جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4137- تاریخ : 1396/12/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


«شکل آب» ؛ بهترين فيلم اسكار 2018


نقد فيلم


ميراث فرهنگي


ميز خبر


«جمشيد مشايخي» بستري شد


پخش «پنج ستاره» با اجراي اشکان خطيبي


 «شکل آب» ؛ بهترين فيلم اسكار 2018 

نودمين دوره مراسم اسکار براي معرفي برترين آثار سال پيش در دالبي تئاتر لس آنجلس برگزار شد و برگزيدگان اين دوره معرفي شدند.
به گزارش مهر به نقل از هاليوود ريپورتر، نودمين دوره مراسم اسکار در دالبي تئاتر لس آنجلس برگزار شد و برگزيدگان اين دوره از اسکار معرفي شدند.
در اين مراسم که با حضور چهره هاي مطرح سينماي جهان همراه بود، برگزيدگان به شرح ذيل معرفي شدند:
بهترين طراحي صحنه
نامزدها: «شکل آب»، «ديو و دلبر»، «دانکرک»، «بليد رانر 2049»، «تيره ترين ساعت»
برگزيده: «شکل آب»
بهترين فيلمبرداري
نامزدها: «بليد رانر 2049»، «تيره‌ترين ساعت»، «دانکرک»، «ماد بوند»، «شکل‌آب»
برگزيده: «بليد رانر 2049»
بهترين طراحي لباس
نامزدها: «ديو و دلبر»، «تيره‌ترين ساعت»، «رشته خيال»، «شکل‌آب»، «ويکتوريا و عبدل»
برگزيده: «رشته خيال»
بهترين تدوين صدا
نامزدها: «بيبي درايور»، «بليد رانر 2049»، «دانکرک»، «شکل آب»، «جنگ ستارگان: آخرين جداي»
برگزيده: «دانکرک»
بهترين ميکس صدا
نامزدها: «بيبي درايور»، «بليد رانر 2049»، «دانکرک»، «شکل آب»، «جنگ ستارگان: آخرين جداي»
برگزيده: «دانکرک»
بهترين فيلم کوتاه
نامزدها: «امِت برادرزاده من»، «ساعت يازده»، «همه‌مان»، «کودک خاموش»، «مقدماتي دي‌کالب»
برگزيده: «کودک صامت»
بهترين موسيقي متن اوريجينال
نامزدها: «دانکرک»، «جنگ ستارگان: آخرين جداي»، «رشته خيال»، «شکل‌آب»، «سه بيلبورد بيرون ابينگ، ميزوري»
برگزيده: «شکل آب»
بهترين انيميشن کوتاه
نامزدها: «بسکتبال عزيز»، «مهماني باغ»، «فضاي منفي»، «قافيه‌هاي قهرمانانه» و «لو»
برگزيده: «بسکتبال عزيز»
بهترين جلوه‌هاي ويژه بصري
نامزدها: «بليد رانر 2049»، «محافظان کهکشان قسمت دوم»، «کونگ:
جزيره جمجمه»، «جنگ ستارگان:‌آخرين جداي» و «جنگ براي سياره ميمون‌ها»
برگزيده: «بليد رانر 2049»
بهترين تدوين فيلم
نامزدها: «بيبي درايور»، «دانکرک»، «من، تونيا»، «شکل‌آب»، «سه بيلبورد بيرون ابينگ، ميزوري»
برگزيده: «دانکرک»
بهترين طراحي گريم و مو
نامزدها: «تيره‌ترين ساعت»، «ويکتوريا و عبدل»، «شگفتي»
برگزيده: «تيره ترين ساعت»
بهترين بازيگر زن در نقش مکمل
نامزدها: مري جي. بلايژ براي «مادبوند»، اليسون جني براي «من، تونيا»، لزلي من‌ويل براي «رشته خيال»، لوري مِت‌کلف براي «ليدي برد» و اکتاويا اسپنسر براي «شکل‌آب»
برگزيده: اليسون جني براي «من، تونيا»
بهترين بازيگر زن نقش اصلي
نامزدها: سالي هاوکينز براي «شکل آب»، فرانسيس مک‌دورماند براي «سه بيلبورد بيرون ابينگ، ميزوري»، مارگوت رابي براي «من، تونيا»، سيرشا رونان براي «ليدي برد»، مريل استريپ براي «پست»
برگزيده: فرانسيس مک دورماند براي «سه بيلبورد بيرون ابينگ، ميزوري»
بهترين بازيگر مرد نقش مکمل
نامزدها: ويلم دفو براي «پروژه فلوريدا»، وودي هارلسون براي «سه بيلبورد بيرون ابينگ، ميزوري»، ريچارد جنکينز براي «شکل‌آب»، کريستوفر پلامر براي «تمام پول‌هاي دنيا» و سم راکول براي «سه بيلبورد بيرون ابينگ، ميزوري»
برگزيده: سم راکول براي «سه بيلبورد بيرون ابينگ، ميزوري»
بهترين بازيگر مرد نقش اصلي
نامزدها: تيموتي شالامه براي «من را با نام خودت صدا بزن»، دنيل دي-لوييس براي «رشته خيال»، دنيل کالويا براي «برون بيرون»، گري اولدمن براي «تيره‌ترين ساعت» و دنزل واشنگتن براي «عاليجناب رومن جي. ايزراييل»
برگزيده: گري اولدمن براي «تيره ترين ساعت»
بهترين فيلم خارجي زبان
نامزدها: «يک زن شگفت‌انگيز» از شيلي، «توهين» از لبنان، «بي‌عشق» از روسيه، «در بدن و روح» از مجارستان و «ميدان» از سوئد
برگزيده: «يک زن شگفت انگيز» از شيلي
بهترين فيلم بلند انيميشن
نامزدها: «بچه رييس»، «نان‌آور»، «کوکو»، «فرديناند»، «ونسان دوست داشتني»
برگزيده: «کوکو»
بهترين فيلم مستند
نامزدها: «آباکوس: به اندازه کافي کوچک براي زنداني شدن»، «چهره‌ها و مکان‌ها»، «ايکاروس»، «آخرين مردان حلب» و
«جزيره قوي»
برگزيده: «ايکاروس»
بهترين مستند کوتاه
نامزدها: «اديت+ادي»، «بهشت ترافيک در بزرگراه 405 است»، «هرويين»، «استعداد با چاقو» و «توقف در ترافيک»
برگزيده: «بهشت ترافيک در بزرگراه 405 است»
بهترين آهنگ اوريجينال
نامزدها: «رودخانه قدرتمند» از فيلم «مادبوند»، «معماي عشق» از فيلم «من را با نام خودت صدا بزن»، «مرا به ياد بياور» از انيميشن «کوکو»، «براي چيزي بايست» از فيلم «مارشال» و «اين من هستم» از فيلم «بزرگترين شومن»
برگزيده: «مرا به ياد بياور» از انيميشن «کوکو»
بهترين فيلمنامه اقتباسي
نامزدها: «من را با نام خودت صدا بزن» نوشته جيمز آيووري، «هنرمند فاجعه» نوشتن اسکات نويشتاتر و مايکل اچ. وبر، «لوگان»، «بازي مولي» نوشته ارون سورکين و «مادبوند» نوشته دي ريس و ويرجيل ويليامز
برگزيده: «من را با نام خودت صدا بزن» نوشته جيمز آيووري
بهترين فيلمنامه اوريجينال
نامزدها: «مريض بزرگ» نوشته اميلي وي. گوردون و کوميل نانيجاني، «برون بيرون» نوشته جوردن پيلي، «ليدي برد» نوشته گرتا گرويگ، «شکل آب» نوشته گيرمو دل‌تورو و ونسا تيلور و «سه بيلبورد بيرون ابينگ، ميزوري» نوشته مارتين مک‌دونا
برگزيده: «برون بيرون» نوشته جوردن پيلي
بهترين کارگردان
نامزدها: پل توماس اندرسون براي «رشته خيال»، گيرمو دل‌تورو براي «شکل آب»، گرتا گرويک براي «ليدي برد»، کريستوفر نولان براي «دانکرک» و جوردن پيلي براي «برو بيرون»
برگزيده: گيرمو دل تورو براي «شکل آب»
بهترين فيلم
نامزدها: «من را با نام خودت صدا بزن»، «تيره‌ترين ساعت»، «دانکرک»، «برو بيرون»، «ليدي برد»، «رشته خيال»، «پست»، «شکل‌آب» و «سه بيلبورد بيرون ابينگ، ميزوري»
برگزيده: «شکل آب».


 نقد فيلم 

حيوان؛
فضايي بين خيال و واقعيت


مرتضي كوه مسكن

حيوان، ساخته‌ي بهمن و بهرام حاج ابول لو که با نام هنري اَرک شناخته مي شوند که پيش از اين فيلم‌هاي کوتاه «فرصتي براي گريه تانک‌ها»، «فالش»، «آفتاب سوخته»، «نجس»، «سيمين سينما ست» و فيلم سينمايي «سويوق» را کارگرداني کرده‌اند ، نمونه‌ي کامل يک فيلم کوتاه است ، الگويي از تمام بايد‌هاي فيلم کوتاه ، اولين قدم موفق آن داشتن ايده‌اي است که کاملاً در بستر کوتاه روايت مي‌شود ؛ مردي براي رفتن به آن سوي مرز خود را در پوست حيوان مخفي مي‌کند .
فيلم در همان پلان ابتدايي سريعاً مخاطب را در جريان مسيرش مي‌گذارد ، شخصيت مرد در تلاش است از حصار رد شود که ناگهان نور ديده‌باني روي او مي‌افتد و هنگامي که در حال فرار است به او شليک مي‌شود ؛ در ادامه متوجه مي‌شويم که مرد در فضايي بين خيال و واقعيت سرگردان است و شروع فيلم يکي از کابوس‌هاي او است ، در نمايي باز مرد لاشه‌ي حيوان شکار شده را با خود حمل مي‌کند و انتخاب اين نما از جهت کارگرداني، هوشمندانه است به اين دليل که بين علفزار و زمين خشک سمت ديگر آن مرز‌بندي جالبي وجود دارد که دغدغه‌ي اصلي فيلم همين وجود مرز‌بندي بين انسان‌ها است ، عنصري که در جهان حيوانات وجود ندارد و برادران ارک از اين تمهيد به خوبي استفاده کرده اند و در ادامه مرد از روي نوا‌رهاي وي اچ اس، حرکت حيوان (قوچ) را تقليد مي‌کند و رفته رفته به آنها نزديک مي‌شود .
اين روند زماني تکميل مي شود که مرد مي تواند دقيق حرکات حيوان را تقليد کند و توجه ديده‌بان به او جلب نمي‌شود ، مرد از مرز فرار کرده و اولين چيزي که مي‌بيند حيوانات آن سوي مرز است و کنايه اي جالب از اينکه مرد آنقدر تغيير کرده که مي‌شود گفت به دنياي تازه‌اش يعني دنياي حيوانات آمده است که هيچ قيد و بندي ندارد ؛ فيلم يک موتيف بسيار خوب نيز دارد و آن هم جايي است که مرد سعي مي‌کند انگشتانش را طوري کنار هم قرار دهد که فرم سم حيوان به خود بگيرد ، از اين موتيف در پايان‌ بندي به بهترين شکل استفاده مي‌شود، جايي که مرد پس از زوزه کشيدن حين فرار، به وسيله‌ي شکارچي شکار مي‌شود و هنگامي که به زمين مي‌افتد دست‌هايش فرم سم حيوان را حفظ کرده اند ، پاياني کامل براي فيلم کوتاه پانزده دقيقه‌اي؛ مردي که حيوان شد ؛ در فيلم کوتاه «حيوان» شيوه دکوپاژ به الگوهاي متداول و دستور زبان سينماي امروز جهان نزديک است ؛ يعني استفاده از دوربين روي دست و انتخاب لنزهاي تله با فاصله کانوني کم ، فارغ از اين‌که اين دستور زبان سينمايي تا چه حد مقبول و متداول است.


 ميراث فرهنگي 

بازگشايي درهاي «لوور کوچک» در تهران
«لوور کوچک» با نمايشي از گنجينه اين موزه جهاني درحالي در تهران آغاز به کار کرد که مهم‌ترين پرسش در نخستين بازديد از آن اين بود؛ آيا اين آثار بهترين گزينه‌هاي لوور براي نمايش در ايران بوده است؟
به گزارش ايسنا، همزمان با سفر وزير خارجه فرانسه به ايران، سرانجام آثاري از موزه لوور در تهران رونمايي شد که برجسته‌ترين آنها تابلوهايي از «رامبراند» و مجسمه «ابولهول» ساخته شده از سنگ «بازالت» مربوط به دوره‌ي «فرعون هاکور» انتخاب شده از بخش عتيقه‌هاي مصر باستان در سالن «سولي لوور» است.
در اين مجموعه دو اثر متعلق به فرهنگِ ايراني يعني «تبر کتيبه‌دار» از کاوش‌هاي علمي باستان‌شناسي محوطه‌ چغازنبيل و «شيء برنزي از لرستان» متعلق به بورس اوراق بهادار باقي‌مانده از عصر آهن و با حدود سه‌هزار سال قدمت نيز نمايش داده شده است.
اين نمايشگاه تمدن‌هاي باستان در غرب آسيا، اروپا و شمال آفريقا از جمله تمدن‌هاي سومر، آشور، هيتي، مصر باستان، يونان و روم باستان و مجموعه‌اي از نقاشي، طراحي و ليتوگرافي از آثار هنرمندان اروپا مانند «اوژن دلاکروا» و «کاميل کورو» را شامل مي‌شود.
اين آثار به مدت سه ماه در موزه ملي ايران، به نمايش درآمده است. موزه ملي تصميم دارد براي بازديد از اين موزه موقتي، بليت جداگانه‌اي دريافت کند.آثار منتخب موزه لوور در شش سالن از طبقه نخست ساختمان موزه دوران اسلامي در مجموعه موزه ملي ايران در بخش‌هايي با عنوان «موزه زنده» و «روياي جهاني شدن» که تصويرگر نحوه‌ي پديد آمدن اين موزه هستند، «آثار آشور و کشف دوباره تمدنهاي شرقي»، «شامپوليون و گشايش موزه آثار مصر»، «کشف دوباره هنرهاي قرون وسطي و تمدن هاي اسلامي» و «تابلوهاي عباس کيارستمي» نمايش داده شده است.تميزي و سلامت آثار نمايش داده شده بويژه تنديسها از جمله نکات قابل توجه اين مجموعه بود که مهارت موزه لوور را در نگهداي و مرمت آثار نشان مي‌دهد.آثار لوور ازامروز سه شنبه 15 اسفندماه تا 18 خردادماه 97 در ساختمان موزه دوران اسلاميِ «موزه‌ ملي ايران» واقع در تهران، خيابان امام خميني، نبش خيابان سي‌ تير، قابل بازديد عمومي است.


 ميز خبر 

با امضاي تفاهم‌نامه ميان «فارابي» و «اکو»؛
راه اندازي صندوق و سازمان همکاري منطقه‌اي سينمايي
مديران بنياد سينمايي فارابي و موسسه فرهنگي اکو در تفاهم‌نامه‌اي مشترک، بر لزوم تحقق اهدافي مشترک همچون راه‌اندازي صندوق و سازمان همکاري منطقه‌اي سينمايي تاکيد کردند.
محمدمهدي مظاهري رئيس موسسه فرهنگي اکو و عليرضا تابش مديرعامل بنياد سينمايي فارابي تفاهم‌نامه‌اي همکاري امضا کردند که از آن جمله موارد آن مي‌توان به توليد مشترک فيلمي با موضوع «نوروز» توسط کشورهاي عضو اکو اشاره
کرد.
بر اساس اين تفاهم‌نامه، دبيرخانه همکاري دائمي بنياد سينمايي فارابي و موسسه فرهنگي اکو، صندوق و سازمان همکاري‌هاي منطقه‌اي سينمايي راه‌اندازي خواهد شد.
اجراي برنامه‌هاي مشترکي همچون گسترش و توسعه منطقه‌اي و بين‌المللي فعاليت‌هاي حوزه فيلم و سينماي کشورهاي عضو اکو، توسعه و پخش و مبادله فيلم، همکاري در برنامه ارتباطات استراتژيک، برنديگ و ديپلماسي رسانه‌اي مشترک اين کشورها، ايجاد قطب‌هاي نوآوري در حوزه سينما و صنعت تصوير و توسعه همکاري‌هاي انتقال دانش و آموزش‌هاي مهارتي و برگزاري دوره‌هاي آموزشي و برپايي نمايشگاه‌هاي مشترک در حوزه فيلم و سينما و صنعت تصوير از ديگر بخش‌هاي اين تفاهم نامه است.
همچنين طرفين براي تبادل، طراحي و سفارش فيلمنامه به منظور توليد مشترک توسط بنياد سينمايي فارابي و سازمان سينمايي کشورهاي اکو، قراردادن بخش ويژه نمايش و جايزه اکو در جشنواره‌هاي سينمايي مختلف کشورهاي عضو اکو، تشکيل کميسيون مشترک فعالان صنعت فيلم سينماي ايران و کشورهاي اکو، به روز رساني بانک اطلاعاتي سينمايي اين کشورها تاکيد
کردند.
اين تفاهم‌نامه به مدت دو سال از سوي طرفين قابل اجرا خواهد بود و نخستين کارگروه مشترک بين بنياد سينمايي فارابي و موسسه فرهنگي اکو يک ماه پس از امضاي تفاهم‌نامه برگزار مي‌شود.

 

اجراي نمايش «مکبث زار» در مسکو
ابراهيم پشت‌كوهي نمايش «مكبث زار» را در تاريخ 27 مارچ (مصادف با سه‌شنبه 7 فروردين97) و هم‌زمان با روز جهاني تئاتر در مسكو روي صحنه خواهد برد.
اجراي نمايش «مكبث زار»، به دعوت كنسرواتوار چايكوفسكي در سالن انستيتو گيتيس (يكي از مهم‌ترين انستيتوهاي دنيا و مهم‌ترين دانشگاه تئاتري روسيه) و در جريان پروژه «از سيب سرخ تا آبي دريا» به مديريت سولماز همت‌زاده در مسكو اجرا خواهد شد.
اين نمايش با همكاري مشترك گروه تئاتر «تي‌تووك» و «باران زاگرس» (آ مده‌آ) انجام مي‌شود.
پشت‌کوهي پيش از اين، نمايش «مکبث زار» را در شهرهاي تهران، بندرعباس و شهرکرد و در كشورهاي آلمان، روسيه، ارمنستان و هند روي صحنه برده بود. اين نمايش در سي‌وپنجمين جشنواره تئاتر فجر نيز در شهرهاي يزد و آمل به صحنه رفته که با استقبال بي‌نظير تماشاگران روبه‌رو شده بود.
در اين نمايش محمد سايباني، داوود اسلامي، بهروز عباسي، حسين اصيلي، بهنام پانيزه، الهام اسکندري، سارا شاهي و بهرنگ عباس‌پور بازي دارند.
در خلاصه‌داستان اين نمايش آمده: مكبث در جزيره هرمز براي رسيدن به پادشاهي اهل هوا دانكن باباي بزرگ زار را به قتل
مي رساند.

 

همزمان با بزرگداشت روز زن؛
رونمايي از دو نمايشنامه درباره زنان

دو نمايشنامه "عروسي بانو گشسب" و "پنج صندوق" به قلم دکتر اردشير صالحپور روز پنجشنبه 17 اسفند رونمايي مي شود.
مراسم رونمايي اين دو نمايشنامه که حال و هوايي زنانه و آييني دارند روز پنجشنبه 17 اسفند ساعت 16 در سالن مشاهير مجموعه تئاتر شهر برگزار خواهد شد.
استان علي نصيريان ، دکتر محيط طباطبايي ، دکتر روح انگيز کراچي ، مريم معترف ، دکتر محمد نجاري از جمله حاضران در اين جلسه خواهند بود.
مقدمه اين کتاب به قلم استاد علي نصيريان نگاشته شده و نشر سايه بان هنر آن را 138 صفحه منتشر کرده است.
استاد نصيريان در مقدمه اي مفصل دغدغه تئاتر ملي در ايران را تشريح کرده و بخشي از تاريخ تئاتر ايران در مسير دستيابي تئاتر ملي را مرور کرده است.
عروسي بانو گشسب دختر رستم يک مجلس شادي آور حماسي و نمايشنامه پنج صندوق بر اساس حکايات و روايات زنانه نوشته شده اند.
اين نمايشنامه پيش از اين با کارگرداني مريم معترف در تماشاخانه سنگلج و جشنواره نمايش هاي آييني و سنتي روي صحنه رفته است.


 «جمشيد مشايخي» بستري شد 

همسر جشميد مشايخي گفت: «مشايخي کمي در ناحيه پا دچار ورم شده بود که معاينه دکتر متوجه شديم در بخش ريه و کليه دچار نوسان شده به همين خاطر در بيمارستان بستري شد.»گيتي مشايخي، همسر جمشيد مشايخي در خصوص آخرين وضعيت جمشيد مشايخي بازيگر پيشکسوت کشور گفت:«بنا بر گفته پزشکان آب در ريه جمشيد جمع شده که طي چند روز آينده بايد اين آب از ريه وي تخليه شود تا از عوارضي که مي‌تواند برايش داشته باشد جلوگيري شود.»همسر جمشيد مشايخي:«حال عمومي جمشيد بد نيست .


 پخش «پنج ستاره» با اجراي اشکان خطيبي 

مسابقه «پنج ستاره» از 17 اسفند و همزمان با روز مادر روي آنتن شبکه پنج سيما مي رود.مسابقه بزرگ «پنج ستاره» با اجراي اشکان خطيبي از پنجشنبه اين هفته، 17 اسفند هم‌زمان با فرارسيدن ميلاد حضرت فاطمه (س) و روز مادر ساعت 21 در شبکه پنج سيما آغاز خواهد شد و تکرار آن روز بعد از همين شبکه روي آنتن مي‌رود.مسابقه «پنج ستاره» بزرگترين مسابقه تلويزيوني خواهد بود که شرکت کنندگان در آن براي ميليونر شدن با يکديگر به رقابت مي‌پردازند.علاقمندان براي شرکت در آن مي‌توانند نام و شماره تماس خود را به شماره 1000521 ارسال کنند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي