جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4114- تاریخ : 1396/11/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


آيين‌هاي دهه فجر براي کودکان؛ با نشاط،آموزنده و خاطره‌انگيز


کانون، «يک جاي بهتر» براي پرنده


اعلام برگزيدگان بخش رضوي جشنواره‌ي قصه‌گويي


 آيين‌هاي دهه فجر براي کودکان؛ با نشاط،آموزنده و خاطره‌انگيز 

برنامه‌هاي سي و نهمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي که از روز 12 بهمن هم‌زمان با سال‌روز ورود تاريخي حضرت امام خميني(ره) آغاز شده است هم‌چنان با شور و شوق ويژه‌اي در مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سراسر کشور ادامه دارد.
مربيان کانون در اين برنامه‌ها تلاش مي‌کنند تا علاوه بر معرفي وقايع انقلاب به نسل جديد، فضايي با نشاط‌، جذاب و در عين حال خاطره‌انگيز براي کودکان و نوجوانان فراهم کنند.
کانون در اين ميان هم‌چون سال‌هاي گذشته مسئوليت کميته کودک و نوجوان ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي را نيز برعهده دارد.
گزارش زير بخشي از تلاش‌هاي مراکز کانون براي برگزاري باشکوه سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي است.
معرفي شخصيت حضرت امام(ره) در کانون استان اردبيل
معرفي شخصيت حضرت امام‌خميني(ره) و عطرافشاني و زيارت قبور شهداي معظم انقلاب و دفاع مقدس از برنامه‌هاي ايام مبارک دهه‌ي فجر در کانون استان اردبيل بود.
مربيان مرکز فرهنگي‌هنري کانون نمين نيز با فضاسازي مناسب مرکز و برپايي نمايشگاهي از کتاب‌هايي با موضوع انقلاب و هم‌چنين برپايي نمايشگاه و فروشگاه محصولات فرهنگي به معرفي رويدادهاي مختلف انقلاب و آشنا کردن اعضا با وقايع بهمن 57 پرداختند.
برپايي عصر شعر انقلاب اسلامي در مجتمع کانون استان اصفهان
حضور در مراسم گلباران تمثال حضرت امام‌خميني (ره) در گلستان شهداي اصفهان، جشن انقلاب اسلامي با مشارکت اعضاي کميته و با حضور کودکان و نوجوانان اصفهاني، نواختن زنگ انقلاب به طور هم‌زمان در مهدهاي کودک استان، برپايي غرفه هنري کانون در راهپيمايي ميدان حضرت امام خميني(ره) و برگزاري ايستگاه‌هاي نقاشي در ديگر شهرستان‌ها، نمايشگاه آثار اعضا و مربيان کانون با عنوان آيه‌هاي فجر در سه بخش دستاوردهاي انقلاب اسلامي، نقش جهان و دست سازه‌ها از برنامه‌هاي کانون استان اصفهان در دهه‌ي مبارک فجر است.
از ديگر برنامه‌هاي اين ايام مي‌توان به برگزاري مسابقه‌ي کتاب‌خواني با محوريت کتاب‌هاي انقلابي، روز شمار انقلاب، ديدار با خانواده‌هاي معظم شهدا، اجراي ويژه برنامه‌هاي معرفي وقايع و شخصيت‌هاي انقلاب براي کودکان و نوجوانان، برگزاري انجمن‌هاي ادبي، برگزاري مسابقات نقاشي و برپايي نمايشگاه از نقاشي کودکان، تجليل از ايثارگران و جانبازان، دعوت از والدين‌، پدر بزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها جهت خاطره‌گويي اشاره کرد.
برگزاري نشست‌هاي ادبي «آفتاب فجر» در مراکز کانون چهار محال و بختياري
نشست‌هاي ادبي «آفتاب فجر» در قالب صبح شعر و داستان در مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان چهار محال و بختياري برگزار شد.
اين نشست‌هاي ادبي در قالب صبح شعر و داستان و با حضور اعضا، والدين و مسئولان مراکز کانون استان برگزار شد.
فرزاد رحيمي مديرکل کانون استان عنوان کرد: اين نشست ها با هدف معرفي ديوان امام خميني(ره) و شخصيت شاعرانه ايشان، و با خوانش غزل‌هايي از ديوان و بيان برخي از نکات عرفاني و اصطلاحات ادبي موجود در غزل‌ها، خوانش اشعار شاعران شهرستان(اعضاي مرکز، اعضاي انجمن ادبي شهر و پدربزرگ‌ها) و خاطره‌گويي همراه بود و در آن بيش از 40 نفر از اعضا، والدين، شاعران شهر و مسئولان 21 مرکز فرهنگي هنري کانون حضور داشتند و تعدادي از اعضا و شاعران هر شهر به خوانش بخش‌هايي از ديوان امام خميني(ره) پرداختند.
گشايش نمايشگاه، تجليل از ايثارگران در اهواز
نمايشگاه دست‌سازه‌هاي اعضاي کانون استان خوزستان با عنوان «از خلاقيت تا کارآفريني» در مسير تحقق شعار سال «اقتصاد مقاومتي، توليد و اشتغال» و به مناسبت سي‌ونهمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در اهواز برپا شده است.
برگزارکنندگان اين نمايشگاه پرورش روحيه‌ي تفکر کارآفريني در کودکان و نوجوانان، تقويت روحيه‌ي نوآوري، شکوفايي استعدادها و توانمندي‌هاي اعضا و حفظ و اشاعه‌ي کاردستي‌ها و صنايع بومي محلي را هدف‌هاي اجراي اين رويداد فرهنگي عنوان کردند.
همچنين در آييني در اهواز از رزمندگان و ايثارگران کانون پرورش فکري خوزستان در دوران دفاع مقدس با حضور مديران کل کانون و بنياد شهيد و ايثارگران خوزستان تجليل شد.
غلامرضا شنبدي مديرکل کانون پرورش فکري خوزستان در اين مراسم تجليل از ايثارگران کانون را فرصت مناسبي براي قدرداني از زحمات آنان در پاسداري از انقلاب اسلامي عنوان کرد.
در اين مراسم کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با اهداء هديه و لوح تقدير از محمدرضا بقال زاده، عظيم نواصر، يونس کوتي، عبدالرحيم لرکي، عيسي غفاري، منصور شادور، قاسم بسحاقي، عزيز گل‌افشان و غلامرضا شنبدي ايثارگران و رزمندگان کانون خوزستان قدرداني کرد.
برپايي نمايشگاهي با عنوان «رويشي دوباره» در کانون سيستان و بلوچستان
يکي از ويژه‌برنامه‌هاي محوري کميته کودک و نوجوان ستاد دهه‌ي فجر استان سيستان و بلوچستان، افتتاح نمايشگاه آثار تجسمي است که 195 اثر شامل سفال، نقاشي، کاردستي، عروسک و کارهاي حجمي در مجتمع کانون در معرض ديد بازديدکنندگان قرار گرفته است.
بر همين اساس، بازديدکنندگان از نمايشگاه مي‌توانند در کارگاه‌هاي ساخت پويانمايي و کاردستي شرکت کنند و تکنيک‌هاي اوليه‌ي اين هنرها را بياموزند.
برگزاري نشست‌هايي با موضوع فلسفه‌ي انقلاب و آرمان‌هاي آن از ديگر برنامه‌هاي جنبي نمايشگاه رويشي دوباره است.
در بخشي ديگري از اين نمايشگاه، کتاب‌هاي کانون با موضوع تاريخ انقلاب، از آغاز مبارزه تا پيروزي آن به نمايش گذاشته شده است تا بازديدکنندگان نوجوان با اين منابع آشنا شوند.
علاقه‌مندان هر روز مي‌توانند از ساعت 8 تا 14 از اين نمايشگاه و ديگر نمايشگاه‌هاي کانون در مراکز فرهنگي هنري سراسر استان ديدن کنند.
اهداي کتاب و اسباب‌بازي به کودکان بستري شده در بيمارستان‌ها
کانون استان فارس نيز به مناسبت ايام مبارک دهه‌ي فجر ويژه برنامه‌هايي را تدارک ديده است که از اين ميان مي‌توان به اهداي کتاب، اسباب‌بازي و سرگرمي به کودکان بستري شده در بيمارستان‌ها و اجراي برنامه در بيمارستان سوانح و سوختگي و مراکز حمايت از کودکان بي‌سرپرست اشاره کرد.
اکران فيلم و انيميشن، چاپ و انتشار وصيت‌نامه شهداي نوجوان و توزيع در روز راهپيمايي 22 بهمن، برپايي نمايشگاه کتاب‌هاي مربوط به انقلاب، نمايشگاه آثار اعضاء و ... از ديگر برنامه‌هاي مراکز فرهنگي‌هنري کانون فارس است.
مسابقه‌ي «شعارنويسي» در کانون کردستان
اين مسابقه با موضوع «پيروزي خون بر شمشير» و به مناسبت سي و نهمين پيروزي انقلاب‌اسلامي ايران برگزار مي‌شود.
برپايي کارگاه‌هاي هنري، نمايشگاه عکس و ديوار نوشته، خوشنويسي شعارهاي انقلاب، معرفي کتاب، قصه‌گويي از داستان‌هاي زندگي امام راحل (ره) و وقايع انقلاب‌، اجراي سرود انقلابي، نمايش‌نامه‌خواني از سوي اعضا، جشنواره‌ي ادبي لاله‌هاي آفتاب، اجراي طرح پژوهشي «پرچم جمهوري اسلامي ايران» توسط اعضاي نوجوان و... از ديگر برنامه‌هاي اجرايي کميته کودک و نوجوان اين استان است.
کودکان و نوجوانان استان مرکزي رمان‌هاي انقلاب را نقد مي‌کنند
در ايام مبارک دهه‌ي فجر علاوه بر نقد و بررسي کتاب‌هاي انقلابي فيلم سينمايي «ماجراي نيم‌روز» نيز در کانون استان مرکزي به نمايش گذاشته مي‌شود. ديگر مراکز فرهنگي‌هنري اين استان در روزهاي آينده به فضاسازي و برگزاري کارگاه نقاشي‌، معرفي شخصيت امام‌خميني (ره)، معرفي کتاب‌هاي انقلابي، برگزاري جشنواره‌ي قرآني‌، صبح شعر و داستان انقلاب با حضور سيدسعيد هاشمي در اراک‌، برگزاري جشنواره‌ي دست‌سازه‌ها (از خلاقيت تا کارآفريني)، معرفي سرزمين، همايش پياده‌روي با همکاري تربيت بدني و... خواهند پرداخت.
برگزاري نشست تخصصي «ضرورت انقلاب 57» در يزد
به مناسبت گرامي‌داشت سي ونهمين سال‌گرد پيروزي انقلاب اسلامي ايران، نشست‌ تخصصي «ضرورت انقلاب 57» و آشنايي نسل جديد با دستاوردهاي انقلاب با حضور محمدرضا کلانتري سرچشمه محقق و پژوهشگر يزدي برگزار شد.
در اين نشست کلانتري، با ارايه‌ي مطالبي پيرامون اسلام و جريان‌هاي اسلامي، ضرورت انقلاب اسلامي را از ديدگاه دين بررسي کرد و گفت: تولي و تبري، نيازمند حاکميت است و درنظام موروثي شاهنشاهي دين چيزي فردي است ولي براي اجراي احکام دين، حاکميت لازم است و اين حاکميت نمي‌تواند با نظام شاهنشاهي که نظامي موروثي و براساس استبداد است، جمع شود.
غبارروبي و گلباران مزار شهدا در اولين روز دهه‌ي مبارک فجر از ديگر برنامه‌هاي اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري کانون استان يزد بود.


 کانون، «يک جاي بهتر» براي پرنده 

«يک‌ جاي بهتر» عنوان يکي از محبوب‌ترين محصولات کانون پرورش فکري در قالب کتاب پله‌اي-برجسته است که با ورق زدن صفحه‌هاي آن، هر بار طرحي تازه پيش روي مخاطب قرار مي‌گيرد.
به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، «يک‌ جاي بهتر» با طراحي و نويسندگي پريسا ياورزاده و تصويرسازي حسن عامه‌کن به تازگي به چاپ رسيده و در شمارگان پنج‌هزار نسخه در بازار کتاب عرضه شده است.
در اين کتاب برجسته، که صفحه‌هاي آن به صورت پله‌اي ورق مي‌خورد، هر بار صفحه‌ها به صورت دوبه‌دو روي هم قرار مي‌گيرند و اندازه‌ي صفحه‌ها تغيير مي‌کنند.
اين کتاب‌بازي، داستان پرنده‌اي را روايت مي‌کند که به دنبال جاي مناسبي براي ساخت لانه‌اش مي‌گردد. هر بار به حيواني برمي‌خورد که محل مورد نظر پرنده را قلمروي خود مي‌بيند و او مجبور است دوباره بار و بنديل خود را جمع کند و...
در اين طراحي جديد، صفحه‌ها همين‌طور که داستان به جلو مي‌رود، بزرگ‌تر و بزرگ‌تر مي‌شوند تا مخاطب بتواند به طور غيرمستقيم با گوشه‌هاي وسيع‌تري از يک جنگل و حيوانات ساکن آن آشنا شود.
کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سعي دارد با طراحي و انتشار کتاب‌هاي برجسته، کتاب‌هاي داراي پيوست و کتاب-بازي، خواندن و مطالعه را براي سنين پايين‌تر لذت‌بخش‌تر کند.
گفتني است «يک جاي بهتر» در 18 صفحه رنگي براي گروه سني «الف» (3 تا 6 سال) با قيمت 13هزار و 500 از سوي کانون پرورش فکري منتشر شده است.


 اعلام برگزيدگان بخش رضوي جشنواره‌ي قصه‌گويي 

دبيرخانه‌ي بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، برگزيدگان و تقديرشدگان بخش رضوي را معرفي کرد.
به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، از اين هنرمندان برگزيده که نام دل‌انگيز امام رضا(ع) را در گوش قصه‌گويان ايراني و خارجي جشنواره نجوا کردند، قرار است طي آييني هم‌زمان با مراسم پاياني شانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا عليه‌السلام در سال آينده قدرداني شود.
بر اين اساس «سولماز صادق‌زاده نصرآبادي» از استان آذربايجان شرقي با قصه‌ي «زيارت‌نامه‌ي دهم» به عنوان نفر برتر اين رقابت‌ها معرفي شد.
همچنين «زينب موسوي» از استان خوزستان با قصه‌ي «قشنگ‌ترين آرزو» توانست رتبه‌ي دوم را به دست آورد.
داوران همچنين «نعيمه بيدمشکي» از استان يزد با قصه‌ي «انتظار شيرين»، فرزانه لطيفي از استان کرمانشاه با قصه‌ي «مرام کريمان» و طاهره‌السادات سجادي از استان البرز با قصه‌ي «بي بي جان» را شايسته‌ي تقدير دانستند.گفتني است اين هنرمندان به دور پاياني رقابت قصه‌گويان راه يافته بودند و قصه‌هاي خود را در روزهاي برگزاري جشنواره‌ي بين‌المللي قصه‌گويي براي مخاطبان کوچک و بزرگ روايت کردند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون