جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4097- تاریخ : 1396/10/25 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

سرپرست دفتر آموزش‌وپرورش عشايري:
نياز دانش‌آموزان عشاير به هزار کانکس آموزشي

براي دانش آموزان شاهد؛
اختصاص دو ساعت معلم راهنما در هفته

توصيه معاون وزير آموزش‌وپرورش به دانش آموزان؛
در هواي آلوده ورزش نکنيد!


كاغذ اخبار


از گوشه و كنار


اخبار خارجي


زنگ تفريح


 سرپرست دفتر آموزش‌وپرورش عشايري:
 نياز دانش‌آموزان عشاير به هزار کانکس آموزشي  

سرپرست دفتر آموزش‌وپرورش عشايري وزارت آموزش‌وپرورش از نياز دانش‌آموزان عشاير کشور به حداقل يک هزار کانکس آموزشي براي تحصيل خبر داد و از خيرين مدرسه‌ساز خواست در اين حوزه به آموزش‌وپرورش کمک کنند.محمدرضا سيفي در گفت‌وگو با پانا اظهار کرد: هم اکنون 182 هزار دانش آموز عشايري کشور در 6100 باب مدرسه اعم از ساختماني، گلي و کپري، کانکس و چادر مشغول تحصيل هستند.وي افزود: از مجموع مدارس عشايري کشور، يک هزار مدرسه در کانکس‌هاي آموزشي و 900 مدرسه در چادر برپا مي شود که با توجه به وضعيت نامناسب برخي از اين نوع مدارس و نيز ديگر مدارس عشايري، نياز به بهسازي و اضافه شدن يک هزار کانکس آموزشي ديگر احساس مي شود.

سيفي اضافه کرد: استفاده از کانکس‌هاي آموزشي براي عشاير کوچنده که فاصله آنان با روستاي داراي مدرسه زياد بوده و از طرفي نيز جمعيت دانش‌آموزي کمتري دارند، مقرون به صرفه است.

وي تصريح کرد: سياست آموزش و پرورش عشايري علاوه بر استفاده از کانکس‌هاي آموزشي، تجميع مدارس به ويژه 502 باب مدرسه شبانه‌روزي متعلق به آموزش و پرورش عشايري و برقراري سرويس اياب و ذهاب رايگان براي دانش‌آموزان دراين طرح است. سرپرست دفتر آموزش و پرورش عشايري کشور يادآور شد: در اجراي طرح تجميع مدارس عشايري که از پارسال باتجميع 200 باب مدرسه شبانه‌روزي آغاز شده، هماهنگي هاي لازم با مديران كل آموزش متوسطه دوره اول و دوم، فني و حرفه اي و کار و دانش وزارت آموزش و پرورش انجام شده است.


 براي دانش آموزان شاهد؛
 اختصاص دو ساعت معلم راهنما در هفته  

مديرکل امور شاهد و ايثارگران وزارت آموزش‌وپرورش از اختصاص دو ساعت معلم راهنما در هفته براي هر دانش‌آموز مدارس شاهد خبر داد.به گزارش روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، محمدرضا رزاقي ظهار کرد: در اساسنامه امسال استاندارد سازي مدارس ايثارگران و شاهد مطرح شده و ما بحث کيفيت بخشي مدارس شاهد را به جديت دنبال مي کنيم.

رزاقي بيان کرد: مدارس شاهد را با رويکرد تربيتي و پرورشي در راستاي سند تحول بنيادين و ترويج فرهنگ ايثارگري پيش مي بريم. مديرکل امور شاهد و ايثارگران وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: مهم ترين ماموريت مدارس شاهد در حکم حضرت امام در سال 65، رسيدگي به امور تحصيلي فرزندان شهدا و ايثارگران مطرح شده است.

وي با بيان اينکه در پيام مقام معظم رهبري به وزير وقت آموزش و پرورش تاکيد کردند کيفيت تحصيلي مدارس شاهد را افزايش دهند گفت: در مدارس ابتدايي شاهد بدنبال شادابي و افزايش جذابيت مدارس هستيم.رزاقي با اشاره به اينکه استقبال زيادي از طرف خانواده ها براي ثبت نام در مدارس شاهد وجود دارد افزود: دانش‌آموزاني داريم که شامل مدارس طرح شاهد هستند اما در مدارس شاهد درس نمي خوانند.

اين ها يا خودشان مايل نبودند يا بعلت پراکندگي جغرافيايي امكان ثبت‌نام در مدارس شاهد را نداشتند.مديرکل امور شاهد و ايثارگران وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: براي هريک از دانش‌آموزان در هفته دو ساعت معلم راهنما در اين مدارس مي فرستيم تا از نظر درسي و تربيتي بررسي شوند.


 توصيه معاون وزير آموزش‌وپرورش به دانش آموزان؛
 در هواي آلوده ورزش نکنيد! 

معاون تربيت بدني و سلامت آموزش‌وپرورش به دانش‌آموزان و مربيان تربيت‌بدني توصيه کرد از ورزش‌کردن در هواي آلوده خودداري کنند.

مهرزاد حميدي با حضور در يکي از برنامه‌هاي ورزشي سيما اظهار کرد: توصيه من به دانش‌آموزان اين است که وقتي آلاينده‌ها به وضعيت هشدار مي‌رسد فعاليت ورزشي را کاهش دهند و حتما در فضاهاي سرپوشيده ورزش کنند.

وي افزود: از دبيران تربيت بدني هم خواهش مي‌کنم در وضعيت هواي ناسالم بچه‌ها را وادار به فعاليت ورزشي نکنند و درعوض در ساعات ورزش، دانش بچه‌ها را در زمينه تربيت بدني افزايش دهند، يا به حرکات کششيِ درجا که در کلاس هم مي‌توان انجام داد، اکتفا کنند.معاون تربيت بدني و سلامت وزير آموزش‌وپرورش در ادامه به همکاري سالن‌هاي ورزشي با مدارس اشاره کرد و گفت: خوشبختانه طي هماهنگي انجام شده بين وزارت ورزش و جوانان و آموزش و پرورش قرار شد در کلانشهرها و مراکز استان‌ها فضاي سالن‌هاي ورزشي تا ساعت 10 صبح به دانش آموزان مدارس همجوار اختصاص يابد.

وي خاطرنشان کرد: اکنون 3 هزار سالن ورزشي در کشور داريم که مي‌توانند درهاي خود را به روي دانش‌آموزان باز کنند و در ساعات آموزشي مورد استفاده مدارس قرار گيرند.


 كاغذ اخبار 

پيام مشترک رحماني فضلي و بطحايي :

آموزش و پرورش اصلي ترين نهاد اجتماعي است

وزراي کشور و آموزش و پرورش به مناسبت سالروز تصويب قانون تشکيل شوراهاي آموزش و پرورش در پيام مشترکي، آموزش و پرورش را به عنوان اصلي‌ترين نهاد اجتماعي، کانون انتشار دانايي و مقدمه توانايي برشمردند.

به گزارش وزارت آموزش و پرورش، در پيام مشترک عبدالرضا رحماني فضلي و سيد محمد بطحايي که روز گذشته انتشار يافته، آمده است: آموزش و پرورش به عنوان يک نهاد مي‌تواند ضمن تربيت افراد آگاه و پرورش نيروي کار ماهر، تسهيل‌گر توسعه فرهنگي، اجتماعي، اقتصادي و مقدمه وحدت سياسي و ملي باشد که در نهايت به ارتقاء مديريت مؤثر سياست داخلي ‌انجامد.

در اين پيام تصريح شده است: بدون ترديد رشد و توسعه پايدار يک کشور به تربيت انسان‌هاي آگاه، متعهد و متخصص بستگي دارد و پيشرفت همه ‌جانبه، مرهون توسعه سرمايه انساني است، از اين رو اهتمام به آموزش و پرورش را مي‌توان وظيفه کل جامعه و آحاد مردم دانست.

رحماني فضلي و بطحايي در اين پيام مشترک مي افزايند: نظام اجتماعي و حيات سياسي جوامع به تعاون و مشارکت اعضاي آن بستگي دارد و هيچ جامعه‌اي بدون بسط مشارکت همه نهادها، قادر به پيشبرد برنامه‌هاي توسعه نخواهد بود.

«آموزش و پرورش به‌ عنوان نهادي اجتماعي بيش از ساير نهادها نيازمند مشارکت و همکاري همه اجزاي نظام است. در اين ميان دانش‌آموز، معلم و اولياء به‌عنوان ارکان اصلي مشارکت در آموزش و پرورش تلقي مي‌شود و بيش از پيش نيازمند ايجاد زمينه‌هاي لازم براي نقش‌آفريني در امر مشارکت است.»


کاهش گرايش دانش‌آموزان به «رياضي»

کارشناس مسئول گروه رياضي دفتر تاليف کتب درسي آموزش و پرورش گفت: گرايش به رياضيات بين دانش آموزان کم شده
است.به گزارش ايسنا، سمينار يک روزه بررسي کتب جديد التاليف رياضي سال اول و دوم متوسطه با حضور دبيران رياضي سراسر استان به همت خانه رياضي شهرستان خوي در محل سالن اجتماعات دانشگاه فرهنگيان برگزار شد و اميري کارشناس مسئول گروه رياضي دفتر تاليف کتاب هاي درسي وزارت آموزش و پرورش با اشاره کاهش گرايش محصلان به سمت رياضي اظهار کرد: سختگيري مولفان و معلمان و کاربردي نکردن آن موجب شده که دانش آموزان به سمت نمره گرايش پيدا کنند.

وي افزود : در سالهاي اخير هم مسائل اقتصادي موجب رويگرداني جامعه از رياضي و علوم پايه شده است و دانش آموزان علي رغم ميل خودشان در رشته هاي پزشکي ادامه تحصيل مي‌دهند.


 از گوشه و كنار 

معاون آموزش ابتدايي:

مدارس ابتدايي نيازمند نيروي مشاور هستند

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش بر جذب نيروهاي متخصص در دوره ابتدايي تاکيد کرد.

رضوان حکيم‌زاده در گفت‌وگو با پانا، در پاسخ به اين سوال که از چه بخش‌هايي براي تامين کمبودهاي نيروي مشاوره دوره ابتدايي نيرو جذب مي‌کنيد اظهار کرد: طبق مکاتباتي که انجام داده‌ايم نياز به نيروي مشاوره را در دوره ابتدايي مطرح کرديم. در مدارس ابتدايي با توجه به آغاز دوران تعليم و تربيت دانش‌آموزان و اينکه آن‌ها به طور جدي وارد فرهنگ آموزش مي‌شوند بايد نيروي مشاوره داشته باشيم. با بررسي‌هاي انجام شده بسياري از مدارس ما فاقد مشاوره ابتدايي هستند.

حکيم‌زاده در پاسخ به اين سوال که براي تامين نيروي آموزشي در دوره ابتدايي از چه بخش‌هايي نيرو جذب کرده ايد افزود: در رابطه با ساماندهي نيروي انساني اصل بر اين است که همه تلاش کنيم با به‌کارگيري نيروها، کلاسي بدون معلم نباشد.

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش‌وپرورش گفت: طبيعتا اولويت و مساله‌اي که براي ما مهم است، اين است که معلمان تمام کلاس‌هاي ابتدايي را با مدرکي مرتبط با دوره ابتدايي به‌کار بگيريم و با علاقه‌مندي و انگيزه‌اي که براي حضور در دوره ابتدايي دارند، از آن‌ها استفاده کنيم.


جزئيات حادثه تنبيه بدني دانش‌آموز جيرفتي

اخيرا تصاويري از چهره دانش‌آموز جيرفتي که از سوي مدير مدرسه‌اش مورد ضرب و شتم قرار گرفته، در فضاي مجازي منتشر شد که بازتاب‌هاي فراواني به همراه داشت.

برادر «دانيال رفيعي» دانش آموز آزارديده در گفت‌وگويي با ايسنا، به توضيح ماجراي ضرب و شتم دانيال پرداخت و گفت: اوايل دي ماه برادرم به همراه دو تن ديگر از هم مدرسه‌اي‌هايش در حياط مدرسه درگيري لفظي پيدا مي‌کنند، مدير مدرسه متوجه مي‌شود و ابتدا آن دو دانش آموز ديگر را که گويا از اقوامش بوده‌اند به داخل دفتر مدرسه مي برد و با آنها صحبت مي کند.

وي مدعي شد: سپس مدير آن دو نفر را به خانه مي‌فرستد و در حالي که همه دانش‌آموزان رفته بودند و 10 دقيقه از زنگ آخر مدرسه گذشته بود برادرم را کتک مي زند و مشتي به بيني و دهانش مي‌کوبد. برادرم بيهوش بيرون مدرسه رها شده بود که توسط مردم به بيمارستان مي‌رسد.

رفيعي گفت: از پزشکي قانوني سه ماه طول دوره درمان گرفتيم و از مدير مدرسه شکايت کرديم؛ البته شنيده‌ايم، وي خودش استعفا داده و آموزش و پرورش با او برخوردي نکرده است.رفيعي افزود: اکنون وضعيت جسماني‌ برادرش براي حضور در مدرسه مساعد است و عليرغم آنکه زخم لبش خوب نشده اما از امروز مدرسه رفته است.

سلاجقه، مدير روابط عمومي آموزش و پرورش کرمان نيز در اين باره به ايسنا گفت: در پي تنبيه بدني دانش آموز مدرسه شهيد فاريابي شهرستان جيرفت توسط مدير مدرسه در تاريخ پنجم دي ماه جاري، اين مدير متخلف هفتم دي ماه به هيئت رسيدگي به تخلفات اداري کارکنان اداره کل آمورزش و پرورش استان کرمان معرفي شده و از سمت مديري مدرسه نيز برکنار شده است.وي افزود اکنون دانش‌آموز در همان مدرسه در حال تحصيل است.سلاجقه در عين حال گفت: تهديد ولي دانش آموز توسط رئيس حراست اداره کل آموزش و پرورش استان مبني بر اين که «اگر رضايت ندهيد از ادامه تحصيل فرزندتان در مدرسه جلوگيري مي شود»، صحت ندارد.

همچنين رئيس اداره آموزش و پرورش شهرستان جيرفت گفت مدير متخلف بركنار شده است.


آغاز اردوهاي راهيان نور دانش‌آموزان تهراني از هفته آينده

معاون پرورشي و فرهنگي آموزش و پرورش تهران گفت: اردوهاي راهيان نور دانش‌آموزان تهراني به مقصد مناطق عملياتي دفاع مقدس جنوب کشور از هفته آينده آغاز مي‌شود و دانش‌آموزان در 11 مرحله به اين مناطق اعزام خواهند شد.

عبدالرسول کريمي معاون پرورشي و فرهنگي اداره کل آموزش و پرورش تهران در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: اردوهاي راهيان نور دانش‌آموزان تهراني به مقصد مناطق عملياتي دفاع مقدس جنوب کشور از هفته آينده آغاز مي‌شود و دانش‌آموزان در 11 مرحله به اين مناطق اعزام خواهند شد.

معاون پرورشي و فرهنگي اداره کل آموزش و پرورش تهران با اشاره برنامه‌هاي اين معاونت براي دهه فجر انقلاب اسلامي بيان داشت: نواختن گلبانگ انقلاب اسلامي در يکي از مدارس شاهد تهران، حضور 5000 دانش‌‌آموز در مرقد امام راحل(ره) براي تجديد بيعت با ايشان و حضور 1000 دانش‌آموز در محل جلوس امام خميني(ره) در بهشت زهرا(س)، بخشي از برنامه‌هاي اين معاونت براي دهه فجر انقلاب اسلامي است.


 اخبار خارجي 

مسير سخت دانش‌‌آموزان چيني براي رسيدن به مدرسه

67 دانش‌آموز در شمال غربي چين براي رسيدن به مدرسه، هر روز مجبورند از روي يک پل که با چوب بامبو ساخته شده است، عبور کنند.

به گزارش فارس، 67 دانش‌آموز در شمال غربي چين براي رسيدن به مدرسه مجبورند از روي يک پل که با چوب بامبو ساخته شده است از رودخانه عبور کنند.

والدين آنها مي‌گويند، اگر بچه‌ها از اين طريق خود را به مدرسه نرسانند تنها يک راه ديگر مي‌ماند که براي آن هم بايد بيش از 6 کيلومتر پياده‌روي کنند و با توجه به هواي سرد و يخبندان چين در فصل پاييز و زمستان، امکان پياده‌روي براي دانش‌آموزان وجود ندارد.

همچنين تعداد زيادي از اين دانش‌‌آموزان در مقطع دبستان درس مي‌خوانند و حتي براي عبور از اين پل عاجز هستند.


 زنگ تفريح 

زنگ ورزش دانش آموزان در باشگاه


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون