جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4050- تاریخ : 1396/08/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

كيميا اسبقي پور:
مي خواهم به يک الگو تبديل شوم


پيگيري هفته هاي دوازدهم، سيزدهم و چهاردهم جام آينده سازان المپيک


يکه تازي خوزستان در ليگ وزنه برداري جوانان


آغاز اردوي تيم ملي بسکتبال جوانان در بابل


ورزش جوان و نوجوان


ميز خبر


 كيميا اسبقي پور:
 مي خواهم به يک الگو تبديل شوم 

تنيسور جوان کشورمان گفت: يکي از اهدافم در تنيس تبديل شدن به الگويي براي ساير تنيسورها است. ‌کيميا اسبقي پور نفر اول رنکينگ زير 18 سال دختران و ساکن استان البرز است. کيميا به تنيسورهاي نوجوان توصيه مي کند هيچ‌گاه از تمرين دست نکشند.همچنين او دوست دارد خودش در تنيس به الگويي براي ديگران تبديل شود. او در گفت و گويي با سايت فدراسيون، توضيحاتي را درباره فعاليتش در اين رشته داده است:

* چطور از بسکتبال به تنيس رسيدي؟

- تا 11 سالگي در رشته بسکتبال فعاليت مي کردم اما بيشتر به دنبال يک ورزش انفرادي بودم . پدر و مادرم در آن زمان تنيس را شروع کرده بودند و من هم تفريحي آغاز کردم. سه سال تفريحي به تنيس ادامه دادم و به اين رشته علاقمند شدم . حالا حدود دو سال است که تنيس را حرفه اي دنبال مي کنم.

* چرا دنبال ورزش انفرادي بودي؟

- به اين دليل که مي خواستم نتايج کارم را شخصا ببينم. بسکتبال ورزش خوبي بود، اما گاهي در يک تيم بعضي بازيکنان بيشتر تلاش مي کنند و برخي ها کمتر. همين باعث مي شود که گاهي بعضي بازيکنان، سختي بيشتري بکشند و کل تيم از نتيجه آن سود ببرند.

*با اين اوصاف مي‌توان مهمترين ويژگي ات را سخت کوشي دانست؟

-شايد. من تمرين کردن را دوست دارم و به شدت تمرين مي کنم و اين شايد به سخت کوشي مرتبط باشد.

*تا به حال چه مقام هايي در تنيس کسب کردي؟

-2 دوره نفر نخست قهرماني زير 18 سال ايران شدم. يک بار در ليگ برتر سوم و بار ديگر در جام حذفي مقام سوم را به دست آوردم و در مسابقات جام رمضان مقام هاي اول و دوم داشتم. در مسابقات بين المللي جوانان ( ITF ) هم تا جاي ممکن پيش رفتم.

*به تيم ملي هم دعوت شده اي؟

- يک بار قبلا دعوت شده بودم که به دلايلي انصراف دادم و اين بار هم به اردوي انتخابي دعوت شده ام .

*برنامه تمريني ات چطور است؟

-از صبح تا شب تمرين مي‌کنم. البته فقط تمرينات تنيس نيست، بلکه تمرينات يوگا ، بدنسازي و .. هم دارم.

*در حال تحصيل هستي؟

- دو سال در خانه درس خواندم و پارسال بايد کنکور مي دادم که شرکت نکردم. دوست دارم خارج از ايران به طور اختصاصي در رشته تنيس تحصيل کنم. برخي کشورها اين شرايط را دارند. البته بايد مقام هاي بيشتري در تنيس بياورم که امکان بورسيه شدن برايم فراهم شود.

* هدف نهايي خود در تنيس را چه مي داني؟

- فعلا پله پله پيش مي روم. هدف نهايي همه گرند اسلم است؛ اما فعلا رقابتم در ITF تمام شده است. پس از اين به دنبال فيوچرز و مسابقات آينده هستم.

*الگويي هم در تنيس داري؟

- بيشتر دلم مي خواهد خودم الگوي بقيه باشم.

* اگر به عنوان الگويي براي تنيسورهاي کم سن و سال مطرح شوي، به آنها چه توصيه اي داري؟

-اينکه هيچ‌وقت از تمرين دست نکشند و سخت تمرين کنند.

* پيش از اين کسي به تو اين توصيه را داشته است؟

- اين روحيه را از کودکي هم داشتم؛ اما صد در صد مربي ام تاثيرگذار بود که هميشه مي گفت: تمرين، تدريج و تکرار معجزه مي کند.

* آيا با کمبود و سختي هم مواجه شده اي؟

-به هر حال امکانات خيلي کم است. تنيس ورزشي وابسته به شخص است و از فدراسيون نمي توان انتظار زيادي داشت. اين در همه دنيا هم طبيعي است که انتظاري از فدراسيون نمي رود. يکي از مشکلات اين است که امکانات در مجموع براي دخترها به خصوص از نظر زمين تمريني کمتراست.

* تعداد تنيسورهاي دختر در مجموع کمتر نيست؟

- تعداد بازيکن ها آنقدر هم کم نيست؛ اما مي توان گفت که تعداد مسابقات کم است. هر چند حالا وضعيت خيلي بهتر از گذشته شده و اگر مسابقات بزرگ بيشتر شوند، بهتر هم مي شود.


 پيگيري هفته هاي دوازدهم، سيزدهم و چهاردهم جام آينده سازان المپيک 

ليگ تکواندو نوجوانان دختر «جام آينده سازان المپيک» روز جمعه (26 آبان‌ماه) با حضور 16 تيم در سالن "شش هزار نفري شهدا" در رشت پيگيري مي‌شود.

ديدارهاي هفته دوازدهم، سيزدهم و چهاردهم از نهمين دوره ليگ نوجوانان دختر «جام آينده سازان المپيک» روز جمعه (26 آبان‌ماه) با حضور 317 تکواندوکار و در قالب 16 تيم در سالن "شش هزار نفري شهدا" در رشت برگزار مي‌شود.

لوازم تکواندو کوان(kwon)، هيات تکواندو چالوس، هيات تکواندو جنوب‌غرب، لوازم خانگي کن، هيات تکواندو حوزه جنوب‌شرق، باشگاه مهرورزان، هيات تكواندو البرز، هيات تکواندو استان خوزستان، آينده سازان هيات تکواندو جنوب‌شرق، هيات تکواندو شهرستان کرج، هيات تکواندو فارس، هيات تکواندو استان خوزستان يک، هيات بابل، باشگاه المپيا محمديه هيات تکواندو قزوين، هيات تکواندو شمال‌غرب و هيات تکواندو استان سمنان تيم هاي حاضر در اين دوره از رقابت ها هستند.برنامه ر هفته دوازدهم ، سيزدهم و چهاردهم از سوي سازمان ليگ به شرح زير اعلام شده است:

هفته دوازدهم:

تيم لوازم تکواندو کوان(kwon) – تيم
آينده سازان هيات تکواندو جنوب‌شرق

تيم هيات تکواندو جنوب‌غرب – تيم هيات تکواندو شمال‌غرب

تيم هيات تکواندو حوزه جنوب شرق – تيم هيات بابل

تيم هيات تكواندو البرز – تيم هيات تکواندو فارس

تيم هيات تکواندو استان سمنان – تيم هيات تکواندو چالوس

تيم باشگاه المپيا محمديه هيات تکواندو قزوين – تيم لوازم خانگي کن

تيم هيات تکواندو استان خوزستان يک – تيم باشگاه مهرورزان

تيم هيات تکواندو شهرستان کرج – تيم هيات تکواندو استان خوزستان

هفته سيزدهم:

تيم لوازم تکواندو کوان(kwon) – تيم هيات تكواندو البرز

تيم هيات تکواندو جنوب‌غرب – تيم هيات تکواندو فارس

تيم هيات تکواندو حوزه جنوب‌شرق – تيم آينده سازان هيات تکواندو جنوب‌شرق

تيم هيات بابل – تيم هيات تکواندو چالوس

تيم هيات تکواندو شمال‌غرب – تيم لوازم خانگي کن/تيم هيات تکواندو استان سمنان – تيم باشگاه مهرورزان

تيم باشگاه المپيا محمديه هيات تکواندو قزوين – تيم هيات تکواندو استان خوزستان

تيم هيات تکواندو استان خوزستان يک – تيم هيات تکواندو شهرستان کرج

هفته چهاردهم:

تيم لوازم تکواندو کوان(kwon) - تيم هيات تکواندو حوزه جنوب شرق

تيم هيات تکواندو جنوب غرب - هيات تكواندو البرز/تيم آينده سازان هيات تکواندو جنوب شرق - تيم هيات تکواندو چالوس/تيم هيات تکواندو فارس - تيم لوازم خانگي کن/تيم هيات بابل - تيم باشگاه مهرورزان/تيم هيات تکواندو شمال غرب - تيم هيات تکواندو استان خوزستان/تيم هيات تکواندو استان سمنان - تيم هيات تکواندو شهرستان کرج

تيم باشگاه المپيا محمديه هيات تکواندو قزوين - تيم هيات تکواندو استان خوزستان يک

گفتني است، با پايان هفته يازدهم، تيم لوازم خانگي کن با کسب 33 امتياز همچنان صدر جدول رده بندي را در اختيار دارد، تيم باشگاه المپيا محمديه هيات تکواندو قزوين با کسب 28 امتياز در رده دوم جدول باقي ماند و تيم لوازم تکواندو کوان(kwon) نيز با دو پله صعود و کسب 27 امتياز رده سوم جدول را به خود اختصاص داد.


 يکه تازي خوزستان در ليگ وزنه برداري جوانان 

عناوين قهرماني و نايب قهرماني رقابت هاي ليگ برتر وزنه برداري جوانان باشگاه هاي کشور به تيم هاي خوزستاني رسيد. مرحله سوم و پاياني مسابقات ليگ برتر وزنه برداري جوانان باشگاه هاي کشور به مدت دو روز در سالن ايرانيان مجموعه ورزشي آزادي تهران برگزار شد.

در پايان اين پيکارها تيم ملي حفاري در مجموع سه مرحله با کسب 1832 امتياز به مقام قهرماني رسيد و تيم مناطق نفت خيز جنوب با کسب 1810 امتياز نايب قهرمان شد.بدين ترتيب خوزستاني ها با يک قهرماني و يک نايب قهرماني در ليگ برتر جوانان يکه تازي کردند.


 آغاز اردوي تيم ملي بسکتبال جوانان در بابل 

مرحله جديد اردوي آماده سازي تيم ملي بسکتبال جوانان ايران به ميزباني هيات بسکتبال مازندران درخانه بسکتبال شهرستان بابل آغاز شد.

اين مرحله از اردوي تيم ملي با حضور 20 بازيکن منتخب کشور در آکادمي بسکتبال باشگاه کاله و زيرنظر حميد خليلي، سرمربي تيم ملي جوانان و کادرفني اين تيم، در 2 نوبت صبح وعصر برگزار مي شود. وجود امکانات مناسب در آکادمي باشگاه کاله مازندران در بابل باعث شده تا فدراسيون بسکتبال برخي اردوهاي رده هاي مختلف سني بسکتبال را در اين شهرستان برگزار کند.


 ورزش جوان و نوجوان 

لغو اعزام تيم فوتسال ناشنوايان جوانان به مسابقات جهاني به دليل مشکلات مالي

دبير فدراسيون ناشنوايان از لغو اعزام تيم ملي فوتسال ناشنوايان در رده سني جوانان به مسابقات جهاني تايلند خبر داد.

مهران تيشه‌گران درباره علت لغو اعزام تيم ملي فوتسال ناشنوايان به مسابقات جهاني تايلند اظهار داشت: مسابقات جهاني فوتسال ناشنوايان در رده سني جوانان از سوم آذر در بانکوک تايلند برگزار مي‌شود که قرار بود تيم ملي فوتسال ايران براي شرکت در اين تورنمنت 29 آبان عازم تايلند شود که به دليل مشکلات مالي فدراسيون، شرايط اعزام فراهم نشد.

وي گفت: بعد از بازيهاي المپيک ناشنوايان و المپياد يزد، فدراسيون هزينه‌هاي سنگيني را براي شرکت در اين دو رويداد بزرگ متقبل شد و از نظر مالي در تنگنا قرار گرفت.

البته وزارت ورزش و جوانان قبل از حضور در المپيک 50درصد از بودجه مصوب را که مبلغ يک ميليارد تومان براي سال 96 بود به فدراسيون پرداخت کرد و منتظر بوديم مابقي بودجه نيز پرداخت شود تا دغدغه‌اي براي اعزام تيم ملي فوتسال ناشنوايان نداشته باشيم.

هر چند تلاش زيادي نيز براي جذب اسپانسر از طريق فدراسيون صورت گرفت، اما به هر صورت تلاش‌ها بي‌نتيجه بود و در نهايت تصميم گرفتيم تيم را به اين مسابقات اعزام نکنيم.

دبير فدراسيون ناشنوايان خاطرنشان کرد: چون مسابقات جهاني فوتسال ناشنوايان براي اولين بار در رده سني جوانان برگزار مي‌شد، دوست داشتيم در اين تورنمنت حضور پيدا کنيم تا همانند بزرگسالان در رده سني جوانان نيز تيم خود را مطرح کنيم، اما با توجه به محدود بودن بودجه، ترجيح داديم کارهاي ديگري را همچون پرداخت بدهي‌هاي ورزشکاران، مربيان، سرپرستان و... که از المپيک ناشنوايان تا به امروز باقي مانده در اولويت قرار دهيم و بدهي‌هاي خود را با آنها تسويه حساب کنيم.

وي با اشاره به وضعيت بد مالي هيات‌ها و عدم حمايت اداره کل شهرستانها از ورزش ناشنوايان گفت: با وجود اين که آذرماه مسابقات قهرماني کشور واليبال و کشتي ناشنوايان را داريم، اما به دليل اين که اداره کل شهرستانها ورزش ناشنوايان را در اولويت آخر برنامه‌هاي خود قرار مي‌دهند و هيات‌ها نيز از نظر مالي مورد حمايت قرار نمي‌گيرند، هنوز هيچ تيمي در واليبال براي شرکت در مسابقات قهرماني کشور اعلام آمادگي نکرده و در رشته کشتي فقط 14 تيم‌ براي شرکت در مسابقات آمادگي خود را اعلام کردند.


برتري جوانان پرسپوليس با يک بازيکن کمتر برابر سايپا

سرخپوشان جوان پرسپوليس در حالي که 75 دقيقه 10 نفره بازي کردند، برابر سايپا به برتري رسيدند.شاگردان علي عسگري در هفدهمين بازي اين فصل خود برابر تيم سايپا به برتري دست يافتند تا با 27 امتياز در مکان هفتم جدول قرار بگيرند.

در اين بازي، اسماعيل اقبال جو، ارسلان آزادي، مسعود علي دوست، علي زنجاني، علي زارع، عماد عليپور، محمد صبوري، محمد حسيني، محمد مغانلو، عليرضا ملکي و معين شعبانپور براي سرخپوشان به ميدان رفتند و عماد عليپور زننده تک گل اين مسابقه بود.

جوانان پرسپوليس اين بازي را در حالي با برتري به پايان رساندند که از دقيقه 25 بازي با اخراج ملکي، اين ديدار را 10 نفره دنبال کردند.


حذف سه رشته ورزشي از سومين دوره بازي هاي پاراآسيايي جوانان

سه رشته شطرنج، تيراندازي با کمان و بولينگ به دليل استقبال کم شرکت کنندگان از بازي هاي پاراآسيايي امارات حذف شد.

معاون فني کميته ملي پارالمپيک در اين خصوص گفت:برگزار کنندگان بازي هاي پاراآسيايي اعلام کرده اند که سه رشته شطرنج، تيراندازي با کمان و بولينگ به دليل استقبال کم شرکت کنندگان حذف شد و بازي هاي اين دوره با هفت رشته ورزشي برگزار خواهد شد.

محمد رضا محمود خاني افزود: ورزشکار شرکت کننده در رشته تيراندازي با کمان کشورمان محدثه کهنسال بود که احتمال زيادي براي کسب مدال طلاداشت.

در رشته شطرنج هم 10 شرکت کننده داشتيم که با اين تصميم از حضور در اين دوره محروم مي شوند. البته کاروان ايران در رشته بولينگ نماينده اي براي شرکت در مسابقات معرفي نکرده بود.

گفتني است بازي هاي پاراآسيايي امارات با شرايط جديد در هفت رشته شنا، دو و ميداني، تنيس روي ميز، وزنه برداري، بوچيا، گلبال و بدمينتون برگزار مي شود.


 ميز خبر 

صانعي:

بايد با اسپانيا، برزيل و ايتاليا بازي کنيم

علي صانعي، سرمربي تيم فوتسال جوانان و اميد به تشريح آخرين وضعيت تيم ايران در فاصله يک سال مانده به برگزاري المپيک جوانان در آرژانتين پرداخت و تاکيد کرد که اسامي نهايي 25 تا 30 نفر تيم جوانان تا اسفندماه مشخص خواهد شد. وي همچنين از لزوم بازي با تيم هاي برزيل اسپانيا و ايتاليا هم صحبت کرد:

* در حال حاضر بعد از اردوهاي متعدد و ارزيابي بازيکنان زياد، به 50 نفر رسيده ايم و فکر مي کنم با اين روند تا اسفندماه به 25 تا 30 نفر نهايي برسيم. کارمان را از مردادماه با تماشاي بازيکنان ليگ هاي نوجوانان، جوانان و اميدها آغاز کرديم و حدود 170 بازيکن در اين بخش انتخاب شدند. همچنين از مهرماه هم 170 نفر از بازيکناني که جامانده بودند و يا در تابستان دچار آسيب ديدگي بودند، مورد ارزيابي قرار گرفتند.

* به طور کلي با کمک استعدادياب ها مي توان گفت تا الان چيزي در حدود 350 بازيکن را ديده ايم و 50 نفر را انتخاب کرده ايم. بخش عمده اين بازيکنان از ليگ هاي جوانان و نوجوانان هستند. کار ديدن بازيکنان تقريبا تمام شده است. ما هر هفته 40 بازيکن مي ديديم و الان هر دو هفته يکبار 40 نفر مي بينيم و شايد از ماه بعد، هر ماه اين تعداد بازيکن را ارزيابي کنيم.

* حجم کار ارزيابي بازيکنان واقعا بالاست. ما بازيکنان را از کانال هاي مختلف انتخاب کرديم که اين هم مشکلات خاص خودش را داشته است. بعضي از استانها فوتسال خيز هستند و بنابراين بازيکنان بيشتري دارند. در مجموع 25 استان درگير اين طرح بودند و چهار، پنج استان هم درگير اين طرح نشدند. ما هم هر کار کرديم، نشد.

* درخواست داده ايم که اين طرف سال، با تيم هاي آسيايي بازي کنيم تا بازيکنان تيم ما به هماهنگي لازم برسند. به اين ترتيب، بازي هاي سخت و مهم را در سال جديد برگزار خواهيم کرد تا از 30 – 25 نفر، به ليست 14 نفره برسيم و نفرات مدنظر را به المپيک جوانان اعزام کنيم. تيم هاي ژاپن، تايلند و ازبکستان از آسيا حريفان مدنظر ما هستند.

* خوشبختانه کميته فوتسال و کميته فني و توسعه هم بحث بازي هاي تدارکاتي را دنبال مي کنند. در نظر داريم سال آينده و پيش از المپيک، با تيم هاي قدرتمندي چون برزيل، اسپانيا، ايتاليا، روسيه و آرژانتين بازي کنيم. اگر بتوانيم با سه تيم هم بازي داشته باشيم خوب است.

* از کرمانشاه بازيکني در تيم نداريم. چهار، پنج بازيکن از ساير استان هاي غرب کشور ازجمله ايلام و لرستان داريم که خوشبختانه آسيبي در اين زلزله نديده اند. اميدوارم اين بازيکنان بدون مشکل در اردوهاي نهايي تيم فوتسال جوانان شرکت کنند.

* تيم ملي فوتسال ايران در سيد اول جام ملتهاي آسيا قرار گرفته است. هرچند ممکن است در مرحله گروهي با ژاپن همگروه شويم ولي براي تيمي که مي خواهد قهران شود، نبايد تفاوتي کند که با چه حريفاني بازي مي کند. تيم هاي ديگر بايد از همگروهي با ايران بترسند.


برگزاري هفتمين مرحله اردوي تيم گلبال جوانان

مرحله هفتم اردوي آمادگي تيم گلبال جوانان براي شرکت در بازي هاي پاراآسيايي جوانان در مجموعه ورزشي شهيد هرندي تهران آغاز شد.اردوي آمادگي تيم گلبال جوانان با حضور هشت نفر از روز گذشته آغاز شد و تا 30 آبان ماه در مجموعه ورزشي شهيد هرندي تهران برگزار مي شود.محمد شاه محمدي، علي علي آبادي، نيما رسولي، اسماعيل توکلي، مهدي عباسي، علي اصغر اکبري مقدم، ابراهيم جنگجو و عليرضا پورناظميان دعوت شدگان به اردو هستند که تمرينات خود را تحت نظر محمد کرم کوليوند، سرمربي و محمود يوسفيان، مربي تيم ملي انجام مي دهند. کاوه عزيزي نيز به عنوان سرپرست در اردوها حضور دارد.بازي هاي پاراآسيايي جوانان از 19 تا 23 آذرماه در کشور امارات برگزار مي شود.


برپايي اردوي تيم ملي کاراته نونهالان در عسلويه

اردوي تيم ملي کاراته نونهالان با حضور 60 کاراته کا در عسلويه استان بوشهر آغاز شد.اين اردو به عنوان پنجمين اردوي تيم ملي نونهالان است که خود را مهياي مسابقات آسيايي مي کنند.


پايان مسابقات واليبال نوجوانان باشگاه هاي شيراز

مسابقات قهرماني واليبال نوجوانان باشگاه هاي شيراز با قهرماني تيم پارس مهر به پايان رسيد.اين دوره از رقابت ها با حضور 22 تيم از 15 باشگاه شيراز در 7 گروه سه تيمي و يک گروه 4 تيمي برگزار گرديد. پس از انجام رقابت هاي مقدماتي، 2تيم از هرگروه به همراه دو تيم از بهترين سوم گروه ها به مرحله حذفي راه يافتند.پس از برگزاري 24 رقابت مقدماتي، تيم هاي اول و دوم گروها مشخص شده و به اتفاق دوتيم از بهترين سوم گروه ها باهم به رقابت پرداختند. بدين ترتيب تيم هاي سورن الف، فجرشهيد سپاسي، پارس مهر و نام آوران به مرحله نهايي راه يافتند.

پس از برگزاري اين مرحله نيز تيم هاي پارس مهر و نام آوران به ديدار فينال راه يافتند و نهايتا تيم پارس مهر موفق به کسب مقام قهرماني اين دوره از رقابت ها گرديد.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون