جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1801- تاریخ : 1388/08/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (يكشنبه)

گفت و گو با کارشناس هنرهاي نمايشي کانون
علي اکبر حليمي: تئاتر عروسکي خراسان رضوي رونق گرفته است


آبان; آغاز جشنواره هاي منطقه اي نمايش عروسکي کانون


  گفت و گو با کارشناس هنرهاي نمايشي کانون
 علي اکبر حليمي: تئاتر عروسکي خراسان رضوي رونق گرفته است 

توليد تئاتر براي کودکان ونوجوانان در استان خراسان رضوي چند ماهي است که فعاليت خود را پس از سال هاآغاز و رونقي دوباره گرفته است .
سايت کانون اين استان به همين بهانه گفتگويي با علي اکبر حليمي کارشناس هنرهاي نمايشي استان دراين رابطه داشته است که متن اين مصاحبه را با هم مي خوانيم:

به عنوان اولين سوال بفرماييد که سابقه توليد تئاتردر کانون خراسان رضوي مربوط به چه سالي است ؟
مرکز توليد تئاتر وتئاتر عروسکي کانون خراسان رضوي به عنوان اولين مرکز استاني در کشور در سال  76 با همکاري مدير وقت استان ومعاون فرهنگي در مرکز2 مشهد در پارک کودک مشهد تشکيل شد .
طي 7 سال تا سال 82 حدود 10 توليد نمايشي و نمايش عروسکي تجربي و نيمه حرفه اي توسط اين مرکز وبا همکاري نيروهاي آزاد و علاقه مند توليد شد که بعضا کمک هزينه هاي اندکي را از استان و تهران (مديريت تئاتر ) يا معاونت فرهنگي دريافت کردند .متاسفانه اين مرکز به  دليل عدم حمايت جدي در سال 82 تعطيل و مجددا در سال جاري با حمايت مثبت مديريت محترم استان بر اساس تغيير و تحولاتي که در مديريت تئاتر کانون پديد آمده و حمايت هاي مدير عامل کانون آقاي مهندس چيني فروشان از شکل گيري مراکز تئاتر و تئاتر عروسکي در استان ها و سياست توسعه تئاتر کودک براي همه ي کودکان ايراني احيا شد. طبعا اين مرکز به پشتيباني هاي خاصي براي شکل گيري حرفه اي واستاندارد تئاتر کودک به شکل تخصصي نياز دارد .

چه زمينه هايي بايد مهيا شود تا توليد تئاتر کانون در يک روال اصولي و منطقي قرار گيرد و شاهد توليدات مستمر و قابل اعتنا در کانون باشيم؟
زمينه هاي مورد نياز شکل گيري توليد تئاتر و تئاتر عروسکي استان ها عبارتند از :
-1 نيروي انساني مورد نياز اين مرکز يا واحد توليدي مرکب از کارشناس متخصص مسوول و مربيان با گرايش نمايشي ، هنرمندان ، نويسندگان ، کارگردانان ،طراحان ، سازندگان و ساير عوامل فني که بعضا به عنوان نيروي موظف کانون و ديگران تحت همکاري خريد خدمتي يا مشارکتي قابل تامين است .
-2 ساختمان و تجهيزات مناسب توليد تئاتر و تئاتر عروسکي ، طبعا يکي از مراکز مناسب و داراي سالن نمايش استاندارد کودک و تجهيزات نوري،  صوتي و کارگاههاي ساخت دکور ، عروسک و لباس  مي تواند پايگاهي براي توليد تئاتر و توسعه آن درسطح استان باشد .
در حال حاضر مراکز فرهنگي هنري موجود نياز به تغييرات و تجهيز و تعميراتي براي اين مقصود دارند .
-3 بودجه و اعتبار: مي دانيد که تئاتر يک هنر پر هزينه و متکي به نيروي انساني ماهر و متخصص است . تئاتر براي توليد حرفه اي نيازمند پشتيباني ، اعطاي کمک هزينه ، يارانه و حمايت جدي مالي  است .
متاسفانه در حال حاضر بيشتر اعتبارات کمک ريالي دولت در بخش فرهنگ و هنر بويژه تئاتر و تئاتر عروسکي در تهران ( پايتخت ) هزينه مي شود واين با عدالت فرهنگي سازگار نيست، چرا که حق همه ي بچه هاي ايران است که در جمهوري اسلامي و تحت لواي مسئوليت فرهنگي و تربيتي از هنر ارزشمند و موثر تئاتر بهره مند شوند . طبعا با تامين نيازمندي ها و هزينه ها و تجهيزات مورد نياز و تقويت نيروي انساني لايق و کارآمد ،امکان تداوم بخشي به توليد تئاتر و تئاتر عروسکي خلاق در خراسان بزرگ فراهم است و همين تجربه اخير نشان داد که خراساني ها که با دست هاي خالي چنين معجزه کرده و هم زمان 4 نمايش و نمايش عروسکي کودک و نوجوان را با استفاده از پتانسيل قبلي کم رنگ شده و يک نمايش مذهبي فاخر ( معجزه نزول باران و شيران پرده) از معجزات امام رضا (ع) را با مشارکت سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري مشهد بازسازي و به اجرا درآوردند که قطعا براي توليد و اجراي چنين آثاري بودجه هاي نسبتا سنگيني مورد نياز است .

با همت شما توليد در خراسان رضوي کليد خورد از در باره نمايش هايي که توليد شده توضيح دهيد؟
نمايش هاي توليد شده عبارتند از :
-1      نمايش عروسکي قوقولي قوقو در مرکز 1 مشهد به نويسندگي وراهنمايي اين جانب و کارگرداني خانم عظيمه حق گشايي از فارغ التحصيلان و کارشناسان تئاتر کودک.
 اين نمايش داستان خروسي است که بوسيله شغال دزديده اما خورده نمي شود ،چون شغال ازاو خوشش آمده و دوست دارد آواز زيبا وپرهاي رنگين خروس را ببيند ... سرانجام با گل دختر (گلاب ) و حيوانات خانگي و... خروس نجات پيدا مي کند ...
-2      نمايش طنز گرگ خيال باف در مرکز 4 مشهد با کارگرداني آقاي مهدي دوانلو از نيروهاي آزاد همکار کانون که در گذشته نيز همکاري هاي خوبي با فعاليت هاي نمايش و نمايش عروسکي در کانون داشته اند.
-3      نمايش هفت خوان رستم : نويسنده وکارگردان علي اکبر حليمي با دستياري سيد قاسم سيدي مقدم در مرکز شماره3 مشهد که داستان نجات ايرانيان از چنگال ديو سفيد توسط رستم است . اين نمايش با همکاري امور بين الملل کانون قرار است در جشنواره بين المللي تئاتر در شهر دوشنبه تاجيکستان در بهار 79 حضور پيدا کند.
4-نمايش بارون مياد جرجر : نويسنده و کارگردان سهراب خواجه نژاد که بر اساس فرهنگ عامه و ترانه هاي عاميانه بصورت عروسکي و تلفيقي کار شده است که در مرکز شماره 5 مشهد به اجرا در آمده است .
-5  نمايش معجزه نزول باران وشيران پرده : از معجزات امام رضا (ع) که همزمان با دهه کرامت و ولادت آقا علي ابن موسي الرضا (ع) با مشارکت سازمان فرهنگي تفريحي شهرداري مشهد در فرهنگ سراي غدير براي دانش آموزان راهنمايي و دبيرستان به اجرا در آمد . اين نمايش در آينده نيز براي دانش آموزان و خانواده هاي خراساني و زائران و مجاوران حضرت رضا(ع) اجرا خواهد شد.

چه پيش بيني براي توليد تئاتر در خراسان رضوي در آينده داريد ؟
پيش بيني من براي آينده  توليد تاتر و تاتر عروسکي  در مراکز کانون خراسان رضوي در صورت حمايت و پشتيباني هاي مورد نياز سه گانه اي که در قبل نيز گفته شد اين است که تئاتر خراسان مي تواند رقيبي جدي و سازنده براي توليد تئاتر تهران و استاني نمونه و موفق در خدمت رساني به تئاتر کودک و نوجوان کشور همچون گذشته باشد چرا که به برکت امام رضا (ع) از همين آب و خاک، هنرمندان ، نويسندگان و نخبگان فرهنگي هنري بسياري برخاسته اند که   متا سفانه اغلب به تهران مهاجرت يا به دليل عدم پشتيباني و حمايت در مشهد و استان در خود فرو رفته اند . در هرصورت اميدوارم با رويکرد جديد کانون و نگاه مثبت و سازنده مديران بويژه مدير کانون استان خراسان رضوي شاهد رشد و شکوفايي هر چه بيشتر هنر کودک و نوجوان به طور اعم و تئاتر کودک به شکل اخص (با توجه به کاربردهاي تربيتي و تعليمي آن ) در مراکز فرهنگي هنري خراسان باشيم .


  آبان; آغاز جشنواره هاي منطقه اي نمايش عروسکي کانون 

  دور استاني جشنواره هاي نمايش عروسکي کانون در روزهاي پاياني مهر به پايان رسيد تا گروه هاي برگزيده اين رقابت ها خود را براي شرکت در پنج جشنواره منطقه اي آماده کنند.
بر اساس گزارش هاي دريافتي اين جشنواره ها آبان امسال در پنج استان کشسور و با حضور گروه هاي نمايشي برگزار خواهد شد.کانون هاي پرورش فکري کودکان ونوجوانان در استان هاي مختلف طي روز هاي گذشته خبرهايي از برگزاري جشنواره هاي استاني منتشر کرده اند که بخشي از آن را در اين شماره مي خوانيم.بر اساس اين گزارش قرار است برگزيدگان اين رقابت ها در نهايت به جشنواره کشوري نمايش عروسکي کانون که امسال سيزدهمين دوره آن برگزار مي شود راه  يابند.نخستين جشنواره منطقه اي هم اکنون در اراک آغاز شده است.

اجراي نمايش هاي عروسکي تهران با حضور مدير عامل
مدير عامل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در مراسم پاياني يازدهمين جشنواره نمايش عروسکي استان تهران حضور يافت و در سخناني کانون استان تهران را پيشاني کانون دانست و  با توجه به اين نکته که بسياري از بر نامه ها در اين استان شکل مي گيرد و بعد به ديگر استان ها تعميم مي يابد، توفيقات آن را، توفيق همه کانون محسوب کرد.
محسن چيني فروشان ضمن تشکر و قدر داني از  اعضا , مربيان و مسئولان حاضر در جشنواره، از حس خاص و شيريني که نسبت به استان تهران دارد , صحبت کرد و دليل اين حس خوشايند را به خاطر شرو ع کار خود در استان تهران بر شمرد.
وي همچنين به اعضا توصيه کرد از فر صت هايي که دارند و امکاناتي که در اختيارشان هست بيشترين بهره را ببرند و از اين فر صت ها استفاده کنند.مدير عامل کانون در عين حال بخشي از سخنراني خود را  به جشنواره ها , داوري در جشنواره ها و نقش تر بيتي اين فرايند ( نمايش عروسکي ) و اين که هنر نمايش , جمع تمامي هنر هاست و قابليت هاي فراواني در اين هنر وجود دارد، اختصاص داد.
در پايان نيز جوايز گروه هاي برگزيده به آن ها اهدا شد.
گروه داوري جشنواره  شامل مجتبي معاف، محسن ايمانخاني و سودابه فلاحيان در نهايت 7 نمايش باد بادک از مرکز12 ، روايت دوم  از مرکز15، نمابش ماه پيشوني از مرک20 ، دو پادشاه در يک اقليم نمي گنجند از مرکز22 ، سرباز بدون پاي بدرد نخور از مرکز25، نيمه گمشده  از مرکز30 و آواي نفس از مرکز35  را به عنوان نمايندگان کانون استان تهران در جشنواره منطقه اي برگزيدند.همچنين نمايش هاي قطعه گمشده کار مرکز فيروز کوه و کلاغ رنگارنگ کار مرکز 29 در صورت انصراف يا عدم حضور هر کدام از نمايش هاي بر گزيده به عنوان جايگزين به جشنواره منطقه اي اعزام خواهند شد.
در مراسم پاياني اين جشنواره محسن فضلي مدير کانون استان تهران ضمن تشکر  و قدر داني از عوامل و دست انداران جشنواره , کار نمايش را در مراکز کانون يک فرايند محوري دانست که از نقطه اي شروع مي شود و در فواصل خود به هدف هاي  معيني مي رسد و در نهايت به يک نتيجه گيري شيرين منتهي مي شود . وي در ادامه ،حضور اعضاي مراکز فراگير را در اين جشنواره از نکات مثبت بر شمرد و اين حرکت را گام بلند و مثبتي دانست . علاوه بر اينها , تشکيل انجمن نمايشگران نوجوان نيز از نکاتي بود که مدير استان به آن اشاره کرد و هيات داوران نوجوان جشنواره را هم حاصل همين انجمن دانست .
اعضاي مرکز فراگير شماره 11 کانون تهران شامل کودکان نابينا و اعضاي ديگر مرکز با اجراي نمايش فرشته اي از آسمون در اين جشنواره تحسين مربيان و کارشناسان کانون را برانگيختند به نحوي که از آن ها براي اجراي مجدد در برنامه پاياني  دعوت شد.در اين جشنواره در کنار اين نمايش و نمايش مبارک و خيمه شب بازي، 27 گروه نمايش در بخش عروسکي و 3 گروه در بخش نمايش خلاق و2 گروه در بخش نمايش نامه خواني شرکت داشتند.داوران نوجوان جشنواره نيز به تر تيب نمايش هاي مراکز 15 ،20 و 24 را به عنوان بر گزيده انتخاب کردند.اين گزارش مي افزايد: گروه داوري اصلي جشنواره نمايش عروسکي مراکز کانون استان تهران علاوه برمعرفي  7 نمايش برگزيده، در بخش هاي مختلف نيز به برخي از گروه ها و افراد جوايزي اهدا کرد.بر اين اساس  دربخش آفيش و برو شور جايزه اول  به طيبه صادقي ازمرکز 29 به خاطر تصوير سازي مناسب ، جايزه دوم به نرگس موسوي از مرکز 25 به خاطر تناسب آفيش و بروشور با محتواي نمايش و جايزه سوم به لطيفه عليزاده از مرکز 34 به خاطر نو آوري در ارايه آفيش و بروشور براي  نمايش در جستجوي خدا اختصاص يافت.
در بخش موسيقي نيز گروه داوري ضمن تقدير از موسيقي نمايش عروسکي آواي نفس کار مرکز 35 ، جايزه اول  خود را به امير حسين پارسا به خاطر خلق لحظات نمايشي با استفاده از موسيقي  در نمايش نيمه گمشده،  کار مرکز 30،
جايزه دوم خود را به فروغ جمعي به خاطر مشارکت اعضا» و انتخاب ساز هاي مناسب در نمابش ماه پيشوني کار مرکز 20 و جايزه سوم خود را به زهرا عظيمي نژاديان  به خاطر انتخاب موسيقي مناسب با محتواي نمايش در نمايش نوح ناجيکار مرکز 39 اهدا کرد.
جوايز بخش طراحي و ساخت عروسک به ترتيب به فروغ جمعي به خاطر مهارت در ساخت عروسکهاي نمايش ماه پيشوني  کار مرکز 20، پروانه کيانيان  به خاطر خلق شخصيت هاي اثر گذاردر نمايش سرباز بدون پاي بدرد نخور  کار مرکز 25  و صديقه جودکي به خاطر تناسب ساخت عروسک با شخصيت نمايشي درنمايش اسکار و مامان صورتي، کار مرکز 8  تعلق گرفت. همچنين در بخش طراحي و اجراي صحنه  جايزه اول به فروغ جمعي  به خاطر فضا سازي موثر نمايشي در نمايش ماه پيشوني  کار مرکز 20 ،  جايزه دوم به خديجه مهدوي  به خاطر استفاده خلا قانه از دور ريختني ها در نمايش سياه و سفيد کار مرکز 33  و جايزه سوم  به پريسا فاضل به خاطر طراحي مناسب و کار بردي درنمايش باد بادک، کار مرکز 8 اهدا شد.
گروه داوري جشنواره در بخش عروسک گرداني از نمايش هاي "اسکار و مامان صورتي"  و "سرباز بدون پاي بدرد نخور" تقدير کرد اما به ترتيب هانيه عقاب و کيميا احمد خاني  را به خاطرهماهنگي در جان بخشي به عروسک ماه پيشوني درنمايش ماه پيشوني  کار مرکز 20، شکوفه ذلکي به خاطر ارتباط زنده و صميمانه عروسک گردان با عروسک مبارک درنمايش حديث عاشقي مبارک، کار مرکز شهريار اجرا شده در بخش ويژه و مريم لطفي به خاطر استفاده صحيح نمايشي از ماسک  نمايش درآواي نفس نقش چوپان  کار مرکز 35، شايسته دريافت جايزه شناخت.  جوايز بخش کارگرداني نيز با تقديراز زهرا عظيمي نژاديان کارگردان نمايش نوح نجي از مرکز 39 به ترتيب به محبوبه طالبي به خاطر به کار گيري خلاقانه شيوه هاي مختلف نمايش عروسکي در نمايش آ واي نفس   کار مرکز 35 ، رقيه ابراهيم پور به خاطرهماهنگي در اجرا و ايجاد ريتم مناسب  در نمايش نيمه گمشده  کار مرکز 30 و فاطمه گنجي به خاطرانتخاب شيوه اجرا و تناسب آن با متن نمايشي در نمايش من کي هستم؟ کار مرکز 10 تعلق گرفت.
در بخش نويسندگي مهدي محمديان  جايزه اول جشنواره را به خاطر روايتي نو از ادبيات کهن در نمايش روايت دوم کار مرکز 15 به خود اختصاص داد و پروانه کيانيان به خاطر داستان پردازي مناسب به نمايش سرباز بدون پاي بدرد نخورکار مرکز 25 جايزه دوم و عباس قدير محسني به خاطر داستان پردازي موفق بدون اتکا به کلام درنمايش دو پادشاه در يک اقليم نمي گنجند کار مرکز 22 جايزه سوم را از آن خود ساختند.
يازدهمين جشنواره نمايش عروسکي استان تهران روز 29 مهر در مجتمع آفرينش کانون اين استان به کار خود پايان داد.

جشنواره نمايش عروسکي منطقه اي کانون در اراک
سيزدهمين جشنواره نمايش عروسکي منطقه اي غرب کشور با حضور  گروه هاي نمايشي برگزيده استان هاي ايلام ، کردستان، کرمانشاه، لرستان ، همدان و مرکزي در اراک از روز 8 آبان آغاز شد.8در اين جشنواره 4 روزه 15 گروه نمايشي با يک ديگر رقابت مي کنند. داوري جشنواره را منصور خلج ، حسين دولت آبادي و مجيد قناد برعهده دارند.
محمد سيمزاري مدير مرکز تئاتر کانون نيزبه عنوان داور ناظر در اين جشنواره حضور دارد. مراسم پاياني جشنواره روزدوشنبه 11 آبان برگزار مي شود.

دو نمايش کردستان به اراک رفت
دو نمايش «همه براي يکي » به کارگرداني مهدي ضيايي و ميلاد رضايي از مرکز قروه  و«گلپر » به کارگرداني سارا عبدي  از مرکز مريوان به عنوان برترين نمايش هاي عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان  به جشنواره منطقه اي غرب کشور راه يافت.عباس حسين پناهي مدير کانون استان کردستان در اين باره توضيح داد که اين دو اثر از ميان 18 نمايش عروسکي توليد شده در کانون استان کردستان انتخاب و به جشنواره منطقه 2  نمايش عروسکي غرب کشور معرفي شدند.وي مخاطب اين دو نمايش را کودکان ونوجوانان 6 تا 16 ساله معرفي کرد و افزود: هدف اصلي برگزاري جشنواره نمايش عروسکي تقويت نمايش عروسکي به عنوان يک روش تربيتي غير مستقيم براي پرورش فکر و کشف استعدادهاي نهفته کودکان و نوجوانان و کمک به شکوفايي آنان است.حسين پناهي ادامه داد: عروسک گردانان اين نمايش ها از اعضاي مراکز فرهنگي هنري کانون در سطح استان هستند.مدير  کانون استان کردستان تصريح کرد: برگزيدگان جشنواره منطقه 2 کشور به سيزدهمين جشنواره کشوري نمايش عروسکي کانون پرورش فکري راه مي يابد. جشنواره نمايش عروسکي منطقه 2 کشور  از روز 8 آبان در اراک آغاز شده است.

مرکز تخصصي تئاتر لرستان ميزبان جشنواره نمايش عروسکي استان
مرکز تازه تاسيس تئاتر کانون لرستان ميزباني جشنواره نمايش عروسکي اين استان را براي معرفي آثار برگزيده به جشنواره منطقه اي بر عهده داشت.
در اين مرحله ازجشنواره، 9 اثر منتخب از ميان 14 اثرنمايشي با نمايشي ، سايه اي ، ميله اي وبون راکو با يک ديگربه رقابت پرداختند.در پايان جشنواره نمايش هاي  سيب خندان بيد گريان به کارگرداني گلشن حسنوند از مرکزشماره 2 خرم آباد، هي بامن دست مي شي به کارگرداني مژگان فرضي پور از مرکزشماره 4 خرم آباد و فيل کوچولوي غمگين به کارگرداني نوشين گل حسني از مرکزشماره 2 خرم آباد، پس از انتخاب توسط هيات داوران، جواز حضوردر مسابقات منطقه اي غرب کشور را که در استان مرکزي برگزار مي شود، دريافت کردند.در مراسم گشايش اين جشنواره، فضل الله شاهرخي مديرکانون استان گفت: کانون به عنوان يکي از متوليان فرهنگ وهنرآمادگي آن را دارد تاسالن مرکز تاترعروسکي خود را دراختيار همه گروه ها قرار دهد چرا که هدف ما اين است در همه سال نمايش هايي براي استفاده کودکان ونوجوانان در صحنه باشند.وي اضافه کرد: نمايش عروسکي يک فعاليت تربيتي است و براي رسيدن به مقاصد فرهنگي و اخلاقي بايد بسترمناسبي فراهم شود تا کودکان ونوجوانان استعدادهاي خود را شکوفا کنند.
شاهرخي يکي از اهداف نمايش عروسکي را حضور بچه ها درجمع وشرکت آنها در برنامه هاي گروهي واجتماعي نام برد.
وي افزود: گروه هايي که امروز در اين جشنواره حضور دارند با کمترين امکانات کار دکورسازي ، طراحي بروشور ، عروسک سازي و... را انجام داده اند واين از ويژگي هاي مثبت کانون است.مدير کانون استان يادآورشد: کانون لرستان با تلاش مربيان دلسوز وزحمتکش خود تا کنون توانسته است درمسابقات مختلف از جمله نمايش عروسکي جوايز متعددي را در مراحل منطقه اي ، کشوري وبين المللي کسب کند. 
  
نمايش هاي زنجاني راهي قم شدند
نمايش هاي عروسکي "خياط حيله گر" کار مرکز خرمدره  وافسانه پولک ماهي از مرکز شماره 3 زنجان به عنوان آثار برگزيده جشنواره نمايش عروسکي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان زنجان جواز حضور در رقابت هاي استاني کانون را دريافت کردند.اين جشنواره با هدف فراهم نمودن فضايي براي کسب تجربه و توسعه ي فعاليت هاي فرهنگي و تربيتي با حضور 7 گروه نمايشي از مراکز کانون استان در محل سالن مجتمع فرهنگي هنري کانون زنجان برگزار شد.نمايش هاي برگزيده به زودي در جشنواره منطقه اي نمايش عروسکي کانون در قم به روي صحنه مي روند.

مازندران ميزبان رقابت هاي منطقه 4 نمايش عروسکي کشور
جشنواره نمايش عروسکي مراکز فرهنگي، هنري کانون استان مازندران برگزيدگان خود را شناخت.
بر اساس اين گزارش از ميان 8 گروه منتخب مراکز کانون که در اردوگاه بادله با هم به رقابت پرداختند 4 گروه منتخب استاني معرفي شدند و به جشنواره منطقه 4 کشور راه يافتند.
گروه داوري نمايش هاي بيژن و منيژه از مرکز فرهنگي هنري چالوس، خاله قزي وببربلا از مرکز فرهنگي هنري پل سفيد، دانه ي کوچولو از مرکز فرهنگي هنري شماره 1 ساري  و يکي بود از مرکز فرهنگي هنري شماره 2 ساري را به عنوان نمايش هاي برگزيده معرفي کردند.سيزدهمين جشنواره نمايش عروسکي منطقه چهار کشور به ميزباني استان مازندران در تاريخ 19 تا 21  آبان ماه با حضور گروههاي منتخب نمايشي استانهاي: خراسان رضوي ، شمالي ، گلستان، سمنان وتهران در اردوگاه بادله برگزار خواهد شد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
زنگ ورزش
كانون