جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1801- تاریخ : 1388/08/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (يكشنبه)

توليد سوخت خودرو از لباس هاي کهنه!
محققان ايراني در سوئد موفق به توليد سوخت از البسه مستعمل شدند


تاثير سلامت خانواده بر سلامت جامعه


دو پايگاه جديد امداد و نجات هوايي با 400 ميليارد ريال اعتبار بزودي افتتاح مي شود


گوناگون!


نوجوانان به شدت آسيب پذيرند


  توليد سوخت خودرو از لباس هاي کهنه!
 محققان ايراني در سوئد موفق به توليد سوخت از البسه مستعمل شدند  

اگر قصد خلاص شدن از لباس هاي کهنه و دست دوم خود را داريد، کمي دست نگهداريد! شايد در آينده اي نه چندان دور با همين لباس هاي کهنه از دردسر بنزين سهميه بندي شده و آلايندگي آن خلاص شويد.
سه محقق ايراني در دانشگاه «بوروس» سوئد به روشي کاملا بديع براي توليد سوخت دست پيدا کرده اند که مي تواند تحولي عملي در توليد ارزان و گسترده سوخت هاي جايگزين و پاک ايجاد کند.
موفقيت جالب اين محققان بازتاب وسيعي در شبکه هاي تلويزيوني و روزنامه هاي سوئد داشته است.
به گفته محققان ايراني اين پروژه، با اين روش مي توان از هر چهارم کيلوگرم پارچه به طور متوسط بيش از يک کيلوگرم اتانول توليد کرد که مي تواند سوخت يک خودرو معمولي در اروپا را براي بيش از 20 کيلومتر تامين کند.
آن طور که محققان جوان اين پروژه مي گويند، شايد در آينده اي نه چندان دور خريداران لباس مثلا پس از خريد شلوار جين مانند بطري هاي نوشابه، گرويي پرداخت کرده و پس از استرداد شلوار مستعمل خود گرويي را پس خواهند گرفت و البسه مرجوعي نيز جهت توليد سوخت اتانول استفاده خواهد شد.
دکتر کيخسرو کريمي - استاديار دانشکده مهندسي شيمي دانشگاه صنعتي اصفهان-  که حين دوره تحقيقاتي خود در دانشگاه بوروس با همکاري دکتر محمد طاهرزاده، استاد و اعظم جيحاني پور، دانشجوي دکتري آن دانشگاه موفق به اجراي اين طرح تحقيقاتي در حوزه انرژي هاي جايگزين شده است در گفت وگو با  ايسنا گفت: در اين تحقيقات موفق به ساخت ماده اي شده ايم که قادر است هر نوع پارچه را به سوخت تبديل کند، به اين ترتيب مي توان انواع لباس هاي کهنه از جنس جين و ساير پارچه ها را به ترکيبات سوختي قابل استفاده در خودروها تبديل کرد. وي با اشاره به اين که نتايج اين تحقيق در قالب چند مقاله در ژورنال معتبر علمي ارائه شده و خبر ساخت آن با توجه به کاربردهاي جالب صنعتي مورد توجه خبرگزاري ها و رسانه هاي مختلف سوئد و دنيا قرار گرفته است، تصريح کرد: در اين طرح که در مقياسي نيمه صنعتي در سوئد اجرا شده و اجراي آن در فاز صنعتي دنبال مي شود، براي اولين بار روش مقرون به صرفه اي استحصال پنبه از پارچه مستعمل در مقياس صنعتي ارائه شده است.
کريمي خاطرنشان کرد: در تکنيک ابداعي پنبه پارچه در يک پروسه شيميايي سازگار با محيط زيست جدا شده و تحت واکنش با يک آنزيم و ميکروارگانيسم هاي ويژه به اتانول تبديل مي شود. بقيه ترکيبات پارچه نيز جهت استفاده مجدد در اختيار توليد کنندگان پارچه قرار مي گيرد. وي افزود: علاوه بر اين در حال فعاليت روي فرايند ديگري هستيم که طي آن پنبه استحصال شده از پارچه را به متان (بيوگاز) که آن هم به عنوان سوخت کاربرد دارد، تبديل کنيم.
آن طور که دکتر طاهرزاده به رسانه هاي سوئدي گفته، براساس تحقيقات وي، تنها در اين کشور اروپايي سالانه 17 هزار تن پارچه به عنوان زباله دور انداخته مي شود که استفاده از اين منبع عظيم و تبديل آن به سوخت اتانول قدم بزرگي جهت حفظ محيط زيست و حفظ کشاورزي غذايي خواهد بود.
طاهرزاده و دانشجويانش از سال 2007 تحقيقات خود را براي امکان سنجي توليد اتانول و بيوگاز از ضايعات نساجي آغاز کردند. آنها ابتدا از کتان خالص استفاده کردند و محصول نهايي اتانول بود.
با توجه به نتايج اميدبخش اين طرح آنها تحقيقات خود را روي استفاده از ساير منسوجات مثل پلي استر و ترکيبات کتان ادامه دادند.
به گفته دکتر طاهرزاده با استفاده از يک شلوار جين ساير 130 کودکان مي توان سوخت مورد نياز براي تردد در مسير بوروس و شهر شوبو در هشت کيلومتري آن را تامين کرد.
دکتر کريمي درباره وضعيت استفاده از سوخت هايي مثل اتانول و بيوگاز در اروپا به ايسنا گفت: در حال حاضر بخشي از اتوبوس هاي اين کشور با سوخت متان کار مي کنند و اتانول نيز در بسياري از خودروها با ترکيب حداکثر 30 درصد با بنزين بدون هر گونه تغيير در موتور يا با درصد بيشتر در موتورهاي تغييريافته مورد استفاده قرار مي گيرد.
وي تصريح کرد: اصولا در کشورهاي اروپايي به جاي MTBE از اتانول در ترکيب بنزين مصرفي در خودروها استفاده مي شود. اتانول، سوختي مهربان با محيط زيست است که امروزه از طريق کاشت گياهان تهيه مي شود و به واسطه تهديد کشاورزي غذايي مورد انتقاد قرار گرفته است; در حالي که با ابداع روش جديد مي توان از لباس هاي مستعمل به عنوان منبعي مطمئن براي توليد اتانول استفاده کرد.


  تاثير سلامت خانواده بر سلامت جامعه  

ازدواج به عنوان مهمترين و عاليترين رسم اجتماعي ، براي دستيابي به نيازهاي عاطفي و امنيتي افراد بزرگسال ، همواره مورد تائيد بوده است . ازدواج رابطه اي انساني ، پيچيده ، ظريف و پويا مي باشد که از ويژگيهاي خاصي برخوردار است . همچنين توجه به کانون خانواده ، محيط سالم و سازنده ، روابط گرم و تعاملات ميان فردي صميمي که مي توانند موجب رشد و پيشرفت افراد و در نهايت جامعه گردند ازجمله اهداف و نيازهاي ازدواج محسوب مي شوند .
دانش امروز روانشاسي و علوم رفتاري ، اکنون آرام آرام به سمت نوعي خردمندي ناشي از گذشت زمان به پيش مي رود تا از يافته هاي رويکرد ها و نظريه هاي مختلف در جهت بهداشت جسم و روان خانواده و بهبود بخشيدن به کارکرد هاي گوناگون درون اين سيستم مهم و اساسي ، استفاده هر چه بهتر بعمل آيد. نيازهاي عاطفي و ارضاي تمايلات عاطفي از جمله عناصر مهم بهداشت جسماني و رواني هستند که اين احساس ايمني و ارضاي عاطفي از ابتداي تولد کودک منحصرا از سوي پدر و مادر تامين مي شود . عواطف و افکار ، نزديکي زيادي با هم دارند بدين معني که طرز فکر افراد ، تحت تاثير احساسات و عواطف اطرافمان قرار مي گيرد . براي هر فردي لازم است احساس کند افراد دوستش دارند و براي او احترام قائل هستند و او راهمان همانطور که هست ، مي پسندند و مي پذيرند . اين احساس در تقويت حس اعتماد به خود و اتکا به نفس بسيار است و خانواده از جمله پايگاه اساسي تشکيل حس اعتماد به خود و احساس امنيت رواني عاطفي هر انسان است .
در سالهاي اول زندگي شخصيت سالم بر اساس ارضاي خواسته هاي عاطفيو جسماني پايه گذاري مي شوند نه بر مبناي محروميت و ناکامي .کودکي که از اوان کودکي و زندگي با شادي و آرامش پرورش يافته است ، اين فرصت را دارد که به زندگي اميدوار بوده ،ديدگاه مثبت و مفيدي نسبت به دنياي خود داشته باشد . لازم است توجه شود که روش صحيح پرورش فرد در خانواده ، حفظ تعادل در ارضا نيازهاي گوناگون کودک از جمله احتياجات عاطفي است يعني توجه افراطي نيز آسيب رساننده به شکل گيري متعادل شخصيت فرد در خانواده مي گردد. آنچه امروزه به نام سندرم نازپروردگي مطرح است همچنان که از خود راندن به ويژه اوان اوليه زندگي ، کودک را از داشتن عواطف انساني که اساس سلامت فکر است باز مي دارد ، توجه زياده از حد نيز بالعکس طفل را متکي به اوليا و غير مستقل بار مي آورد که در مراحل بعد امکان اتکا» به نفس و استقلال يابي را از او سلب مي نمايد و در خانواده با توجه به آگاهي و آشنايي زن وشوهر هدف اساسي در ازدواج که همانا رشد و تکامل متعادل و سکون و آرامش درپرتو زندگي مشترک است اين تعادل در شکل گيري شخصيت کودک فراهم مي گردد.
تاريخچه رابطه بين زندگي کاري و خانوادگي
رابطه بين خانواده و کار يک فرآيند تکاملي و تدريجي داشته است . درآغاز ، کار در خانه متمرکز بود خانواده ها ، شوهران ، همسران و کودکان با شکار ، کاشتن مواد غذايي ، ساختن سايه بان و محل سکني و پرورش فرزندان زندگي را سپري مي کردند حتي با رشد بازرگاني و صنايع دستي در قرون وسطي ، کار و خانواده در تعامل با هم بودند کار کردن در زمينه صنايع دستي يا بازرگاني در خانه يا مغازه نزديک خانه انجام مي گرفت . پسران شاگردي پدران را در مغازه مي کردند و دختران اغلب در کار خانه با مادر همراهي مي کردند .
با طلوع انقلاب صنعتي در اواسط دهه 1850 بين خانواده و کار جدايي اندکي رخ داد . در بيشتر قسمتها مردها به دور از خانه از صبحگاه تا شام در کارخانه اي به کار مشغول بودند در حالي که زنان به کار در خانه و بچه داري اشتغال داشتند . بنابراين خانه مستقل از کار و پناهگاه خانه به دور از محل کسب و معاش بود، اين الگو به مدت تقريبا 100 سال دوام يافت . در جنگ جهاني دوم که به کار زنان خارج از خانه همانند کارشان در درون خانواده احساس نياز پديد آمد حمايتهاي کارخانوادگي ، مانند مراکز نگاهداري کودک را به وجود آورد . در پي آن در دهه 1950 حومه شهرها محل اقامت طبقه متوسط زنان و کودکان شد. شورشهاي دهه هاي 1960و 1970 مويد زير سوال بردن شديد ارزشها و کارکردهاي همه نهادهاي اجتماعي از جمله جايگاه کار و شغل بود . با توجه به استرسها و فشارهاي رو به افزايش رواني شغلي و به ويژه تاثير آن بر کارکردهاي افراد در جامعه امروز نشانه هايي از رابطه تعاملي بين کار و خانواده مشاهده مي شود. ارزشهاي رشد شخصي و تعادل بين خانواده ، فرد و شغل ضرورت نياز به انعطاف پذيري در برنامه کاري مرخصي هاي خانوادگي ، حمايتها و پاداشهاي مناسب و نيز غني سازي محيط خانواده و کار بيش از پيش محسوس گرديده است . نياز به نزديکي ، صميميت و ديگر نياز هاي رواني اجتماعي احساس شده است به همين دليل ازدواج به معناي ارضاي تمايلات آني افراد به حساب نمي آيد ، بلکه ازدواج رابطه اي انساني و پيچيده اي است که از طريق تعاملات ميان فردي صميمانه و سالم موجبات رشد و پيشرفت روزافزون افراد و نهايتا جامعه را فراهم مي سازد بهمين دليل بسط پيوستگي و ادراک خانواده نسبت به نيازهاي عاطفي يکديگر و رشد در نهايت تماميت خانواده مطرح مي شود .
واقعيتهاي جديد زندگي خانوادگي
: A سلسله مراتب : يکي از مفاهيم زندگي خانوادگي که از گذشته بدون پاسخ دقيق مانده است اين پيش فرض است که ساختار سلسله مراتب ضرورتا چيز خوبي است در حاليکه به دليل آن که ساختار سلسله مراتب بعضي اوقات وسيله اي براي سرکوب زنان بوده است بررسي اعتبار آن در طرح نقشهاي جنسيتي معني دارتر خواهد بود .
تغييرات ناگهاني در درون خانواده از جمله ويژگيهاي امروز زندگي خانوادگي است.
در بررسي و مطالعات فراوان در جوامع صنعتي مشاهده مي شود که روابط زن و شوهر و چگونگي اين روابط از عوامل ايجاد شکافهاي متداول در بيشتر روابط است . در دهه 1980 بسياري از مردم در جست و جوي سريع ترين و مطمئن ترين راه براي موفقيت بودند ولي امروزه افراد در مشاغل مختلف به دقت کار و حرفه خود را تحت کنترل دارند ، به جاي آن که اجازه بدهند تحت سيطره شغل و حرفه شان قرار بگيرند . اين افراد شغل خود را ترک نمي کنند . آنان مزاياي مالي ، فکري و عاطفي موفقيت حرفه اي خود را از دست نمي دهند بلکه ياد گرفته اند شغل خود را به گونه اي سازماندهي کنند که فراسوي کار خود بتوانند وقت بيشتري را با خانواده ، جامعه و محيط خود و نيز براي رفع نيازهاي خويش سپري کنند . به نظر مي رسد که بسياري از مردم در آينده به شدت به اين شيوه روي خواهند آورد .
: B پاسخ به تغييرات : تغييرات پيچيده و پي در پي اقتضاي شرايط جوامع کنوني مي باشد و خانواده نيز بعنوان عضوي از جامعه در معرض چنين تغييراتي قرار دارد .
افراد در رويارويي با اين تغييرات و تحولات ،تمايل دارند خوش بينانه و يا بدبينانه به آن بنگرند . افراد بدبين اعتقاد دارند که تغيير در خانواده تخريب کننده و مانع ايجاد و تحقق کارکردهاي خانواده مانند پرورش کودک و ايجاد ثبات در زندگي خانوادگي و بزرگسالي است . برعکس افراد خوش بين ، خانواده را بعنوان نهادي که در حال تنزل است نمي بينند بلکه اين تغييرات را نشانه انعطاف پذيري مي دانند . اين گروه اعتقاد دارند که ساختار سنتي خانواده بسيار مردسالار و همرنگ و يکنواخت است و اجازه رشد به افراد را نمي دهد ، در نتيجه مناسب نيست .
علاوه بر ديدگاه هاي خوش بينانه و بدبينانه که به آن اشاره شد جهت گيري سومي از ديدگاه نگارنده به عنوان پژوهشگر و روانشناس تربيتي خانواده مطرح مي شود که در جهت با ديدگاه بدبينانه همسوست و مساله اساسي خانواده ها را ملزوم به انتقال ارزشها مي داند در عين حال که اين نظر با ديدگاه خوش بينانه معتقد است در ساختار خانواده اجتناب ناپذير است و خانواده هاي قديم و جديد هر دو به حمايتهاي بيشتر جامعه نياز دارند ، موافق است. دوهرتي (1992 ) معتقد است که خانواده ها در آغاز قرن بيستم خانواده هاي نهادي بودند و ارزش عمده در آن مسئوليت پذيري بود در اواسط دهه 1920 ، کانون ازدواج و خانواده تغيير يافت و ارزش اصلي رضايت و خشنودي چايگزين مسئوليت پذيري شد . اکنون جوامع به سوي خانواده جمعي که ارزش عمده در آن انعطاف پذيري است پيش مي رود در عين حال که نياز به مسئوليت پذيري رضايت هر دو احساس مي شود .
امروزه علاوه بر تعدد و پيچيدگي مشکلات ، آسيبهاي اساسي به کارکردهاي خانواده وارد آمده است . ميزان بالاي مصرف مواد مخدر ، خودکشي ، مشکلات اخلاقي نوجوانان و خشونت ريشه در خانواده ها دارد بهمين دليل کيفيت بخشيدن به محتواهاي آموزشي خانواده به ويژه زن و شوهر قبل از تشکيل خانواده مي تواند موجبات کاهش آسيبهاي اجتماعي را فراهم سازد .
خانواده هاي امروز از لحاظ تنوع و گوناگوني ، جالبترين پديده ها هستند که با توجه به سيستم خانوادگي فرد مي توان به وي کمک کرد تا در نيل به اهداف خود موفق شود .


  دو پايگاه جديد امداد و نجات هوايي با 400 ميليارد ريال اعتبار بزودي افتتاح مي شود  

رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران گفت دو پايگاه جديد امداد و نجات هوايي با اعتباري بالغ بر 400 ميليارد ريال بزودي افتتاح مي شود .   
" احمد اسفندياري" در گفت وگو با  ايرنا بدون اشاره به زمان دقيق گشايش اين پايگاهها اظهار داشت: در حال حاضر هفت پايگاه امداد و نجات هوايي در کشور فعال است که با اضافه شدن اين دو پايگاه ، تعداد آنها به 9 پايگاه خواهد رسيد.
وي افزود: سازمان امداد و نجات هلال احمر داراي 12 بالگرد امدادي است که در استان هاي حادثه خيز کشور مستقر هستند و در صورت وقوع سوانح مترقبه و غيرمترقبه به کمک آسيب  ديدگان مي شتابند.
اسفندياري ادامه داد: استان هاي همدان، کرمان، مشهد، تهران، تبريز، کرمانشاه و فارس از جمله استان هاي داراي پايگاه امداد و نجات هوايي هستند و در صورت لزوم نيز به کمک مصدومان و آسيب  ديدگان استان هاي مجاور مي شتابند.
وي هزينه خريد بالگرد براي هر پايگاه امداد و نجات را 90 ميليارد ريال عنوان کرد و افزود: هزينه تجهيزات مورد نياز هر پايگاه حدود 10 ميليارد ريال و هزينه هاي عمراني ساخت هر پايگاه نيز حدود 100 ميليارد ريال است.


 گوناگون! 

آنفولانزاي خوکي چيست؟

خوک ها نيز مانند انسان ها به آنفولانزا مبتلا مي شوند،اما ويروس آنفولانزاي خوکي مشابه ويروس آنفولانزاي انساني نيست ودر حالت عادي اين ويروس باعث ابتلاي انسانها به اين بيماري نمي شود،فقط در گذشته موارد بسيار کمي از ابتلا به اين بيماري در افرادي که در تماس نزديک با اين حيوانات بوده اند گزارش شده است.اما در حال حاضر يک نوع جديد از اين ويروس در اثر جهش ژنتيکي ايجاد شده است که انسان ها را مبتلا مي کند ودر عين حال به راحتي از انساني به انسان ديگر سرايت مي کند و به اين ترتيب افرادي که هيچ گونه تماسي با اين حيوانات ندارند نيز در معرض ابتلا قرار مي گيرند.
علائم آنفولانزاي خوکي بسيار شبيه به آنفولانزاي معمولي است وشامل تب،سرفه،گلودرد،بدن درد،سر درد،لرز و خستگي است ودر بعضي افراد تهوع و استفراغ نيز گزارش شده است.اين بيماري ممکن است با علائم ديگري نيز همراه باشد.به ياد داشته باشيد هيچ پزشکي فقط از روي علائم باليني قادر به تشخيص قطعي آنفولانزاي خوکي نيست وتشخيص قطعي آن فقط با انجام تست لابراتواري ممکن است.
ويروس آنفولانزاي خوکي دقيقا مشابه آنفولانزاي معمولي سرايت مي کند.شما ممکن است از طريق تماس با فرد آلوده ويا لمس کردن سطوح واشيائي که قبلا توسط اين افراد لمس شده اند وسپس دست زدن به چشم ودهان وبيني خود به اين بيماري مبتلا شويد.در يک فرد آلوده ،انتشار اين ويروس به محيط از يک روز قبل از شروع علائم بيماري آغاز مي شود وتايک هفته پس از ابتلا ادامه مي يابد.
ويروس آنفولانزاي خوکي به داروهاي ضد ويروس TamifluوRelenzaحساس است واين داروها به خوبي بيماري آنفولانزاي خوکي رامهار مي کنند.اين داروها بهترين اثربخشب را زماني دارند که در 48 ساعت اول ابتلا به اين بيماري مصرف شوند.
ويروس آنفولانزاي خوکي که انسان ها را مبتلا مي کند يک گونه کاملا جديد است .
شدت و ميزان خطر اين بيماري در افراد مختلف متفاوت است.به طوري که در مکزيک منجر به مرگ تعدادي از مبتلايان شده،در حالي که در افرادي ديگر بدون دريافت داروي ضد ويروس ،بيماري خود به خود بهبود يافته است.واقعيت اين است که اين ويروس دائما در حال تغيير ژنتيکي است و ممکن است در آينده خطرناک تر شود ويا از خطر آن کاسته شود.دانشمندان در حال تحقيق بر روي اين موضوع هستند.
برگرفته از ماهنامه کودک
  
  عضوپذيري در کانون ادبي دانش آموزي

کانون ادبي دانش آموزي فرهنگسراي انديشه از ميان علاقمندان به شعروقصه عضو فعال مي پذيرد.به گزارش شاپرک  به نقل از روابط عمومي مديريت فرهنگي هنري منطقه 7،اين کارگاه با حضور رضا عبدالهي شاعر معاصر در زمينه هاي شعرخواني ،قصه نويسي،خاطره نويسي،عروض وقافيه برگزار مي شود.
علاقمندان جهت ثبت نام وشرکت در اين کانون مي توانند به نشاني :خيابان شريعتي،نرسيده به پل سيد خندان،بوستان هلال احمذ،فرهنگ سراي انديشه،واحد آموزش مراجعه نمايند.تلفن88767820
  
بررسي راهکارهاي پيشگيري از پوسيدگي دندان در فرهنگسراي سلامت

فرهنگ سراي سلامت نشست موضوعي با عنوان راه هاي پيشگيري از پوسيدگي دندان را در روز دوشنبه 11آبان ماه برگزار خواهد نمود.
به گزارش شاپرک به نقل از روابط عمومي فرهنگ سراي سلامت با اعلام اين مطلب افزود:پوسيدگي دندان يکي از رايج ترين بيماري هاي عفوني است.ايجاد پوسيدگي به عواملي چون ترکيبات مينا و عاج،محل قرارگيري دندان ها ،ترکيبات و ميزان ترشح بزاق اسيدي بستگي دارد.از اين جهت فرهنگ سراي سلامت نشست آموزشي ويژه دختران گروه سني 15 تا 18 سال برگزار مي کند.
نشست موضوعي پيشگيري از پوسيدگي دندان از ساعت 10 الي 12 در دبيرستان دخترانه امام محمدباقر(ع) برگزار مي گردد.علاقمندان جهت کسب اطلاعات بيشتر مي توانند به نشاني ميدان رسالت-ميدان الغدير-بلوار دلاوران-خيابان آزادگان شمالي30- متري اول-جنب استخر شهيد طوقاني-دبيرستان امام محمدباقر(ع)مراجعه ويا با شماره تلفن 77491491تماس حاصل نمايند.


  نوجوانان به شدت آسيب پذيرند  

نوجواني دوران گذر از مرحله کودکي به بزرگسالي است و مانند همه دوران هاي گذار، با مشکلات و بحران هايي همراه است.
اگرچه نوجوان به شدت تحت تاثير روابط و الگوهاي اجتماعي است، اما خانواده در اين دوران نقش مهمي ايفا مي کند. چرا که نه تنها درحقيقت پايه و اساس شخصيت فرد درخانواده پي ريزي مي شود بلکه اساسا اهميت اين مرحله از زندگي کودک و گذران سالم دوران نوجواني بسيارزياد و تعيين کننده است.
خانواده تاثيرمهمي دررشد عاطفي نوجوان دارد. زماني که روابط خانوادگي مناسبي دراين هسته اوليه جامعه، جاري و ساري باشد، مي توان مطمئن بود که زمينه اي براي ايجاد انحرافات گوناگون وجود ندارد.
روابط پدرو مادر با يکديگر و با فرزندان و حتي نوع ارتباط و مناسبات آنها با ساير هسته هاي اجتماعي، محيط کار، فاميل، دوستان و سايرموارد نقش مهمي درچگونگي رشد عاطفي- اجتماعي نوجوان دارد.
روانشناسان معتقدند که جامعه نيز جايگاه ويژه اي درايجاد سلامت روان درنوجوان دارد.آموزش خانواده ها و پرکردن اوقات فراغت آنها با امکانات مناسب و سالم مي تواند نقش مهمي دراين رابطه ايفا کند.
نوجوان از يک سو با رشد سريع و تغييرات جسمي روبروست که او را دچار اضطراب ، ناآرامي و زودرنجي مي کند و از ديگرسو، از نظر ذهني و عقلي، رفتارش بيشتر تابع عواطف و احساسات است تا منطق و تفکر. به همين دليل دنياي واقعي او بسياري اوقات به دنيايي تخيلي تبديل مي شود که امکان دستيابي به راه حل هاي واقع بينانه نيست.
به همين دليل، اين دو ويژگي، نوجوان را به شدت آسيب پذير مي سازد. فعاليت هاي ورزشي، هنري و علمي به او کمک مي کند که جايگاه واقعي خود را دريابد و بتواند توانايي و قدرت تصميم گيري خود را هرچه بيشتر رشد دهد.
بنابراين والدين بايد متوجه باشند اختلافات خانوادگي آنها و نوع ارتباط شان با ديگران چه فضاي نامناسبي براي رشد اضطراب ها و احساس ناامني نوجوان شان فراهم مي کند. آنان بايد تلاش کنند فضاي امن و مطمئن براي فرزندشان به وجود آورند تا آنها بتوانند اين دوران را با تکيه برخانواده، با موفقيت و تاثيرپذيري مناسب پشت سربگذارند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
زنگ ورزش
كانون