جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4132- تاریخ : 1396/12/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

16 فيلم متقاضي اکران نوروز 97 ؛
از «لاتاري» تا «فراري»


«نبات» آماده نمايش


«گوتي»، فيلم جديد جان تراولتا


علت مرگ «سري‌ديوي»


«اسپيلبرگ» و ساخت يك فيلم ترسناک


نقد فيلم


ميراث فرهنگي


ميز خبر


آخرين خبرها از «دو طبقه روي پيلوت»


«کوپال» بهترين فيلم جشنواره هانتينگتون بيچ


 16 فيلم متقاضي اکران نوروز 97 ؛
 از «لاتاري» تا «فراري» 

16 فيلم متقاضي اکران نوروزي در سال 97 از سوي سخنگوي شوراي صنفي نمايش اعلام شدند.به گزارش روابط‌عمومي شوراي صنفي نمايش، غلامرضا فرجي؛ سخنگوي شوراي صنفي نمايش اسامي 16 فيلم متقاضي براي اکران نوروزي سال 97 را اعلام کرد.
*اسامي فيلم ها به شرح ذيل است:
«خرگيوش» ماني باغباني
«فيلشاه» هادي محمديان
«ماه پيشوني 2» جواد هاشمي
«لاتاري» محمدحسين مهدويان
«لونه زنبور» بروز نيک نژاد
«ما شما را دوست داريم خانم يايا»
عبدالرضا کاهاني
«مصادره» به کارگرداني مهران احمدي
«تگزاس» مسعود اطيابي
«به وقت شام» ابراهيم حاتمي کيا
«چهارراه استانبول» مصطفي کيايي
«خاله قورباغه» افشين هاشمي
«فِراري» عليرضا داوودنژاد
«خجالت نکش» رضا مقصودي
«بي‌حساب» مصطفي احمدي
«من ديوانه نيستم» عليرضا اميني
«جاده قديم» منيژه حکمت
بعد از تصويب آيين نامه شوراي صنفي نمايش در سال 97، فيلم‌هاي منتخب براي اکران نوروز سال 97 اعلام مي‌شود.


 «نبات» آماده نمايش 


با پايان ساخت موسيقي فيلم سينمايي «نبات» توسط ناصر چشم آذر، نخستين فيلم بلند سينمايي پگاه ارضي بزودي آماده نمايش خواهد شد.
براساس اين گزارش، «نبات» نخستين اثر بلند سينمايي پگاه ارضي محسوب مي‌شود که يک ملودارم خانوادگي با مضموني اجتماعي است و براي حضور در سي‌وششمين جشنواره جهاني فجر ارائه شود.شهاب حسيني،نازنين فراهاني و ستايش محمودي(بازيگر نوجوان) بازيگران اصلي فيلم سينمايي «نبات» هستند و معصومه رحمتي و تينا اسدي از ديگر بازيگراني هستند که در اين فيلم مقابل دوربين اشکان اشکاني قرار گرفتند.


 «گوتي»، فيلم جديد جان تراولتا 

جديدترين تصاوير از حضور بازيگر فيلم تغيير چهره، "جان تراولتا" بازيگر مطرح سينماي هاليوود در فيلم "گوتي" توسط سازندگان اين اثر منتشر شد.فيلم سينمايي "گوتي" که در ابتدا با نام"مرگ و زندگي جان گوتي" منتشر شده بود به کارگرداني "کوين کانلي" 15 دسامبر 2017 اکران بين‌المللي خود را از امريکاي شمالي آغاز خواهد کرد.
اين فيلم داستان يکي از سرکرده‌هاي خلافکار نيويورک را روايت مي‌کند که در اداره زير دست‌هايش با پسر خود روبرو شده و براي نجات جان وي تاوان سختي را پرداخت مي‌کند.


 علت مرگ «سري‌ديوي» 

پزشکي قانوني دوبي اعلام کرد که «سري‌ديوي» سوپراستار سينماي باليوود بر اثر غرق شدن در وان حمام درگذشته است.
«سري‌ديوي کاپور» سوپراستار 54 ساله باليوودي که پيش‌تر اعلام شده بود بر اثر حمله قبلي درگذشته بر اساس اعلام پزشکي قانوني بر اثر از دست دادن هوشياري در وان حمام هتل محل اقامتش و غرق شدن از دنيا رفته است.
رسانه‌هاي دوبي اعلام کردند کالبدشکافي اين بازيگر پايان يافته و دليل اعلام‌شده براي مرگ او قطعي است. «سري‌ديوي» براي شرکت در يک مراسم عروسي به دوبي سفر کرده بود.


 «اسپيلبرگ» و ساخت يك فيلم ترسناک  

استيون اسپيلبرگ در حالي ايرلند را براي ساخت يک فيلم جديد ترسناک انتخاب کرده که ستاره‌ فيلمش يک نوجوان 15 ساله است.
به گزارش مهر به نقل از ايندپندنت، استيون اسپيلبرگ کارگردان برنده جايزه اسکار فيلم جديدش را در ژانر ترسناک و در «ويکلو» در ايرلند مي‌سازد.
اين کارگردان نامدار به تازگي به ايرلند پرواز کرده تا جديدترين پروژه‌اش را با عنوان «چرخش» کليد بزند. اين در حالي است که هيچ جزيياتي از پروژه اعلام نشده و وي قصد دارد تا همه تصاوير اين فيلم را سرپوشيده نگه
دارد.البته اسپيلبرگ در مقام تهيه کننده اجرايي در پروژه حضور دارد و فلوريا زيگزموندي که کارگرداني سريال «داستان خدمتکار» را در کارنامه دارد، به‌ عنوان کارگردان فيلم انتخاب شده است.گفته شده تهيه کننده در مکان فيلمبرداري از ابعاد وسيع پنهان‌کاري استفاده کرده است. بخشي از اين فيلم در ايالت کيل‌رودري ساخته مي‌شود.
تمام دست اندرکاران فيلم مجبور به امضاي توافق‌نامه‌اي شدند که برمبناي آن بايد در سکوت کامل خبري کار کنند و هيچ فردي بدون اجازه حق نزديک شدن به مکان ساخت فيلم را ندارد.
با اين حال صنعت فيلم ايرلند اعلام کرده اسپيلبرگ از هفته پيش وارد اين کشور شده و ساخت فيلم جديدش را شروع کرده است. در اين فيلم که پيش‌تر از آن با عنوان «تسخير شده» نام برده شده بود فين وولف‌هارد از استعدادهاي بازيگري حضور دارد.اين استعداد 15 ساله کانادايي در نقش مايک ولان در سريال «چيزهاي عجيب» بازي کرده بود.پروژه جديد اسپيلبرگ داستان زن جواني را روايت مي‌کند که مکنزي ديويس در نقش او بازي خواهد کرد. اين زن به عنوان پرستار مراقبت از 2 بچه يتيم را در يک کاخ بزرگ ييلاقي و ترسناک برعهده گرفته است.اين فيلم با اقتباس از رماني از هنري جيمز با عنوان «سخت‌تر شدن اوضاع» ساخته مي‌شود.
گفته شده اسپيلبرگ در هتل گلن درود اقامت دارد و وقتي در حال فيلمبرداري نيست با مقررات سخت از لو رفتن اطلاعات اين پروژه محافظت مي‌کند.


 نقد فيلم 

«امير» ؛
يك وسترن شهري
اميرعلي نصيري (منتقد و مدرس دانشگاه)
داستان امير درباره انسان‌هاي خسته و تنها در تهران دودگرفته امروز است که پشت سر هم سيگار مي‌کشند؛ يک وسترن شهري و دوئل بر سر پسربچه‌اي که تا انتها ديده نمي‌شود. امير (ميلاد کي‌مرام) مي‌تواند هر يک از ما باشد، که با مشغله‌هاي فکري، کاري و خانوادگي منحصربه‌فردمان روزگار را به سختي مي‌گذرانيم و به اميد رهايي، سوداي مهاجرت در سر مي‌پرورانيم.
در امير با شخصيت‌هاي مختلفي مواجهيم: علي (مصطفي) يک تنه‌لش به معني واقعي کلمه که نه عرضه نگهداري از پسرش را دارد و نه حاضر است حضانتش را به مادرش بسپارد؛ غلام حلقه‌به‌گوش مادرش که جنم کار کردن را هم ندارد. ريما (سحر دولت‌شاهي) که به‌زيبايي نقش خواهر روان‌پريش* امير را ايفا مي‌کند. جبرئيل (هادي کاظمي) سرايدار آذري مجتمع مسکوني محل سکونت امير که همزمان بلاهت و فضولي را به‌زيبايي تصوير مي‌کند.
نيما اقليما در اولين فيلم خود نويد کارگردان آتيه‌داري را مي‌دهد که مي‌تواند معضلات اجتماعي را به‌خوبي روايت کند؛ ولي هوشمندانه به سندرم فرهادي دچار نشود. قاب‌بندي‌هاي نامتعارف و توناليته رنگي خاکستري، ويژگي بارز بصري امير است و تماشاچي را ناخودآگاه به ياد مجموعه آقاي روبات (سام اسماعيل) مي‌اندازد («مرز ميان توهم و واقعيت»، اميرعلي نصيري، روزنامه آفرينش، شماره 5671، 19 مهر 1396). البته ممکن است ريتم کند و موسيقي متنِ مبتني بر گيتار به مذاق همه تماشاچي‌ها خوش نيايد.
* روانپريشي يا سايکوزيس به معناي وضعيت رواني غيرطبيعي است که در روانپزشکي براي بيان حالت «از دست رفتن توانايي تفريق واقعيت از خيال» بکار مي‌رود. سايکوز به انواعي از اختلالات رواني اطلاق مي‌شود که در طول آنها بيمار فقط دچار توهم و هذيان شود.
هر گاه اين افراد به اختلالات شخصيتي نيز دچار شوند بيماري‌شان جنون يا سايکوز ناميده مي‌شود؛ که مشخصا شامل دو مشخصه است: هذيان (بيان غيرعمد درک نادرست از واقعيات) و توهم (ديدن يا شنيدن غيرعمد چيزي که اساساً نبوده و نيست).


 ميراث فرهنگي 

کاسه سيمين ؛ يادگاري از امپراتوري عثماني
"مريم اخوان صالح"
كاسه سيمين ساساني كاسه اي بيضي شكل و از يك طرح چكش كاري شده نقره اي ساخته شده است و يكي از مشهورترين ظروف در نيمه دوم امپراتوري ساساني مي باشد.
اين ظرف براي نوشيدن ساخته شده است.
قسمت خارجي كاسه، ابتدا حكاكي و سپس طلاكاري شده است كه باعث شد نقوش برجسته روي كاسه نقره اي باقي بمانند.
خوشه هاي انگور، گل هاي نيلوفر و حيوانات از جمله تصاويري هستند كه بر روي اين كاسه به چشم مي خورد، مردي ريش دار و رقصان درست در وسط كاسه حكاكي شده است و به نظر مي رسد نمادي از فردي اسطوره اي به نام "سيلنوس" مي باشد.
در بخش داخلي کاسه يک پرنده ديده مي شود که احتمالا يک خروس است.
اين خروس برگي سبز بر نوک خود گرفته و توسط ارباباني احاطه شده است.
امروزه اين کاسه سيمين در گالري 405، موزه متروپوليتن در معرض ديد عموم قرار دارد.


 ميز خبر 

در ديدار با معاون صدا انجام شد؛
تقدير از برترين گويندگان راديو

نخستين نشست معاون صدا با گويندگان راديو با هدف تبيين سياست ها، اهداف پيش‌رو و مهم‌ترين رويکردهاي اين حوزه، در سالن جلسات معاونت صدا برگزار شد.
با حضور حميد شاه‌آبادي (معاون صدا)، نورالدين جعفري (قائم مقام معاونت صدا)، جمعي از مديران ستادي راديو و گويندگان شبکه‌هاي مختلف راديويي، نخستين نشست مشترک معاون صدا با گويندگان راديو، با هدف تبيين اهداف، سياست‌هاي پيش‌رو و مهم‌ترين رويکردهاي عرصه گويندگي راديو برگزار شد.
معاون صدا در بخشي از اين مراسم از حضور در جمع گويندگان راديو ابراز خرسندي کرد و گفت: گويندگان راديو افرادي هستند که با عشق، علاقه و تکيه بر اعتقادات خود در اين عرصه فعاليت کرده و عمل صالح انجام مي‌دهند و ماحصل کار آنها با همکاري ديگر اعضاي برنامه، سبب ديده شدن برنامه هاي راديو و اقبال مخاطبان از اين رسانه گرم مي‌شود.وي در ادامه با بيان اينکه مأموريت کلان رسانه ملي بايد در اولويت همه امور و برنامه‌هاي معاونت صدا باشد، تصريح کرد: ساختار رسانه ملي جمهوري اسلامي ايران که در قانون اساسي کشورمان پيش بيني شده است، ساختاري منحصر به فرد است که هيچ مشابهي در دنيا ندارد. بنابراين بايد تلاش کنيم تا با بهره‌جويي از تمام قوا و توان اين رسانه براي پيشبرد اهداف نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران، به ويژه مأموريت‌هاي تعريف شده در حوزه رسانه ملي گام برداريم.شاه‌آبادي با اشاره به حمايت همه‌جانبه خود از همکاران معاونت صدا به ويژه گويندگان راديو خاطرنشان کرد: گوينده راديو نماينده اين رسانه و به نوعي تريبون رسانه گرم راديو در مقابل مخاطبان است. در واقع بخش بزرگي از سرمايه و آورده صداي جمهوري اسلامي ايران گويندگان آن هستند که هم از بعد صدا و لحن و هم از حيث فهم، دانش، باورها و اعتقادات تجربيات آنها حائز اهميت است و مي تواند در جذب مخاطب و افزايش رضايتمندي آنها تأثيرگذار باشد.دکتر شاه‌آبادي در پايان ضمن تأکيد بر حساسيت هاي موجود در عرصه گويندگي راديو خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله بتوانيم با شناخت دقيق و صحيح از چگونگي استفاده از ظرفيت گويندگان راديو، ضمن مرتفع نمودن دغدغه‌هاي همکاران خود در اين حوزه، در راستاي اعتلاي رسانه گرم راديو گام برداريم.در ادامه جمعي از گويندگان شبکه هاي مختلف راديويي به نمايندگي از سوي گويندگان راديو به بيان دغدغه‌ها، مشکلات و مهم‌ترين ديدگاه‌هاي خود در راستاي ارتقاء سطح گويندگي راديو پرداختند.در پايان نيز از گويندگان برتر راديو که بر اساس ارزيابي يک ماهه مرکز نظارت و ارزيابي سازمان صداوسيما قابل تشويق شناخته شدند، قدرداني شد که اسامي آنها بدين ترتيب است:
راديو ايران: سعيد توکلي گوينده برنامه کوي نشاط.
راديو تهران: سودابه آقاجانيان گوينده برنامه ذره بين.
راديو فرهنگ: مهدي محمديان گوينده برنامه عصرانه با تاريخ، فاطمه رکني گوينده برنامه نيستان، فاطمه حقيقت ناصري گوينده برنامه عصرانه با ادبيات، ناصر قوام پور گوينده برنامه صداي برگ و باد.
راديو سلامت: فيروزه آدابي گوينده برنامه عصرتون سلامت.
راديو گفت و گو: شهرام بابانوروزي گوينده برنامه ورزش بدون ويرايش، محمد ايراني گوينده برنامه گفت و گوي اجتماعي، سوسن حسني دخت گوينده برنامه گفت و گوي سياسي.
راديو ورزش: مسعود اسکويي گوينده برنامه پنجره اي رو به شب.
راديو قرآن: محمدهادي صلح جو گوينده برنامه مهرتابان، حميد عبيري گوينده برنامه قرآن و زندگي، فروغ طاهري گوينده برنامه اشاره.
راديو اقتصاد: فاطمه شعباني گوينده برنامه نودوهشتي ها، معصومه سيدعلوي گوينده برنامه چرتکه، ناصرخيرخواه گوينده برنامه روز از نو.
راديو معارف: محمدجواد محمدي گوينده برنامه پرسمان، رضا هدايت فر گوينده برنامه صبح روشن، رضا ملايي گوينده برنامه مهربان باشيم، رضا حبيبي گوينده برنامه تا جمعه ظهور.
راديو صبا: بهنام قرباني گوينده برنامه چهل تيکه.
راديو ايران: محمدنصرآبادي گوينده برنامه صداکن مرا، سعيد بيابانکي گوينده برنامه نيشدارو، شمسي فضل اللهي گوينده برنامه فرهنگ و مردم
راديو جوان: سياوش عقدايي گوينده برنامه کاوشگر.
راديو پيام: محمد صالح اعلاء و نيما تجبر گويندگان بخش شبانگاهي.

 

حضور حوزه هنري با 5 اثر در هفته فيلم ايران در بوسني و هرزگوين
سازمان سينمايي حوزه هنري با فيلم‌هاي «محمد (ص)»، «به همين سادگي»، «فصل نرگس»، «يه حبه قند» و «روزهاي زندگي» در سومين هفته فيلم ايران در بوسني و هرزگوين حضور دارد.
هفته فيلم جمهوري اسلامي ايران در بوسني و هرزگوين با همکاري رايزني فرهنگي کشورمان در سارايوو، اداره کل همکاري هاي فرهنگي و ايرانيان خارج از کشور و مجموعه سينما سيتي شهر سارايوو برگزار مي‌شود.اين هفته فيلم که در سومين سال متوالي با همکاري مجموعه سينما سيتي برگزار مي‌شود، روزدوشنبه هفتم اسفند با نمايش فيلم «محمد (ص)» ساخته مجيد مجيدي آغاز و با نمايش چهار فيلم ديگر به مدت پنج روز ادامه دارد. «به همين سادگي»، «فصل نرگس»، «يه حبه قند» و «روزهاي زندگي» ديگر فيلم هايي هستند که در اين هفته فيلم به نمايش در خواهند آمد.هفته فيلم ايران يکي از پر مخاطب‌ترين برنامه‌هاي رايزني فرهنگي است که علاوه بر شهر سارايوو، در طول سال در چند شهر ديگر بوسني و هرزگوين نيز با همکاري نهادهاي فرهنگي و اجتماعي اين کشور برپا مي‌شود.


 آخرين خبرها از «دو طبقه روي پيلوت» 

فيلمبرداري فيلم سينمايي «دو طبقه روي پيلوت» به کارگرداني ابراهيم ابراهيميان پس از 45 جلسه در تهران به پايان رسيد.‏‎جوادعزتي، حميدرضا آذرنگ و سعيدآقاخاني با حضور پريوش نظريه و با معرفي بهدخت وليان بازيگران اصلي «دو طبقه روي پيلوت» را تشکيل مي‌دهند. بانيپال شومون، گيلدا ويشکا، صفر محمدي و علي جعفري از ديگر بازيگران فيلم هستند.پيش از اين الناز شاکردوست نيز با اين پروژه همکاري داشت که به دليل مصدوميت از پروژه کناره گيري کرد.


 «کوپال» بهترين فيلم جشنواره هانتينگتون بيچ  

فيلم «کوپال» به عنوان بهترين فيلم سينمايي جشنواره بين المللي هانتينگتون بيچ آمريکا انتخاب شد.«کوپال» به کارگرداني کاظم ملايي بهترين فيلم سينمايي سيزدهمين دوره جشنواره بين المللي هانتينگتون بيچ آمريکا شد.جشنواره فيلم هانتينگتون بيچ که از سال 2005 در شهر ساحلي کاليفرنياي جنوبي برگزار مي‌شود هر ساله سعي مي‌کند که بهترين هاي سينماي مستقل را به جامعه‌ سينمايي معرفي کند.جايزه‌ بهترين فيلم سيزدهمين دوره‌ اين جشنواره‌ به فيلم «کوپال» از ايران رسيد تا اين فيلم بتواند سيزدهمين جايزه‌ بين‌المللي خود را کسب کند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي