جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4064- تاریخ : 1396/09/14 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)


عكاسخانه
مرکز شهر قديمي فرانکفورت

يک روز ايراني در نمايشگاه ميلان


تهران گردي با شاپرك


اخبـار


تاريخ و تمدن


خبر


عكس روز
خاچکار، از جمله صنايع دستي قديمي ارمنستان

 عكاسخانه 
 مرکز شهر قديمي فرانکفورت


 يک روز ايراني در نمايشگاه ميلان 

بهمن نامور مطلق معاون صنايع دستي کشور براي شرکت در پربازديدترين نمايشگاه صنايع دستي جهان در اروپا و همچنين همايشي که براي ايران به عنوان مهمان ويژه در نظر گرفته‌ شده است، به ايتاليا سفر کرد.

بهمن نامور مطلق در گفت‌وگو با ايسنا، درباره نمايشگاه صنايع دستي ميلان بيان کرد: بيست و دومين نمايشگاه بين‌المللي صنايع دستي و هداياي ميلان – ايتاليا آغاز به کار کرد و قرار است همايشي به نام ايران امروز سه شنبه 14 آذرماه برگزار شود.

او با بيان اينکه ايران براي نخستين بار مهمان افتخاري يک نمايشگاه خارجي شده است، اعلام کرد: ما به دليل رايزني‌هايي که با ايتاليا داشتيم به عنوان مهمان افتخاري اين نمايشگاه دعوت شده‌ايم بنابراين سعي مي‌کنيم حضور صنايع دستي کشورمان در آن پررنگ باشد. اين امر نشان مي‌دهد که رايزني‌هاي ما جواب داده است.

معاون صنايع دستي کشور درباره امتياز ويژه‌اي که مسئولان برگزاري اين نمايشگاه به ايران داده‌اند، توضيح داد: صنايع دستي کشور ما در پوسترهاي اين نمايشگاه چاپ مي‌شود و اين موضوع به بهتر ديده شده صنايع دستي ايران کمک مي‌کند. قرار است در همايشي که به ايران اختصاص داده‌اند مسئولان نمايشگاه و ايران شناسان ايتاليايي سخنراني داشته باشند. يکي از مشکلات ما ديده نشدن صنايع دستي ايران است و موقعيت پيش آمده به «برند»سازي اين حوزه کمک مي‌کند.

نامور مطلق اضافه کرد: اگرچه در اين نمايشگاه هنرمندان با هزينه شخصي خود شرکت کرده‌اند اما يکي از موسسات بزرگ تجاري در زمينه صنايع دستي ايران نيز حضور دارد تا توليدات کارگاه‌هاي خرد و کوچک را معرفي و عرضه کند.

نمايشگاه ميلان که يکي از بزرگ‌ترين نمايشگاه صنايع دستي جهان محسوب مي‌شود با داشتن بخش‌هاي متنوع صنايع دستي، هدايا، غذاهاي سنتي و سوغات با حضور 2900 شرکت خارجي به يکي از پر بازديدکننده‌ترين نمايشگاه صنايع دستي جهان در قلب اروپا تبديل شده است. خانه ايراني نيز يکي از غرفه‌هاي حاضر در اين دوره از نمايشگاه صنايع دستي ميلان است که قرار است بعد از آن، چگونگي استفاده از صنايع دستي در خانه ايراني را در فرانسه هم به نمايش بگذارد.اين نمايشگاه تا 19 آذرماه به مدت 9 روز در محل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي شهر ميلان برگزار مي‌شود.


 تهران گردي با شاپرك 

برج طغرل، در شرق آرامگاه ابن بابويه در شهر ري واقع شده و از آثار به جامانده از دوره سلجوقيان است.

آدرس: شهر ري، خيابان اين بابويه


 اخبـار 

حاجي ازبک ؛ مسجدي در شاهراه اصلي شهر تركيه

مسجد حاجي ازبک در سال 1333 ميلادي يا 734 هجري قمري در ازنيق بيزانسي ساخته شد؛ يعني دو سال پس از آن که سلطان عثماني، اورخان در حدود سال 1360 – 1324 ميلادي يا حدود62- 725 هجري قمري اين شهر را پس محاصره اي طولاني گرفت. کليساي جامع اين شهر، کليساي اياصوفيه که در مرکز شهر قرار داشت، به مسجد جامع تبديل شد. با اين حال حاجي ازبک بناي مذهبي شخصي خود را چند ساختمان آن طرف تر در شاهراه اصلي شرقي- غربي برپا کرد. مسجد حاجي ازبک ترکيه مشتمل است بر اتاق مربع شکلي به ضلع 92/7 متر که با گنبدي نيم کره که بر شکنگاه هشت وجهي قرار دارد، پوشيده است. بناي ياد شده در ابتدا در پهلوي غربي، رواق ورودي داشته است؛ اين رواق داراي طاق گهواره اي بر دو دهانه و نيز طاق متقاطعي بود که دهانه سوم را در جلو در قرار داشت، مي پوشاند. رواق در سال 1959 ميلادي در عمليات تعريض جاده ويران شد و جاي آن را ورودي سرپوشيده آيينه کاري شده اي در قسمت شمال گرفت.

در اين مسجد مناره اي ديده نمي شود. در بناي ياد شده رج هايي از سنگ بادبر به کار رفته که با دو تا چهار رج معمولي آجر جدا شده است. داخل رج سنگ بادبر، هر سنگ به فاصله يک آجر قرار گرفته است. گنبد را با کاشي بدون لعاب پوشانده اند. کاشي ها را به گونه اي شکل داده اند تا سطحي کروي را بپوشاند. اين نوع پوشش ويژگي بناسازي اوليه دوره عثماني است؛ با اين همه در بيشتر موارد به جاي کاشي بام از ورق سرب استفاده شده است. درون بنا با هشت پنجره و سه جا پيکره اي ساده در ديوار جنوبي، که جا پيکره وسط همان محراب است، نسبتا ساده به نظر مي رسد. گنبد بر نواري از سه گوش هاي ترکي، کمربندي که در ساختمان از سطوح شکسته منشوري تشکيل مي شود، قرار دارد. برخي از ويژگي هايي که در اين بنا مشاهده مي شود، مانند تناسب متعادل، اندازه، شکنگاه داراي سه گوش هاي ترکي از ويژگي هاي بناي تاريخي دوره سلجوقي است که در بناهاي قرن 13 ميلادي يا 7 هجري قونيه، مانند مدرسه هاي قره تاي وانيچه به کار رفته است. با اين همه شيوه ساخت يعني کاربرد متناوب رج هاي آجري و سنگ به ويژه بيزانسي است.


«جنگل‌ مديترانه‌اي و گل‌هاي غول‌پيکر» در گالري ايوان

نقاشي‌هاي قاسم محمدي با عنوان"مزرعه رنگين کمان" در گالري ايوان به نمايش درآمد.

گالري ايوان در جديدترين نمايشگاه خود ميزبان نقاشي‌هاي قاسم محمدي است. اين نمايشگاه که "مزرعه رنگين کمان " نام دارد با نمايش نقاشي‌هايي از مناظر شهري افتتاح شد.

قاسم محمدي در اين مجموعه که با اکريليک روي بوم خلق شده است به نمايش مناظري پرداخته که با محيط شهري و زندگي انسان ترکيب شده، اما در نهايت مناظري غير واقعي و خيال‌گونه به وجود آورده است. جنگل‌هاي مديترانه‌اي با گل‌هاي رنگارنگ و بسيار بزرگ، مهمترين عنصر در اين تابلوها هستند که با رنگ‌هاي تند و زنده فضايي پر نشاط و پويا ايجاد مي‌کنند. اما در قسمت بزرگي از اين مناظر و يا گوشه و کنار آنها ساختمان، خودرو يا وسيله‌اي قديمي هم به چشم مي‌آيد که نشاني از حضور انسان در طبيعت و تغييراتي که او در فضا ايجاد کرده، هستند. با وجود اين حضور انسان در اين تصاوير کمرنگ‌تر از ساير عناصر است. آدمها در کوچکترين ابعاد نسبت به ساير اجزاي تابلو حضور دارند و تحت سيطره فضاي طبيعي قرار گرفته‌اند.

گفتني است گالري ايوان سهم خود از فروش آثار اين نمايشگاه را به يک خيريه معتبر اهدا مي‌کند.

نمايشگاه "مزرعه رنگين کمان" تا 24 آذر ماه 1396 در گالري ايوان به آدرس الهيه، خيابان مهديه، خيابان جبهه، کوچه لساني، بن‌بست حميد، شماره 1 برقرار است. علاقه‌مندان مي‌توانند هر روز به جز شنبه‌ها از ساعت 16 تا 20 از اين آثار ديدن کنند.


 تاريخ و تمدن 

خرافاتى در ميان برخى مردم پاکستان وجود دارد که دفن کودکان معلول در هنگام خورشيد گرفتگي موجب بهبود آنها مي شود. آنها در زمان کسوف کودکان معلول را تا گردن دفن مي کنند !


 خبر 

اتمام مرمت و نصب در اصلي مجموعه جهاني کاخ چهلستون اصفهان

مدير مجموعه جهاني کاخ چهلستون از اتمام مرمت و نصب در اصلي مجموعه جهاني کاخ چهلستون در اصفهان خبر داد.عاصفه بدر مدير مجموعه جهاني کاخ چهلستون افزود: در بزرگ ورودي کاخ چهلستون واقع در خيابان سپاه اصفهان که بيش از يکصد سال پيش در اين مکان نصب شده به دليل آسيب‎هاي فراواني که متحمل شده بود براي مرمت به کارگاه انتقال يافته بود.

او در ادامه افزود: اين در به‌دليل قدمت و استفاده مکرر از آن دچار آسيب‌هاي فراواني به‌لحاظ فرسودگي و شکستگي قطعات فلزي و چوبي شده بود.بدر تأکيد کرد: با توجه به تأمين اعتبار لازم و به‌منظور رفع نواقص و مرمت، اين در قديمي به کارگاه مرمت منتقل شد و مرمتگران پس از آسيب‌شناسي، قطعات فرسوده فلزي و برخي قطعات چوبي را تعويض کردند و سپس سطح چوب لايه‌برداري شد و در نهايت از روغن برزک کرمانشاهي براي محافظت آن استفاده شده است.

در قديمي کاخ چهلستون در ضلع شمالي باغ بزرگ جهان‌نما و همزمان با احداث خيابان سپه (سپاه) در اواخر دوران قاجار و اوايل دوران پهلوي در اين بخش از باغ پس از بدنه‌سازي ضلع شمالي باغ و ايجاد سردري بزرگ در اين بخش از مجموعه جهاني کاخ چهلستون نصب شد.همچنين از ابتداي سال جاري تا کنون 10 طرح مرمتي در مجموعه جهاني کاخ چهلستون جهت مرمت کاخ و همچنين سامان‌دهي باغ جهان نما در اين مجموعه تاريخي در حال اجراست.


تماشاي 300 سال تاريخ در يك كاخ باستاني

در کاخ بلنهايم مي‌توانيد 300 سال تاريخ را تماشا کنيد. اين کاخ در نزديکي وودستاک، در آکسفوردشاير انگلستان قرار گرفته و در اوايل قرن هجدهم به منظور جشن گرفتن پيروزي بر فرانسوي ها در جنگ اسپانيا ساخته شد.اين کاخ در واقع به عنوان يک کادو به دوک اول مارلبورگ، جان چرچيل، يکي از فرمانده هاي ارشد آن جنگ، در تاريخ 13 آگوست سال 1705 اهدا شد.

گردشگران به طرق مختلفي مي توانند از زيبايي هاي اين قصر بازديد کنند. کاخ بلنهايم در سال 1987 جزو فهرست ميراث جهاني يونسکو قرار گرفت. دليل اين امر هم نوع معماري خاص آن بود.

معماري اين کاخ نمونه بارزي از سبک باروک است که در بريتانيا وجود داشت. ولي معماري اين کاخ تنها نکته برجسته آن نيست. بلنهايم فضاهاي سبز متنوع و زيبايي هم دارد که همگي به اهميت و معروفيت اين مجموعه افزوده اند.

البته شمايل امروزي فضاي سبز اين مجموعه همانند روزهاي نخست ساخت خود نيست.

چراکه با گذر زمان و تغيير سلايق رايج، اقدام به طراحي مجدد و بازسازي فضاهاي سبز کاخ بلنهايم شد. پروژه بازسازي فضاهاي سبز اين کاخ را يکي از مشهورترين طراحان باغ در کشور انگلستان، لانسلوت براون، انجام داده است.


 عكس روز 
 خاچکار، از جمله صنايع دستي قديمي ارمنستان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون