جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4139- تاریخ : 1396/12/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

وزير آموزش و پرورش :
آغاز تحول در محتواي آموزشي - پرورشي از سال 97

معاون وزير آموزش و پرورش :
اجراي طرح «نماد» در مدارس از مهر 97


از گوشه و كنار


كاغذ اخبار


زنگ تفريح


 وزير آموزش و پرورش :
 آغاز تحول در محتواي آموزشي - پرورشي از سال 97  

وزير آموزش و پرورش با اشاره به نياز آموزش و پرورش به پايه‌گذاري تحول عنوان کرد که سال 97 تحول در محتواي آموزشي و پرورشي را آغاز خواهيم کرد.
سيدمحمد بطحايي در حاشيه جلسه هيات دولت که روز گذشته برگزار شد در گفت‌و‌گو با پانا اظهار کرد:«همانطور که پيش از اين هم گفته‌ام پايه‌گذاري تحول در محتواي آموزشي و پرورشي را آغاز کرده‌ايم‌.»
وي خاطرنشان کرد: «در حوزه سندتحول بنيادين آموزش و پرورش تا کنون تنها در حوزه ساختارها اقدام کرده‌ايم اما اهتمام داريم که در حوزه محتوا نيز گام‌هاي موثري برداريم که مقدمات آن در وزارت آموزش و پرورش آغاز شده است.»
وزير آموزش و پرورش درباره جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي که موضوع حذف آزمون‌هاي ورودي در دوره ابتدايي پرداخته شد، نيز گفت: «هنوز به نتيجه‌اي در اين خصوص دست پيدا نکرده‌ايم.»


 معاون وزير آموزش و پرورش :
 اجراي طرح «نماد» در مدارس از مهر 97 

معاون تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه پايلوت طرح نماد (نظام مراقبت اجتماعي دانش آموزان )را در شش استان در دست اجرا داريم و مصمم هستيم در سال تحصيلي آينده آن را به صورت فراگير اجرا کنيم، از برخي دستگاه‌ها براي ارائه مداخلات درماني و مددکاري به دانش آموزان آسيب ديده گلايه کرد.
مهرزاد حميدي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه اقدامات خوبي در حوزه پيشگيري از آسيب‌هاي اجتماعي در کشور انجام شده است اظهار کرد: اما چون دستگاه‌ها منتزع کار کرده‌اند و فعاليت‌هايشان مجتمع نشده، يک همسويي کلي ايجاد نشده است و شايد به همين خاطر نتايج از آن چه که پيش بيني مي‌شد کمتر بوده است.
وي افزود: به اين جمع بندي کلي در حوزه مديريتي رسيده‌ايم که هم در وزارت آموزش و پرورش و هم در کشور اگر بخواهيم روي آسيب‌هاي اجتماعي اين نسل کار کنيم بايد يک همسويي و يکپارچگي درون سازماني و يک همسويي برون وزارتخانه‌اي ايجاد شود.
در حوزه درون وزارتخانه‌اي شوراي راهبردي آسيب‌ها با حضور معاونين مرتبط، انجمن اولياء و مربيان و سيار بخش‌ها نظير حراست و بازرسي تشکيل شده است و شاهد هم افزايي و همسويي خوبي هستيم.
معاون تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه همچنين ابلاغيه‌هاي مشترک چند جانبه از سوي معاونت‌هاي مختلف وزارتخانه تدوين شده است گفت: امروز همه ظرفيت وزارت آموزش و پرورش را براي پيشگيري از آسيب‌ها در يک ظرف قرار داده‌ايم.
حميدي تاکيد کرد: البته اقدامات انجام شده کفايت نمي‌کند، زيرا آسيب‌هاي اجتماعي تنها متعلق به آموزش و پرورش نيست و لازم است همه نهادهاي مرتبط در محله، جامعه و مدرسه گرد هم بيايند. به همين علت طرح «نماد» را طراحي کرديم که ماتريس همکاري برون سازماني است.
وي با بيان اينکه همکاري‌هاي خوبي با ساير دستگاه‌ها در قالب طرح نماد صورت گرفته است گفت: شوراي عالي طرح نماد چندين مرتبه تشکيل جلسه داده و شوراي سياست گذاري نيز در سازمان برنامه و بودجه جلساتي داشته
است. ميز مديريت نماد در وزارت آموزش و پرورش تشکيل مي‌شود و در اين يکسال و نيم که از عمر نماد مي‌گذرد هماهنگي‌هاي خوبي انجام شده، هرچند کم و کاستي‌هايي وجود دارد.
حميدي افزود: مصمم هستيم در سال تحصيلي آينده طرح نماد را به صورت فراگير اجرا کنيم. در ستاد کنار هم هستيم و با يکديگر تصميم مي‌گيريم و در استان‌ها هم فرمانداران و استانداران در جلسات حضور پيدا مي‌کنند.
يک ستون طرح نماد توانمندسازي و ديگري مداخله است و ما در حوزه مداخله دانش آموزي با مشکلاتي مواجه‌ايم، هرچند معاونان پرورشي و فرهنگي به ميدان آمده‌اند و مشاورين مدارس به عنوان مشاورين پيشگيري موظف شده‌اند با آموزش‌هايي، مداخلات ابتدايي را انجام دهند. در واقع تلاش مي کنيم مددکاري اوليه توسط خود آموزش و پرورش صورت
گيرد.
وي با اشاره به تدوين سه کتاب در حوزه پيشگيري از آسيب‌ها اظهار کرد: مي‌خواهيم پيشگيري از آسيب‌ها را با دروس تلفيق کنيم. در دوره ابتدايي، متوسطه اول و متوسطه دوم همه معلمين مدارس ماموريت دارند در برنامه پيشگيري کمک کنند. 10 هزار کتاب تهيه و توزيع کرديم و تا آخر فروردين به 230 هزار مي‌رسد. قصد داريم کتب تهيه شده را در اختيار معلمان قرار دهيم.معاون تربيت بدني و سلامت وزارت آموزش و پرورش با تاکيد بر اينکه دامنه آسيب‌هاي اجتماعي وسيع است و اينطور نيست که بگوييم روند بروز آسيب‌ها متوقف مي‌شود عنوان کرد: ما حرکت خوبي شروع کرديم و همين که از 12 دستگاه،‌ چهار دستگاه هم پاي کار بيايند خوب است، هرچند ضرورت دارد همه دستگاه‌هاي دخيل پاي کار بيايند.


 از گوشه و كنار 

داير بودن همه مقاطع تحصيلي تا زمان اعلام تعطيلات رسمي
معاون رسانه‌اي روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش وضع تعطيلي مدارس در هفته آخر اسفند 96 را اعلام کرد.
نجات بهرامي در گفت‌وگو با پانا با بيان اينکه همه مقاطع تحصيلي تا زمان اعلام تعطيلات رسمي مانند ادارات و مراکز دولتي باز هستند اظهار کرد: تا 28 اسفند ماه سال 1396 هيچ اعلام رسمي مبني بر تعطيلي مدارس قبل از ايام نوروز از جانب وزارت آموزش و پرورش نخواهد شد.
وي ادامه داد: هر گونه غيبت معلمان و دانش‌آموزان در چند روز باقي مانده به تعطيلات نوروزي و چند روز پس از اتمام آن بدون گواهي پزشکي و دلايل منطقي، توجيهي ندارد و مديران مدارس ملزم به برخورد انضباطي با اين افراد هستند.
معاون رسانه‌اي روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش افزود: مديران و معلمان مدارس نسبت به اعلام تعطيلي کلاس‌هاي درس هيچ گونه حق تصميم گيري نداشته و اين امر تنها از طريق مجاري رسمي وزارت آموزش و پرورش اعلام مي‌شود بنابراين نظارت بر برگزاري کلاس‌ها و حضور دانش‌آموزان در کلاس‌هاي درس در روزهاي بين چند تعطيلي و يا پشت سر هم با دقت بيشتري انجام مي‌شود.

 

مديرکل نوسازي مدارس استان تهران:
احداث مدارس و فضاهاي آموزشي سبز
مديرکل نوسازي مدارس استان تهران گفت: رويکرد ساخت مدارس جديد در استان تهران، احداث فضاهاي آموزشي «سبز» و با احترام به محيط زيست است.
به گزارش ايسنا، داريوش ورناصري مديرکل نوسازي مدارس استان تهران با گراميداشت پانزدهم اسفندماه و روز درختکاري، اظهار کرد: يکي از رويکردها در ادامه ساخت فضاهاي آموزشي در استان تهران، توجه به احداث مدارس سبز است.
وي افزود: «ظاهر فيزيکي» و توجه به نقش «مصرف انرژي» از مقدمات ايجاد مدارس سبز است که اکنون اداره کل نوسازي مدارس استان تهران هر دو موضوع را در ساخت فضاهاي آموزشي مورد توجه قرار داده است.
ورناصري با اشاره به ديگر ويژگي‌هاي مدرسه سبز خاطرنشان کرد: توجه به فضاي سبز و درختان، آگاهي‌هاي زيست محيطي، توجه به نظافت مدرسه و ديگر موضوعات نيز از جمله موارد پس از ساخت اين دست مدارس است.
مديرکل نوسازي مدارس استان تهران با اشاره به اهميت توجه به محيط زيست خصوصا در کلان شهر تهران، تصريح کرد: تمام اصول اوليه براي طراحي يک مدرسه سبز که بتواند مديريت سبز در آن شکل گيرد، توسط واحدهاي فني و مهندسي نوسازي مدارس تهران در حال پيگيري و انجام است تا فضاهاي آموزشي که براي دانش‌آموزان احداث مي‌شود، با معيارهاي مدارس سبز هم‌گوني داشته باشد.

 

مسموميت دانش آموزان از تهران تا لرستان
مسموميت 10 دانش آموز در آزمايشگاه مدرسه اي دخترانه در تهران، 4 نفر را راهي بيمارستان کرد.
اين حادثه در دبيرستان‌دخترانه اي حوالي خيابان فاطمي رخ داد و بلافاصله اکيپ هاي امدادي اورژانس تهران را روانه صحنه حادثه کرد.به گفته تکنسين هاي مرکز اورژانس، گويا دانش آموزان بر اثر استنشاق گازهاي موجود در آزمايشگاه مدرسه دچار مسمويت شده بودند که 6 نفر در محل درمان و 4 مسموم ديگر به وسيله آمبولانس به بيمارستان امام خميني(ره) منتقل
شدند.
همچنين 7 دانش‌آموز مدرسه ابتدايي «باقر نژاد» پلدختر به علت مسموميت غذايي راهي بيمارستان شدند.
روابط عمومي اورژانس کشور از مسموميت غذايي 7 دانش آموز پلدختري خبر داد.دانش آموزان منطقه «افرينه» پلدختر، روستاي «سرنجه»، مدرسه ابتدايي «باقر نژاد» دچار مسموميت غذايي شدند؛ اورژانس لرستان در ساعت 10:05 صبح سه شنبه به محل حادثه اعزام شد.
تعداد مصدومين اعزامي به بيمارستان 7 نفر اعلام شده است.بر اساس اين گزارش، دانش آموزان به دنبال خوردن مواد خوراکي مسموم دچار علايم گوارشي شده اند.


 كاغذ اخبار 

جزئيات برگزاري انتخابات مجلس دانش‌آموزي
رئيس دبير خانه مجلس دانش آموزي گفت که در روزهاي پاياني سال ادارات کل آموزش و پرورش سراسر کشور با محوريت سازمان دانش آموزي؛ درگير انتخابات براي تعيين اعضاي شوراي دانش آموزي استان و نمايندگان مجلس دانش آموزي است تا با انجام مقدمات، نهمين دوره اين مجلس تشکيل شود.
به گزارش ايسنا، زهرا پناهي‌روا با اعلام اين خبر افزود: تا کنون استان‌هاي کرمان، خوزستان، زنجان و همدان انتخابات خود را بر اساس شيوه نامه و دستورالعمل ارسالي و با حضور ناظريني از دبيرخانه و ستاد مرکزي برگزار کرده‌اند تا نمايندگان دانش آموزان درمجلس و اعضاي شوراي دانش آموزي استان در اين چهار استان انتخاب شوند. استان‌هاي ديگر نيز مشغول تامين مقدمات و تمهيدات لازم در اين خصوص هستند.
وي درباره زمان انتخابات و تعداد نمايندگان هر استان گفت: اين انتخابات در اسفند ماه برگزار مي‌شود و مسئولان هر استان با توجه به شرايط خود در اين ماه با هماهنگي دبيرخانه مجلس دانش آموزي بر اساس سهميه تخصيصي که در شيوه نامه ذکر شده‌است اقدام به برگزاري آن مي‌کنند.
وي در توضيح سهميه نمايندگان هر استان در مجلس دانش آموزي اضافه کرد؛اين سهميه بر اساس جمعيت دانش آموزي استان و از ميان اعضاي شوراي دانش‌آموزي منتخب استان به نسبت مساوي دختر و پسرِمقطع متوسطه اول و دوم بر اساس بالاترين آراء ماخوذه، تعيين مي‌شود؛ لذا براي استانهاي کرمان 6 نماينده، خوزستان 8 نماينده، زنجان 2 نماينده و همدان 4 نماينده بوده است که پس از طي مراحل قانوني مثل اعلام کانديداتوري، تبليغات و تشريفاتِ معمول انتخابات مثل صدور تعرفه و پلمب کردن صندوقها و ساير مواردِ سلامت انتخابات، انجام شده و نمايندگان اين چهار استان در مجلس دانش‌آموزي مشخص شده‌اند و انتخابات در بقيه استانها به تدريج در جريان است.
وي در خصوص اهميت اين انتخابات گفت: پيشتر شيوه‌نامه و دستورالعمل برگزاري انتخابات به وسيله دبيرخانه تنظيم شده و به تاييد و امضاي وزير آموزش و پرورش و معاون پرورشي و فرهنگي رسيده بود که بيانگر اهميت ،نقش و جايگاه مجلس دانش آموزي در مجموعه بزرگ آموزش و پرورش است.
به گزارش دبيرخانه مجلس دانش‌آموزي، پناهي روا در توضيح بيشتر مجلس دانش آموزي گفت: مجلس دانش آموزي نهادي صنفي –مشورتي در حوزه مسائل دانش‌آموزي است که نمايندگان آن طي فرآيند انتخاباتي آزاد و سالم از سطوح مختلفِ شوراهاي دانش آموزي از مدرسه تا استاني برگزيده شده‌اند و شامل 150 نماينده دختر و پسر به نسبت مساوي ازميان دانش آموزان تمامي استان‌ها است البته نمايندگان دانش‌آموزانِ اقليت هاي ديني (4 نماينده)،مدارس خارج از کشور(2 نماينده) و مدارس استثنايي( 2 نماينده) هم در ميان اين 150 نفر حضور دارند.اعضاي هيات رئيسه اين مجلس مشاوران دانش آموزي وزير خواهند بود.

 

شرايط پيش ثبت‌نام در مدارس غيردولتي
رئيس سازمان مدارس و مراکز غيردولتي با اشاره به بازديدهاي سرزده ناظران بر عملکرد مدارس غيردولتي شرايط «پيش ثبت‌نام» را اعلام کرد.مجتبي زيني وند رئيس سازمان مدارس و مراکز غيردولتي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره روند ثبت‌نام مدارس غيردولتي و شرايط پيش ثبت‌نام دراين مدارس اظهار کرد: پيش‌ثبت‌نام اغلب به دليل تقاضاي اولياي دانش‌آموزان و اطمينان خاطر از تحصيل فرزندان در مدرسه موردنظر براي سال آينده انجام مي‌شود و با رعايت شرايط قانوني ممنوعيتي براي آن وجود ندارد.
وي با اشاره به شرايط پيش ثبت‌نام ادامه داد: پيش‌ثبت‌نام در صورتي که بدون اخذ شهريه باشد، مبلغ شهريه بيش از شهريه دريافتي سال قبل نباشد و اخذ شهريه براي پيش ثبت‌نام در قالب چک و زماني بعد از 30 خردادماه باشد مشکلي از نظر قانوني براي اين منظور وجود نخواهد داشت.


 زنگ تفريح 

دانش آموزان روستاي خضيريات شهرستان کارون


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون