جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4097- تاریخ : 1396/10/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


پوستر بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي منتشر شد

در راستاي همکاري بيشتر بين دو دستگاه رقم خورد
امضاي تفاهم نامه بين کانون استان قزوين و اداره‌کل استاندارد


گسترش همکاري‌ کانون و نهاد کتاب‌خانه‌هاي استان کرمانشاه


معرفي پرتال کودک در مراکز خراسان شمالي


برگزاري کارگاه چاپ دستي ويژه مربيان هنري تهران


 پوستر بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي منتشر شد 

پوستر بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون پرورش فکري با تکيه بر عناصر قصه‌گويي سنتي ايراني منتشر شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، هدا حدادي تصويرگر اين پوستر با بيان اين‌که اثر او به تعامل نسل امروز با نسل گذشته اشاره دارد، گفت: «اگرچه جشنواره بين‌المللي است، اما از آن‌جا که برگزار کننده، کشور ايران است اين امکان وجود داشت که از عناصر سنتي قصه‌گويي در آن استفاده شود. »

او افزود: «در همين راستا تصميم گرفتم مادربزرگي را تصوير کنم که در حال قصه‌گويي براي نوه‌هايش است‌. در اين فضا از لحاف و تشک سنتي استفاده کردم و فضاي راحت و آرامي را ترسيم کردم که قصه‌گويي بايد در آن اتفاق بيفتد. »

اين تصويرگر ادامه داد: «رهايي، آزادي و آرامش عناصري‌اند که اثر به آن‌ها تکيه دارد. کودک زماني که قصه‌اي را مي‌شنود به آرامش و رهايي مي‌رسد. از سوي ديگر هدف پاياني قصه‌گوها همنشيني افراد، گرد هم آمدن آدم‌ها و در واقع روايت تجاربي است که در قالب قصه اغراق مي‌شوند. »

حدادي ادامه داد: «همان‌طور که در تصوير مشهود است عناصر سنتي در لباس مادربزرگ مشهود است با اين حال کودکان لباس‌هاي امروزي پوشيده‌اند. اين مساله هم به تعامل دو نسل اشاره دارد و هم به اين مساله مي‌پردازد که نسل جديد همچنان نيازمند شنيدن قصه‌اند. »

وي درباره شيوه انتخاب رنگ‌ها براي پوستر بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي توضيح داد: «رنگ‌هاي شاد علاوه بر جاذبه بصري مي‌توانند بر شادي و صميميتي اشاره داشته باشند که فضاي قصه و شنيدن قصه و دور هم نشيني ايجاد مي‌کند.»

گفتني است گرافيست پوستر بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي شاپور حاتمي است.

اين جشنواره از 2 تا 5 بهمن در مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شاهد حضور قصه‌گوياني از ايران و ديگر کشورهاي جهان است.

وحيد نيکخواه‌آزاد: قصه‌گويي بايد به نياز قابل توجه خانواده‌ها تبديل شود

يک فيلم‌ساز و شاعر در حاشيه اين رويداد مي‌گويد که جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي بايد با تداوم برنامه‌هاي خود در طول سال‌، قصه‌گويي را به نيازي قابل توجه براي خانواده‌ها و عموم تبديل کند. وحيد نيکخواه‌آزاد معتقد است ايجاد دغدغه در حوزه قصه‌گويي و تبديل آن به يک نياز عمومي يکي از وظايف جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي است.

داور دوره‌هاي پيشين جشنواره قصه‌گويي تاکيد کرد: «ايجاد تلنگر در عموم مردم بايد در قالب‌هاي مختلف و با ارايه طرح از سوي اتاق فکري خلاق صورت بگيرد. »

کارگردان نام‌آشناي سينماي کودک و نوجوان ادامه داد: «هر ساله شاهد بسته شدن پرونده قصه‌گويي در مراسم پاياني جشنواره هستيم. اين در حالي است که اين فعاليت بايد در طول سال ادامه پيدا کند و ايجاد دغدغه با تبليغات يا فعاليت‌هاي مختلف يکي از برنامه‌هاي اتاق فکر اين جشنواره باشد. »

او به عمومي کردن هنر قصه‌گويي با برگزاري رقابت‌هاي غيرحرفه‌اي اشاره کرد: «امسال شاهد منطقه‌اي شدن جشنواره بوديم. مي‌توان براي قصه‌گوهاي غيرحرفه‌اي نيز چنين فرصتي را فراهم آورد و فرصت حضور در جشنواره را به آن‌ها داد. برگزاري اين شيوه از رقابت باعث خبرسازي و توجه بيش‌تر مردم به جشنواره مي‌شود. »

نيکخواه‌آزاد ادامه داد: «اين شيوه از برگزاري رقابت را مي‌توان به صورت مستمر ادامه داد. در مرحله ديگر مي‌توان اين رقابت را بين معلم‌ها و يا مربيان مهد برگزار کرد تا اين دغدغه بين اين بخش از فرهنگيان هم ايجاد شود. »

وي تقدير از قصه‌گويان مستقل يا مروجان اين امر را که به صورت شخصي در طي يک سال فعاليت کرده‌اند گام ديگري در راستاي ارج نهادن به هنر قصه‌گويي خواند و گفت: «کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانانان جايي براي قصه‌گويي است. در واقع اساس فعاليت آن قصه است. در انتشارات کانون قصه توليد مي‌شود، در کتاب‌خانه قصه مي‌خوانند، در مرکز تئاتر قصه مي‌گويند، پس بايد بگويم قصه‌گويي يکي از فعاليت‌هاي کانون نيست، همه فعاليت‌هاي کانون پرورش فکري است.»

اين نويسنده در پاسخ به ضرورت همراهي ديگر نهادها در توسعه اين دغدغه و هنر عنوان کرد: «کانون در صورت عدم همکاري‌ها خود مي‌تواند به شيوه‌هاي متعدد عموم را آگاه کند. اگر امکان دسترسي به تمام دانش‌آموزان نيست با همراهي انجمن اوليا و مربيان مي‌تواند قدمي بردارد. يا از فضاي مجازي بهره برده و قصه‌ها را منتشر کند تا از اين طريق عموم با قصه‌گويي آشنا شوند. »

نيکخواه‌آزاد در آستانه بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي اشاره کرد: «بايد بپذيريم که قصه‌گويي تبديل به دغدغه نشده است، چرا که مادران و پدران امروز به خاطر اين‌که در دوران جنگ متولد شده‌اند از اين نعمت محروم بوده‌اند. بنابراين نمي‌توان از آن‌ها توقع داشت تا کاربردهاي مفيد قصه را بدانند يا بتوانند قصه بگويند، اما آگاهي بخشيدن به آن‌ها از طريق خود کودکان با انتشار پوستر و بروشور مي‌تواند گام مهمي باشد. »


 در راستاي همکاري بيشتر بين دو دستگاه رقم خورد
 امضاي تفاهم نامه بين کانون استان قزوين و اداره‌کل استاندارد 

در راستاي همکاري بين اداره کل کانون پرورش فکري کودکان نوجوانان قزوين و اداره کل استاندارد استان، مديران کل دو مجموعه يک تفاهم‌نامه امضا کردند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين، در تاريخ 24 دي 96، در نشستي با حضور مژده اروجي مديرکل کانون و محمودرضا طاهري مديرکل اداره استاندارد استان قزوين و شماري از کارشناسان هر دو دستگاه، تفاهم‌نامه‌اي يک ساله امضا شد.

اين تفاهم نامه به منظور گسترش همکاري‌هاي فرهنگي، هنري و تربيتي و افزايش ارتباط بين آموزش‌هاي رسمي و غير رسمي مطابق با نيازهاي دانش‌آموزان و بازار کار، تامين بستر فرهنگي براي ترويج فرهنگ استاندارد و همچنين استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي مشترک دو دستگاه براي توسعه فرهنگي، اجتماعي و هنري در استان در دفتر مديرکل کانون به امضا رسيد.

مفاد اين تفاهم نامه شامل ارايه برنامه و تنظيم چارچوب همکاري مشترک به منظور آموزش فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري، تربيتي و ادبي و ترويج فرهنگ مصرف کالاي استاندارد ايراني به طور غير مستقيم به کودکان و نوجوانان بود. همچنين درادامه در زمينه معرفي و عرضه محصولات کانون با همکاري اداره کل استاندارد رايزني‌هايي انجام شد.

بازيد مهمانان کانون از بخش‌هاي مختلف مرکز فرهنگي و هنري مجتمع، پايان بخش اين ديدار بود.


 گسترش همکاري‌ کانون و نهاد کتاب‌خانه‌هاي استان کرمانشاه 

ادارات کل کانون پرورش فکري و نهاد کتاب‌خانه‌هاي استان کرمانشاه، براي توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي اعلام آمادگي کردند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه، در ديدار مهناز فتاحي، سرپرست اداره کل کانون و معصومه حسني خوانسار، مديرکل نهاد کتاب‌خانه‌هاي استان بر گسترش همکاري‌هاي فرهنگي تاکيد شد.

در اين ديدار که در دفتر مديرکل نهاد کتاب‌خانه‌هاي استان کرمانشاه صورت گرفت، طرفين بر گسترش همکاري‌هاي‌هاي فرهنگي در حوزه برنامه‌هاي کودک و نوجوان تاکيد کرده و خواستار انجام برنامه‌هاي مشارکتي شدند.

خوانسار، مديرکل نهاد کتاب‌خانه‌هاي استان کرمانشاه، با ابراز خرسندي از ديدار با سرپرست اداره کل کانون پرورش فکري استان کرمانشاه، ضمن استقبال از انجام برنامه‌هاي مشارکتي براي کودکان و نوجوانان، براي توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي با کانون اعلام آمادگي کرد.

فتاحي، سرپرست اداره کل کانون استان کرمانشاه نيز با اظهار علاقه مندي به گسترش روابط فرهنگي ميان دو نهاد فرهنگي کانون و نهاد کتاب‌خانه‌ها، تمايل خود را براي توسعه همکاري‌هاي فرهنگي و اجراي برنامه‌هاي مختلف با محوريت کودکان و نوجوانان اعلام کرد و افزود: استفاده از ظرفيت‌هاي کلان فرهنگي موجود در اين دو نهاد، مي‌تواند زمينه مناسبي را براي رشد و ارتقاي سطح فرهنگي کودکان و نوجوانان فراهم سازد.

سرپرست کانون استان کرمانشاه در پايان اين ديدار، کتاب «باغ مادربزرگ» خود را که به تازگي به چاپ رسيده است، به مدير کل نهاد کتاب‌خانه‌ها اهدا کرد.


 معرفي پرتال کودک در مراکز خراسان شمالي 

پرتال کودک و نوجوان در مراکز فرهنگي و هنري کانون استان و همچنين کتاب‌خانه‌هاي سيار خراسان شمالي معرفي شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان شمالي، کارشناس فناوري اطلاعات کانون استان با اعلام اين خبر عنوان کرد: پرتال کودک به صورت رسمي در مراکز کانون سطح استان معرفي شد، در گام نخست اين اقدام بين اعضاي مراکز و در گام بعد اولياي تربيتي به صورت مستقيم با اين پرتال تخصصي آشنا مي‌شوند.

خادم زاده با اشاره به اين‌که پرتال کودک و نوجوان به صورت رسمي چند ماهي است که آغاز به کار کرده و طي مدت گذشته بازخورد خوبي از آن داشته‌ايم، افزود: کارشناسان تربيتي از منابع اين پرتال به عنوان منبعي غني براي استفاده‌ مخاطبان، خانواده‌ها و فعالان حوزه‌ کودک و نوجوان ياد مي‌کنند. وي با بيان اين‌که آدرس پرتال کودک koodak24. ir مي‌باشد، ادامه داد: اين پرتال با هدف ايجاد يک بانک اطلاعاتي جامع در حوزه کودک ونوجوان و به منظور ارايه آثار مربيان خلاق، اعضاي فعال و پويا داراي بخش‌هاي کتاب، داستان، شعر، بازي و سرگرمي، کاردستي، اسباب بازي، مقاله، بانک اطلاعات، خبر، اعلام برنامه، نمايش فيلم، پويانمايي، قصه گويي، شنيداري و عکس به وجود آمده است. وي در ادامه افزود: به منظور کيفيت‌بخشي بيشتر، انتشار آثار در پرتال کودک 24 ابتدا در اختيار کارشناس مربوطه قرار مي‌گيرد پس از ارزيابي و تاييد بر روي پرتال بارگذاري مي‌شود.


 برگزاري کارگاه چاپ دستي ويژه مربيان هنري تهران 

دوره آموزشي چاپ دستي ويژه مربيان هنري مراکز کانون استان تهران در دو روز جداگانه در مرکز آفرينش‌هاي شماره 30 در حال برگزاري است. چاپ دستي يکي شاخه‌هاي هنرهاي تجسمي است که در آن اثر هنري از طريق چاپ تصوير بر روي يک سطح، عموماً کاغذ يا گاهي پارچه، چرم، پلاستيک و سطوح ديگر، توسط هنرمند خلق مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان تهران، در اين کارگاه آموزشي که اولين گروه از مربيان هنري کانون استان روز شنبه 23 دي‌ماه از ساعت 8 الي 16 در آن حضور داشتند، الهه مقدمي مدرس اين دوره، مربيان را در دو بخش تئوري و عملي با تکنيک‌هاي مختلف چاپ دستي آشنا کرد.

مقدمي کارشناسي ارشد رشته نقاشي و استاد گروه نقاشي دانشگاه آزاد اسلامي تهران است و به مدت 20 سال در اين حوزه مشغول به تدريس بوده است.در اولين بخش از اين کارگاه عملي که با هدف ارتقاي سطح توانايي‌هاي هنري مربيان کارگاه‌هاي هنري مراکز کانون استان و به منظور کيفيت و روند رو به رشد و خلاقانه کارگاه‌هاي هنري در مراکز برگزار شد، ابتدا فراگيران با تاريخچه هنر چاپ دستي و اصول مهم در ايمني در کارگاه براي کودکان و نوجوانان، به‌صورت تئوريک آشناشدند.

همچنين روش‌هاي عملي چاپ دستي و طرز استفاده از وسايل، ابزار و مواد چاپ و تکنيک‌هاي مختلف مونوتايپ مانند «خراش اندازي، ايجاد بافت، کليشه مثبت و منفي» و مونوپرينت، حکاکي روي لينولئوم و چاپ شابلوني به شيوه عملي آموزش داده شد. اولين گروه مربيان هنري روز 23 دي‌ماه در اين دوره آموزشي حضور داشتند و دومين گروه مربيان روز دوشنبه 25 دي‌ماه از اين آموزش استفاده خواهند کرد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون