جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4050- تاریخ : 1396/08/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

نسيم عرب اميري:
طنزپرداز بايد نسبت به اتفاقات پيرامون خود متعهد باشد


ضرب‌ المثل‌هاي طنز


طنز


ايستگاه


شرح عكس


 نسيم عرب اميري:
 طنزپرداز بايد نسبت به اتفاقات پيرامون خود متعهد باشد 

به گزارش مهر، نسيم عرب‌اميري شاعر و روزنامه‌نگار، با بيان اين که طنز به عنوان يکي از گونه‌هاي شوخ طبعي است که قصد انتقاد و اصلاح دارد؛ اظهار کرد: اين مي‌تواند رسالت طنز باشد که مسائل اجتماعي و اتفاقاتي که پيش مي‌آيد را به گونه‌اي بيان کند که تلنگري رخ دهد و ذهن‌ها را نسبت به مسائل و موضوعات اجتماعي پيرامون بيدار کند.

وي ادامه داد: طنز هميشه بايد حرفي براي گفتن داشته باشد و چه بهتر که درباره موضوعات مهم و اساسي سخن بگويد. خليج فارس دغدغه ملي است و هيچ کدام از مردم کشورمان نسبت به صحبتي که آقاي ترامپ کردند، خنثي نبودند و با هر گونه گرايشي و حتي کسي که هيچ گونه قيدي نداشت نسبت به اين موضوع واکنش نشان داد.

عرب‌اميري خاطرنشان کرد: خليج فارس دغدغه ملي است و همه مردم ايران اين دغدغه را دارند. کاري که ترامپ انجام داد به گونه‌اي تحريف تاريخ بود و اين جاست که طنز مي‌تواند واکنش نشان دهد و به نوعي تلنگر بزند و ناراحتي مخاطبان را ابراز کند و از زبان مردم ايران سخن بگويد. در همان زمان هم مردم در توييتر آقاي ترامپ واکنش‌هاي بسياري داشتند و برخي از اين واکنش‌ها نيز با زبان طنز بيان شده بود.

اين شاعر و روزنامه‌نگار طنزپرداز با بيان اين که هنرمندان و طنزپردازان فارغ از توليدات هنري خود، مي‌توانند نسبت به مسائل اجتماعي، سياسي و حتي فرهنگي جامعه واکنش نشان دهند، گفت: بسياري از هنرمندان در شبکه هاي اجتماعي و فضاهاي مجازي در برابر وقايع مختلف واکنش نشان مي دهند. البته مردم عادي هم نسبت به موضوع خليج فارس واکنش هاي بسياري داشتند.

وي تصريح کرد: حوزه هنري مسابقه طنز و کاريکاتور با موضوع «خليج فارس» را برگزار مي‌کند و همين حرکت‌ها باعث مي‌شود که هنرمندان و طنزنويسان مشارکت بيشتري داشته باشند و به توليد اثر بپردازند. در شعرهاي طنز نيز مي‌توان به خوبي به اين موضوعات پرداخت.

عرب‌اميري با تاکيد بر اين که هنر، تعهد مي‌آورد؛ عنوان کرد: خيلي به ديدگاه‌هايي مانند هنر براي هنر اعتقاد ندارم. هنرمند بايد به اتفاقات پيرامون خود، مسائل سياسي و ... متعهد باشد و واکنش نشان دهد.

وي اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامي اشاره کرده بودند که مي‌توان دشمنان را هجو کرد و نکته با ارزشي است و اين سخن ايشان نشان مي‌دهد که مي شود به طنز بيش از پيش پرداخت. پيشنهاد مي‌کنم رسانه ملي بيشتر به طنز بها دهد و طنز را از حالت خنثي در بياورد. خيلي وقت است که برنامه تاثيرگذار نمي‌بينيم و طنزها خنثي شده‌اند. بايد کمي دايره خط قرمزها باز شود و طنزنويسان هم بيشتر به مسائل سياسي و اجتماعي توجه نشان دهند. متاسفانه هنوز هم طنزهايمان حول موضوعاتي مانند ازدواج مي‌گردد و به موضوعات جديدتر پرداخته نمي‌شود.


 ضرب‌ المثل‌هاي طنز  

محمد حسن صادقي

دير رسيدن بهتر از کال‌ماندن است.

*

عالمِ بي‌عمل، چکِ بي‌محل است.

*

در عقد، لذتّي‌ست که در ازدواج نيست.

*

نادان همه را به کيش خود مات کند.

*

حرفِ راست را بايد از دهنِ صاف شنيد.

*

به روباهه گفتن شاهدت کيه؟ گفت: خدا

*

يه مو از خرس کندن، خريته.

*

شايد کادويي، زيرِ کاسه باشه.

*

مار از پونه بدش مياد، خميردندونشو عوض مي‌کنه.

*

بي‌ادبان را گفتند: ادب از که نياموختيد؟ گفتند: از لقمان.

شيرين طنز


 طنز 

از روى دست سهراب سپهرى

پس از باران؟!

حميد آرش آزاد

"رخت ‏ها را بکنيم"

"آب در يک قدمى جارى‏ست"

ساعتى پيش، هوا «صاف – کمى ابرى» شد،

پنج – شش قطره ‏ىِ باران به فلان جا باريد،

و بلافاصله، سيلاب روان شد در شهر،

و خيابان شد نهر!

آرزو مى ‏کردى

که شود شهرِ تو دايم "آرام"

آرزوى تو برآورده شد آرام آرام،

شهر «آرام» شد، امّا

تو بخوان "اقيانوس"!

حال، «آرام» کجا و «کابوس»؟!

رحمت است اين باران!

سيل، آشغالِ خيابان‏ها را مى ‏روبد!

موش‏ها گرچه، درشت‏اند و فراوان، امّا

کلّه ‏ىِ آن همه را سيلِ عظيم

سخت بر سنگِ عدم مى‏ کوبد!

بعد از آن سيل، شود شهر بسى پاک و تميز

شهردارى دهد آمارِ عملکردِ خود،

و نهد منّتِ بسيار به ما

شهروندانِ عزيز!

نعمت است اين باران!

نازنين است اين سيل!

هيچکس توىِ خيابان نرود با ماشين،

و نسوزاند در آن گازوئيل و بنزين،

سيل مى‏کاهد از آلودگى شهر بسى،

تا تو هم تازه کنى يک نفسى!

"رخت ‏ها را بکنيم"

"آب در يک قدمى جارى است"

بچّه ‏ىِ شهرى، زود شنا ياد بگير،

تا نباشى همه جا در کفِ سيلاب، اسير!


 ايستگاه 

"لبخند با يک مغز اضافه"منتشر مي شود

به گزارش پايگاه خبري سوره مهر، يعقوبي در توصيف «لبخند با مغز اضافه» اين اثر را تأليف يک استاد دانشگاه به نام دکتر دانيل کلاين، که در رشته فلسفه و زبان‌شناسي دکترا دارد، دانست و گفت: در ترجمه اين اثر متوجه شدم جاي يک سري مفاهيم در اين کتاب خالي است، بنابراين، از منابع ديگر و همچنين قدري از نظريات شخصي خودم به اين اثر منتقل کردم. مي‌توان گفت هفتاد درصد کتاب ترجمه و سي درصد آن تأليف است.

اين پژوهشگر طنز همچنين هدف خود از ترجمه اين اثر را اين گونه توضيح داد: «به نظر من در اين حوزه تا به حال کار نشده است. مي‌خواستم به خواننده بگويم که کوچک‌ترين مطالب مي‌تواند عميق‌ترين مفاهيم را داشته باشد. جاي اين کتاب بالاخص در حوزه پژوهش طنز خالي بود.» وي در ادامه گفتگو گفت: «به نظر من طنز ادبيات کلاسيک ما قوي‌تر از طنز ادبيات معاصر ماست. کارهاي عبيد زاکاني را ملاحظه کنيد.

«اخلاق‌الاشراف» دقيقاً برابري مي‌کند با آثار طنز ادبيات غرب. ادبيات امروز امريکا عموماً با رگه‌هاي طنز همراه است. در ايران بيشتر نويسندگان به کميک ‌نويسي علاقه‌ دارند. چندي پيش يکي از نويسندگان در سراي اهل قلم کارکرد طنز را خنداندن مردم توصيف کرده بود. اين مثل آن است که بگوييم کارکرد اصل تراژدي گرياندن مردم است. يا اينکه بگويم تراژدي فيلم هندي «سنگام» از «هملت» شکسپير قوي‌تر است. چون بيشتر مردم را به گريه مي‌اندازد.

او ادامه داد: طنز امکان دارد باعث خنده بشود يا نشود. طنز سياه هم داريم؛ که در آثار کافکا مشهود است. در اين نوع طنز شما نمي‌خنديد. اما امکان دارد بر اساس خوانش اين نوع آثار لبخندي بر لبان آدمي جاري شود. تفاوتي بايد قائل شد بين فکاهي و طنز. به نظر من رويکردي که صرفاً براي خنده است در رده فکاهي و رويکردي که شخص را مجبور به تأمل مي‌کند در رديف طنز قرار مي‌گيرد.

يعقوبي درباره انتخاب نام کتابش نيز گفت: اين نام به‌گونه‌اي تداعي‌کننده فکر کردن و تبسم ذهني است. من به طنز به اين چشم نگاه مي‌کنم که طنز بايد بتواند باعث تبسم ذهن و تبسم روح شود. لبخندي که پشت آن تفکر نباشد مي‌تواند با يک قلقلک نيز به وجود بيايد.وي همچنين در خصوص ورود طنز به دنياي سياست تصريح کرد: طنزپرداز بايد خود قدرت را، که باعث فساد مي‌شود، نقد کند. طنزنويس‌هاي غربي براي چه موفق‌ترند؟ براي اينکه مفاهيم کلي را نقد مي‌کنند. زماني، به قول زرويي، موج‌سواري در طنز شکل گرفت؛ مثلاً عامه مردم از يک شخصيت بدشان مي‌آمد و طنز‌نويس سراغ آن فرد مي‌رفت. اين در قضيه در فضاي مجازي بسيار مبتلابه است. اين باعث مي‌شود خرد لازم شکل نگيرد. در واقع طنز‌نويس به جاي اينکه سواد مخاطب را ارتقا دهد سواد خودش را در سطح مخاطب قرار مي‌دهد.


 شرح عكس 

بازيكن ايتاليا نفر سمت چپ: اِ..اِ...اِ... نري توي دروازه كه اگر بري ما از رفتن به جام جهاني باز مي مانيم!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون