جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4140- تاریخ : 1396/12/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

وزير آموزش و پرورش:
برگزاري آزمون هاي متعدد در دوره ابتدايي متوقف شود


اعلام ضوابط آزمون استخدامي آموزش و پرورش


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


زنگ تفريح

معاون مرکز اطلاع‌رساني آموزش و پرورش:
مدارس کشور تا 28 اسفند ماه داير هستند


 وزير آموزش و پرورش:
 برگزاري آزمون هاي متعدد در دوره ابتدايي متوقف شود 

وزير آموزش و پرورش در آيين اختتاميه گردهمايي شوراي معاونين وزارت آموزش و پرورش و مديران کل استانهاي سراسر کشور پيشرفت برنامه ها در وزارتخانه اش را مناسب ارزيابي کرد.
محمد بطحايي در اين مراسم که در چابهار در استان سيستان و بلوچستان برگزار مي شد، اظهار کرد: در برنامه هاي سال 96 در دو بخش محتوايي و تحول محتوا و تحول مديريت و اداره آموزش و پرورش با همت همه صاحب نظران و فرهنگيان موفقيت‌هاي زيادي داشته ايم.
وزير آموزش و پرورش افزود: خوشبختانه در اجراي برنامه‌هاي سال 96 پيشرفت خوبي حاصل شده و مي توان گفت که تقريباً به صورت نسبي اجراي برنامه‌ها رضايت‌بخش بوده است.
وي ادامه داد: بررسي ها نشان مي دهد مسير را درست رفته ايم و رو به جلو حرکت مي‌کنيم و در حوزه مهارت آموزي و در بحث مهارتهاي اجتماعي و زندگي مبتني بر الگوي اسلامي - ايراني با هدف پيشرفت داشته‌ايم.
بطحايي بيان کرد: در حوزه نظام شايستگي مديران مدارس، سامانه انتخاب و انتصاب مديران راه اندازي و براي سال آينده اجرايي مي شود.
وي خاطر نشان کرد: در موضوع تفويض اختيار بايد از منافع سازماني بگذريم و اجازه دهيم مدارس آزادانه و با اختيار حرکت کنند و اجازه نفس کشيدن داشته باشند؛ مدارس بايد با صلابت و جديت کار را پيش ببرند و در سال 97 در اجرايي نمودن بسياري از موضوعات بايد سريعتر پيش رويم.
بطحايي از ايجاد نظام تنظيم و کنترل کيفيت مدارس مطابق با برنامه تعالي مديريت مدرسه خبر داد و گفت: در سال 97 نيز اين سه حوزه يعني مهارت آموزي، تفويض اختيار و نظام تنظيم و کنترل کيفيت مدارس در دستور کار خواهد بود و بايد سعي کنيم با مشکلات به صورت روبه‌رو و در آن واحد مقابله کنيم و منتظر زمان براي سنگين شدن حجم کارها نباشيم.
وي ادامه داد: در همه برنامه‌ها ما همه اعضاي يک تيم هستيم و هر کدام با مسئوليتي که داريم در کنار هم و دوشادوش کار را پيش مي‌بريم. عضلات سازماني به دليل کارکردهاي غلط نحيف شده اند و بايد تمرين و ممارست کنند تا اجازه رشد و بالندگي داشته باشند.
عضو کابينه تدبير و اميد بيان داشت: سعي خواهيم کرد در ابتداي سال 97 فهرست مناسبي در خصوص تفويض اختيار از ستاد به استان و منطقه و مدرسه ارائه کنيم؛ مهر 97 از حيث تفويض اختيار مطمئناً با اسفند 96 متفاوت خواهد بود.وي آموزش و پرورش حال حاضر را به پيست اتومبيل راني تشبيه نمود که فقط دانش آموزان رقابت را براي برنده شدن دنبال مي‌کنند و انحراف تعليم و تربيت اتفاق افتاده است.
بطحايي تاکيد کرد: اجازه دهيم بچه ها زندگي کنند و لذت بردن از زندگي را احساس کنند نه اينکه هميشه در اضطراب، استرس و نگراني قبولي در آزمون ها و کنکورها به سر ببرند؛ متاسفانه با همه تجهيزات و امکانات و
زيرساخت هايي که داريم در حوزه مهارت‌هاي اجتماعي و تربيتي بچه‌ها ضعيف هستند و دچار اختلال شده اند؛ فضاي بيرون مدرسه با کتاب هاي آنچناني و کلاس هاي مختلف بچه‌ها را درگير کرده است و بايد برگزاري آزمون هاي متعدد در دوره ابتدايي و کتاب هاي کمک آموزشي متوقف شود و در اين راستا نظارت و عزم جدي اتفاق افتد.


 اعلام ضوابط آزمون استخدامي آموزش و پرورش 

رئيس مرکز نيروي انساني و فناوري اطلاعات وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که در آزمون استخدامي سال1397 براساس نياز مناطق آموزشي براي حدود 70 خوشه شغلي مربوط به مشاغل آموزشي جذب نيرو خواهيم داشت.
به گزارش روابط عمومي آموزش و پرورش، اسفنديار چهاربند درباره جذب و استخدام پيماني در مشاغل آموزشي آموزش وپرورش از طريق آزمون سال 1397 اعلام کرد که در آزمون استخدامي سال1397 براساس نياز مناطق آموزشي براي حدود 70 خوشه شغلي مربوط به مشاغل آموزشي، تعداد 17368 نفر، با رعايت ماده 44 قانون مديريت خدمت کشور و درنظر گرفتن سهميه هاي قانوني، بعد از طي مراحل آزمون به شرط گذراندن پودمان اول دوره مهارت آموزي، از تاريخ اول مهر 1397 جذب آموزش و پرورش خواهند شد.
وي ادامه داد: پذيرفته شدگان نهايي مکلفند که مابقي دوره شايستگي معلمي را همزمان با اشتغال درمدارس در دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه تربيت دبيرشهيد رجايي بگذرانند.
چهاربند عنوان کرد: ثبت‌نام از داوطلبان متقاضي در آزمون استخدامي پيماني سال 1397 پس از تکميل، اخذ و تأييد اطلاعات، از سوي مراجع ذيصلاح، از اواخر اسفندماه سال جاري يا نيمه اول فروردين سال 1397 از طريق سايت سازمان سنجش آموزش کشور شروع خواهد شد.رئيس مرکز نيروي انساني و فناوري اطلاعات اظهار کرد: آزمون استخدامي در نيمه دوم ارديبهشت ماه 1397 برگزار و نتايج اوليه آزمون نيز، حداکثر تا اواخر خرداد 1397 از طريق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد. پذيرفته شدگان نهايي پس از طي مراحل مصاحبه تخصصي، معاينات پزشکي و بررسي صلاحيت هاي عمومي ازميان معرفي‌شدگان چندبرابر ظرفيت، انتخاب و به دانشگاه فرهنگيان و دانشگاه تربيت دبيرشهيدرجايي جهت گذراندن دوره مهارت‌آموزي معرفي شوند.


 از گوشه و كنار 

تا پايان اسفندماه؛
ابلاغ دستورالعمل جديد اردوهاي دانش آموزي
مديرکل فرهنگي هنري اردوها و فضاهاي پرورشي آموزش و پرورش از ابلاغ دستورالعمل جديد اردوهاي دانش آموزي تا پايان اسفندماه به استان ها خبر داد.
علي رمضاني در حاشيه دومين دوره توانمند سازي روساي اردوگاههاي دانش آموزي قطب 2 کشور در تبريز در گفت و گوي اختصاصي با پانا اظهار کرد: دستورالعمل جديد اردوهاي دانش آموزي که به تازگي تغيير يافته بود براي سه ماه تدوين شده بود و 27 اسفندماه اين مدت پايان مي يابد بنابراين در هفته گذشته طي جلساتي که با مسئولين اين امر در استان ها داشتيم اين دستورالعمل را مورد بررسي مجدد قرار داديم و تا پايان اسفندماه دستورالمعل جديد به استان ها ابلاغ مي شود.
وي افزود: در دستورالعمل جديد که با استفاده از نظرات و تجربيات همکاران توانمند بازنگري شده سعي کرديم سياست هايمان بر اين باشد که بيشترين اعزام به اردوهاي دانش آموزي با کمترين آسيب را داشته باشيم.

معاون وزير آموزش و پرورش:
آمادگي کامل براي استقرار پايه دوازدهم

رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي درسي از تهيه زيرساخت‌ها و آمادگي کامل براي استقرار پايه دوازدهم خبر داد.
حجت‌الاسلام محي‌الدين بهرام‌محمديان اظهار کرد: وقتي آموزش و پرورش در جايگاه بالاتري قرار گيرد مردم نگاه ويژه‌اي به آن خواهند داشت.
معاون وزير و رئيس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي ادامه داد: در سال تحصيلي آينده پايه دوازدهم استقرار مي‌يابد و آمادگي همه‌جانبه از نظر محتوا، تاليف کتب و آماده کردن بسياري از زيرساخت‌ها ايجاد شده است.
وي سامانه اعتباربخشي محتوا را ضرورت مهمي دانست و بيان کرد: همه صاحبنظران و معلمان مي توانند در اين سامانه اظهار نظر کرده و مشارکت عمومي صورت پذيرد. در اين راستا حتي نيروهاي اداري مدارس و ادارات نيز مي توانند مشارکت و اظهار نظر کنند.
محمديان موضوع آموزش معلمان در برنامه درسي را مورد تاکيد قرار داد و افزود: در راستاي تغيير کتب درسي و آشنايي معلمان با مفاهيم جديد، آموزش ضمن خدمت معلمان ضرورتي مهم است و اگر اين آموزش‌ها اتفاق نيفتد کيفيت کار پايين مي‌آيد.


 كاغذ اخبار 

معاون پرورشي آموزش و پرورش:
كمبود 100 هزار نيروي توانمند در حوزه پرورشي
معاون پرورشي و فرهنگي وزارت آموزش و پرورش بر لزوم توجه و حمايت از سازمان دانش‌آموزي تاکيد کرد.
عليرضا کاظمي، اظهار کرد: اگر به مباني ديني فلسفه تعليم و تربيت و به مباني نظري سند تحول بنيادين نگاه کنيم همگي حکايت از تغيير نظام آموزشي به نظام تربيتي دارد.
وي گفت: اولويت نظام، پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي است و تقويت فعاليت‌هاي ورزشي، فرهنگي و تربيتي به اين موضوع کمک شاياني مي‌کند.کاظمي چالش عمده حوزه تربيتي را نگاه تفکيکي به مسائل آموزش و پرورش، تمرکز بيش از حد در ساحت علمي و فضاي محدود و بسته درس ملي که برنامه هاي پرورشي و تربيتي را تحت تاثير قرار ميدهد عنوان و بيان کرد: در حوزه تربيتي 20 راهبرد و سياست تدوين شده که مبتني بر اصول سند تحول بنيادين است و از ميان اين راهبردها سه راهبرد مهم را با اولويت مطرح کرده ايم که عبارتند از توسعه و ترويج فرهنگ اقامه نماز قرآن و عترت، توسعه مهارت‌ها و فعاليت‌هاي اخلاق محور و ايجاد روحيه اميد و نشاط در بين دانش آموزان.وي کاهش مسابقات و رقابت‌ها در حوزه پرورشي و توسعه فعاليتهاي اردويي را از ديگر برنامه‌هاي در دست اقدام اين حوزه عنوان کرد و نگاه توسعه‌اي و عدالت‌محور به خصوص در استان‌هاي دور و محروم را از ويژگي‌هاي کار حوزه پرورشي دانست.
کاظمي ادامه داد: موضوع هدايت تحصيلي مثل روال سال قبل بدون تغيير و با شعار انتخاب آگاهانه و آزادانه دانش‌آموزان در دستور کار است، يکي از چالش‌هاي حوزه پرورشي کمبود 100 هزار نيروي توانمند است.

 

ساخت60 مدرسه در سيستان و بلوچستان توسط مديران كل آموزش و پرورش
مديرکل آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان گفت: مديران کل آموزش و پرورش استان هاي مختلف کشور و اعضاي شوراي معاونان وزارت، شرکت کننده در گردهمايي چابهار ساخت 60 مدرسه يک و 2 کلاسه را در دورترين نقاط اين استان برعهده گرفتند.
عليرضا نخعي در حاشيه گردهمايي مشترک شوراي معاونان وزارت آموزش و پرورش و مديران کل استان هاي سراسر کشور در چابهار به ايرنا اظهار دشت: يکي از برکات اين گردهمايي مشترک تقبل ساخت 60 مدرسه توپي متناسب با اقليم سيستان و بلوچستان هر يک به ارزش 300 ميليون ريال توسط مديران کل آموزش و پرورش سراسر کشور و اعضاي شوراي معاونان وزارتخانه، است.وي ادامه داد: سرعت، کيفيت و مقرون به صرفه بودن از ويژگي هاي مهم اين نوع فضاهاي آموزشي خواهد بود.وي با بيان اينکه متوسط زيربناي فضاي آموزشي در کشور 5.34 متر مربع و در سيستان و بلوچستان 3.11 متر مربع است، اظهار داشت: اين استان براي رسيدن به ميانگين فضاهاي آموزشي کشور نيازمند ساخت يک ميليون متر مربع فضاي جديد است.

 

براساس دستورالعمل جديد؛
3 ساعت مدت زمان حضور كودكان در پيش دبستان‌ها
طبق دستورالعمل جديدي که اعلام شده پيش دبستان‌ها فقط مجاز به نگهداري 3 ساعته کودکان هستند.به گزارش فارس، براساس بررسي هاي جديد صورت گرفته، پيش دبستانهاي مدارس فقط اجازه پذيرش کودکان را براي 3 ساعت در روز دارند و والديني که به بيش از 3 ساعت خدمات نياز دارند حتما بايد کودکان خود را به مهدکودک بسپارند.همچنين به درخواست نمايندگان مهدها دستور الزام ثبت آرم ونظارت سازمان بهزيستي در تمام تبليغات مهدهاي کودک به جهت امکان شناسايي مهدهاي مجاز از ديگر مراکز غيرمجاز براي مخاطبين صادر و اجباري شد.
همچنين در جلسه مديران مهدها با وزيرتعاون ، کار ورفاه اجتماعي اين موضوعات مطرح شد:
- پيشگيري از حذف تنها فضاهاي امن و تخصصي براي کودکان تحت عنوان مهد کودک در سراسر کشور.
- پيشگيري از تعطيلي مهدهاي کودک و بيکاري بالغ بر 15 هزار بانوي کارآفرين، سرمايه گذار متعهد، متخصص و با تجربه.
- پيشگيري از حذف افزون بر 100 هزار فرصت شغلي مستقيم و غيرمستقيم.
- پيشگيري از سردرگمي و سرگرداني خانواده‌ها.


 زنگ تفريح 

كودكاني كه در كوه زندگي مي كنند و نمي توانند به مدرسه بروند


 معاون مرکز اطلاع‌رساني آموزش و پرورش:
 مدارس کشور تا 28 اسفند ماه داير هستند 

معاون مرکز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش گفت: مدارس کشور در سال 96، تا 28 اسفند ماه داير هستند.به گزارش مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، نجات بهرامي معاون مرکز اطلاع‌رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: مدارس کشور در سال 96، تا 28 اسفند ماه داير هستند.
وي ادامه داد: تا 28 اسفند ماه همان روال حضور دانش‌آموزان در مدارس وجود دارد و به مانند روزهاي ديگر تحصيلي، درهاي مدارس به روي دانش‌آموزان باز است.
بهرامي تأکيد کرد: براي هر روز تحصيلي دانش‌آموزان برنامه‌ريزي شده و برنامه درسي و تحصيلي تنظيم شده است پس دانش‌آموزان از اين فرصت استفاده کنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون