جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4022- تاریخ : 1396/07/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


يک ماده گمشده در جهان پيدا شد!


فن آوري هاي بلند پروازانه در GITEX


بوم شناسي و كيفيت زندگي طبيعي


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 يک ماده گمشده در جهان پيدا شد! 

يکي از بهترين راه هاي مطالعه جهان، خلق نمونه اي از آن داخل كامپيوتر و مطالعه آن به صورت شبيه سازي است.اين شبيه سازي ها پيش بيني کرده اند تمام کهکشان هاي جهان بايد به رشته هاي بلندي متصل باشند که از يک ماده معمولي ساخته اند.

دو گروه جداگانه از محققان دانشگاه کالج لندن و موسسه آستروفيزيک در اورسي فرانسه، توانسته اند اين رشته ها را رصد و ثابت کنند شبيه سازي هاي جهان درست هستند. طبق شبيه سازي هاي متعدد وجود رشته هاي بلند از باريون بين کهکشان ها وجود دارند و آن ها را بهم متصل مي کند. اگر رشته ها وجود نداشته باشند يا اندازه آن ها کوچک تر يا بزرگ تر از ميزان پيش بيني شده باشد، بايد نتيجه گرفت که نظريه ها اشتباه هستند.

اين دو گروه محقق به جاي مطالعه فضاي ميان دو کهکشان سعي کردند همزمان فضاي بين همه جفت هاي کهکشان در جهان را مطالعه کنند و صدها هزار عکس از جفت هاي کهکشاني را از ماهواره پلانک بررسي کردند.با اين روش سيگنال هاي ضعيف رشته هاي کهکشاني را قدرت بخشيدند تا قابل رديابي شوند.با توجه به اين سيگنال ها نه تنها ذرات باريون وجود دارند بلکه طبق تعداد آن ها به حدي است که به يکديگر متصل مي شوند و رشته ها را تشکيل مي دهند. اما نمي توان با تلسکوپ هاي معمولي آن را مشاهده کرد.

منبع:bartarinha


 فن آوري هاي بلند پروازانه در GITEX 

در نمايشگاه GITEX از تاکسي هاي پرنده تا موتورسيکلت هاي گشت زني خارق العاده به نمايش درآمده اند.يکي از اين نوآوري ها موتورسيکلتي با جديدترين فناوري ها است. اين موتورسيکلت توسط مهندسان ژاپني ساخته شده و تا 2020 ميلادي به طور خودران آماده خدمت براي نيروي پليس خواهد بود.

يك موتورسيکلت ديگر-پهپادي به نام Hoversurf Scorpion-3 است که به جاي چرخه پروانه دارد و مي تواند پرواز کند . اين وسيله نقليه که توسط مهندسان روس ساخته شده مي تواند در ارتفاع 5 متري و به مدت 25 دقيقه پرواز کند.يکي ديگر از نوآوري هاي موجود که در فرودگاه ها قابليت صرفه جويي در زمان و انرژي انساني دارد در حقيقت تونلي است که جايگزين پليس هاي مرزي و گمرک مي شود. تونل مذکور به طور خودکار اطلاعات بيومتريک مسافران را اسکن و جمع آوري مي کند. اين فن آوري براي فرودگاه هاي بين المللي و شلوغ بسيار کارآمد است.

منبع :mehrnews


 بوم شناسي و كيفيت زندگي طبيعي 

«بوم شناسان ژرف »از مردم مي خواهند فکر کنند که عبور از چرخه فصول طبيعي و حاضر بودن هميشگي ميوه ها و آب چه هزينه هايي را در قالب تخريب محيط زيست طبيعي تحميل کرده است.آن ها معتقدند جهان غرب به بيماري ثروت مندي و مصرف افراطي مبتلاست. آن ها در مقابل زندگي ساده و «سادگي اختياري» را توصيه مي کنند.يعني تلاش براي بازيافت و استفاده از محصولات محلي .

بايد بر کيفيت زندگي تمرکز کرد و نه کميت آن . البته امروزه آنان ديگر به تجربيات کوچک و اجتماع سازي هاي کوچک اعتقادي ندارند و هدف اصلي را «جامعه اصلي » مي دانند.

منبع :sahatzist


 گنده تر از دروغ 

بدل

مهدي طوسي

گفته مي شود كه ابراهيم حاتمي كيا كارگردان نام آشناي سينماي ايران تصميم دارد كه هر چه سريعتر فيلمي را از مراحل آماده سازي تيم ملي فوتبال ايران براي جام جهاني آماده بكند و اين فيلم را براي جشنواره امسال ارائه بكند؛ تا هم اهالي سينما در اين فستيوال سينمايي فيلم را مشاهده بكنند و هم اعضاي تيم ملي قبل از جام جهاني فيلم را ببينند.

گفته مي شود كه كارلوس كي روش براي حضور در فيلم حاتمي كيا دو برابر مبلغي كه از فدراسيون بابت هدايت تيم ملي فوتبال ايران دريافت كرده را از تهيه كننده اين فيلم درخواست كرده است.گفتني است مبلغ پول درخواستي به اندازه اي است كه شايد حاتمي كيا به جاي كي روش از بدل او استفاده بكند!


 اما خبر 

ژاکتي که به طور خودکار دماي خودش را تنظيم مي کند

توليد ژاکت ها و پوشيدني هاي هوشمند پديده جديدي نيست، اما در سال هاي اخير فن آوري مورد استفاده در اين نوع لباس ها پيشرفت قابل توجهي داشته است. ژاکت جديدي به نامKinesix مجهز به حسگرهاي پيشرفته است و مي تواند با بررسي دماي محيط بيرون از لباس، دماي خود را به طور خودکار تنظيم کند تا از سرد شدن يا گرم شدن بيش از حد بدن فرد جلوگيري شود.اين ژاكت توسط شرکت Kinesix Sports توليد شده هم در منزل و هم در محيط بيرون قابل استفاده است و منابع توليد گرماي آن در جلو پشت و آستين ها تعبيه شده اند. فعال سازي منابع توليد گرما از طريق بلوتوث و به صورت تکي يا گروهي و با استفاده از يک برنامه هوشمند همراه ممکن است.اين برنامه در حالت دستي به کاربر امکان مي دهد تا هر يک از منبع گرمايي را دقيقا در سطح مدنظرش را تنظيم کند. در گرم ترين حالت درجه هر يک از منابع گرمايي 40درجه سانتيگراد خواهد بود و با هر بار شارژ اين منابع مي توانند تا سه ساعت فعال باقي بمانند. در حالت خودکار، گرم کردن لباس بدون نياز به دخالت انسان صورت مي گيرد و حسگرهاي گرمايي خود وظيفه صدور فرمان گرم کردن را بر عهده مي گيرند. اين لباس در برابر نفوذ آب مقاوم و در صورت وزش باد غيرقابل نفوذ است.

منبع:namehnews


 سرمقاله  

ميراث ناخوشايند ما براي كودكان

زهرا کيان بخت

به دليل فرهنگ غالبي كه در جامعه ما وجود دارد، كودكان ما نيز به تبعيت از بزرگسالان‌شان، با كتابخواني، به معناي جدي و واقعي كلمه، ميانه‌اي ندارند.

چرا كه مطالعه كتابهاي غيردرسي براي بسياري از والدين، با درس نخواندن و بازيگوشي، مترادف است و به همين علت، حتي اگر والديني هم باشند كه پيگير توجه فرزند خود به مطالعه باشند، ترجيح مي‌دهند اين كار را بيشتر به ايام تعطيلات سه ماهه تابستان موكول كنند و از اينكه فرزندان‌شان بخواهند در طول سال تحصيلي، به مطالعه كتابهاي غيردرسي بپردازند، واهمه دارند و يا حداقل، ضرورتي براي آن حس نمي‌كنند.

همين مسأله است كه موجب مي‌شود بازار نشر كتابهاي كودكان هم در جامعه ما، مانند بازار نشر كتاب بزرگسال، آن گونه‌اي كه انتظار مي‌رود، خواهان و مشتري نداشته باشد و كتاب‌ها، با كيفيت كم و در تيراژ محدود، به چاپ برسند.

اين مسأله وقتي بغرنج‌تر مي‌شود كه بدانيم معلمان ما نيز متأسفانه پيرو همين فرهنگ و سنت رايج در جامعه، اصولا با كتابخواني ميانه‌اي ندارند چه رسد به اينكه بخواهند كتابهاي مربوط به دنياي كودكان را براي درك بهتر دانش‌آموزان خود و برقراري ارتباط درست با آنها، مطالعه كنند.

اين دور بودن معلمان از فضاي كتابخواني و همين طور از كتابهاي خاص كودكان و درنتيجه، جدايي از جهان ذهني و عاطفي كودك، باعث مي‌شود دانش‌آموزان عادت به مطالعه را از معلمان خود نياموزند. در حالي كه يك معلم اهل مطالعه كه با دنياي كتابهاي كودكان نيز آشناست و هرازگاه به مطالعه آنها مي‌پردازد، مي‌تواند بهترين و تاثيرگذارترين اين كتابها را به دانش‌آموزان خود در مقاطع زماني مختلف، معرفي كند.

همه اينها در حالي اتفاق مي‌افتد كه مطالعه كتابهاي غيردرسي مي‌تواند نقش مهمي بر پرورش خلاقيتهاي كودكان داشته باشد و به علاوه، يادگيري دانش‌آموزان در زمينه مسائل درسي را نيز سرعت بخشد.

سالهاست گلايه‌هاي مختلفي درخصوص عدم وجود فرهنگ مطالعه در كشور مطرح مي‌شود. اما در عمل، تغييري صورت نمي‌گيرد و كودكان ما نيز، رسم عدم نياز به مطالعه و باور به اينكه كتاب نخواندن هيچ ضربه‎ جدي‌اي را به زندگي وارد نمي‌كند، از ما به ارث مي‌برند. ميراثي كه والدين، معلمان، مسئولان حوزه نشر، و كليت جامعه، نادلسوزانه، آن را به كودكان انتقال مي‌دهند.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون