جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4075- تاریخ : 1396/09/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه
کاخ املين بورگ، دانمارك

ديدار با «رابين هود» در يك جنگل


تاريخ و تمدن


تهران گردي با شاپرك


اخبار


خبر


عكس روز
رستوران نارقيز، باكو

 عكاسخانه 
 کاخ املين بورگ، دانمارك


 ديدار با «رابين هود» در يك جنگل 

جنگل شروود جايي است که بسياري را ياد داستان افسانه اي و محبوب رابين هود مي اندازد. هرچند هنوز مشخص نيست چنين شخصيتي در واقعيت در اين جنگل زندگي مي کرد يا اين داستان فقط يک افسانه است ، اما با اين حال اين جنگل را با نام او مي شناسند. هرچند اين جنگل به خودي خود طبيعتي بکر و سرسبز دارد.

شروود يک جنگل سلطنتي در شهر ناتينگهام انگلستان است که فضايي برابر با 423.2 هکتار ( 4.23 کيلومتر مربع ) را به خود اختصاص داده است. اين جنگل قدمت طولاني دارد و امروزه به يک پارک ملي يا منطقه طبيعي محافظت شده تبديل شده است. اين پارک که يکي از قديمي ترين پارک ها در اروپا است در سال 1963 افتتاح شده است. در اين جنگل بيش از 900 درخت بزرگ بلوط وجود دارد که عمر آنها به بيش از 500 سال مي رسد. درختان جنگل شروود را قديمي ترين درختان اروپا مي شناسند. مشهورترين درخت اين جنگل ، بلوط اصلي ، نام دارد. اين درخت جايي است که رابين هود شجاع در آن پنهان مي شده و برنامه ها و فعاليت هاي خود را انجام مي داد. اين بلوط قديمي ترين بلوط جنگل است که عمر آن به 1000 سال مي رسد و آن را مهم ترين عجايب طبيعي ميدلندز مي دانند.

از آنجايي که اين جنگل با نام رابين هود شناخته شده است ، مجسمه هايي از شخصيت هاي اين داستان مشهور در گوشه و کنار آن ساخته شده اند. مشهورترين آن نيز مجسمه رابين هود است که کنار بلوط اصلي در جنگل رسم شده است.

جنگل شروود سالانه حدود يک ميليون گردشگر را به سوي خود جذب مي کند که بسياري از آنها از کشورهاي ديگر مي آيند. تعداد بازديدکنندگان از اين جنگل از سال 2006 بعد از اينکه سريال تلويزيوني رابين هود پخش شد و محبوبيت بسياري کسب کرد ، افزايش يافت.

هر سال در ماه آگوست در اين جنگل فستيوالي با نام فستيوال رابين هود برگزار مي شود که يک هفته طول مي کشد. در اين فستيوال هر شخصي مي تواند يکي از شخصيت هاي داستان رابين هود را انتخاب کرده و همانند او لباس بپوشد و اتمسفر انگلستان در قرون وسطي را ايجاد کند.

از شهر لندن با طي کردن 2-3 ساعت و با استفاده از قطار سريع السير مي توان به جنگل شروود رفت. علاوه بر اينها يک خط ريلي با نام " لاين رابين هود" از ناتينگهام وجود دارد که به سوي اين جنگل کشيده شده است.


 تاريخ و تمدن 

از ويژگيهاي معماري اسلامي پرهيز از اسراف و بيهوده سازي در بنا بود. اين اصل در معماري اسلامي ايران کاملا رعايت شده است. در قرآن چنين آمده :"همانا خداوند اسراف گران را دوست ندارد /انعام 141".


 تهران گردي با شاپرك 

بنيانگذار موزه و كتابخانه ملك فردي ثروتمند، خير و اهل فرهنگ به نام "حاج حسين ملك" بوده است.

اين مجموعه داراي گنجينه ارزشمندي از نسخ خطي، سكه هاي باستاني، آثار نگارگري و هنرهاي اسلامي است.

آدرس: خيابان امام خميني (ره)، جنب ساختمان امور خارجه.


 اخبار 

ميدان اولد تاون؛ از خانه هاي رنگارنگ تا وقايع تاريخي

يکي از زيباترين قسمت هاي شهر ديدني پراگ، ميدان اولد تاون است، ميدان تماشايي و ديدني که محال است گردشگري به پراگ برود و به آن سر نزند. براي اينکه صداي تپش هاي واقعي قلب پراگ را بشنويد بدون شک بايد به ميدان اولد تاون (Old Town Square) برويد. در اينجاست که کوچه هاي پيچاپيچ و تو در توي محله قديمي در زيباترين ميدان شهر به هم مي رسند و نگاهتان به بناها و جاذبه هايي مثل برج باشکوه تالار شهر و ساعت نجومي معروفش، برج‌هاي پر غرور کليساي جامع تين، کليساي سنت نيکولاس و خانه هاي رنگارنگ با معماري هاي زيبا و متنوع خيره مي شود، بناهايي که هر کدامشان به اين ميدان حال و هوايي خاص و منحصربفرد داده اند و مي توان ساعت ها آن ها را ديد و با هم از تماشايشان سير نشد.

اين ميدان با قدمت هزار ساله اش شاهد همه وقايع مهم تاريخ کشور چک بوده چون تظاهرات هاي مهم، اعدام، شکنجه و قرارهاي سياسي زيادي در کنارش شکل گفته است.

وقتي که به اين ميدان ديدني و جذاب برويد اول از کدام يکي از جاذبه هايش عکس مي گيريد؟ گردشکران معمولا برج گوتيک تالار شهر را انتخاب مي کنند برجي که از قرن 14 تابه حال در گوشه اي از ميدان مي درخشد.

در ديوار جنوبي، يک معجزه فناورانه را مي بينيد که بيش از 600 سال است که همه جهان را شگفت زده کرده است؛ ساعت نجومي، ابزاري هوشمند که قرن هاست بدون کوچکترين اشتباهي نه فقط ساعت و زمان که موقعيت خورشيد، وضعيت ماه، سيکل‌هاي نجومي و جشن‌هاي تقويم مسيحي را نشان مي دهد. اگر براي ديدن آن دقيقا راس ساعت روبرويش بايستيد نمايشي زيبا و تماشايي از حرکت مجسمه ها را مي بينيد، بعد از آن صداي بلند ناقوس بالاي برج به گوشتان مي رسد.

ساخت اين ساعت نجومي در پراگ، شور و حال خاصي را در آن زمان به وجود آورده بود و خيلي از شهرهاي اروپايي تلاش کردند تا به اين گوهر ارزشمند دست پيدا کنند.سمت ديگر ميدان کاملا تحت تاثير برج هاي دوقلوي کليساي جامع تين است که با ظاهر خيال انگيزش شما را شيفته مي کند. خيلي ها اين کليسا را زيباترين کليساي پراگ مي دانند کليسايي که جزء هميشگي تصاوير پانورامايي شهر است. در داخل اين کليسا نه فقط بلندترين محراب پراگ که مقبره منجم معروف تيکو براهه را هم مي توانيد ببينيد.

اگر شما هم عاشق معماري باروک هستيد ديدن از کليساي سنت نيکولاس را از دست ندهيد، در اين کليسا از بودن در فضايي منحصربفرد لذت مي بريد و در کنسرت هايي که در آن برگزار مي شود موسيقي کلاسيک گوش مي دهيد. در اين ميدان تا مي توانيد اطراف را تماشا کنيد، در طول روزهاي تعطيلات کريسمس ميدان حال و هواي خاص تري به خود مي گيرد و همه جا پر از عطر و رنگ زمستاني مي شود.


 خبر 

بولگاري ، جواهري لوکس و درخشان در دبي ‏

دبي شهري است که هميشه بايد در آن به دنبال چيز نويي گشت ، هتل هاي لوکس و مجللي که هر روز در اين شهر افتتاح
مي شوند در کنار اماکن گردشگري که اکثرا عنوان "ترين" ها را به خود اختصاص داده اند ، عجيب نيست که اين بار برند مشهور و پرزرق و برق ايتاليايي ، بولگاري ، نيز بخواهد اين اجلال و زيبايي را به شهر دبي وارد کند. گفته مي شود هتل جديد بولگاري ، گرانترين هتل شهر دبي خواهد بود.

اين هتل در تاريخ 7 دسامبر 2017 افتتاح شد و کار خود را به عنوان يکي از جديدترين و لوکس ترين هتل هاي شهر دبي آغاز کرد. هتل بولگاري دبي در خليج جميرا و با فاصله يک دقيقه از ساحل قرار گرفته است و فضايي 158000 متر مربعي را به خود اختصاص داده است. طراحي اين هتل توسط يک شرکت معماري ايتاليايي انجام شده است که سعي شده در ساخت آن حال و هواي روستاهاي مديترانه اي در آن حفظ شود.

هتل بولگاري دبي 101 اتاق و سوييت و 20 ويلا دارد که ويلاها باغ و استخر اختصاصي دارند و چشم انداز آنها رو به دريا است. از امکانات هتل مي توان به مرکز اسپا و حمام سنتي ، استخر سرپوشيده ، سالن بدنسازي ، سالن زيبايي و آرايشگاه اشاره کرد. همچنين امکان کرايه کردن ماشين از طريق هتل وجود دارد و خدمات خشکشويي و اتوکشي نيز به درخواست ميهمانان هتل با هزينه جداگانه انجام مي گيرد.

اين هتل همچنين 5 غذاخوري دارد ، اين کافه از صبح تا نيمه هاي شب باز است و يک تراس بزرگ با چشم اندازي رو به ساحل دارد.اين کافه مکان مناسبي براي گردهم آمدن و لذت بردن از غروب است. رستوران نيکو روميتو ، رستوراني که کاملا به سبک ايتاليايي ساخته شده است و چشم انداز به سوي دريا و ساحل دارد ، در اين رستوران علاوه بر انواع غذاهاي ايتاليايي ، غذاهاي متنوع بين المللي نيز سرو براي ناهار و شام سرو مي شود.فرودگاه بين المللي 13 کيلومتر از اين هتل فاصله دارد.


برپايي نمايشگاهي با محوريت «هنر، فرهنگ باستانى و حقوق والاي انسانى»

نمايشگاه نقاشي «هنر حقيقت، نيکخواهي، بردباري» از جمله نمايشگاه‏هاي هنري تاثيرگذار است که با محوريت «هنر، فرهنگ باستانى و حقوق والاي انسانى» درسراسر دنيا برگزار مي‏شود. مركز هنر نقاشي «حقيقت، نيكخواهي، بردباري» در نيويورك بوده و اين آثار شامل بيش از 70 اثرهنري با آبرنگ و رنگ روغن و مدادرنگي و حاصل کار 17هنرمند است كه عمدتا کانادايي، ژاپني، استراليايي، چيني و تايواني مي‏باشند. تابلوهاي اين نمايشگاه از سال 2004 تاکنون در بيش از 200 شهر و در 50 کشور مختلف به نمايش درآمده است.

تعدادي از هنرمندان ايراني نيز پس ازآشنايي با اين نمايشگاه و برقراري ارتباط با هنرمندان اين گروه، تقاضاي برپايي آن را در کشورمان ارائه نمودند که پس از موافقت و خريد تعدادي از تابلوهاي مذکور، اين نمايشگاه در فرهنگسراي بهمن، سالن اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان البرز، چهارسوق هنر (كوه سنگى) مشهد، سيتي سنتر اصفهان، جامعه مهندسين مشاور ايران تهران، مجتمع تجاري رويال سنتر عسلويه و فرهنگسراي اشراق به نمايش درآمد و با استقبال جامعه هنري و ساير علاقمندان روبرو گرديد.

تکنيک و سبک به کار رفته در نقاشي‏هاي نمايشگاه، اکثراً رئال و کلاسيک است.

هنرمندان تکنيک‏‏هاي نقاشي رنگ ‏روغن کلاسيک را که در گذشته توسط استادان قديمي استفاده مي‏شد، به کار مي‏برند. به همين‏ خاطر، آنها به شکل هنريِ مورد استفاده ‏شان عنوان "رنسانس جديد" را داده ‏‏اند.آثار به نمايش در آمده حاصل همكارى 17 هنرمند بين المللى از كشورهاى كانادا، ژاپن، استراليا، چين و تايوان مى باشد.نمايشگاه بين المللى نقاشى هنر حقيقت، نيكخواهى، بردبارى براى نهمين بار از 29 آذر تا 8 دي در فرهنگ سراي ارسباران به اجرا در خواهد آمد.اين نمايشگاه در بيش از 50 كشور و 200 شهر جهان برگزار شده است.


 عكس روز 
 رستوران نارقيز، باكو


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي