جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4050- تاریخ : 1396/08/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)


عكاسخانه
شهر بلاکرکوا ، صربستان
آسيب زلزله به برخي بناهاي تاريخي غرب کشور؛
«بيستون» سالم است


راه اندازي موزه گوهرسنگ‌ها


تهران گردي با شاپرك


اخبـار


تاريخ و تمدن


خبر


عكس روز
يك اثر هنري زيبا

 عكاسخانه 
 شهر بلاکرکوا ، صربستان


 آسيب زلزله به برخي بناهاي تاريخي غرب کشور؛
 «بيستون» سالم است 

مديرکل ميراث فرهنگي استان کرمانشاه از آسيب به بناهاي تاريخي دژ منيژه، قلعه يزدگرد، عمارت خسرو، کاروانسراي شاه عباسي و چهارقاپي خبر داد.

جليل بالايي مديرکل ميراث فرهنگي استان کرمانشاه به مهر گفت:کارشناسان فني اداره را به شهرستان قصر شيرين و سرپل ذهاب فرستاده‌ايم تا ميزان خسارت‌هاي وارده به بناهاي تاريخي را برآورد ريالي و حجم خسارت را گزارش کنند. تا کنون طبق آنچه که به ما اطلاع داده شده سه بناي تاريخي در قصر شيرين مانند کاروانسراي شاه عباسي، چهارقاپي و عمارت خسرو دچار آسيب شده است.

وي افزود: زلزله در شهرستان سرپل ذهاب نيز به بناي تاريخي دژ منيژه و به قلعه يزدگرد در شهرستان دالاهو آسيب‌زده است. ما دقيقا نمي‌دانيم اين ميزان خسارت‌ها چقدر است اما حدس مي‌زنيم حدود 30 تا 40 درصد آسيب به بناها وارد شده باشد. با اين وجود اين ميزان خسارت ها بررسي و اطلاع رساني مي شود.

بالايي ادامه داد: هيچ مشکلي براي بناهاي ديگر از جمله طاق بستان به وجود نيامده است.

بالايي گفت: همه کارمندان اداره ميراث فرهنگي استان سالم هستند به جز دو تا از فرزندان رئيس اداره ميراث فرهنگي سر پل ذهاب که صدمه جزئي ديده‌اند ولي اکنون حالشان خوب است.

حسين راعي مدير پايگاه ميراث فرهنگي بيستون نيز گفت: هيچ آسيبي به مجموعه ثبت جهاني شده بيستون وارد نشده است.


 راه اندازي موزه گوهرسنگ‌ها 

مسئول دبيرخانه «مشهد ،شهر جهاني صنايع‌دستي گوهرسنگ‌ها» گفت: موزه گوهرسنگ‌ها و شعبه جديد مجموعه توليدي آموزشي ايرانشيد در بيرجند ايجاد مي‌شود.

مليحه سلطاني مسئول دبيرخانه «مشهد شهر جهاني صنايع دستي گوهرسنگ‌ها» با اعلام اين خبر افزود: «با دعوت دبيرخانه شهر جهاني گوهرسنگ‌ها از اداره‌کل ميراث‌فرهنگي خراسان جنوبي، حسين عباس‌زاده معاون صنايع‌دستي اين استان از موزه گوهرسنگ‌ها و مجموعه توليدي‌آموزشي ايرانشيد در پرديس فردوسي بازديد کرد و مقرر شد اين مجموعه توليدي‌آموزشي و نيز موزه گوهرسنگ‌ها در بيرجند احداث شود.»

او افزود: «امکان‌سنجي، ايجاد موزه گوهرسنگ‌ها و توسعه کارگاه‌هاي توليدي در استان خراسان جنوبي با همکاري دبيرخانه شهر جهاني و گروه توليدي‌آموزشي ايرانشيد از موضوعاتي بود که در اين ديدار مطرح شد.»

سلطاني تصريح کرد: «اميدواريم به‌زودي مقدمات ايجاد موزه گوهرسنگ‌ها و کارگاه‌هاي توليدي به‌منظور فراهم کردن اشتغال جوانان و معرفي صنايع‌دستي گوهرسنگ‌ها در استان خراسان جنوبي و شهرستان بيرجند فراهم شود.»


 تهران گردي با شاپرك 

«معبد آدريان»، يكي از نيايشگاه ها و آتشكده هاي زرتشتيان ايران و بناي آن مربوط به دوره قاجار است.

آتش آن با مراسم خاص در طول 25 روز از آتشكده يزد به تهران و آدريان آورده شده است.

آدرس:خيابان جمهوري، خيابان ميرزا كوچك خان


 اخبـار 

گلپايگان؛ شهري با ارگ تاريخي و رنگ‌ و بوي کهن

گلپايگان، يکي از شهرهاي ديدني استان اصفهان است كه جاذبه‌هاي آن گردشگران بسياري را جذب کرده است.

با نزديک شدن به پايان تعطيلات تابستاني خيلي ها به دنبال مناطق خوش‌ آب‌و‌هوا براي سپري کردن آخرين روزهاي اين فصل گرم هستند تا بتوانند خاطرات خوبي را از تابستان به يادگار داشته باشند.مکان هاي تاريخي با قدمت بسيار در گلپايگان ميزبان گردشگراني است که به اين شهر مي‌آيند. مسجد جامع 900 ساله، ارگ تاريخي گوگد، مناره دوران سلجوقي و آرامگاه هفده تن از آثاري است که مي‌توانيد در اين سفر از آنها بازديد کنيد. گلپايگان شهري بسيار ديدني است، شهري که در ميان دشتي زيبا قرار گرفته که اطراف آن را کوه‌هاي بلند پوشانده است. مناظر طبيعي اين شهر مسير سفر شما را زيبا‌تر مي‌کنند تا لذت بيشتري از اين انتخاب ببريد.يکي از مکان‌هاي زيبا، روستاي فاويان در حدود 20 کيلومتري گلپايگان است، در اين روستا مسجدي قديمي با سازه اي از خشت پيش‌روي شما قرار دارد که سقف‌هاي پوشيده از چوب آن حس و حال خوبي به شما مي‌دهد. مسجدي که با نگاهي کوتاه به آن قدمت 100سال خود را نمايان مي‌کند. کبوتر‌خانه اين مسجد نيز حدود 100سال پيش ساخته شده است. اما از ديگر مکان‌هاي تاريخي گلپايگان ارگ تاريخي گوگد است.جالب است بدانيد که اين بناي تاريخي دومين بناي خشتي ايران محسوب مي‌شود. قدمت آن به 4 قرن پيش بازمي‌گردد. اين بنا به شکل مربع و به وسعت شش هزار و 400 متر مربع ساخته شده و داراي چهار برج قرينه زيبا با ديوارهايي سرخ رنگ و ارتفاع 12 متر است. شواهد تاريخي حاکي از آن است که نصف بناي ارگ توسط شخصي به نام عليخان به عنوان مهريه به همسرش واگذار شده است و از آن پس به عنوان ارگ عليخاني ناميده شده است.در حال حاضر اين بناي تاريخي پس از بازسازي به عنوان مهمان سرا با امکانات مدرن پذيراي گردشگران ايراني و خارجي است.


زندگي ميان مردم نپال

گردشگران براي دلايل مختلفي به نپال سفر مي‌کنند. بعضي‌ ها به خاطر ماجراجويي، کوه‌ هاي اين کشور و صعود در هيماليا به نپال مي آيند. بعضي ها هم به خاطر فرهنگ و تاريخ غني اين کشور و به خصوص پايتخت مشهور آن، کاتماندو ، به اينجا سفر مي‌ کنند. برخي ديگر هم با هدف هوشياري و تعالي روحاني به نپال مي آيند. بنابراين نپال مي تواند با جاذبه هاي بي نظير چشم شما را به فرهنگ هاي مختلف باز کند و يا حتي زندگي شما را عوض کند! تمام اين ها بستگي به برنامه سفر و هدف شما از سفر دارد.بيشتر گردشگران به کاتماندو مي‌آيند تا از جاذبه‌هاي نادر و تاريخي آن بازديد کنند و سپس به سمت ساير بخش هاي اين کشور مي روند و از جاذبه هاي آن هم بازديد مي کنند. يکي از محبوب ترين مکان‌هايي که در نپال قرار دارد و خارج از پايتخت اين کشور قرار گرفته، پارک ملي Chitwan است که در آن مي توانيد حيات وحش را از نزديک تماشا کنيد. يکي ديگر از مکان‌هاي بي نظير در نپال، شهر درياچه‌اي پوخارا است. اين شهر محيطي مناسب براي گردش هاي ماجراجويانه شما خواهد بود. گردشگران در اين منطقه گزينه‌هاي زيادي را پيش روي خود خواهند داشت.


 تاريخ و تمدن 

همزمان با قرون وسطي در اروپا که فقط روش هاي شکنجه اختراع مي شد، ايران در اوج شکوفايي بود؛ مثلا در زمان درگيري مردم اروپاى قرن 11 برسر نان، در ايران نان به وفور يافت مي شد!


 خبر 

بازديد از سفير افغانستان از نمايشگاه نيمروز در نياوران

سفير افغانستان در ايران، دکتر نصيراحمد نور با حضور در فرهنگسراي نياوران از برگزارکنندگان نمايشگاه سراسري هنرهاي تجسمي افغانستان با عنوان"نيمروز" تشکر و قدرداني کرد ."دکتر نصيراحمد نور" که در راس هيئتي به منظور بازديد از نمايشگاه هنرمندان افغانستاني به نياوران آمده بود با مشايعت سيد عباس سجادي مدير عامل بنياد آفرينش هاي هنري نياوران و مريم کوهستاني از نزديک آثار نمايشگاه را مورد بررسي قرار داد و لحظاتي را نيز با هموطنانش به گفتگو نشست .

گفتني است تا کنون شخصيت هاي برجسته بسياري از نمايشگاه سراسري هنرهاي تجسمي افغانستان با عنوان"نيمروز" بازديد
کرده اند که از ميان آنها مي توان به محمد جواد ظريف (وزير امور خارجه) ، علي مراد خاني (معاون هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي) ،مجيد ملانوروزي (مدير کل مرکز هنر هاي تجسمي) ، دکتر مهنام (معاون امور اجتماعي يونسکو)، نگار گرامي (نماينده برنامه جهاني غذا در ايران)، علي بابا اورنگ (هنرمند افغانستان) ، پروين نوبهار (نماينده کانون حمايت از کودکان کار) ،الياس علوي (نقاش هنرمند و شاعر افغانستاني) ، سيوانکا داناپالا (رييس کميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان ايران)،دکتر محمد رضا مجيدي (دبير کل مجمع مجالس آسيايي)و ... اشاره کرد .

گفتني است نخستين نمايشگاه سراسري هنرهاي تجسمي افغانستان با عنوان «نيمروز» از 12 تا 26 آبان در گالري شماره 1 فرهنگسراي نياوران برپاست.


بررسي نسخه هاي خطي و سفرنامه هاي دوره قاجار

نسخه هاي خطي و سفرنامه هاي دوره قاجار به مناسبت هفته کتاب و کتابخواني 23 آبان در کاخ گلستان بررسي شد.مسعود نصرتي مدير مجموعه ميراث جهاني کاخ گلستان گفت: در گذشته نسخه نويسان و خوشنويسان مهمترين دليل در انتقال فرهنگ از دوره اي به دوره ديگر بودند، مراکزي مانند مساجد، مدارس، نظاميه ها، رصدخانه ها و ساير مراکز علمي به نسخه نويسي مي پرداختند. در کشور ما اين آثار در دوره هاي مختلف تاريخي مورد تهاجم بي رحمانه قرار گرفته است که مي توان به کتابخانه بزرگ ري اشاره کرد که توسط سلطان محمود غزنوي به آتش کشيده شد، همچنين حمله مغول ها علاوه بر کشتار و ويراني باعث شد تا مراکز علمي و ادبي و بخشي از فرهنگ و ميراث مکتوب کشورمان از بين برود.

وي افزود: در دوره مظفرالدين شاه نيز رئيس کتابخانه سلطنتي، کتاب هاي خطي نفيس، تابلوهاي نقاشي و... را تاراج کرده و به بهايي ارزان به بيگانگان فروخته است. البته خاطرات ناصرالدين شاه با خط خودش ميراثي است که از اين دستبردها مصون مانده و توسط فاطمه قاضي ها در 9 جلد کتاب تدوين شده است، همچنين توسط اين مؤلف 5 جلد کتاب نيز با موضوع سفرنامه اين پادشاه قاجاري به رشته تحرير درآمده است.مدير مجموعه ميراث جهاني کاخ گلستان بيان کرد: نشستي با حضور نويسنده اين کتاب ها با موضوع معرفي نسخه هاي خطي دوره هاي مختلف به ويژه دوره قاجار از ساعت 11 تا 13 در اين مجموعه ميراث جهاني برگزار شد. همچنين در ادامه اين نشست محمدرضا سحاب درباره نقشه هاي کهن تهران در زمان قاجار سخنراني کرد.


 عكس روز 
 يك اثر هنري زيبا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون