جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4137- تاریخ : 1396/12/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

بيابانکي:
طنز ، آخرين قله‌اي بود که توسط شاعران فتح شد


گنده تر از دروغ


طنز


ايستگاه


شرح عكس


 بيابانکي:
  طنز ، آخرين قله‌اي بود که توسط شاعران فتح شد  

سعيد بيابانکي معتقد است: دهه اخير به لحاظ ادبي يک جورهايي دهه طنز است و برخي از واژه‌ ي سانسور براي نشر شعرها استفاده مي‌کنند که اعتقاد دارم اين واژه خشني است و مناسب فضاي شعر نيست، بايد بگوييم شعرها بايد تحليل محتوا شوند و حداقل‌ها را بايد رعايت  کنيم.
به گزارش روابط عمومي حوزه هنري ايلام: «سعيد بيابانکي» در يکي از برنامه‌هاي جانبي در نمايشگاه کتاب ايلام، اظهار کرد: شاعران طنزپرداز کار بسيار سخت و دشواري دارند و چه بسا ما داريم روزنامه هايي که با يه شعر يا کاريکاتور از ادامه فعاليت محروم شده اند و اين نشان دهنده ظرافت و حساسيت بالاي اين حوزه است.
وي با تاکيد بر اينکه طنز، موثر و در عين تاثيرگذاري خطرناک است، اضافه کرد: از آنجاکه سروکار طنزپرداز با خط قرمز هست، اساسا شوخي کردن با اين ها هم هميشه مخاطب پسند بوده و ربطي هم به دوره ما ندارد.
بيابانکي ضمن اشاره به اينکه چهار حوزه يا دست مايه در طنز وجود دارد که مخاطب پسند است و هميشه در مورد آنها، حتي در قرن چهار هجري شعر گفته شده است، تصريح کرد: حوزه اخلاقيات، اقوام، اعتقادات و سياست از اصلي ترين چيزهايي هست که شاعران با آن ها شوخي مي کنند. اينکه شاعر چقدر در اين حوزه ها شعر بگويد که توهين نباشد و عامه‌پسند هم باشد به تجربه و تسلط به کلام وي بستگي دارد. البته معيار و الگوي ما شاعران طنز پرداز بايد حافظ و مولانا و سعدي باشد.
بيابانکي با تاکيد براينکه شاعر آزاد است در مورد اين موضوعات شعر بگويد اما وقتي بحث انتشار آنها باشد، بايد چارچوب‌هاي قانوني را رعايت کند، اضافه کرد: برخي از واژه‌ي سانسور براي نشر شعرها استفاده مي‌کنند که اعتقاد دارم اين واژه خشني است و مناسب فضاي شعر نيست، بايد بگوييم شعرها بايد تحليل محتوا شوند و حداقل‌ها را بايد رعايت
کنيم.
وي گفت: شعر طنز بايد جوري باشد که در هر جايي بتوان آن را ارائه کرد يا به عبارتي بلاغت داشته باشد. شعر سفر مي‌کند و جاهايي مي رود که نبايد برود، پس بايد جوري شعر گفت و نوشت که اگر رهبر انقلاب هم شعر ما را خواند علاقه‌مند به شعر ما شود و اين سختي کار شاعران طنز را نشان مي‌دهد.
وي گفت: دهه اخير فصل استيلاي جهان مجازي است. به نظرم اقبال مردم به شعر خيلي زياد شده است. اينکه شعر به لحاظ کيفي رشد کرده است بحث ديگري است، اما اقبال مردم ماجراي ديگري است.
گوشي‌ها باعث شده مردم بيشتر شعر بخوانند به گونه اي در هر تلفن همراهي ميشه يکي دو شعر پيدا کرد. پيش از اين شعر يا در کتاب بود يا در مطبوعات همين باعث شده ريز و درشت و بد و خوب درهم آميخته شود و اينکه چه کسي بايد تميز دهد هم ماجراي ديگري است.
بيابانکي با تاکيد بر اينکه به نظرم دهه اخير به لحاظ ادبي يک جورهايي دهه طنز است، اضافه کرد: ما همه چيز را آزموديم. بعد از انقلاب طنز آخرين قله‌اي بود که توسط شاعران کشور فتح شد. ما در جامعه اي زندگي مي کنيم که با هر چيز تلخ و شيرين شوخي مي‌کنيم و اين يک فرصت است.
اين اتفاق نشان دهنده ظرافت زبان و فرهنگ ماست. استقبال از شعر طنز نشان دهنده وجود خلا در اين زمينه است و لازم است شاعران بزرگ بيايند و در اين زمينه بيشتر کار کنند.


 گنده تر از دروغ 

با تعداد بالاي گل
مهدي طوسي
ظاهرا قرار بر اين شده كه اگر برانكو بازي بعدي را مساوي كرد و يا اينكه باخت و يا اينكه با تعداد پايين گل بازي را برد از تيم پرسپوليس كنار گذاشته شود و بعد هم فرصت را به يك مربي ديگري بدهند كه اگر هم توانش را نداشت كه تيم را قهرمان بكند حداقل در داربي برنده باشد. گفته مي شود چشم انداز مديريت جديد باشگاه برنده شدن در داربي است و هيچ
برنامه اي براي قهرماني در ليگ و جام حذفي و ليگ قهرمانان باشگاه هاي آسيا ندارد.
برانكو نيز در اين رابطه فعلا سكوت كرده تا ببيند مي تواند با تعداد بالاي گل برنده باشد يا نه!


 طنز 

کاريکلماتور
محمد مهدي معارفي
_ به ساختمان بدنش مي رسيد، برج ساز.
*
_ در کانون هواداران، بالن حرف اول را مي زند.
*
_ پرنده اي که پرواز نمي کند، به فراغ بال مي رسد.
*
_ صراف عابران را ارزيابي مي کند.
*
_ از نداري، به دار پناه برد فقير.
*
_ روميزي به کارمند زيرميزي بگير، هديه دادم.
*
_ زود گمراه مي شوند، راننده ها.
*
_ ثابت قدم بود وقتي پاي عمل به ميان آمد، عملي.
*
_ عاشق آدم هاي استخواني است، سگ.
*


 ايستگاه 

«رفاقت به سبک تانک» به چاپ چهل و سوم رسيد
چهل و سومين چاپ «رفاقت به سبک تانک» که به اثر داستاني طنز داوود اميريان براي کودکان و نوجوانان اختصاص يافته است، توسط سوره مهر منتشر شد.به گزارش پايگاه خبري سوره مهر، اميريان در اين کتاب 47 داستان طنز پيرامون وقايع جنگ را براي کودکان و نوجوانان به نگارش درآورده است. کتاب با داستان «مي روم حليم بخرم» شروع شده که در آن نوجواني شوق رفتن به جبهه را در سر دارد. در اين کتاب داستان ها در ادامه هم روايت مي شوند و به نوعي هر کدام از داستان‌ها روند تکميلي يکديگر مي باشند.
داوود اميريان در مقدمه کتاب آورده است:
"نوجوانى بودم پر شر و شور. هوايى شده بودم که به جبهه بروم. به جنگ دشمنى که مى خواست ايران عزيزمان را لقمه چپ کند. آموزش ديده و کفش و کلاه کرده بودم تا راهى شوم. اما ته دلم قرص نبود. چرا؟ چون تصويرى گنگ و دلهره آور از جبهه و جنگ داشتم. اضطرابم از اين بود که آيا مى توانم با فضاى خشک و نظامى و پر خون و آتش آنجا جور دربيايم يا نه. اما وقتى به جبهه رسيدم و زندگى را ديدم، مرثيه و شادى را ديدم، به اشتباه خود پى بردم. نشاط و روح زندگى اى که آنجا ديدم…"برخي داستان هاي اين مجموعه بدين قرار است: آقاى نورانى سوخته،اتوبمب بيل!،احترام به پدر، اسى بشکه، اطوشويى کجاست!؟، الاغ هاى جنگ جو!، امداد غيبى،ايرانى مزدور!، بابات کو؟، بره گمشده عباس،بلبل، به شرط سوت بلبلى، پاخروسى، پپچ و مهره اى ها، پسر فداکار، پُل قاطر مرده!، تُرب مى خواهى؟ و….
لازم به ذکر است که اين کتاب از جمله پرفروش‌ترين آثار انتشارات سوره مهر در حوزه کودکان و نوجوانان است.

 

گفتگو با طنزپردازان در راديو صبا
در برنامه «نقل نقلستان» با "سيد امير سادات موسوي " شاعر و طنزپرداز جوان کشور گفت وگو شد.به گزارش شيرين طنز، به نقل از روابط عمومي راديو صبا، برنامه “نقل نقلستان” با هدف معرفي طنزپردازان معاصر کشور و بازخواني آثارشان، روز دوشنبه 14 اسفند به آثار طنز ” سيداميرسادات موسوي ” پرداخت."سيداميرسادات موسوي" متولد 1369 است که فعاليت هاي مطبوعاتي و ادبي خود را از سال 1387 آغاز کرده و موفق به کسب مقام در جشنواره هاي مختلف در حوزه طنز شده است.
برنامه”نقل نقلستان” به همت گروه طنز و سرگرمي راديو صبا و به تهيه کنندگي مژده آقامحمدي با اجراي مهدي فرج اللهي و با بازي امين ضيايي روزهاي شنبه، دوشنبه و چهارشنبه ساعت 14:30 روي موج اف ام رديف 105.5 مگاهرتز از راديو صبا پخش مي شود.


 شرح عكس 

 وايستا نيا جلو.... مي خوام گل بعدي را خودم بزنم!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي