جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4140- تاریخ : 1396/12/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

به مناسبت روز درخت‌کاري صورت گرفت:
کاشت نهال فردا به دست بچه‌هاي امروز

همزمان با روز مادر صورت‌ گرفت:
برپايي بازارچه خيريه در کانون رشت


مربيان کانون در مدارس حاشيه شهرهاي سيستان و بلوچستان


بازديد مشاور استاندار کردستان از کانون مريوان


 به مناسبت روز درخت‌کاري صورت گرفت:
 کاشت نهال فردا به دست بچه‌هاي امروز 

همزمان با هفته منابع طبيعي و روز درخت‌کاري، اعضاي کانون در شهرهاي ايران در کنار هم در محوطه مراکز کانون نهال‌هايي را کاشتند.
در همين مناسبت، اعضاي مرکز شماره يک کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان پارس‌آباد با کاشت نهال انواع ميوه از قبيل انجير، انار، توت، انگور اين روز را گرامي داشتند.
ابتداي برنامه علي برادران مربي مسوول مرکز يک کانون پرورش فکري پارس‌آباد ضمن گرامي‌داشت روز درخت‌کاري، از اهميت وجود درختان و نحوه کاشت و نگهداري آن براي اعضا مطالبي بيان کرد. در ادامه مسعود نجفي همکار خدمات مرکز درباره مراحل پيوند زني درختان و نحوه کاشت خزانه درخت به اعضا توضيحاتي ارايه کرد.
محسن وظيفه مربي فرهنگي مرکز نيز از فوايد درختان به‌خصوص درختان ميوه و تأثير آن‌ها بر محيط‌زيست و داشتن زندگي سالم براي انسان‌ها سخن گفت و چگونگي کاشت نهال را به اعضاي شرکت‌کننده در مراسم توضيح داد.
اعضاي مرکز فرهنگي‌هنري شماره يک کانون پارس‌آباد امسال در روز درخت‌کاري با استفاده از خزانه درختان، تعداد 30 اصله نهال انواع درخت ميوه و جنگلي را که از سال قبل تهيه و ذخيره‌شده بود در محوطه مرکز کاشتند.
پايان‌بخش برنامه، اهداي اصله نهال ميوه به اعضاي شرکت‌کننده در اين مراسم بود که باهدف ترويج فرهنگ درخت‌کاري در بين کودکان و نوجوانان انجام شد.
همچنين، مراسم روز درخت‌کاري در مرکز شماره چهار کانون اردبيل در فضايي شاد و صميمانه با حضور مربيان و اعضاي مرکز برگزار شد.
اعضاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان چهارمحال و بختياري هم همگام با مسوولان شهرستان شلمزار به کاشت نهال پرداختند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان چهار محال و بختياري، همزمان با هفته منابع طبيعي در ويژه برنامه نهال‌هاي ماندگار در مرکز فرهنگي‌هنري شلمزار با حضور مسوولان شهري و کودکان و نوجوانان 10 اصله نهال در محوطه کانون غرس شد.
فرزاد رحيمي مدير کل کانون استان در اين باره گفت: درخت‌کاري در ايران داراي پشتوانه‌‌اي از علايق ملي و سنت تاريخي است، تاريخ نشان مي‌‌دهد که ايرانيان باستان، جشن‌هاي خاصي داشتند و در اين جشن‌ها به درخت‌کاري پرداخته و به خاک و زراعت احترام مي‌گذاشتند و تبيين اين آيين و بزرگداشت اين روز براي کودکان و نوجوانان يکي از مهم‌ترين مفاد آموزشي در مراکز کانون محسوب مي‌شود.
مدير کل کانون گفت: امروزه با صنعتي شدن جوامع بشري درختان نقش مهم‌تري در زندگي بشر ايفا مي‌کنند، از سويي مقدمات پيشرفت بيشتر صنعت و فناوري را موجب مي‌شوند که اهميت کاشت درخت نبايد از نظر کودکان و نوجوانان به عنوان حاميان محيط زيست دور بماند و اين برنامه‌ها نمونه‌هايي از ترويج اين فرهنگ درميان اين قشر است.
وي افزود: روز درخت‌کاري بهانه‌‌اي است براي اين که ما به محيط زيست احترام گذشته و آن را احيا کنيم و يا حداقل آن را با دقت بيشتري نگه‌داري کنيم و نهادينه کردن اين فرهنگ در ميان اعضا از اهميت ويژه‌اي در مراکز کانون برخوردار است.
در اين آيين کودکان و نوجوانان با نحوه کاشت نهال توسط همکاران منابع طبيعي شهرستان شلمزار آشنا شدند و به کاشت نهال پرداختند.
در همين حال، در مراسمي با حضور نمايندگان آموزشي منابع طبيعي استان در مراکز فرهنگي‌هنري کانون بيش از 3 هزار کودک و نوجوان تحت آموزش کاشت نهال قرار گرفتند.
در اين ميان غرس 400 اصله نهال توسط کودکان و نوجوانان استان در محوطه‌هاي کانون و پارک‌هاي مجاور مراکز کانون از جمله برنامه‌هاي متناسب با کاشت نهال در اين هفته به شمار مي‌آيد.
بر اساس اين خبر تبيين فرهنگ درخت‌کاري و نام گذاري اين هفته به عنوان هفته منابع طبيعي از ديگر فرايند‌هاي آموزشي طي برگزاري همايشهاي صورت گرفته در کانون است.
دوستي کودکان و نوجوانان با طبيعت و حفاظت از محيط زيست نيز از جمله اهداف برگزاري همايش‌هاي درخت‌کاري در کانون محسوب مي‌شد.
همچنين به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اصفهان، همزمان با هفته منابع طبيعي و روز درخت‌کاري ويژه‌برنامه "همياران طبيعت" با همراهي کودکان و نوجوانان و مسوولين شهري در مرکز فرهنگي‌هنري شاهين شهر برگزار گرديد. مسوول مرکز کانون با توجه به اجراي طرح ياوران طبيعت در طول سال 96 ضمن گرامي‌داشت اين روز، نکاتي را پيرامون اهميت منابع طبيعي آب، هوا و... به عنوان ثروت‌هايي ارزشمند در نگه‌داري زمين اشاره کرد و از بچه‌ها خواست تا با هدف قدرداني از نعمت‌هاي خدا دلنوشته‌هاي خود را براي طبيعت به يادگار بگذارند.
برگزاري ايستگاه نقاشي طولي با موضوع طبيعت، اجراي نمايش من زمين را دوست دارم، دکلمه خواني، سرود، مسابقه و اهداي کارت همياران طبيعت از جمله برنامه‌هاي بود که به اين مناسبت در مرکز کانون برگزار شد.
همچنين در همين روز مرکز آران و بيدگل نيز برنامه‌اي را با حضور اعضاي مرکز و مسوولين شهر آران برگزار کرد. در اين مراسم از زحمات و حمايت‌هاي شهرداري در زمينه حفاظت از محيط زيست قدرداني شده و لوحي با امضاي نوجوانان و مربيان مرکز به شهردار شهر هديه داده شد. همچنين هدايايي از چوب و درخت خشک، که در مرکز آماده شده بود، تقديم کارگران پرتلاش شهرداري گرديد.
اجراي سرود، کارگاه هنري خراش با موضوع درخت‌کاري و کارگاه کاردستي با موضوع حفاظت از محيط زيست از ديگر برنامه‌هاي اجرا شده بود.
اما بر اساس گزارش روابط‌عمومي اداره کل کانون کرمان، در يک برنامه که روز 15 اسفند و همزمان با روز درخت‌کاري برگزار شد، اعضاي ثابت و طرح کانون مدرسه کانون شماره يک بردسير نيز با حضور در مزار شهدا ضمن تجديد ميثاق با آرمان‌هاي شهدا به ياد دو شهيد اين شهرستان درخت کاشتند. در برنامه همچنين اعضاي کانون با اهداي تنديس دست‌ساز از مقام شامخ مادران دو شهيد اکبر صانعي و اکبر فخرآبادي تجليل کردند و در پايان بادبادک‌هايي را که بر روي آن پيام‌هايي براي شهدا نوشته بودند در آسمان رها کردند.
در همين حال در چالوس نيز همزمان با 15 اسفند و روز درختکاري برنامه‌اي با همکاري اداره محيط زيست شهرستان چالوس در کانون شماره 2 اين شهرستان برگزار شد.
در اين برنامه مربيان مرکز با حضور در مدرسه شهيد سپيدبر چالوس و همراهي کارشناسان محيط زيست به اجراي برنامه پرداختند.
شعرخواني، خوانش سرود درخت، اجراي مسابقه، کاشت نهال، صحبت‌هاي کارشناسان در مورد درخت‌کاري و انواع درخت‌ها و برگزاري دو کارگاه ادبي و فرهنگي از جمله فعاليت‌هاي اين برنامه بود.در اين برنامه نهالي نيز با عنوان اعضاي دوستدار محيط کاشته شد.
در قزوين و مرکز سيار آبيک نيز، به مناسبت روز درخت‌کاري، مربي اين مرکز سيار با همکاري معلمان مدرسه شهيد باهنر روستاي باقرآباد ترک (از توابع بخش بشاريات شهرستان آبيک) ويژه‌برنامه‌اي براي دانش‌آموزان اجرا کرد. کارگاه کاغذ و تا (درخت کاغذي)، بحث آزاد درباره فايده‌هاي درخت‌کاري، بازي و سرگرمي، مسابقه و در پايان کاشت نهال دوستي و مهر در محوطه مدرسه از فعاليت‌هاي اين ويژه برنامه بود.


 همزمان با روز مادر صورت‌ گرفت:
 برپايي بازارچه خيريه در کانون رشت 

به مناسبت هفته بزرگ‌داشت مقام زن و روزمادر و در تقارن اين ايام با هفته احسان و نيکوکاري، بازارچه خيريه دست‌سازه‌هاي کارکنان و اعضاي مراکز فرهنگي هنري کانون در رشت برگزارشد. به‌گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گيلان، در اين بازارچه خيريه که با عنوان «جوانه لبخند بکاريم» و به همت کانون پرورش فکري و باهمراهي سازمان‌هاي مردم‌ برپا شد، کودکان، نوجوانان و مربيان اين مجموعه فرهنگي با ارايه دست‌سازه‌هاي خود براي انجام فعاليت‌هاي خيرخواهانه، در مسير نهادينه‌سازي فرهنگ نوع‌دوستي و دگرخواهي درجامعه گام برداشتند. براساس اين گزارش، عرضه گل و گياه، صنايع‌دستي و همچنين غذاهاي بومي محلي از اولويت‌هاي برپايي بازارچه بود و در اين ميان دست‌اندرکاران برنامه به تبعيت از سيره عملي حضرت ‌فاطمه زهرا (س) درآمد حاصل از فروش دست‌سازه‌هارا به کودکان و نوجوانان خانواده‌هاي نيازمند و محسنين هديه کردند. گفتني است کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گيلان با برپايي بازارچه‌هاي خيريه، اجراي فعاليت‌هاي فرهنگي، ادبي، هنري و پژوهشي براي کودکان و نوجوانان تحت پوشش کميته امداد امام خميني (ره) و سازمان‌هاي خيريه، برگزاري جشن نيکوکاري و دعوت از خيرين، در برگزاري جشن ملي نيکوکاري که از 14 تا 21 اسفندماه جاري در سراسر کشور برگزار مي‌شود، حضوري فعال دارد.


 مربيان کانون در مدارس حاشيه شهرهاي سيستان و بلوچستان 

مربيان مراکز فرهنگي هنري سيستان و بلوچستان با حضور در مدارس حاشيه شهر، کانون را به مدرسه‌ها برده‌اند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان سيستان و بلوچستان، با توجه به رسالت فرهنگي کانون پرورش فکري مبني بر فراهم آوردن شرايط برخورداري همه کودکان و نوجوانان کشور از امکانات اين نهاد، همکاران با حضور در مدارس حاشيه شهرها ويژه‌برنامه‌هايي براي کودکان و نوجوانان اجرا و آنان را با کانون و فعاليت‌هاي آن آشنا مي‌کنند.
در ادامه اين فعاليت‌ها، مربيان مراکز فرهنگي هنري نيمروز و سراوان نيز در دو مدرسه حاشيه شهرشان حضور يافتند و با قصه‌گويي، نمايش خلاق، نقاشي و کاردستي روزي شاد را براي مخاطبان خود ساختند که با استقبال دانش‌آموزان و معلمان مدارس رو به رو شد. کانون در قالب طرح "کانون مدرسه" نيز همکاري گسترده‌اي با مدارس دارد ولي با اين وجود همکاران از فعاليت در ديگر مدارس، که از مراکز فرهنگي هنري کانون فاصله دارند، غافل نيستند.


 بازديد مشاور استاندار کردستان از کانون مريوان 

ليلا آژير مشاور استاندار و مدير کل دفتر بانوان استانداري کردستان به همراه جمعي از مديران اداري شهرستان مريوان از مرکز فرهنگي‌هنري شماره يک مريوان بازديد کردند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان کردستان، شايسته احمدي مسوول مرکز شماره يک مريوان ضمن اعلام اين خبر خاطر نشان شد: ليلا آژير ضمن بازديد از جشنواره علمي-تحقيقي جابر ابن حيان با اجراي آموزش و پرورش در سالن اجتماعات کانون پرورش فکري از فعاليت‌ها و کارگاه‌هاي کانون پرورش فکري نيز بازديد به عمل آورد و از مجموعه کارها و فعاليت‌هاي انجام شده اظهار خرسندي و رضايت نمود.
بنا بر اين گزارش، مشاور استاندار از ديدن مجموعه عروسک‌هاي نمايشي مرکز شماره يک که حاصل فعاليت اين مرکز در زمينه نمايش عروسکي در طي ساليان گذشته است، اظهار خرسندي کرد و خلاقيت و نوآوري موجود در آن‌ها را شايسته توجه و تقدير دانست.
ليلا آژير در سخناني کانون و فضاي آن را فضايي مناسب جهت رشد ارتقاي فکري و علمي و عملي کودکان برشمرد که زمينه ساز رشد استعدادهاي درخشان و کارآفريني و جهت‌دهي به اين استعداد‌هاست.
احمدي در ادامه افزود از ديگر بازديدهاي انجام شده در طي روزهاي گذشته از مرکز فرهنگي‌هنري مريوان بازديد مشاور سياسي - اجتماعي فرماندار و مدير آموزش و پرورش شهرستان و روساي فرهنگي شهرستان مريوان در جنب نمايشگاه جابرابن حيان برشمرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون