جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4052- تاریخ : 1396/08/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)


عكاسخانه
جزيره موزه، برلين

«شاليمار»؛ باغ ايراني در لاهور پاکستان


تهران گردي با شاپرك


تاريخ و تمدن


خبر


اخبار


عكس روز
شهربازي لگولند، دبي

 عكاسخانه 
 جزيره موزه، برلين


 «شاليمار»؛ باغ ايراني در لاهور پاکستان  

باغ شاليمار که به صورت متوازي الضلاع ساخته شده است در ابعادي به طول 658 و عرض 258 متر و مساحت 16 هکتار در داخل ديوار شهر لاهور احداث شد. اين باغ با ديوار آجري منبت کاري شده محصور شده است که البته طرز بناي آن نيز در نوع خود بي نظير است.

ساخت بناي تاريخي «باغ شاليمار» لاهور پاکستان در سال 1637 ميلادي با فرمان شاه جهان از پادشاهان گورکاني هند آغاز شده و سال 1641 به پايان رسيد .

باغ شاليمار که از سوي 'ملا علاءالملک توني' از معماران صاحب نام در آن دوره طرح ريزي شده بود بر اساس معماري باغ هاي ايراني بنا شد . زيبايي خيره کننده و معماري بي نظير و استقامت آن طي سه قرن و نيم گذشته باعث شد تا سازمان يونسکو در سال 1981 ميلادي آن در فهرست اثار فرهنگي و تاريخي قرار دهد.

اين باغ از زمان بنا تا پايان دوره سلسله گورکانيان هند در اختيار پادشاهان و شاهزادگان گورکاني و سپس سي کها و حاکمان انگليس قرار گرفت، ولي از 150 سال گذشته تاکنون به صورت يک مرکز تفريحي عمومي درآمده است.

همانند باغ شاليمار ابتدا در ايران صغير يعني منطقه زيباي کشمير از سوي جهانگير شاه مغول پدر شاه جهان ساخته شد ولي زيبايي خيره کننده باغ شاليمار در کشمير باعث شد تا شاه جهان به فکر احداث همانند آن در شهر لاهور بيفتد.

معماري اين باغ باشکوه به گونه اي است که از جنوب به شمال در سه تراس ساخته شده است ارتفاع و فاصله هر يک از تراس ها از يکديگر که براي هر يک از آنها به صورت جداگانه نامگذاري شده است 4 تا 5 متر مي باشد .

اولين تراس که در قسمت فوقاني قرار دارد فرخبخش نام دارد، دومين تراس که در قسمت مياني قرار دارد فيض بخش نام گرفت و سوم تراس که در قسمت پاييني قرار دارد نيز حيات بخش ناميده شد . همانند باغ هاي ايراني در اين باغ نيز 410 فواره کوچک و بزرگ با حوض هاي مفروش به سنگ مرمر در وسط آن بنا شده است که زيبايي اين باغ را دو چندان مي کند براي تامين اب مورد نياز اين فواره ها يک کانال اب نيز در محوطه بيروني باغ احداث شد .

باغ شاليمار با گذشت قرن ها همچنان الگويي مناسب براي معماران عصر حاضر تصور مي شود و سيستم تامين آب فواره ها به گونه اي پيچيده است که در زمان کنوني و عصر فنآوري باعث حيرت مهندسان و معماران مي شود. با آغاز صبح در شهر لاهور باغ زيباي شاليمار با معماري حيرت انگيز خود هر روز پذيراي هزاران بازديدکننده پاکستاني و خارجي است.


 تهران گردي با شاپرك 

«بوستان آزادگان»، بزرگترين بوستان شهري ايران با معماري دوگانه منظم و نامنظم با كتابخانه اي داراي 46 هزار جلد كتاب و متشكل از زمين بازي، درياچه، جزيره و اسكله قايقراني است.

آدرس: ميدان بسيج ،كمربندي بزرگراه آزادگان


 تاريخ و تمدن 

هر ساله در روستاى "پيپلانتري" هندوستان با تولد هر دختر اهالي روستا جمع شده و 111 درخت را به افتخار او مي کارند! آنها اعتقاد دارند دختر موهبتي الهي است که مانند درختان برکت مي آورد!


 خبر 

اولين مسجد ضد زلزله جهان در ايران

مسجد چوبي نيشابور نخستين مسجد چوبي مقاوم در برابر زلزله در جهان است که 200 متر مربع وسعت دارد و سقف آن به صورت شيرواني است.

دو مناره آن 13 متر از سطح زمين ارتفاع دارد و وزن هر يک تقريباً 4 تن، شکل ظاهري آن به صورت کشتي‌هاي وارونه بر زمين است، در ساخت اين مسجد که حدود دو سال طول کشيده 40 تن چوب استفاده شده است.با توجه به زلزله‌خيز بودن منطقه نيشابور، اين مسجد مي‌تواند تا 8 ريشتر زمين‌لرزه را تحمل کند و بناي آن به گونه‌اي است که تا صد‌ها سال ديگر نيز آسيب نخواهد ديد.

اين مسجد، اولين مسجد چوبي مقاوم در برابر زلزله در جهان مي‌باشد که در دهکده چوبين واقع در نيشابور ساخته شده است.


جشن «روز جمجمه» در بوليوي

جشن «روز جمجمه» مانند هر سال در ماه نوامبر در بوليوي برگزار شد. در اين آيين عجيب صدها نفر جمجمه عزيزان از دنيا رفته خود را تزئين مي‌کنند و براي نيايش به معبدي در نزديکي گورستان مرکزي شهر "لاپاز" مي‌برند.

اين جمجمه‌ها معمولا با سيگار، برگ کوکا، گلبرگ‌هاي گل و مدل هاي ديگر تزئين مي‌شوند و شرکت کنندگان در جشن آن‌ها را در جعبه‌هاي چوبي يا مقوايي، شيشه‌هاي فانتزي و يا حتي در کيسه‌هاي پلاستيکي همراه خود به معبد مي‌برند.


امضاي تفاهم‌نامه همکاري موزه دفاع مقدس و نيروي هوايي ارتش

به منظور ايجاد و توسعه همکاري و هم افزايي سازماني در زمينه هاي فرهنگي، پژوهشي و آموزشي مرتبط با حوزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس تفاهم‌نامه همکاري ميان موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس و نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي ايران امضا شد.

دکتر علي اصغر جعفري مدير عامل موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس در حاشيه امضاي اين تفاهم نامه ضمن قدرداني از همکاري هاي قبلي نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي در کمک به تجهيز موزه انقلاب اسلامي و دفاع مقدس اظهار داشت: نيروي هوايي ارتش جمهوري اسلامي نقش بسيار موثري در دوران پيروزي انقلاب اسلامي و همچنين دوران 8 ساله دفاع مقدس داشته است و بصيرت ، حضور به موقع و تعهد ديني اين نيرو در بهمن 1357 در اوج بود.

وي افزود: به دنبال آن هستيم تا نقش نيروي هوايي ارتش به ويژه در ميثاق تاريخي با حضرت امام (ره) و مبارزات آنان در رژيم ستم شاهي و همچنين رشادت ها و دلاوري هاي آنان در دوران جنگ تحميلي را به شکل مناسب و جذاب در موزه به نمايش بگذاريم.


 اخبار 

کشف تزيينات ستون‌نگاره‌هاي ايوان عالي‌قاپو از زير گردوغبار

مدير پايگاه ثبت جهاني ميدان امام (ره) گفت: «تزيينات ستون‌نگاره‌هاي منحصربه‌فرد ستون‌هاي ايوان عالي‌قاپو از زير گردوغبار چندصدساله کشف شد.»

فريبا خطابخش مدير پايگاه ثبت جهاني ميدان امام (ره) با اعلام اين خبر افزود: «با کشف تزيينات ستون‌نگاره‌هاي ستون‌هاي ايوان عالي‌قاپو حفاظت و تثبيت لايه‌هاي باقي‌مانده تزئينات در دستور کار قرار گرفت.»

او افزود: «کشف تزيينات ستون‌نگاره‌هاي ايوان عالي‌ قاپو توسط گروه تحقيق و پژوهش پايگاه ميدان امام (ره) انجام شده است.»

ايوان عالي‌قاپو داراي 18 ستون است که در چند سال گذشته مرمت و استحکام‌بخشي شد.

کاخ عالي‌قاپو يکي از مهم‌ترين بناها و معماري‌هاي نفيس اصفهان است، اين کاخ در واقع ورودي دولتخانه صفوي بوده است که در ضلع غربي ميدان نقش جهان و روبه‌روي مسجد شيخ‌لطف‌الله واقع شده است. ارتفاع آن 48 متر است و 6 طبقه دارد که با راه‌پله‌هاي مارپيچ مي‌توان به آن‌ها رسيد.

يکي از دلايلي که باعث شده عمارت باشکوه عالي‌قاپو در زمره آثار نفيس عصر صفوي قرار گيرد، آثار رضا عباسي مينياتوريست معروف عصر صفوي است.

همچنين تنگ‌بري‌هاي بسيار زيبا و نفيس آخرين طبقه کاخ عالي‌قاپو است که به آن «اتاق موسيقي» يا «اتاق صوت» نيز مي‌گويند.

کاخ موزه عالي‌قاپو 15 دي 1310 به شماره 104 به ثبت ملي رسيد. اين عمارت که در مجموعه ميدان امام اصفهان قرار دارد به همراه مجموعه ميدان امام در ارديبهشت 1358 به شماره 115 به ‌عنوان ميراث جهاني يونسکو نيز به ثبت جهاني رسيد.


بهشتي براي علاقه مندان به کتاب ‏در چين

تصور بسياري از مردم از کتابخانه جايي پر گرد و خاک و قديمي با يک طراحي ساده و کلاسيک است. اما اين شرکت معماري دانمارکي به خوبي توانسته اين ديدگاه را در کشور چين تغيير دهيد.

کتابخانه عمومي تيانجين بينهاي (Tianjin Binhai Public Library ) ، در شهر تيانجين چين ، توسط شرکت دانمارکي MVRD طراحي شده است که ساخت آن سه سال طول کشيده است.

اين کتابخانه که به منظور ايجاد يک مجتمع فرهنگي در شهر تيانجين ساخته شده است پنج طبقه دارد و طوري طراحي شده که شبيه چشم انسان باشد. قفسه هاي کتابها در دل ديوار و به صورت پلکاني ساخته شده اند و مي توان از فضاي اطراف آنها براي نشستن و مطالعه کردن استفاده کرد.

در اين کتابخانه 1.2 ميليون کتاب براي مطالعه وجود دارد که اين مکان را بهشت علاقه مندان به کتاب مي سازد.


 عكس روز 
 شهربازي لگولند، دبي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي