جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4064- تاریخ : 1396/09/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

رونمايي از 23 عنوان کتاب کانون به مناسبت روز جهاني معلولان:
چشم کودکان نابينا به کتاب‌هاي بريل کانون روشن شد

مربيان کانون لرستان و اردبيل هم به مناطق زلزله‌زده رفتند:
ادامه امداد رساني فرهنگي در کرمانشاه

نتايج مسابقه نقاشي «هاي‌وينکا» اعلام شد
ديپلم‌هاي افتخار فنلاندي در دستان کودکان ايراني


 رونمايي از 23 عنوان کتاب کانون به مناسبت روز جهاني معلولان:
 چشم کودکان نابينا به کتاب‌هاي بريل کانون روشن شد 

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با رونمايي از 10 عنوان کتاب بريل 23 عنوان از کتاب‌هاي خود را در اختيار مخاطبان داراي نيازهاي ويژه قرار داد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين آيين صبح روز 13 آذر و تنها يک‌روز پس از روز جهاني معلولان با هدف توسعه عدالت فرهنگي برگزار و اين آثار مشتمل بر قالب‌هايي مانند شعر، داستان و رمان به خبرنگاران رسانه‌هاي جمعي معرفي شد.رضا موزوني مديرکل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در ابتداي اين نشست که در آن تعدادي از مديران، کارشناسان و مربيان کانون نيز حضور داشتند، گفت: در راستاي توسعه عدالت فرهنگي، در چند سال اخير بحث توجه به کودکان با نيازهاي ويژه به صورت جدي‌تر دنبال مي‌شود. توسعه و ايجاد کتاب‌خانه‌هاي فراگير جديد، همچنين مجهز کردن تمامي مراکز کانون به امکاناتي براي اين مخاطبان از برنامه‌هاي مديرعامل کانون بوده است.

موزوني ادامه داد: از آن‌جا که دسترسي به اطلاعات فرهنگي هنري حق تمام کودکان است و فعاليت عمده مراکز کانون نيز کتاب و کتاب‌خواني است. تاکنون 147 عنوان کتاب به خط بريل از سوي کانون پرورش فکري منتشر شده است. امروز نيز ما شاهد رونمايي از 23 عنوان اثر در قالب 10 عنوان کتاب هستيم.

وي درباره ويژگي‌هاي اين کتاب‌ها عنوان کرد: از آن‌جا که برخي آثار حجم محدودي داشتند در کنار ديگر آثار يک کتاب شدند. اما در انتخاب و انتشار اين آثار بايد گفت که به تنوع موضوع و قالب توجه کرده‌ايم. موضوع‌هاي حماسي، ديني،‌ علمي و ادبي انتخاب ما بوده‌اند. ضمن آن‌که رمان، شعر و داستان قالب‌هايي است که در مجموعه حاضر ديده مي‌شود. تلاش ما اين است که بتوانيم به سليقه‌هاي ذهني و فکري متنوع پاسخ دهيم.

در ادامه اين مراسم تعدادي از کارشناسان و يکي از مربيان کانون سخن گفتند. نخست مديرکل توانمندسازي سازمان بهزيستي عنوان کرد که به خواست بهزيستي روز جهاني معلولان به هفته ملي تغيير نام داده است، او هدف از اين تغيير را بررسي مشکلات در اين زمينه خواند: 12 تا 18 آذر هفته ملي معلولان يک جشن نيست. ما قرار است در اين هفته مطالبه‌گر باشيم و از مسوولان بخواهيم با تصويب لايحه‌ها يا اقدام‌هاي موثر و آموزش به جامعه از بار مشکلات اين شهروندان بکاهند.دکتر افروز صفاري‌فر ادامه داد:«شعار امسال اين هفته تصويب قانون حمايت از حقوق معلولان، اقدام موثر در جهت ايجاد جامعه‌اي پايدار و پذيرا براي همه است. اميد داريم با لايحه‌اي که تقديم مجلس شد انتظارات ما در اين سال‌ها برآورده شود، چرا که در سال 83 قانوني براي معلولان تصويب شد که نتوانست انتظارها را برآورده کند، بنابراين منتظريم تا براي رفع موانع و استفاده از ظرفيت‌هاي موجود، لايحه جديد به بخشي از قانون تبديل شود.

وي در ادامه سخنانش به مواردي که در اين لايحه عنوان شده، اشاره کرد. در اين لايحه به مناسب‌سازي‌هاي اماکن، مناسب‌سازي ناوگان حمل و نقل، تکاليف بهزيستي، امور فرهنگي و هنري لازم، خدمات آموزش عالي رايگان، کارآفريني و... پرداخته شده است.اين کارشناس در بخش ديگري از سخنان خود گفت: از يک ميليون و 400هزار نفري که تحت پوشش بهزيستي هستند، 10 درصد داراي آسيب‌هاي بينايي‌اند. اگرچه درصد اين معلولان کم است اما با توجه به ميزان استعدادهاي آن‌ها، نيازمند توانمندسازي به موقع براي طي کردن مراحل رشد جسماني و رواني هستند.

صفاري‌فر عدم دسترسي به منابع گويا، عدم تامين منابع مطالعاتي و کاهش بهره‌وري علمي را نيازمند توجه بيش‌تر دانست: تجهيزات و تامين آن‌ها براي توانمندسازي مهم است. بنابراين همکاري ناشران جهت در اختيار قرار دادن منابع، تامين برجسته‌نگار براي دسترسي اين افراد به فضاي مجازي مي‌تواند گام‌هاي موثري در اين راه باشد.طاهره بشير، مربي مرکز فراگير (کودکان با نيازهاي ويژه) کانون، ديگر سخنران اين مراسم بود. وي ضمن قدرداني از برگزاري اين نشست به بيان تجربيات خود طي 16 سال اخير پرداخت. وي گفت: گمان مي‌کنم مهم‌ترين ابزار من در اين سال‌ها نگاه واقعي به اين مخاطبان و بعد، شيوه ارتباط‌گيري بوده است.

بشير ادامه داد: ما مربيان مراکز فراگير کانون آموزش‌هاي فراواني مي‌بينيم. ما خط بريل و زبان اشاره را آموخته‌ايم و از دوره‌هاي آموزشي استفاده مي‌کنيم. اما آنچه در آموزش به کودکان مهم است بهره‌گيري از دو ابزاري است که بيان شد. نگاه درست و واقعي در جامعه به کم‌تواني و ناتواني وجود ندارد. ما گاهي از بچه‌ها ابرقهرمان مي‌سازيم. مثلا معتقدم چون حواسي را از دست داده‌اند، حواس ديگر آن‌ها ناخودآگاه بهتر است؛ اما اين‌طور نيست، اين افراد خود به تقويت توانمندي‌هايشان دست مي‌زنند. از سوي ديگر مهم است که بدانيم اين کودک يک انسان است با ويژگي‌ها و حس‌هاي ديگر انسان‌ها، اما حالا ويژگي‌اي را از دست داده يا چيزي در او تقويت شده است. همچنين شيوه ارتباط‌گيري با او، اين‌که مربي بداند بايد از جاي خود بلند شود، هم گام و هم قدم شود و ارتباط لمسي با برخي معلولان ايجاد کند، مهم است.

بشير مربي مرکز فرهنگي هنري شماره 21 تهران در پايان سخنانش ابراز اميدواري کرد برخي واژگان غلط از دايره زبان و ادبيات ما خارج شود. او گفت: گمان کنيد کسي به ما تنه مي‌زند. ما به جاي اين‌که او را حواس پرت بدانيم با جمله کوري؟ بدرقه مي‌کنيم. يا داستاني خواندم که نويسنده گفته بود حرف «ل» عصاي موش کور شد. گمان مي‌کنم اين واژگان بايد حذف شوند و براي تغيير آن گامي برداشت.

فريده ترابي ميلاني آخرين سخنران اين برنامه بود. وي که همکار کتاب‌خانه‌هاي فراگير کانون طي اين سال‌ها بوده است به بيان شيوه همکاري خود با اين مراکز پرداخت.

اين روان‌شناس تربيتي درباره شيوه عملکرد مراکز توضيح‌هايي داد و گفت: پذيرش اجتماعي، يعني آموختن شيوه تعامل به اين دسته از مخاطبان، فعاليت ثمربخش با هدف شناخت علايق و استعدادهاي آن‌ها، مناسب‌سازي محتوا با تاکيد بر تغيير محتواهاي موجود براي نيازهاي مخاطبان کم توان و ناتوان از جمله برنامه‌هايي است که در اين مراکز دنبال مي شود و بايد بر آنها تمرکز بيشتري کرد.

او تاکيد کرد مديريت برنامه‌ها براي آموزش هرچه بهتر به اين مخاطبان ضروري است. از سوي ديگر بايد با همکاري آموزش و پرورش «پذيرش اجتماعي» يک هدف قرار گيرد، جزوه‌هايي نيز آماده شده است تا کودکان و نوجوانان بهنجار نياز دوستان خود را بشناسند و با آنان ارتباط بگيرند.

گفتني است سه تن از اعضاي مراکز فراگير کنوني و قديمي کانون پرورش فکري در اين برنامه به کتاب‌خواني، اجراي موسيقي و نقل قصه پرداختند.

گفتني است «جزيره بي‌تربيت‌ها 2»، «من معذرت نمي‌خواهم»، «پرواز کن پرواز»، «دعاهايي براي صلح جهاني»، «شاهنامه آخرش خوش است»، «سورنا»، «مجموعه 6 جلدي هندسه عصر حجري»، «يخي که عاشق خورشيد شد»، «خزان برگک»، «واي اگر دم داشتم»، «دانه و هندوانه»، «افسانه تيرانداز جوان»، «تخم‌مرغ شانسي»، «يک دوست تازه»، «پيرمرد و پيرزن»، «بود و بود و بود 1 و 2» عنوان‌هاي اين آثارند که پيش‌تر از سوي انتشارات کانون منتشر شده‌اند و هم‌اينک در قالب 10 جلد کتاب بريل رونمايي شد.در پايان اين نشست آيين رونمايي از 23 عنوان کتاب بريل برگزار شد، آثاري که با انتشار آن‌ها تعداد کتاب‌هاي بريل کانون به 170 عنوان رسيد.


 مربيان کانون لرستان و اردبيل هم به مناطق زلزله‌زده رفتند:
 ادامه امداد رساني فرهنگي در کرمانشاه 

مربيان سيار کانون پرورش فکري استان‌هاي لرستان و اردبيل با اجراي برنامه‌هاي متنوع فرهنگي هنري اين روزها در جمع کودکان زلزله‌زده غرب کشور حاضر شده‌اند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، در ادامه فعاليت «ستاد امداد فرهنگي کودک و نوجوان مناطق زلزله‌زده غرب کشور» گروهي ديگر از مربيان سيار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به اين مناطق اعزام شدند.فرزاد زيدي‌نژاد، محمد احساني‌تبار، حامد دالوند، جمشيد نادعلي، محمد بيرانوند و عظيم رشيدي مربيان کانون استان لرستان و محسن وظيفه و ايرج محمودي مربيان کانون استان اردبيل از 11 آذر 1396 فعاليت خود را در ميان کودکان و نوجوانان آغاز کرده‌اند و با شعرخواني، قصه‌گويي، اجراي نمايش و فراهم آوردن فرصت نقاشي، تا روز 17 آذر در اين امداد فرهنگي قدم برمي‌دارند.

گفتني است اعزام مربيان ديگر استان‌هاي کانون به اين مناطق تا عادي شدن شرايط کرمانشاه ادامه خواهد داشت.

شادي کودکان و نوجوانان در جشن ولادت پيامبر مهرباني

يک‌هزار کودک و نوجوان زلزله‌زده غرب کشور در ويژه برنامه‌اي با عنوان «پيامبر(ص)، مهرباني، کودکان» حضور يافتند.

اين برنامه به مناسبت هفته وحدت و با هدف ايجاد شور و نشاط در ميان کودکان و نوجوانان زلزله‌زده در محله فرمانداري شهر سرپل ذهاب به اجرا درآمد و در جريان آن هداياي مديرعامل کانون نيز در بسته‌هاي فرهنگي به حاضران اهدا شد.

در اين روز نزديک به 25 خودرو اقلام فرهنگي حاوي محصولاتي مانند نوشت‌افزار، کتاب، کيف و... و کمک‌هاي ستاد امداد فرهنگي که پيشتر از سوي مربيان کانون کرمانشاه با ربان و کاغذهاي رنگي تزيين شده بود، به منطقه اعزام شدند.

اين کاروان قبل از رسيدن به شهر مقصد، در شهر «دالاهو» مورد استقبال فرماندار، مسوولان، مربيان و اعضاي کانون اين شهر قرار گرفت و پس از توقفي کوتاه به سمت شهر «سرپل ذهاب» ادامه مسير داد.

نزديک به يک هزار کودک و نوجوان و خانواده‌ها در محل اجراي مراسم حضور داشتند.

اجراي سرود کانون از سوي اعضاي مراکز شهر کرمانشاه، اجراي دف‌نوازي، مولودي خواني و اجراي مراسم شاد و رقص عروسک‌ها از سوي اعضاي مرکز کانون «روانسر»، اجراي مولودي خواني در وصف پيامبر(ص)، و... از برنامه‌هاي اجرا شده در اين مراسم بود.در پايان اين مراسم، دعاي آرامش از سوي دو عضو کودک کانون پرورش فکري کرمانشاه خوانده شد.

با پايان اين مراسم کاروان مهرباني در محل مدرسه دخترانه «زينبيه» شهر سرپل ذهاب حاضر شد و اقدام به توزيع 300 بسته فرهنگي به دانش‌آموزان اين مدرسه کرد.اين، 300 بسته از 32هزار بسته فرهنگي است که از سوي مديرعامل کانون‌ به کودکان و نوجوانان مناطق زلزله‌زده اهدا شده است و ديگر هدايا به زودي در تمامي مدارس شهري و روستايي مناطق زلزله‌زده توزيع خواهد شد.

مهناز فتاحي، سرپرست اداره کل کانون استان کرمانشاه و مدير منطقه‌اي ستاد امداد فرهنگي کودک و نوجوان کانون در اين مراسم به مخاطبان گفت: ما به عنوان ستاد امداد فرهنگي و مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، از روز اول با شما بچه‌ها در مناطق زلزله‌زده بوده‌ايم و تا روز آخر نيز با شما هستيم. خبر خوش ما براي بچه‌ها اين است که به زودي پايگاه شماره دو کانون را در محله فرمانداري شهر سرپل‌ ذهاب داير مي‌کنيم.


 نتايج مسابقه نقاشي «هاي‌وينکا» اعلام شد
 ديپلم‌هاي افتخار فنلاندي در دستان کودکان ايراني 

ديپلم‌هاي افتخار شانزدهمين نمايشگاه سه سالانه نقاشي کودکان «هاي وينکا»‌ي کشور فنلاند به کودکان و نوجوانان ايراني تعلق گرفت.به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل، اين نمايشگاه با موضوع «با يکديگر» در سال 2017 برگزار شد و کودکان و نوجوانان ايراني توانستند 9 ديپلم افتخار آن را نصيب خود کنند.

براساس اين خبر، «هستي مواساتي» 7 ساله از مرکز فرهنگي‌هنري کانون بهبهان و «سپيده سروري» 11 ساله از مرکز فرهنگي‌هنري کانون اميديه هر دو در استان خوزستان موفق به دريافت ديپلم افتخار اين دوره از مسابقه شدند.

برهمين اساس، «هانيه پرنديني» از مرکز فرهنگي‌هنري شماره هفت کانون در استان کرمانشاه، «فريناز چمني» 13 ساله از مرکز فرهنگي‌هنري کانون ابوموسي در استان هرمزگان، «علي صامتي» 9 ساله از مرکز فرهنگي‌هنري کانون قاين در استان خراسان‌جنوبي و «تينا فتحي» 14 ساله از مرکز فرهنگي‌هنري کانون جاورسيان در استان مرکزي ديگر کودکان و نوجواناني بودند که ديپلم افتخار اين نمايشگاه سه سالانه را دريافت کردند.

در عين حال، «آتنا نيکوسرشت» 8 ساله، «آکو پرويزي» و «احمدرضا آزادي‌پور» 6 ساله هر سه از آموزشگاه خانه خورشيد در استان کرمانشاه نيز ديپلم افتخار اين رقابت را به خود اختصاص دادند.

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان با ارسال 10 اثر (حداکثر آثار ارسالي تعيين شده از طرف مسابقه) در اين مسابقه شرکت کرده بود.گفتني است 6 هزار و 800 اثر از 66 کشور جهان به شانزدهمين نمايشگاه سه سالانه نقاشي کودکان «هاي وينکا»‌ي کشور فنلاند در سال 2017 ارسال شده بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون