جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4095- تاریخ : 1396/10/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

آخرين آمار فروش فيلم‌هاي در حال اکران؛
«آينه بغل» 11 ميلياردي شد


نمايش عمومي «آذر» در‌ اروپا


انتخاب بازيگران «بينوايان»


«به وقت رويا» کليد خورد

درخواست فاطمه معتمدآريا از مسئولان ؛
«نگذاريد فاجعه ديگري رخ دهد»


«پريناز ايزديار» سرخ پوستي شد


محمد کاسبي به «بچه مهندس» پيوست


دريچه هنر


جشنواره فجر


ميراث فرهنگي


 آخرين آمار فروش فيلم‌هاي در حال اکران؛
 «آينه بغل» 11 ميلياردي شد 

2 فيلم سينمايي باموضوعات اجتماعي و کمدي از روز چهارشنبه بر پرده سينماها آمد.

به گزارش فارس، 2 فيلم سينمايي «پل خواب» با موضوع اجتماعي و «عشقولانس» با موضوع کمدي از صبح چهارشنبه به اکران فيلم هاي سينمايي اضافه شد. اما همچنان فروش فيلم ها در هفته گذشته با افت مواجه بود.

احمد مختاري مدير دفتر پخش هدايت فيلم درباره فروش فيلم هاي اين دفتر گفت: فيلم سينمايي «سد معبر» در تهران به فروش 483 ميليون تومان و در شهرستان به فروش 155 ميليون رسيد که در کل فروش فيلم به رقم 638 ميليون تومان رسيد.

وي درباره فيلم «ثبت با سند برابر است» گفت: فيلم در تهران به فروش 1 ميليارد و 876 ميليون تومان و در شهرستان به فروش 1 ميليارد و 60 ميليون تومان دست يافت در کل فروش فيلم به رقم فروش 2 ميليارد و 936 ميليون تومان رسيده است.

حبيب اسماعيلي مدير دفتر پخش رسانه فيلمسازان مولود درباره فروش فيلم «دختر عمو پسرعمو» گفت: اين فيلم با اقبال مخاطب مواجه شد و هم اينک 80 سالن سينما در اختيار اين فيلم قرار گرفته است و هم اينک به فروش 530 ميليون تومان رسيد.

علي سرتيپي مديرعامل دفتر پخش فيلميران درباره فروش فيلم هاي دفتر گفت: فيلم سينمايي «آينه بغل» به فروش 11 ميليارد تومان در تهران و شهرستان رسيد. فيلم سينمايي «قاتل اهلي» به فروش 2 ميليارد و 650 ميليون تومان رسيد.

همايون امکانيان مدير دفتر پخش نيکان فيلم درباره فروش فيلم هاي اين دفتر گفت: فيلم سينمايي «آذر» به فروش 850 ميليون تومان رسيد و فيلم «شکلاتي» به فروش 510 ميليون تومان دست يافت.

بنابراين گزارش، براساس فروش سيستم مکانيزه ، فيلم «پل خواب» در 2 روز نمايش به فروش 20 ميليون و 185 هزار تومان ، فيلم «عشقولانس» به فروش 29 ميليون و 407 هزار تومان،فيلم «آرمانشهر» به فروش 8 ميليون و 578 هزار تومان،فيلم «کليله و دمنه» به فروش 56 ميليون و 793 هزار تومان،فيلم «خانه کاغذي» به فروش 406 ميليون و 258 هزار تومان، فيلم «آپانديس» به فروش 56 ميليون و 624 هزار تومان،فيلم «حريم شخصي» به فروش 528 ميليون و 851 هزار تومان، فيلم «فهرست مقدس» به فروش 156ميليون و 231 هزار تومان رسيدند.


 نمايش عمومي «آذر» در‌ اروپا 

آذر در کشورهاي اروپايي به روي پرده مي‌رود.

فيلم "آذر" به کارگرداني محمد حمزه‌اي و تهيه‌کنندگي نيکي کريمي در کشورهاي اروپايي نمايش‌هاي محدود عمومي دارد.اين نمايش‌هاي محدود عمومي از 15 دي سال جاري در شهر فرانکفورت در کشور آلمان آغاز شده است.گفتني است فيلم "آذر" به پخش کنندگي بنياد سينمايي فارابي در جشنواره‌هاي ونکوور و دوبي و همچنين جشنواره فيلم‌هاي ايراني در دالاس - شيد "برنده جوايز بهترين فيلم و بازيگر زن" و تورنتو - سينه ايران"برنده جايزه بهترين بازيگر زن" شرکت کرده است.


 انتخاب بازيگران «بينوايان»  

«ديويد اويلوو»، «لي‌لي کالينز» و «دومينيک وست» به عنوان بازيگران ميني‌سريال اقتباسي «بينوايان» انتخاب شدند.‌

«بي.بي.سي» نوشت: «بينوايان» ـ رمان مشهور «ويکتور هوگو» ـ بارها مورد اقتباس سينمايي، تلويزيوني و نمايشي قرار گرفته و اين بار شبکه «بي.بي.سي» قرار است ميني‌سريالي را با حضور ستاره‌هاي مطرحي چون «دومينيک وست» و «لي‌لي کالينز» به روي آنتن ببرد.در اين سريال شش قسمتي «وست» نقش اصلي «ژان وال‌ژان» و «لي‌لي کالينز» نقش «فانتين» را بازي مي‌کند. نقش «ژاور» به «ديويد اويلوو» سپرده شده و «ارين کليمن» به جاي شخصيت «اپونين» ظاهر مي‌شود.


 «به وقت رويا» کليد خورد 

فيلمبرداري «به وقت رويا» به کارگرداني اميرحسين عنايتي در اصفهان آغازشد.در اين فيلم بازيگراني چون رويا نونهالي، شاهرخ فروتنيان، افسانه چهره آزاد، ساقي محمدي، محمد ستوده مقدم، گوهرشاد مهابادي، زهرا برومند، مرتضي ريحاني، محمد کلوشاني، تينا ابراهيمي، بهرنگ محتشميان، حميدرضا تربتيان نقش آفريني مي کنند.

در خلاصه داستان «به وقت رويا» آمده است: خانواده رويا در آستانه مهاجرت به خارج از کشور هستند، اما به علت رخ دادن اتفاقي تحصيلي براي رويا، مجبور به ماندن مي شوند و... .


 درخواست فاطمه معتمدآريا از مسئولان ؛
 «نگذاريد فاجعه ديگري رخ دهد» 

فاطمه معتمدآريا با اشاره به حادثه‌اي که براي کشتي و خدمه ايراني آن رخ داده است، از مسئولان کشور درخواست کرد که اجازه ندهند فاجعه‌اي ديگر، آتش ديگري بر جان و دل مردم ايران بزند.اين‌ بازيگر که سفير مهر جامعه دريانوردان ايران است، در پي برخورد يک نفتکش ايراني و يک کشتي چيني که باعث حريق نفتکش و مفقود شدن 30 خدمه آن شده است، يادداشتي را دراين باره نوشته و در اختيار ايسنا قرار داد.

معتمدآريا در نوشتار خود اظهار کرده است: «حدود يک هفته است که دريانوردان از جان گذشته ايراني در ميان شعله‌هاي آتش محبوس شده‌اند؛ بعنوان سفير مهر جامعه دريانوردان ايراني همراه با خانواده نگران آنان از همه مسئولان مي‌خواهم که اجازه ندهند فاجعه‌اي ديگر،آتش ديگري بر جان و دل مردم ايران بزند. اين زلزله نيست ، آتشي است که براي فرو نشاندنش لحظه‌ها را بايد شمرد.

مردم شريف و داناي ما شايسته و نيازمند لبخند و شادي هستند. با نجات دريانوردان گرفتار در آتش شادي را به خانواده آنان و همه مردم ايران باز گردانيد.»

اوايل هفته گذشته، نفتکش سانچي که تحت مديريت شرکت ملي نفتکش ايران بوده با يک‌ کشتي باري چيني که حامل غله از آمريکا به چين بود در حدود 160 مايلي(300 کيلومتري) سواحل نزديک شانگهاي برخورد کرد و دچار آتش سوزي شد.

اين نفتکش که در پاناما به ثبت رسيده، از ايران به مقصد کره جنوبي در حرکت بود و حامل 136 هزار تن ميعانات بوده است.

در اين حادثه 32 خدمه اين نفتکش مفقود شدند که با پيدا شدن يکي از اجساد ، سرنوشت 31 نفر ديگر مشخص نيست.


 «پريناز ايزديار» سرخ پوستي شد 

با انتخاب پريناز ايزديار براي حضور در «سرخ‌پوست»، دومين همکاري اين بازيگر با نويد محمدزاده پس از فيلم «ابد و يک روز»، شکل مي‌گيرد.فيلم سينمايي «سرخ پوست» به کارگرداني نيما جاويدي و تهيه‌کنندگي مجيد مطلبي که در مرحله پيش توليد قرار دارد، قرار است که به زودي وارد مرحله توليد شود.اين پروژه سينمايي مراحل نهايي تکميل بازيگران و عوامل فيلم را مي‌گذراند و همانطور که پيش‌تر اعلام شده بود تاکنون حضور هومن بهمنش(مدير فيلمبرداري)، محسن نصراللهي (طراح صحنه)، مهدي بدرلو (مدير توليد) در اين پروژه قطعي شده است.


 محمد کاسبي به «بچه مهندس» پيوست 

محمد کاسبي آخرين بازيگري است که به تازگي به سريال «بچه مهندس» اضافه شده است.

تصويربرداري سريال «بچه مهندس» به کارگرداني علي غفاري و تهيه کنندگي سعيد سعدي همچنان در لوکيشن اصلي اين سريال در بوستان ولايت ادامه دارد و محمد کاسبي يکي از جديدترين بازيگراني است که به اين سريال اضافه شده است. برزو ارجمند، نفيسه روشن، عباس جمشيدي، مريم خدارحمي، حميد شريف‌زاده، ساناز سعيدي، بهناز جعفري، سوگل طهماسبي، هاله گرجي، افشين نخعي،انديشه فولادوند و سلمان فرحاني جديدترين بازيگراني هستند که به اين پروژه پيوسته‌اند.


 دريچه هنر 

با حضور سه نسل از بازيگران؛

80 سالگي علي رفيعي جشن گرفته شد

با حضور 3 نسل از بازيگران پرورش يافته توسط علي رفيعي، جشن 80 سالگي اين کارگردان تئاتر ايران در خانه هنر دهه شصت برگزار شد.جشن 80 سالگي علي رفيعي کارگردان و نويسنده تئاتر ايران با حضور بازيگراني چون مهدي سلطاني، مريم سعادت، سهيلا رضوي، مهرداد ضيايي، ستاره اسکندري، افسانه ماهيان، فروغ قجابگلو، هوشنگ قوانلو و بازيگران جوان نمايش هاي «يرما» و «خاطرات و کابوس هاي يک جامه دار»، جواد طوسي، پيمان شريعتي معاون اداره کل هنرهاي نمايشي و رييس مجموعه تئاتر شهر، حميد پورآذري، اصغر دشتي، منوچهر شجاع، امير اسمي، مجيد توکلي و محمدرسول صادقي در خانه هنر دهه شصت برگزار شد.

در ابتداي اين مراسم ستاره اسکندري نوشته اي را از طرف سه نسل از بازيگران پرورش يافته توسط علي رفيعي خواند و سپس کيک تولد اين هنرمند بريده شد.

رفيعي در اين بخش از مراسم با بيان اينکه طي چند سال اخير از کمبود بازيگران دغدغه مند تئاتر رنج برده است، يادآور شد: زماني براي بازيگر و کارگردان تئاتر شدن بايد 10 تا 15 سال زمان صرف مي شد ولي حالا در مدت زمان کوتاهي افراد کارگردان و بازيگر مي شوند. در حال حاضر با بازيگراني مواجه هستيم که به دنبال کسب درآمد از تئاتر هستند و در آن واحد در 2 يا 3 کار حضور دارند.

وي اظهار کرد: دغدغه هميشگي من گروه بوده است. من سرشار از انرژي و انگيزه براي کار کردن هستم و غبطه کارهايي را مي خورم که نتوانستم روي صحنه ببرم و دوست دارم براي تئاتر مفيد باشم. از اين رو قصد دارم اتفاقي جديد را که در تئاتر اروپا سال هاي سال تجربه شده است در تئاتر ايران اجرايي کنم.

اين کارگردان و مدرس مطرح تئاتر ايران توضيح داد: قصد دارم با حضور 20 تا 25 بازيگري که براي حضور در يک ورک شاپ دعوت مي شوند، تمرين هاي مستمري را آغاز کنم که اين اتفاق به زودي رخ مي دهد. در اين ورک شاپ قرار است روي 9 نمايشنامه از نمايشنامه نويسان مختلف کار شود و اين آثار با حضور بازيگران حاضر در ورک شاپ توليد و به شکل رپرتوآر در سالن هاي مختلف تئاتري اجرا شوند.رفيعي با اشاره به اينکه طي سفر اخير خود به کشور فرانسه با يکي از مدرسان مطرح در زمينه بدن و حرکت ملاقاتي داشته است، افزود: قرار است اين هنرمند مطرح نيز در مقاطع زماني مختلف در ايران حضور پيدا کند و با بازيگران حاضر در اين ورک شاپ کار کند.


 جشنواره فجر 

اجراي ويژه «سالار عقيلي» در سي و سومين جشنواره موسيقي فجر

سالار عقيلي خواننده اجراي ويژه ارکستر ملي ايران در سي و سومين جشنواره موسيقي فجر، به روي صحنه رفت.

در ابتدا فريدون شهبازيان چند قطعه بي کلام اجرا کرد. پس از آن سالار عقيلي را براي اجراي قطعه «وطنم اي شکوه پابرجا» به روي صحنه فراخواند.

در ادامه، ارکستر ملي ايران قطعه «ساغرم شکسا اي ساقي» را اجرا کرد. قطعه بعدي که اجرا شد، «شکوه گل » نام داشت که از جمله آثار بود.

سپس «از تنهايي گريه مکن» و «مرا رها مکن» با همراهي پيانو حرير شريعت زاده اجرا شد.

همچنين، سالار عقيلي به ياد زنده ياد افشين يداللهي گفت: امشب مصادف با تولد دوست عزيزم زنده ياد افشين يداللهي است که دو قطعه «ايران» به آهنگسازي بابک زرين و «ايران جوان» به آهنگسازي پيمان سلطاني را به روح اين عزيز تقديم مي کنم.

«خوشه چين» از روح الله خالقي با شعر کريم فکور، «افسون سخن» از نصرالله زرين پنجه و شعر نظام فاطمي ديگر قطعات اين اجرا بودند.

«نغمه نوروزي» اثر روح الله خالقي و شعر رهي معيري، «ساغر» از همايون خرم و شعرمعيني کرمانشاهي، «شکوه گل» از عبدالکريم مهر افشان، «از خون جوانان لاله دميده» از عارف قزويني و «جام مدهوشي» از علي تجويدي با شعر بيژن ترقي هم در کنسرت ديشب اجرا شدند.

مخاطبان اين اجرا شاهد هنرنمايي شريعت زاده در قطعه «سپيد و سياه» نيز بودند؛ قطعه‌اي به آهنگسازي نسيم شاملو.

ارکستر ملي ايران در اجراي خود در سي و سومين جشنواره موسيقي فجر، 4 قطعه بي کلام نيز اجرا کرد؛ 2 قطعه «سرود گل» و «سبکبال» از حسين دهلوي، «دو نغمه بختياري» از روح الله خالقي و در نهايت پرلود «جام تهي» از فريدون شهبازيان.


«رضا عطاران» در جستجوي دومين سيمرغ

مصادره نخستين فيلم مهران احمدي در مقام کارگردان، نويسندگي علي فرقاني و تهيه‌کنندگي محمدحسين قاسمي در بخش سوداي سيمرغ جشنواره فيلم فجر به رقابت با ساير آثار مي پردازد.

سي و ششمين جشنواره فيلم فجر طي هفته گذشته و با اعلام دبير جشنواره آثار برگزيده براي حضور در بخش سوداي سيمرغ خود را شناخت.

به گفته اکثر کارشناسان و همچنين کارگردانان حاضر در جشنواره امسال، اين جشنواره بدون شک التهابات و هيجانات فراواني را براي هواداران سينما و همچنين فيلمسازان به همراه خواهد داشت.

آثاري همچون "به وقت شام"، "لاتاري"، "بمب"، "سرو زير آب"، "شعله ور"، "عرق سرد"، "چهارراه استانبول" و "مغزهاي کوچک زنگ زده" از جمله آثاري هستند که هر کدام به تنهايي مي‌توانند براي کسب سيمرغ شانس فراواني داشته باشند.

مهران احمدي بازيگر محبوب سينما و تلويزيون که براي بازي در آثاري همچون پايتخت طرفداران بسياري را براي خود دست و پا کرده بعد از کارگرداني فيلم کوتاه "ساکنين محترم" به سراغ کارگرداني فيلم بلند سينمايي رفته و در اولين تجربه اش به جشنواره فيلم فجر آمده است.

مصادره نخستين فيلم مهران احمدي در مقام کارگردان، نويسندگي علي فرقاني و تهيه‌کنندگي محمدحسين قاسمي در بخش سوداي سيمرغ جشنواره فيلم فجر به رقابت با ساير آثار مي پردازد.

رضا عطاران، هومن سيدي، بابک حميديان، ميرطاهر مظلومي، هادي کاظمي، مزدک ميرعابديني، سيامک صفري، مهران احمدي، لوسينه گيراگوسيان، ميلنا واردانيان، آليسا ميلکستيان، اميرصدرا حقاني و هارميک سوقومونيان از جمله بازيگراني هستند که در فيلم جديد احمدي به ايفاي نقش پرداخته اند.

"بابک حميديان" بازيگر اين فيلم امسال به عنوان پرکارترين بازيگر جشنواره فيلم فجر شناخته مي شود. اين بازيگر امسال برخلاف کم کاري سال گذشته با چهار فيلم راهي جشنواره فيلم فجر شده و اميدوار است تا با فيلم "مصادره" به سيمرغ جشنواره دست پيدا کند.

رضا عطاران بازيگر نقش اول اين فيلم تاکنون يک بار براي بازي در فيلم "طبقه حساس" به کارگرداني "کمال تبريزي" سيمرغ بلورين را به دست آورده و امسال مي خواد بار ديگر با فيلمي کمدي اين جايزه را به خانه ببرد.


 ميراث فرهنگي 

رئيس کميته ميراث فرهنگي شوراي شهر تهران:

خانه "نيما يوشيج "بايد حفظ شود

رئيس کميته ميراث فرهنگي شوراي شهر تهران از تلاش براي حفظ خانه نيما يوشيج خبر داد.

خليل آبادي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به خارج شدن خانه نيما يوشيج از ثبت ميراث فرهنگي، گفت: تعجب مي‌کنم که اين خانه از ليست آثار سازمان ميراث فرهنگي خارج شده است.عضو شوراي شهر تهران تأکيد کرد: اين دليل که خانه نيما يوشيج ارزش تاريخي ندارد قابل قبول نيست و خانه مابقي مفاخر نيز به دليل آنکه مکان زندگي اين افراد بوده ارزش دارد و نه خود خانه، به همين دليل اينکه خانه نيما يوشيج ارزش تاريخي ندارد قابل پذيرش نيست.

وي با بيان اينکه اميدوارم با تلاش مسئولان شهرداري اين خانه حفظ شود، گفت: نيما يوشيج پدر شعر نو است و نبايد خانه‌اش که محلي براي يادآوري اين هنرمند اصيل است به برج تبديل شده و يا از بين برود.

وي افزود: از شهرداري تهران درخواست مي‌شود راه‌هاي حفظ اين خانه را بررسي کند تا بتوانيم خانه نيما را حفظ کنيم.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
فرهنگ و هنر
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون