهرستان به تهران مي آيد و تلاش مي‌کند تا با خودروي فراري هشت ميلياردي، عکس يادگاري بگيرد و درگير ماجراهايي مي شود.
«فيلشاه»
انيميشن سينمايي «فيلشاه» ساخته هادي محمديان به تهيه‌کنندگي حامد جعفري محصول گروه هنر پويا است .
انيميشن «فيلشاه» داستان «فيلشاه» در جنگلي در آفريقا رقم مي خورد. رئيس گله فيل‌ها صاحب فرزندي مي‌شود که همه انتظار دارند جانشين رئيس گله باشد، اما برخلاف تصور همه «شادفيل» بسيار دست و پا چلفتي است و هيکل گنده‌اش هميشه سبب تخريب و خرابکاري مي‌شود و ... .
«مصادره»
فيلم سينمايي مصادره اولين ساخته بلند سينمايي مهران احمدي به تهيه کنندگي محمدحسين قاسمي است . اين فيلم کمدي قصه گو است که داستان آن از دهه 50 آغاز مي‌شود. فيلم داستان يک ساواکي با بازي رضا عطاران را روايت مي کند که درگير ماجراهايي مي شود.
رضا عطاران، هومن سيدي، بابک حميديان، ميرطاهر مظلومي، هادي کاظمي، مزدک ميرعابديني و مهران احمدي به همراه بازيگران کودک امير صدرا حقاني و هارميک سوقومونيان در اين فيلم ايفاي نقش مي‌کنند.


 ساخت فيلم زندگي «شهيد بهشتي» 

فيلم سينمايي «بيتا، منيژه و اعظم» سال آينده با محوريت زندگي و شخصيت شهيد سيد محمد حسيني بهشتي ساخته مي شود.
سيدمحمد حسيني مدير مرکز توليد متن سازمان سينمايي حوزه هنري در باره تازه‌ترين فعاليت‌هاي حوزه توليد متن که قرار است، سال آينده به مرحله اجرا درآيد؛ گفت: سال آينده دو فيلم سينمايي در دستور کار حوزه هنري قرار دارد که يکي از آن‌ها فيلم سينمايي «بيتا، منيژه و اعظم» به تهيه‌کنندگي محمدرضا شفيعي است. با ورود به سال جديد مقدمات اجرايي را فراهم خواهيم کرد.


 حضور دوباره «فرزاد فرزين» در يك سريال 

آخرين کنسرت فرزاد فرزين در سال 1396، بيستم اسفند در مرکز همايش‌هاي برج ميلاد برگزار شد. کنسرتي که با اجراي قطعه‌هايي از آلبوم «شانزليزه» همراه بود.او همچنين تيتراژ سريال «عاشقانه‌ها» را هم خواند.در جايي از کنسرت، فرزاد فرزين خطاب به هوادارانش در برج ميلاد گفت:‌«دوست داريد من دوباره بازي کنم.سال آينده فيلمبرداري سريالي آغاز ميشه که منم بازيگرشم. اميدوارم نتيجه کارمون اين بار هم شما رو راضي کنه.»اين يعني سال آينده، سريالي با بازيِ فرزاد فرزين پخش مي‌شود که به احتمال زياد اين سريال هم در فضاي پخش خانگي منتشر مي‌شود.


 «گلزار»؛ بازرس نامحسوس پليس راهور  

محمدرضا گلزار و جمعي ديگر از بازيگران سينما به عنوان بازرس نامحسوس افتخاري پليس راهور معرفي شدند. در همايش بازرسان نامحسوس ترافيک و پليس‌هاي افتخاري که با حضور تعدادي از فرماندهان نيروي انتظامي در سالن اجلاس سران برگزار شد از تعدادي از هنرمندان و بازيگران سينما به عنوان بازرس نامحسوس ترافيک و پليس افتخاري تقدير شد.محمدرضا گلزار، حسام نواب صفوي، علي دهکردي و ... از بازيگراني بودند که در اين مراسم به عنوان بازرس نامحسوس ترافيک معرفي شده و از آنان تقدير شد.


 «بيسکوئيت حيواني» در دست ستارگان هاليوود 

مجموعه پوستر انيميشن پرهزينه "بيسکوئيت حيواني" منتشر شد تا بالاخره انتظارها براي اکران يکي از پرستاره ترين انيميشن هاي امسال به پايان برسد."بيسکوييت حيواني" به کارگرداني مشترک "اسکات کريستين ساوا" و "توني بنکرافت" 12 آوريل 2017 در امريکاي شمالي اکران خواهد شد.جان کرازينسکي، اميلي بلانت، ايان مک‌کلن، ... از جمله بازيگران مطرحي هستند که در اين انيميشن به صداپيشگي مي پردازند.نکته جالب توجه در فهرست بازيگران اين اثر حضور جان کرازينسکي و اميلي بلانت به عنوان يک زوج هنري است.


 نمايش «بي نامي» در زوريخ  

نمايش «بي نامي» در زوريخ

فيلم سينمايي «بي نامي» به کارگرداني عليرضا صمدي در جشنواره فيلم هاي ايراني زوريخ نمايش داده مي شود.چهارمين جشنواره فيلم‌هاي ايراني زوريخ از 26 الي 30 مي(5 الي 9 خرداد 97) در شهر زوريخ برگزار مي‌شود.
باران کوثري، حسن معجوني، پوريا رحيمي سام، شهروز دل افکار، مهتاب ثروتي، علي باقري، رضا افشار، محمود نظرعليان بازيگران اين فيلم سينمايي هستند.
اين فيلم سينمايي هم اکنون در نوبت اکران قرار دارد.


 يادداشت 

آي فيلم 2 در راه است؛
روايتي متفاوت ولي آشنا از زندگي ايرانيان

"حسام آبنوس"
هر محصولي براي عرضه شدن به مخاطب نيازمند يک ويترين است و رسانه‌ها در روزگار کنوني ويترين مناسبي براي عرضه محصولات فکري و فرهنگي صاحبان خويش اند. از اين منظر، هر رسانه جديدي، با اهدافي نو و به قصد ارائه ماهيتي يا شکلي محصولاتي نو ايجاد مي شود.
جمهوري اسلامي ايران نيز طي سال‌هاي اخير با همين رويکرد در عرصه بين‌الملل دست به راه‌اندازي شبکه‌هاي خبري و عمومي و تخصصي زده و در يکي از آخرين اقدامات خود، راه اندازي کانال «آي فيلم 2» را در کنار کانال هاي فارسي1، انگليسي و عربي برنامه ريزي کرده است که به زودي آغاز به کار مي کند. شبکه‌اي که قرار است براي مخاطبان فارسي‌زبان بويژه در افغانستان و تاجيکستان به پخش سريال ها و فيلم هاي ايراني و توليد محتوا براي اين دسته از مخاطبان بپردازد و به تعبيري ايران و ديپلماسي فرهنگي ايران را در کشورهاي فارسي‌زبان معرفي کند.
اين اتفاق در روزگار فعاليت پرحجم دست‌هاي رسانه‌اي وابسته به محافل غربي که زر و سلاح را با هم در اختيار دارند و با محصولات متنوع در حال جهت‌دادن به ذهن مخاطبان جهان هستند اقدامي بسيار ارزشمند است و مي‌تواند گام مثبتي به منظور تثبيت گفتمان جمهوري اسلامي باشد. گفتماني که مقابله با جنگ نرم و گسترش فرهنگ غربي در ارکان جوامع هدف غرب، مقدمه آن است و از اين مسير مي‌تواند افکار عمومي کشورهاي حوزه زبان فارسي را نسبت به ديدگاه‌هاي مدنظر جمهوري اسلامي نزديک کند.
اين در حالي است که آمريکا سال‌ها در افغانستان حضور فعال داشته و نياز است تا براي کشوري که پيشينه تاريخي، فرهنگي و حتي ديني مشترکي با ايران دارد، اهداف و نظرگاه هاي جمهوري اسلامي به عنوان کشوري داعيه دار حرکت در خط فرهنگي متفاوت با رسانه هاي غربي با ابزار رسانه تبيين شود.بي‌شک کانال فارسي 2 شبکه آي فيلم با توجه به ساختار کلي آي فيلم، بايد توجه خود را روي توليدات فرهنگي و نمايش فيلم و سريال هاي ايراني قرار دهد و از اين معبر با مخاطب فارسي‌زبان منطقه به گفت‌وگو بپردازد که در اين ميان اشتراکات فرهنگي به طور ويژه در عرصه ادبيات و زبان فارسي نقطه تلاقي فرهنگ کشورهاي ايران، افغانستان و تاجيکستان است و برنامه‌سازان و گردانندگان کانال تلويزيوني «آي فيلم 2» حتما به اين مسئله توجه خاصي خواهند داشت و از اين منظر در برنامه‌سازي و توليد محتوا به مخاطب خود نگاه خواهند کرد.
غيرمستقيم‌گويي يکي از ابزارهايي است که رسانه‌هاي جهان براي القاي افکار و مسائل مطلوب خود از آن سود مي‌برند و در ابن کانال نيز بايد با همين روش به بيان مطالب و موضوعات مطلوب گفتمان جمهوري اسلامي پرداخته شود.
نکته قابل توجه در کارکرد رسانه‌هاي برون‌مرزي جمهوري اسلامي ارائه روايت مطلوب گفتمان انقلاب اسلامي است که در روزگار کنوني که از آن با عنوان روزگار «جنگ روايت‌ها» ياد مي‌شود. بي ترديد ارائه روايتي نو از سبک زندگي که بهترين ابزار آن فيلم و سريال هاي ايراني است، ذهنيت مخاطب را با قرائتي متفاوت از رفتار و ارتباطات اجتماعي و ميان فردي در ابعاد خانواده، جمع هاي همسالان، محيط کار و .... آشنا و مفاهيمي برخاسته از فرهنگ و آداب و باورهاي ايرانيان را به نمايش مي گذارد که هم جنبه سرگرمي و هم معرفي غير مستقيم را در دل خود داشته و در ضمن به ارائه روايت متفاوت نيز منجر
مي شود.
در اين راستا، اشتراک در زبان، داشته هاي تاريخي، ميراث ادبي و سنن ديرينه‌اي چون «نوروز» که همه اين مفاهيم اعم از ادبيات فارسي، سبک زندگي و حتي باورهاي ديني مشترک را در دل خود دارد، به نفوذ هر چه بيشتر آنچه از کانال آي فيلم 2 پخش خواهد شد، مدد مي رساند.
اين کانال با توجه به تمامي مولفه هاي پيش گفته با تکيه بر مفاهيم آشناي کهن و از ديگر سو، آشنايي زدايي از آنچه تبليغات غرب از ايران منتشر مي کند، مي تواند موفقيتي بزرگ براي اعمال ديپلماسي فرهنگي ج.ا.ا. در منطقه محسوب شود. ميز خبر 

«لوون هفتوان» در ميان هم‌ کيشانش آرام گرفت

پيکر لوون هفتوان با حضور جمع اندکي از همکارانش در قبرستان ارامنه تهران به خاک سپرده شد.
تعدادي از هنرمندان و دوستداران «لوون هفتوان» در آرامگاه ارامنه تهران در حالي اين بازيگر سينما را به سمت آرامگاه ابدي بدرقه کردند که حضور کمرنگ همکاران اين بازيگر سينما وکارگردان تئاتر، به ويژه هم صنفي‌هاي تئاتري‌اش قابل توجه بود.
خسرو معصومي، علي دهکردي، خسرو احمدي، رويا نونهالي، مجيد برزگر، آلبرت بيگجاني، نازنين مفخم، هوشنگ قوانلو، ايرج طهماسب، جعفر پناهي، فاطمه معتمدآريا، محمد اطبايي، هوشنگ گلمکاني، پيمان جعفري، سعيد ذهني، وحيد رهباني، بهتاش صناعي‌ها، بهناز جعفري، پدرام شريفي، محمدرضا اسعدي از جمله هنرمندان حاضر در مراسم خاکسپاري اين بازيگر بودند .گفتني است؛ لوون که شنبه 19 اسفندماه به دليل حمله قلبي سر صحنه‌ فيلمبرداري درگذشت؛ متولد سال 1345 بود که اواخر دهه 80 پس از سال‌ها دوري از وطن به ايران بازگشت.او در دهه 90 حضور فعالي در سينما داشت و با فيلم «پرويز» به کارگرداني مجيد برزگر مطرح شد و بازي‌اش در فيلم‌هايي همچون «مردي که اسب شد»، «يک دزدي عاشقانه»، «دراکولا»، «غير مجاز»، «کوپال» و «هجوم» ادامه يافت و در جشنواره فيلم فجر امسال هم با فيلم «کار کثيف» خسرو معصومي در اين رويداد حضور داشت.اين بازيگر سال گذشته نمايش «بازي يالتا» را هم به صحنه برد. ميراث فرهنگي 

سيد محمد حسين حجازي:
گردشگري شبانه مي تواند نشاط اجتماعي در شهر را موجب شود

مدير عامل منطقه فرهنگي گردشگري عباس آباد در نشست تخصصي گردشگري شهري با تاکيد بر گردشگري شبانه اظهار داشت: گردشگري بين المللي در ادامه گردشگري ملي است و تا زماني که رونق در حوزه ملي را شاهد نباشيم در بخش بين المللي نيز رشد جدي را شاهد نخواهيم بود.
به گزارش شاپرك، سيد محمد حسين حجازي مديرعامل اين شرکت ضمن اشاره به فضاي اجتماعي شهر تهران گفت: گردشگري شبانه مي تواند نشاط اجتماعي در شهر را موجب شود.
وي افزود: مهمترين رسالت و افق پيش روي مجموعه عباس آباد، رونق گردشگري با رويکرد ملي و بين المللي است و گرچه هر روز شاهد استقبال گردشگران داخلي و خارجي در فضاهايي مانند
پل طبيعت، گنبد مينا، پارک آب و آتش و ساير مجموعه هاي اراضي عباس آباد هستيم اما هنوز با آمال و اهداف سازماني ما فاصله دارد.وي تاکيد کرد: گردشگري شهري مي تواند گردش مالي سيالي داشته باشد همچنان که برنامه ريزي مدون اين حوزه منجر به توسعه پايدار در کشور خواهد شد.حجازي با اشاره به ظرفيت هاي شهر تهران در حوزه گردشگري تصريح کرد: تهران مي تواند تبديل به مقصد گردشگري شود و مي توان با مديريت بهتر، پايتخت را به مقصدي در خور تبديل كرد و به درآمدهاي پايدار نايل آمد.

برگزاري نمايشگاه عکاسي و فتومديا اقوام، فرهنگ و معماري ايراني

نمايشگاه عکاسي و فتومديا با موضوعات اقوام، فرهنگ و معماري ايراني و همچنين موضوع آزاد به منظور معرفي و شناخت اقوام ايران و آشنايي با سنن و فرهنگ گوناگون کشورمان امروز چهارشنبه 23 اسفندماه 1396 درسالن نمايشگاهي سعادت آباد واقع در بلوار دريا ،مطهري شمالي،کوي مرواريد برگزارخواهدشد. به گزارش شاپرک، همچنين در اين نمايشگاه ورکشاپ عکاسي HDR توسط مهندس ميلاد غربي و مهندس امير کيان ارثي برگزار مي‌شود که شرکت در اين دوره نيز براي عموم آزاد است. ضمنا به تمامي اعضاء گواهي معتبر و رسمي شرکت درنمايشگاه بصورت تک اسم داده خواهد شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون