جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4139- تاریخ : 1396/12/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

رقابت براي اکران نوروز ??؛
برگ برنده به «مصادره» رسيد


ادامه فيلمبرداري «ساخت ايران 2»


نمايش «طلا و مس» از آي‌فيلم


بازگشت «ارشا اقدسي» به تلويزيون

واکنش ترامپ به استقبال کم از اسکار؛
ستاره ها قدرتي ندارند


گيشه ناموفق براي انيميشن نامزد اسکار


نسخه فيلم جديد «اسکورسيزي» پيچيده شد


نقد فيلم


ميز خبر


 رقابت براي اکران نوروز ??؛
 برگ برنده به «مصادره» رسيد 

با حذف «تگزاس» به کارگرداني مسعود اطيابي از اکران نوروزي، «مصادره» به کارگرداني مهران احمدي روي پرده سينماها مي رود.
به گزارش مهر، با توجه به اينکه تنها كمتر از 15 به پايان سال جاري و آغاز سال 97 باقي مانده است، سينماي ايران در انتظار مشخص شدن فيلم هايي است که در اکران نوروزي روي پرده مي روند.
هرچند تا امروز آيين نامه شوراي صنفي نمايش که اين روزها با نام نظام نامه اکران از سوي سازمان سينمايي رسانه اي شد به صنوف ابلاغ نشده است، اما از گوشه و کنار نام برخي از فيلم ها براي اکران نوروزي اعلام مي شود.
در اين ميان نام اولين فيلمي که اکران آن در نوبت نوروز قطعي شده به گوش مي رسد فيلم سينمايي «مصادره» به کارگرداني مهران احمدي و تهيه کنندگي محمدحسين قاسمي است. اين اثر سينمايي در سي و ششمين جشنواره ملي فيلم فجر به نمايش درآمد و آنچه در پرونده اين فيلم جلب توجه مي کند سرمايه گذاري محمد امامي در آن است.
«مصادره» در کنار چهار فيلم ديگر سينمايي توسط شرکت «فيلميران» براي اکران نوروزي اعلام آمادگي کرده بود و با توجه به اينکه هر دفتر نمي تواند بيش از 2 فيلم در هر فصل اکران داشته باشد از اين بين «مصادره» براي اکران نوروزي انتخاب و فيلم سينمايي «تگزاس» به کارگرداني مسعود اطيابي از اين گردونه حذف شده است. با اين حساب «تگزاس» اولين قرباني اکران نوروزي شرکت پخش فيلميران است.
حال بايد ديد فيلم هاي بعدي که قرار است با قدرت صاحبان فيلم ها در نوروز اکران شود، چه گزينه هايي هستند.


 ادامه فيلمبرداري «ساخت ايران 2»  

بخش هايي از سريال «ساخت ايران 2» به تهيه کنندگي منصور سهراب پور و کارگرداني بروز نيک نژاد در پرديس سينمايي «شهرک» تصويربرداري شد.مهران احمدي و سارا بهرامي در يکي از سالن هاي پرديس سينمايي «شهرک» صحنه مربوط به تماشاي يک فيلم کمدي را در سالن سينما بازي کردند.همچنين در اين سکانس علاوه بر مهران احمدي و سارا بهرامي که ايفاي نقش کردند، امين حيايي و سحر دولتشاهي نيز حضور داشتند.قسمت نخست از سريال «ساخت ايران» توسط محمدحسين لطيفي کارگرداني و به نمايش درآمد و دومين قسمت از اين مجموعه در حال تصويربرداري است .


 نمايش «طلا و مس» از آي‌فيلم 

آي‌فيلم فارسي در شب ميلاد حضرت زهرا سلام‌الله‌عليها و به ‌منظور پاسداشت مقام زن و مادر، فيلم‌ سينمايي «طلا و مس» را به ‌نمايش مي‌گذارد.فيلم سينمايي «طلا ومس» ساخته همايون اسعديان، امشب پنجشنبه 17 اسفند رأس ساعت 21:00 از کانال فارسي اين شبکه به‌نمايش گذاشته مي‌شود.ماجراي «طلا و مس» اين است: سيدرضا طلبه‌اي که به‌تازگي با خانواده‌اش به تهران آمده، تا در کلاس‌هاي استاد اخلاقي که وصف او را بسيار شنيده است، شرکت کند. اما متوجه بيماري همسرش زهرا مي‌شود و به ‌ناچار تهيه هزينه درمان او تغييراتي در شيوه زندگي‌اش مي‌دهد.


 بازگشت «ارشا اقدسي» به تلويزيون 

پرويني تهيه‌کننده سريال «بازگشت» گفت: به تازگي مرتضي علي عباس ميرزايي و ارشا اقدسي به تيم بازيگران اين سريال پيوستند.
بازگشت "ارشا اقدسي" به تلويزيون؛ اين بار بازيگر يک سريال «بازگشت» به سفارش مرکز نمايش سيما، ملودرامي عاشقانه است که براي پخش از يکي از شبکه‌هاي تلويزيوني توليد مي‌شود.رويا تيموريان، ليلا اوتادي، حسين مهري، رضا اکبرپور، مونا کرمي، کيوان ساکت اف، جوانه دلشاد، محمد ساربان، تورج فرامرزيان، پرديس منوچهري، مهرنوش مقيمي، عليرضا لبيبيان، حميدرضا متقي ديگر بازيگران اين سريال را تشکيل مي‌دهند.


 واکنش ترامپ به استقبال کم از اسکار؛
 ستاره ها قدرتي ندارند 

ترامپ در پاسخ به ميزان پايين تماشاگران مراسم اسکار 2018، اين مساله را به فقدان قدرت ستاره‌ها مرتبط کرد و آنها را دست انداخت.
به گزارش مهر به نقل از ورايتي، پس از اعلام ميزان تماشاي مراسم اسکار 2018 از تلويزيون، رييس جمهوري آمريکا بلافاصله به اين موضوع واکنش نشان داد و در توييتر نوشت: پايين‌ترين امتياز اسکار در طول تاريخ. مشکل اين است که ما اصلا ستاره نداريم، به جز رييس جمهورتان(البته براي شوخي)!
اين واکنشي بود که ترامپ از خود نشان داد.
برمبناي آماري که منتشر شد تماشاگران مراسم اسکار در نودمين سال برگزاري‌اش از هر سال کمتر بوده و به 26.5 ميليون نفر کاهش يافت که 19 درصد از پارسال کمتربود. گفته مي‌شود وجود نداشتن فيلمي از ميان پرفروش‌هاي پرمخاطب در ميان نامزدهاي بهترين فيلم موجب اين کاهش توجه به مراسم شده است.
کميته ملي جمهوري‌خواهان و ديگر گروه‌هاي محافظه‌کار سياسي نيز اين کاهش را به استفاده برندگان اسکار و ارايه‌کنندگان جوايز به استفاده از صحنه اسکار براي پرداختن به مسايل سياسي ارتباط داده‌اند؛ هر چند اين سنتي است که به دهه 1970 باز مي‌گردد.
در مراسم اسکار که در هاليوود برگزار شد جيمي کيمل مجري مراسم و ارايه کنندگان جوايز در مجموع چهار بار به ترامپ ارجاع دادند و با مايک پنس معاون رييس جمهوري نيز يک بار شوخي کردند.
با اين حال تمرکز بيشتر امسال بر «جنبش من هم همينطور» بود و در کنار آن تيراندازي در پارکلند نيز مورد نظر بود.
سال پيش ترامپ درباره اسکار توييتي نکرد اما به يک شبکه خبري گفت که اشتباه در اعلام نام برنده براي تمرکز بر مسايل سياسي بوده است.البته صحبت امسال ترامپ بي‌پاسخ نماند و جيمي کيمل هم بلافاصله در توييتر نوشت: ممنون، رييس جمهور با پايين‌ترين راي در
تاريخ.


 گيشه ناموفق براي انيميشن نامزد اسکار 

انيميشن کمدي "فرديناند" به کارگرداني "کارلوس سالدانها" اکران بين‌المللي خود را از 15 دسامبر 2017 و از امريکاي شمالي آغاز کرد ولي نتوانست گيشه چندان خوبي را از آن خود کند.اين در حالي است که انيميشن "فرديناند" براي کسب جايزه اسکار نامزد شده است. اين انيميشن تاکنون با فروش 278 ميليون دلاري در رتبه 34 جدول فروش جهاني ايستاده است.اين انيميشن داستان گاوي به نام فرديناند را روايت مي‌کند که بوي گل‌ها را ترجيح مي‌دهد نسبت به مبارزه در رينگ گاو بازي و مي‌خواهد با گل‌ها زندگي کند.


 نسخه فيلم جديد «اسکورسيزي» پيچيده شد 

ساخت فيلم سينمايي "ايرلندي" آخرين ساخته "مارتين اسکورسيزي" به سختي به اتمام رسيد.اين اتفاق هنگامي بروز داد که اسکورسيزي در تويتر خود نوشت: ساخت فيلم سينمايي ايرلندي که بسيار پيچيده و سخت بود بالاخره به پايان رسيد.
از تمام کساني که به ساخت اين اثر کمک مي کنند و همين طور انرژي خوب مردم سپاسگذارم.ايرلندي هفتمين همکاري دنيرو با اسکورسيزي بوده که در سال آينده ميلادي اکران مي‌شود.


 نقد فيلم 

بدون تاريخ، بدون امضاء؛
روايتي از روزگاري تلخ و تاريك
"دکتر وحيد شاهرضا"
«بدون تاريخ، بدون امضاء» يک تراژدي اميدبخش است. در حالي‌که روزگاري تلخ و تاريک را روايت مي‌کند اما در انتها نوري به نهاد آدمي مي‌تابد. در روزهايي که خبرها يکسره از سوءاستفاده از قدرت و نفوذ مي‌گويند، جاي بسي شگفتي‌ست که فردي را ملاقات کنيد که قانون به‌دست، قانون مي‌شکند ولي نه براي منفعت شخصي که بالعکس براي عبور از خويش و رسيدن به ديگري. ملاقات چنين فردي حتي درون يک قصه هم مي‌تواند دلگرم کننده باشد.
کاوه پزشک ميان‌سالي‌ست که در دايره‌ي پزشکي قانوني عهده‌دار مسئوليت است. او مديري سخت‌گير و با وجدان است، حاضر است تشنج و درگيري با همکارانش را تحمل کند ولي زير سندي را که مطمئن نيست حقيقت را موبه‌مو تشريح کرده باشد امضاء نمي‌کند. او پيگير است و برايش مهم است که قانون اجرا شود. شبي فرامي‌رسد و يک اتفاق، دعوت‌نامه‌ي سفري مي‌شود که او را در نقطه‌اي فراتر از قانون قرار مي‌دهد. او در يک تصادف رانندگي با ماشين خود به موتوري مي‌زند که يک خانواده را حمل مي‌کند. از آن‌جايي که پزشک است از سلامت آن‌ها اطمينان حاصل مي‌کند و مبلغي را هم به عنوان خسارت پرداخت مي‌کند. به نظر مسئله‌ي خاصي پيش نيامده است و ‌نيازي به ورود پليس به صحنه نيست.
فرداي آن روز کاوه در پزشکي قانوني متوجه مي‌شود که پسر کوچک آن خانواده به دليل مرگي مشکوک براي تشريح به آن دايره آورده شده است. از همان ابتدا شک مي‌کند که دليل مرگ کودک ضربه‌ي مغزي بوده باشد ولي خود را کنار مي‌کشد و با خانواده‌ي او روبه‌رو نمي‌شود. تحقيق درباره‌ي علت مرگ را دوست او به‌عهده مي‌گيرد و نتيجه‌ي آزمايشات نشان مي‌دهد که او به علت مسموميت غذايي با گوشت فاسد مرده است.
گواهي فوت و جواز دفن صادر مي‌شود اما کاوه هم‌چنان موشکافي مي‌کند و با تحقيق بيشتر شک مي‌کند که شايد علت مرگ ضربه به مهره‌هاي گردن بوده باشد که در فرايند تشريح چک نشده است. حالا اوست و وجدان سخت‌گيرش که بايد هميشه در آتش اين شک بسوزد که نکند علت اصلي مرگ، تصادف بوده باشد و نه مسموميت غذايي.
در اين ميان پدر بچه که نماينده‌ي قشر کم‌درآمد و آسيب‌پذير جامعه است دچار عذاب وجدان شده است، زيرا تصور مي‌کند مرغ‌هاي ارزان‌قيمتي که براي خوراک خانواده تهيه کرده است سبب‌ساز مرگ فرزندش شده است. او با کسي که مرغ‌ها را به او فروخته است دست‌به‌گريبان مي‌شود و طي زدوخوردي فروشنده‌ي مرغ‌هاي فاسد به کما مي‌رود. کاوه از اين موضوع نيز آگاه مي‌شود و بار گناهي که بر دوش خود حس مي‌کند را سنگين‌تر مي‌يابد. در نهايت تصميم مي‌گيرد که حکم نبش قبر بگيرد و خود را از روزه‌ي شک خارج کند. او خودش جسد را کالبد شکافي مي‌کند و گواهي فوت را تغيير مي‌دهد و در مقابل دادگاه حاضر مي‌شود و ديه‌ي متوفا را تقبل مي‌کند.
تا اين‌جاي قصه ما فردي را مي‌بينيم که در مراحل رشد اخلاقي، در مرحله‌ي اخلاق عرفي يا قراردادي جاي مي‌گيرد. لورنس کلبرگ*، معتقد بود که افراد در مراحل رشدي از منظر اخلاقي سه سطح عمده را پشت‌سر مي‌گذارند. سطح اول را اخلاق پيش‌قراردادي ناميد؛ کودکان در اين مرحله با انگيزه‌ي اجتناب از تنبيه و کسب پاداش عمل مي‌کنند. تفاوتي نمي‌کند که فرد چند سال سن داشته باشد، مادامي که سوداي بهشت يا ترس از جهنم انگيزه‌ي اعمال نيک يا اجتناب از پليدي در او شوند در اين سطح از رشد اخلاقي به‌سر مي‌برد. سطح دوم، اخلاق عرفي يا قراردادي‌ست؛ طي اين مرحله فرد به اهميت برقراري نظم اجتماعي و سازگاري با محيط اجتماعي پي مي‌‌برد و در عين حال که خود را به عمل به قانون متعهد مي‌داند، فعالانه نيز در حمايت از آن مي‌کوشد. دادگري يا عدالت در اين‌جا انگيزه‌ي مهمي براي عمل اخلاقي مي‌شود و اسم کاوه نيز احتمالا به‌همين علت انتخاب شده است، زيرا تداعي‌گر کاوه‌ي آهنگر است که براي دادگري قيام کرد.
ادامه دارد......


 ميز خبر 

در آستانه بهار 97؛
راديو بهاران راه اندازي شد
راديو بهاران به مناسبت فرارسيدن نوروز و آغاز سفر‌هاي راهيان نور، روي موج 95:5 مگاهرتز راه اندازي شد.
همزمان با نزديک شدن بهار 97، آيين راه اندازي راديو بهاران با حضور حميد شاه آبادي معاون صداي رسانه ملي و مديران شبکه هاي راديويي در ساختمان شهداي راديو برگزار شد.
حميد شاه آبادي در ابتداي اين برنامه گفت: يک بار ديگر راديو بهاران در صداي جمهوري اسلامي ايران آغاز به فعاليت مي کند. انديشه امام خميني (ره) در دوران دفاع مقدس انديشه ماندگاري است و واقعيت اين است که خيلي ها به دنبال اين بودند که بعد از پايان جنگ، انديشه امام راحل را به اتمام برسانند. آن کساني که تلاش کردند فرهنگ دفاع مقدس را زنده نگه دارند، پشتوانه شان يک عقبه فکري با عنوان استکبار ستيزي است و امام راحل براي ما اين انديشه و تفکر را به يادگار گذاشت.
وي بيان کرد: دست کساني که فرهنگ بازديد از مناطق جنگ را ايجاد کردند و لشکر راهيان نور را به عنوان سفيران کشور راه اندازي کردند؛ به گرمي مي فشاريم. امروز ما براي جلوگيري از تحريف انديشه هاي امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري بايد برنامه هاي اين جريان خروشان و ماندگار را به درستي به تصوير بکشيم و روايتگري کنيم. براي همين راديو بهاران را با هدف نمايش همين اتفاقات و برنامه هاي راهيان نور تأسيس کرديم.
در پايان اين مراسم، شاه آبادي جدول پخش 24 ساعته راديو بهاران را به قائم مقام رئيس سازمان صدا و سيما اهدا کرد.
گفتني است؛ راديو بهاران به مناسبت فرارسيدن نوروز و آغاز سفر‌هاي راهيان نور، روي موج 95:5 مگاهرتز راه اندازي شد. انعکاس اخبار و اطلاعات مربوط به سفر کاروان‌هاي راهيان نور به مناطق عملياتي دفاع مقدس با هدف حفظ و پاسداري از ارزش‌هاي فرهنگي و معنوي، از اهداف اصلي راه اندازي اين شبکه راديويي است.
راديو بهاران علاوه بر دريافت روي موج اف ام رديف 95:5، در اهواز روي موج FM رديف‌هاي 99:5 و 99:2 و در آبادان و خرمشهر بر روي موج FM رديف 93:8 قابل دريافت است.
پخش راديو بهاران تا پانزدهم فروردين به صورت 24 ساعته ادامه خواهد داشت.

 

ويژه برنامه «خوش نوا بمان اي درخت» در فرهنگسراي ارسباران
همزمان با روزدرختکاري ، ويژه برنامه «خوش نوا بمان اي درخت» با حضور اهالي هنر درفرهنگ سراي ارسباران برگزارشد.
کاشت نهال در روز اول مدرسه، تولد کودکان، تولد سازهاي موسيقي، نواختن اولين آهنگ توسط هنرجو، تاکيد کاشت نهال در برگ الصاق گارانتي ساز هاي موسيقي براي توسعه پايدار درختکاري وحفظ محيط زيست از پيشنهادات مطرح شده در اين مراسم بود.
اين برنامه به همت فرهنگ سراي ارسباران با همکاري موسسه موسيقي عارف با هدف حفظ آيين درختکاري و محيط زيست برگزارشد .
حميدرضا عاطفي(معاون اجرايي خانه موسيقي ايران)، استاد ميلادکيايي(آهنگساز ونوازنده سنتور)، بهزاد فراهاني (مدرس تئاتر) فرمان مرادي، محسن سليماني رييس فرهنگ سراي ارسباران، بياض اميرعطايي، جاويدمقدم و داود فياضي(خواننده)، آقاي دانش رييس موسسه عارف، آقاي جاهد(موسيقي دان) در اين مراسم حضورداشتند.
محسن سليماني دراين مراسم خاطرنشان کرد: امروزه اين جملات را زياد مي شنويم، حالمان خوب نيست مشکلات زياد است ولي با اينگونه برنامه ها مي توانيم حالمان را خوب کنيم و چندساعتي فارغ از مشکلات نفس بکشيم.
سليماني در ادامه تاکيد کرد: برگزاري آيين هاي سنتي و قديمي همواره موجب باليدن تمدن هاست و براي بالندگي کشور، هنر، فرهنگ وقتي به سمت آيين هاي ريشه دار مي رويم حالمان خوب مي شود.
بهزاد فراهاني ضمن اينکه خودرا روستازاده اي معرفي کرد که از جواني با کشت وکار و ادبيات کوچه باغ و درختان درهم تنيده، عجين است، با ابراز تاسف اظهارداشت: در زادگاهم فراهان چندسالي به دليل خشک شدن چاه ها و قنات ها و کمبود منابع آبي درختان زيادي خشک شدند. او خاطره اي از سريال امام علي(ع) و فيلمبرداري گوشه اي از سريال در شهر فين بندرعباس که با درختان زيباي نخل فضايي به يادماندني را در ذهن مي نشاند و مصرعي از صائب تبريزي " چوب را آب فرو مي نّبرد" به عنوان يک وظيفه تاريخي به همگان کاشت نهال را در مراسماتي چون تولد نوزاد، عروسي براي حفظ آيين کهن درختکاري پيشنهاد کرد.
اهداي گلدان با شعار «خوش نوا بمان اي درخت» يکي از کارهايي است که موسسه عارف با هدف فرهنگ سازي حفظ و احياي محيط زيست و کاشت درخت انجام مي دهد. خانواده ها با دريافت گلدان ها هنگام خريد ساز موسيقي با يک فکر يک ايده و فرهنگ مواجه مي شوند آنهم فرهنگ حفظ و احياي محيط زيست و درختان براي تداوم زندگي بهتر و نسل هاي آينده است.
در خاتمه مراسم چند اصله نهال در فضاي سبز فرهنگ سراي ارسباران با دستان هنرمندان موسيقي کاشته شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون