جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4137- تاریخ : 1396/12/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


مقاله عضو کانون دامغان در کتاب‌خانه شکسپير انگليس ثبت شد


جشنواره بازي‌هاي بومي محلي در بوشهر و چهارمحال و بختياري


اعلام نتايج هشتمين کميسيون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازي


ويژه‌برنامه روز جهاني «مراقبت شنوايي» در مرکز الوند

دو نمايشگاه از آثار اعضاي کانون برگزار شده است:
دست‌سازه‌ها در سمنان، نقاشي‌ها در اردبيل


 مقاله عضو کانون دامغان در کتاب‌خانه شکسپير انگليس ثبت شد 

مقاله عضو قديم مرکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان دامغان به‌عنوان مرجعي علمي و هنري در کتاب‌خانه شکسپير انگلستان ثبت شد. به گزارش اداره‌ کل روابط ‌عمومي و امور بين‌الملل کانون، عرفان خطيب‌زاده عضو قديم مرکز فرهنگي‌هنري کانون دامغان استان سمنان، از ثبت مقاله‌اش در کتاب‌خانه شکسپير انگلستان، خبر داد و گفت: اين مقاله بينارشته‌اي، «بررسي تطبيقي گياهان و شخصيت‌هاي نمايشنامه‌هاي شکسپير به‌عنوان سيستم نويني در اجرا» نام دارد که به‌عنوان مرجعي علمي- هنري در کتاب‌خانه شکسپير، ثبت و آرشيو شد. خطيب‌زاده اظهار داشت: تنها ايراني هستم که با نگارش نظريه جديد خود درباره «شکسپير و گياهان»، توانستم دومين اثر خود را در اين کتاب‌خانه به‌عنوان منبعي علمي به ثبت برسانم و هم اکنون اين مقاله به صاحب امتيازي اين مرکز در لندن نگهداري مي‌شود. خطيب‌زاده که داراي موفقيت‌هاي بين‌المللي در عرصه تئاتر در کشورهاي انگليس، فرانسه، ايتاليا، اتريش، هند، چين، ايرلند و... است، سال گذشته نيز با نگارش مقاله «کاربرد نمايش‌هاي عروسکي آئيني سنتي ايران به‌عنوان سيستم نويني در اجراي آثار شکسپير»، توانسته بود اثرش را به ثبت برساند. گفتني است خانه شکسپير در انگلستان بزرگ‌ترين ميراث شکسپير در جهان است و بخش‌هاي متعددي مانند موزه، آمفي‌تئاتر، انتشارات، کتاب‌خانه و... دارد و در بخش کتاب‌خانه آن، چندين هزار مقاله و کتاب به‌عنوان منبع، نگهداري و مورد استفاده قرار مي‌گيرد.  جشنواره بازي‌هاي بومي محلي در بوشهر و چهارمحال و بختياري 

بازي‌هاي بومي و محلي استان چهار محال و بختياري توسط اعضاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان جمع آوري مي‌شوند.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان، فرزاد رحيمي مدير کل کانون چهارمحال و بختياري، از اجراي جشنواره بازي‌ها بومي محلي استان و جمع آوري اين بازي‌ها به صورت مکتوب در مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خبر داد.
وي با تاکيد بر تبيين فرهنگ غني بومي محلي در ميان کودکان و نوجوانان استان، احياي بازي‌هاي سنتي را فرايندي هدفمند در راستاي ترويج آداب و رسوم ملي و محلي عنوان کرد.
مدير کل کانون با اشاره به احياي فرهنگ و آداب و رسوم گذشتگان گفت: بازي بخش اصلي زندگي انسان است که با حس کنجکاوي و با انگيزه شناختن دنياي پيرامون او آغاز مي‌شود و با توجه به اين‌که نوع بازي در طي مراحل رشد، در جامعه‌هاي گوناگون، در شهر و روستا متفاوت است اين بازي‌ها در ميزان هوش و ويژگي‌هاي فردي کودک نيز تاثير دارد.
فرزاد رحيمي با اشاره به اين‌که بازي‌ها متناسب با نيازها و محيط زندگي هر جامعه متنوع است افزود: در طرح "بازي‌هاي بومي محلي" اعضا با پرس و جو از بزرگ‌ترها نام بازي‌ها و روش اجراي آن‌ها را جمع آوري کرده و در مرکز با ديگر بچه‌ها اجرا مي‌کنند.
وي اضافه کرد: قوطور، بالابلندي، وسطي، ديس ديس، هفت خط، خروس جنگي، ارنگه و ارنگه، آ آ و... از جمله بازي‌هاي در حال اجرا در اين طرح است.
اين جشنواره با هدف معرفي اقوام و آداب و رسوم محلي قرار است همزمان با سال97 با اجراي برنامه‌هاي مختلف در مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اجرا شود.
در همين حال، سومين جشنواره بزرگ بازي‌هاي بومي محلي بوشهر هم با حضور 3 مرکز فرهنگي هنري کانون استان و به ميزباني مرکز دالکي در ورزشگاه شهدا اين شهر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودگان و نوجوانان استان بوشهر، اين رويداد با حضور مراکز فرهنگي هنري وحدتيه، اهرم و برازجان به ميزباني مرکز دالکي برگزار شد.
در اين مراسم که با حضور دکتر زهره عالي نسب مديرکل کانون استان، زارع فرماندار دشتستان، لقمان زاده بخشدار و جمعي از مسوولين اين شهر برگزار شد، مديرکل کانون گفت: بازي‌هاي بومي محلي به عنوان گنجينه‌اي از باورهاي فرهنگي و يکي از نشانه‌هاي اصلي هويت و فرهنگ هر کشور و بخشي از ميراث اصيل آن است که بايد از آن محاقظت کرد.
وي اضافه کرد: هرگونه فعاليت فيزيکي يا فکري که جزئي از تنوع ميراث جهاني محسوب شده و با توجه به آداب و رسوم مردم هر منطقه، بدون محدوديت سني و جنسي، به صورت انفرادي يا گروهي فارغ از مقررات سخت و محدودکننده براي کسب آمادگي جسماني و دفاعي، تقويت هوش و حافظه، شادي و نشاط، گذراندن وقت و سرگرمي، انجام مراسم آييني، نيايش، کسب سلامتي انجام مي شود حائز اهميت است.
اين مقام مسوول تصريح کرد: برپايي و ترويج جشنواره‌هاي بازي‌هاي بومي محلي از سوي کانون پرورش فکري اهداف مهمي مانند پرورش اعتماد به نفس در کودکان به هنگام تنهايي، تقويت نيروي جسماني و بالا بردن قدرت تمرکز، ايجاد روحيه همکاري و رقابت سالم و همچنين آموزش مفاهيم مهمي نظير شکست و پيروزي را دنبال مي‌کند که در نتيجه رشد اجتماعي و طبيعي کودک و نوجوان را به همراه دارد.
سومين جشنواره بزرگ بازي‌هاي بومي و محلي با حضور گسترده مردم دالکي و مراکز کانون استان و برگزار و در پايان از تمامي شرکت‌کنندگان و دست اندرکاران اين جشنواره با اهداء لوح تقدير و هديه قدرداني شد.


 اعلام نتايج هشتمين کميسيون ثبت طرح و صدور مجوز اسباب‌بازي 

هشتمين نشست کميسيون ثبت طرح و صدور مجوز دبيرخانه شوراي نظارت بر ساخت، طراحي و توليد اسباب بازي در اسفند 96 برگزار و نتايج آن اعلام شد.
در اين کميسيون 64 پرونده مورد بررسي و صدور رأي قرار گرفت که از اين تعداد، 33 پرونده ثبتي، يک نمونه درخواست مجوز توليد و 30 اسباب‌بازي مربوط به بخش واردات در گمرک‌هاي مربوط به حوزه ستادي دبيرخانه بود. بر همين اساس از مجموعه پرونده‌هاي ثبتي، 25 پرونده از نظر ثبت بدون‌مانع تشخيص داده شد که از نظر گروه‌بندي چهار پرونده حرکتي مهارتي، 10 نمونه در گروه آموزشي و کمک‌آموزشي، سه سرگرمي فکري، هفت اسباب‌بازي فرهنگي‌هنري و يک مورد در گروه الکترونيکي و رايانه‌اي قرار داشت.
همچنين از مجموع پرونده‌هاي متقاضي مجوز توليد با 2 پرونده موافقت شد و 8 پرونده درخواست ثبت به دليل عدم احراز شرايط در کميسيون رأي نياورد. در عين حال با مجوز توليد يکي از نمونه‌هاي ثبتي که در گروه حرکتي و مهارتي قرار داشت نيز موافقت و 7 مورد ديگر آن به بررسي بيشتر نياز داشت. در حال حاضر اسباب‌بازي‌ها و سرگرمي‌ها در 6 گروه ‌»حرکتي مهارتي»، «آموزشي و کمک آموزشي»، «فکري»، «فرهنگي هنري»، «کمک درماني»، «الکترونيکي و رايانه‌اي» مورد بررسي و صدور رأي قرار مي‌گيرد.
گفتني است دبيرخانه شوراي نظارت بر اسباب‌بازي با توجه به سياست‌هاي حمايتي و هدايتي و به منظور معرفي ايده‌ها، طرح‌ها و توليدات داخلي و اسباب‌بازي‌هاي جديد، اقدام به تهيه فهرستي براي آگاهي جامعه صنعت اسباب‌بازي کرده است که از طريق رسانه‌هاي جمعي در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد. هدف از اين کار، معرفي طراحان اسباب بازي به جامعه توليدکنندگان و سرآغاز کاري جديد و افزايش توليدات ارزنده داخلي در کشور است امري که با توجه به فرمايشات مقام معظم رهبري مبني بر لزوم افزايش ابتکار توليدکنندگان، استقلال اقتصادي و افزايش ثروت ملي بايد بيشتر مدنظر قرار گيرد.
براي مشاهده ليست پرونده‌هاي ثبتي بررسي شده در هشتمين جلسه کميسيون، به سايت کانون مراجعه کنيد. ويژه‌برنامه روز جهاني «مراقبت شنوايي» در مرکز الوند 

به مناسبت روز جهاني «مراقبت شنوايي» مرکز فرهنگي و هنري الوند کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين يک برنامه مشارکتي برگزار کرد.
اين برنامه با همکاري شبکه بهداشت شهرستان البرز برپا شده بود.در اين همکاري، با ارسال فراخوان مسابقه نقاشي در سطح شهرستان البرز، 300اثر نقاشي درباره بهداشت و مراقبت شنوايي به مرکز فرهنگي‌هنري الوند (دبيرخانه مسابقه) ارسال شد که از بين آن‌ها 120 اثر به نمايشگاه راه يافت و 15 اثر برگزيده شناخته و 3 اثر نيز در قرعه کشي برنده شد.
در مراسم تقدير از شرکت‌کنندگان اين مسابقه که با حضور 115 مهمان در سالن نمايش مرکز فرهنگي‌هنري الوند برگزار شد، برنامه‌هاي متنوعي مانند تلاوت قرآن مجيد، اجراي سرود ملي، اجراي مجري‌عروسک، قصه‌گويي، مسابقه، سخنراني آموزشي کارشناس اداره بهداشت درباره مراقبت از سيستم شنوايي بدن و اهداي جايزه به برگزيدگان مسابقه نقاشي اجرا شد.
مهمانان اين مراسم در پايان از نمايشگاه نقاشي‌هاي برگزيده که در مرکز برپا شده، ديدن کردند.


 دو نمايشگاه از آثار اعضاي کانون برگزار شده است:
 دست‌سازه‌ها در سمنان، نقاشي‌ها در اردبيل 

نمايشگاهي از دست‌سازه‌هاي اعضاي کودک و نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري استان سمنان در دانشگاه آزاد اسلامي برگزار شد.
مهدي جمال مديرکل کانون پرورش فکري از برگزاري نمايشگاه دست‌سازه‌هاي اعضاي کودک و نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري اين استان همزمان با دومين جشنواره کارآفرينان برتر در محل دانشگاه آزاد اسلامي سمنان خبر داد و گفت: در اين جشنواره که به‌همت دانشگاه جامع علمي‌کاربردي استان سمنان و با همکاري دانشگاه آزاد اسلامي و ساير دستگاه‌هاي ذي‌ربط اجرايي ازجمله کانون پرورش فکري برگزار شد، جمعي از مسوولان، مديران و صاحب‌نظران عرصه توليد و دانشگاه استان، از اين نمايشگاه بازديد کردند.
جمال، هدف از برپايي نمايشگاه را معرفي کانون پرورش فکري، شناسايي توانايي‌هاي فردي و مهارت‌هاي لازم براي راه‌اندازي کسب و کار، گسترش همکاري و ارتباط با صنعت و دانشگاه، تقويت روحيه نوآوري و تفکر کارآفريني در کودکان و نوجوانان، عنوان و بر ترويج و گسترش فرهنگ کار و کارآفريني به‌ويژه در سنين کودکي و نوجواني تأکيد کرد.
مديرکل کانون پرورش فکري استان سمنان، تضمين حيات و بقاي کشور را نيازمند نوآوري، ابداع و خلق محصولات و خدمات جديد دانست و گفت: کارآفريني فرآيند يا مفهومي است که در طي آن فرد کارآفرين با ايده‌هاي نو، خلاق و شناسايي ظرفيت‌هاي جديد با روش‌ها و ابزار به خلق محصولي نو مبادرت مي‌ورزد.
فروهر معدني کارشناس‌مسوول فرهنگي، هنري و ادبي کانون پرورش فکري که در نمايشگاه حضور داشتند، اظهار داشت: تعداد 100 اثر برگزيده اعضاي کودک و نوجوان مراکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري در قالب نمايشگاهي در معرض ديد مسوولين قرار گرفت و حسن سعدالدين مديرکل دفتر برنامه‌ريزي، نوسازي و تحول اداري استانداري ضمن بازديد از آثار اعضا و ابراز خرسندي از نهادينه‌سازي فرهنگ کارآفريني بين مخاطبان کودک و نوجوان از زحمات مديرکل، کارشناسان و مربيان کانون پرورش فکري، قدرداني کرد.
سخنرانان جشنواره در بخش‌هاي مختلف به بيان ديدگاه‌هاي خود درباره موضوع کارآفريني و لزوم توسعه فرهنگ کارآفريني در کشور پرداختند.
در همين حال، نمايشگاه آثار نقاشي اعضاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل با عنوان «يوردومون شنليک لري» با حضور امام‌جمعه و جمعي از مسوولان شهرستان پارس‌آباد در ساختمان کتاب‌خانه شهيد رجايي اين شهرستان افتتاح شد.
علي برادران مسوول کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهرستان پارس‌آباد در آيين افتتاح اين نمايشگاه گفت: نمايشگاه آثار نقاشي اعضاي کانون استان اردبيل با عنوان «يوردومون شنليک لري» در جهت انتقال فرهنگ، آداب‌ورسوم محلي به کودکان و حفظ ارزش‌ها و رسوم ملي داير شده است.
برادران اظهار کرد: 63 اثر نقاشي کودکان و نوجوانان از سراسر مراکز کانون استان در اين نمايشگاه در معرض ديد عموم قرارگرفته و آثار ارايه‌شده در گروه سني 8 تا 16 سال با موضوع جشن‌هاي بومي و محلي در انتقال اين فرهنگ‌ها به کودکان بوده است.
نمايشگاه «يوردومون شنليک لري» باهدف کشف استعدادهاي هنري و آشنا کردن کودکان و نوجوانان با جشن‌هاي بومي محلي برپاشده است و علاقه‌مندان به هنر نقاشي مي‌توانند تا تاريخ 17 اسفندماه از ساعت 10قبل از ظهر الي 17 عصر از اين نمايشگاه که در ساختمان کتاب‌خانه شهيد رجايي واقع در روبروي اداره پست شهرستان پارس‌آباد داير شده بازديد کنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي