جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4139- تاریخ : 1396/12/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


نگاهي به «جان شيفته» ؛ اثر رومن رولان


خبر ادبي


نغمه


تازه‌هاي نشر


زنگ ادبيات


 نگاهي به «جان شيفته» ؛ اثر رومن رولان  

مهدي طوسي
جان شيفته رماني چهارجلدي اثر رومن رولان است.
فضاي داستان جان شيفته فرانسه در ابتداي سده بيستم است و رمان وضعيت اجتماعي اين دوران را براي خواننده به تصوير مي‌کشد. از سوي ديگر، شخصيت اصلي داستان زني به نام "آنت ريوي‌ير" است و رولان در طول داستان چگونگي بيداري زنان فرانسه را شرح مي‌دهد.
رومن رولان خود مي‌نويسد: «قهرمان اصلي جان شيفته، "آنت ريوي‌ير" به گروه پيشتاز آن نسل زنان تعلق دارد که در فرانسه ناگزير گشت به دشواري، با پنجه درافکندن با پيشداوري‌ها و کارشکنيِ همراهان مرد خويش، راه خود را به سوي يک زندگي مستقل باز کند.».
خلاصه داستان
جان شيفته سرگذشت زني را نقل مي‌کند که روحي شيفته و عاشق دارد و زندگي‌اش مانند نام خانوادگي‌اش، ريوي‌ير (به معناي رودخانه) به رودي پرپيچ و خم و پرآب و غني مي مانَد. جان شيفته با شيفتگي آنت 24 ساله به پدرش و مرگ او آغاز مي‌شود. در همين زمان كه ازدواج كرده بود آنت باردار مي‌شود. سپس خواهر ناتني‌اش را کشف مي‌کند و شيفته او مي‌شود. جان شيفته آنت پس از آن عشق مادرانه را درمي‌يابد. در جلدهاي بعدي کتاب، آنت و پسرش، مارک ريوي‌ير درگير حوادث تاريخي فرانسه مي‌شوند و «بدين سان، زندگي او (آنت) در دو سطح موازي پيش مي‌رود؛ و ديگران جز زندگي رويي او را نمي‌شناسند. در آن زندگي ديگر، آنت هميشه تنها مي‌ماند. » و اين «زندگي ديگر»، جريان زيرين و ناپيداي رود، جان شيفته نام دارد.
ترجمه فارسي
جان شيفته در ايران با ترجمه محمود اعتمادزاده (م.ا. به‌آذين) منتشر شده‌است. او نخستين فصل اين اثر را در زندان قصر ترجمه کرد و درباره آن گفته‌است «ترجمه اين اثر پيرم کرد. چه سال‌ها که قطره قطره آب شدم و فروريختم».
درباره نويسنده
رومن رولان در سال 1866 در شهر کلامسي، در ايالت بورگوني، در خانواده بورژوآي مرفهي به دنيا آمد.
در چهارده سالگي به همراه خانواده‌اش براي تحصيل راهي پاريس شد. در نوجواني با افکار باروخ اسپينوزا آشنا شد و لئو تولستوي را کشف کرد. در 1889 در رشته تاريخ ادامه تحصيل داد و در 1895 به رم رفت و در رشته هنر مدرک دکترا گرفت. رساله دکتريِ او درباره تاريخ اپراي اروپا پيش از ژان باتيست لولي و آلساندرو اسکارلتي است.
پس از اخذ دکترا، سه سال در «مدرسه عالي» به تدريس تاريخ هنر اشتغال داشت و از آن پس دوره‌اي کوتاه در دانشگاه سوربن تاريخ موسيقي تدريس کرد و سپس در 1912 به نوشتن روي آورد و طي هشت سال، تا 1904، رمان 10جلدي ژان کريستف را به رشته تحرير درآورد.
رومن رولان انسان صلح‌دوستي بود. او به دعوت ماکسيم گورکي در سال 1935 به شوروي رفت و با استالين ملاقات داشت. علي‌رغم تمايل به انديشه‌هاي مارکس، عليه استالين و حکومت شوروي مقالات متعددي انتشار داد. در 1914 به سوئيس رفت و 23 سال از عمر خود را در آنجا گذراند. در همان‌جا با مهاتما گاندي آشنا شد.


 خبر ادبي 

حميدرضا شاه‌آبادي عنوان کرد
نگراني از برخي کتاب‌هاي پُر رنگ و لعاب
يك نويسنده ادبيات کودک و نوجوان در گفت‌وگو با ايسنا درباره ارزيابي خود از ادبيات در سال جاري اظهار کرد: تعداد آثاري که در حوزه ادبيات کودک و نوجوان منتشر شد، کم بود. اتفاق‌هاي چشمگيري در اين حوزه نيفتاد و شاهد خلق آثار ماندني نبوديم.
او درباره دلايل اين موضوع بيان کرد: دليش را نمي‌دانم چه مي‌تواند باشد؛ شايد بي‌انگيزگي نويسندگان است، شايد وخيم بودن اوضاع بازار است و شايد شرايطي که موجب شده آدم‌هاي مختلف بيش از اين‌که به فکر فرهنگ و ادبيات باشند به فکر منافع شخصي خود باشند که اين موضوع منجر به کم‌رونق‌تر شدن ادبيات کودک ما شده است.
شاه‌آبادي سپس اظهار کرد: يکي از اتفاقاتي که در ادبيات کودک و نوجوان سال 96 افتاد رواج کتاب‌هاي پررنگ و لعابي بود که ظاهر خيلي زيبايي دارند و مي‌توانند خواننده‌ها را به خود جذب کنند اما آن‌چه در درون اين کتاب‌ها است خيلي قابل قبول نيست و اين‌ نگراني وجود دارد که بچه‌هايي که با اشتياق و علاقه کتاب‌ها را خريداري مي‌کنند بعد از خواندن از آن‌ها خوش‌شان نيايد و اين موضوع باعث شود گرايش به کتاب‌خواني در بچه‌ها از بين برود.
او در ادامه افزود: از طرف ديگر توجه زياد به حوزه ترجمه باعث شده است تأليف کم‌رنگ‌تر جلوه کند. البته زماني که تأليف ضعيف مي‌شود گرايش به ترجمه از طرف ناشران و مخاطبان بيشتر مي‌شود و نمي‌توان منکر اين موضوع شد.
اين نويسنده خاطرنشان کرد: گمان مي‌کنم بايد شرايطي را فراهم کرد تا نويسندگان انگيزه ‌بيشتري براي نوشتن پيدا کنند؛ شرايطي که آثار آن‌ها به خوبي مورد نقد و بررسي قرار گيرد و مخاطبان از اين طريق با کتاب‌ها آشنا شوند و به آن‌ها دسترسي پيدا کنند. همچنين بايد شرايطي فراهم شود که نويسنده‌ها بيشتر در ارتباط باشند و با يکديگر تبادل نظر کنند تا بتوانند به يکديگر در پيش‌برد کارشان کمک کنند.
حميدرضا شاه‌آبادي در ادامه درباره اتفاق‌هاي مهمي که در ادبيات در سال 96 رخ داده است، گفت: فقط مي‌توانم به راه ‌پيدا کردن نويسنده ايراني (فرهاد حسن زاده) به مرحله نهايي جايزه هانس کريستين اندرسن اشاره کنم که مي‌تواند اتفاق مهمي‌ در ادبيات کودک و نوجوان و به نوعي زمينه‌ساز معرفي ادبيات کودک ما به کشورهاي ديگر باشد.
او در پايان بيان کرد: اطلاع دارم که چند اثر خوب توسط نويسنده‌ها خلق شده و شايد در روزهاي پاياني سال يا اوايل سال آينده منتشر شود؛ اين مي‌تواند اميدوار کننده باشد و به ما اين نويد را بدهد که سال 97 سال بهتري خواهد بود.

 

آخرين اردوي شعر جوان انقلاب ويژه بانوان
سومين و آخرين اردوي دختران دوره ششم آفتابگردان‌ها، عصر سه‌شنبه 15 اسفند، در مشهد آغاز شد.
به گزارش مهر، اين اردو به مدت چهار روز ادامه دارد و شاعران برجسته‌اي از جمله محمدکاظم کاظمي، ناصر فيض، مهدي جهاندار، علي داودي، محمدمهدي سيار، هادي منوري، عباس ساعي، افسانه غياثوند، محمدحسين نعمتي، محمدرضا يعقوبي، راضيه رجايي، زهرا محدثي‌خراساني، موسي عصمتي، طيبه‌سادات ثابت، عباسعلي سپاهي‌يونسي، ميلاد عرفان‌پور، مبين اردستاني، حسنا محمدزاده، محمدرضا وحيدزاده و حميد درويشي، مهمانان و اساتيد مدعو در اين اردو هستند.
همچنين وحيد جليلي، درباره شعر انقلاب و نيازهاي روز نکاتي براي دختران آفتابگرداني خواهد گفت و حجت‌الاسلام نظافت ارائه کلاس نهج‌البلاغه را بر عهده خواهد داشت.
دختران عضو دوره ششم آفتابگردان‌ها، پيش از اين دو اردو داشتند و به‌تازگي اردوي ويژه پسران دوره شش نيز در بوشهر برگزار شده بود.
آفتابگردان‌ها عنوان دوره‌هاي آموزشي تخصصي شعر جوان انقلاب اسلامي است که هر ساله از سوي موسسه فرهنگي هنري شهرستان ادب برگزار مي‌شود. در اين اردوها جوانان مستعد در حوز? شعر از سراسر کشور گرد هم مي‌آيند و از حضور و تجارب شاعران شاخص کشور بهره‌مند مي‌شوند.


 نغمه 

کتاب کهنه تاريخ را نخوانده ببند
فاضل نظري
بهار پشت زمستان بهار پشت بهار
دلم گرفت از اين گردش و از اين تکرار!

نفس کشيدن وقتي که استخوان به گلو
نگاه کردن وقتي که در نگاهت خار!

اگر به شهر روي طعنه هاي رهگذران
اگر به خانه بماني غم در و ديوار!

نمانده است تورا در کنار همراهي
که دوستان تو را مي خرند بادينار!

نه دوستان صفحاتي زهم پراکنده
که جمع کردنشان درکنار هم دشوار!

به صبرشان که بخواني به جنگ مشتاق اند
به جنگشان که بخواني نشسته اند کنار!

تو از رعيت خود بيمناکي و همه جا
رعيت است که تشويش دارد از دربار!

کتاب کهنه تاريخ را نخوانده ببند
دلم گرفت از اين گردش و از اين تکرار!


 تازه‌هاي نشر 

توسط نشر ققنوس صورت گرفت؛
تجديدچاپ تعدادي از نوشته‌هاي قديم و جديد جواد مجابي
به گزارش مهر، انتشارات ققنوس به تازگي 4 عنوان کتاب از جواد مجابي را منتشر و راهي بازار نشر کرده که 3 عنوان از آن‌ها تجديد چاپي و مربوط به نوشته‌هاي پيشين او بوده و يک عنوان جديد و تازه چاپ است .
اين کتاب‌ها همچنين شامل 3 رمان و يک مجموعه داستان مي‌شوند.کتاب جديد مجابي، رمان «گفتن در عين نگفتن» است که صد و سي و چهارمين کتاب داستان وهشتاد و چهارمين رمان ايراني است که اين ناشر چاپ مي‌کند. مجابي اين رمان را سال 95 نوشته و پيش از شروع صفحات آن، اين جمله درج شده است: «خنده حتما بعد از خلقت همه جانداران جدي ابداع شده.»
بين چهار کتاب پيش رو، اولين عنوان تجديد چاپي، «روايت عور» است که مجموعه اي از نثرها و داستان‌هاي کوتاه مجابي را شامل مي‌شود که پيش تر در مجلات و مطبوعات چاپ شده اند. اين نوشته‌ها به جز مطلب ابتدايي که کتاب که مربوط به سال 47 در مجله فردوسي است، به طور عمومي‌مربوط به سال‌هاي 80، 81 و 82 مي‌شوند و مقدمه کتاب هم در سال 83 نوشته شده است. چون چاپ اول اين اثر هم در همان سال بوده است. «روايت عور» دوازدهمين مجموعه داستان کوتاه و سي و يکمين کتاب داستان ايراني است که ناشر مورد نظر چاپ کرده است.
مجابي با اشاره به آغاز کار نوشتن تمثيل‌هاي طنزآميزش از سال 46، ابتداي اين کتاب اشاره کرده که انگيزه خلق اين نوشته‌ها
بيش تر با اين هدف بوده که در دوران شتاب گرفتن زندگي سنتي و بي حوصلگي خاص و عام، داستان در موجزترين شکل و معناي خود ظاهر شود و براي مخاطبان جذاب باشد. او در سال 81 تصميم مي‌گيرد اين شيوه نگارش را به طور همه جانبه امتحان کند و سعي کرده تمثيل و روايت‌هاي کنايي کوتاه را که سابقه هزارساله در ادبيات فارسي داشته اند با توجه به تجربيات ادبي جهاني اين قالب قديمي، از نو زندگي ببخشد.
"باغ گمشده" يک رمان به قلم مجابي است که پنجمين رمان و هفتمين کتاب داستان ايراني است که ققنوس چاپ کرده است. اين ناشر به تازگي چاپ سوم اين رمان را راهي بازار نشر کرده است.
ديگر رمان اين نويسنده که چاپ جديدش توسط ققنوس منتشر شده، «در اين هوا» نام دارد که مجابي آن را در سال 77 نوشته است. اين کتاب هجدهمين رمان و بيست و هشتمين کتاب داستان ايراني است که ققنوس چاپ کرده است.


 زنگ ادبيات 

گراميداشت نودويکمين سالگرد تولد خالق «صد سال تنهايي» در گوگل
بزرگداشت نود و يکمين سالگرد تولد گابريل گارسيا مارکز نويسنده کلمبيايي و خالق «صد سال تنهايي» در لوگوي گوگل جاي گرفت.
به گزارش مهر به نقل از تايم، اگر مارکز زنده بود امروز نودويک ساله مي‌شد.نويسنده مشهور آمريکايي لاتين که به عنوان گابو شناخته مي‌شد، امروز در لوگوي گوگل که به عنوان «دودل» شناخته مي‌شود، جاي گرفته است.اين نويسنده که به عنوان بزرگ‌ترين نويسنده کلمبيايي و يکي از بزرگ‌ترين نويسندگان آمريکاي لاتين شناخته مي‌شود با رآليسم جادويي خود، جهان داستاني جديدي را در برابر مخاطبانش قرار داد.خود وي هميشه مي‌گفت تحت تاثير تاريخ آمريکاي لاتين دست به اين آفرينش‌هاي ادبي مي‌زند.
وي در سخنراني دريافت جايزه ادبي نوبل در سال 1982 گفته بود: ما مجبور بوده‌ايم بيشتر سوال و کمتر تخيل داشته باشيم، براي ما مشکل حياتي‌مان نبود معاني متداول براي ترجمه زندگي‌مان به نحوي باورپذير بوده است.مارکز 6 مارس 1927 در آراکاتاکا متولد شد و در کنار پدربزرگ ‌و مادربزرگش رشد کرد. وي قصه‌گويي را از پدربزرگش ياد گرفت که از قهرمانان جنگ‌ هزار روزه بود. وي در عين حال در سبک داستان‌سرايي‌اش از باورهاي ماورايي مادربزرگش نيز الهام گرفته که به ارواح، علامت‌ها و عبارت‌هاي خاص باور داشت.
وي خيلي زود علاقه‌اش را به نويسندگي ابراز کرد و به تحصيل در رشته روزنامه‌نگاري روي آورد و در دانشگاه کلمبيا در بوگوتا به تحصيل پرداخت، اما خيلي زود دانشگاه را رها کرد تا در عمل يک روزنامه نگار باشد.بعد از يک دهه کار کردن به عنوان گزارشگر، ستون نويس و گزارشگر خارجي و دبيري سرويس‌هاي مختلف، مارکز با خانواده‌اش به مکزيکو سيتي رفت و به عنوان رمان‌نويس شروع به کار کرد. او سال 1967 «صد سال تنهايي» را منتشر کرد که او را درعرصه‌هاي جهاني شناساند. اين کتاب با تمرکز بر رآليسم جادويي يکي از برترين آثار ادبي قرن بيستم شد و ادبيات اين سده را معني ديگري بخشيد.اين نويسنده بيش از 25 عنوان کتاب نوشته که شامل رمان، کتاب‌هاي غيرداستاني، مجموعه داستان کوتاه و فيلمنامه مي‌شود.مارکز همواره در عرصه سياسي نيز فعال بود و دوستي نزديکي با فيدل کاسترو رهبر انقلاب کوبا داشت و با چهره‌هاي دست راستي مثل آگوستو پينوشته در شيلي مخالفت مي‌کرد.
گوگل در لوگوي خود با تصور کردن جنگلي خيال‌انگيز، شهر جادويي ماکوندو که داستان «صد سال تنهايي» در دل آن واقع شده را تصوير کرده است.مارکز که مدتي از بيماري دمانس رنج مي‌برد سال 2014 و در 87 سالگي در خانه‌اش در مکزيک درگذشت.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون