جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4005- تاریخ : 1396/06/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

معاون فرهنگي کانون کشور:
فرصت‌سازي براي انتخاب، شاخصه کانون است


«حقيقت و مرد دانا»ي بهرام بيضايي بازنشر شد


افتتاح نمايشگاه و فروشگاه محصولات کانون در قزوين


رقابت قصه‌گويان در جيرفت و اروميه

در مرکز رزن اجرا شد:
جشن اختتاميه کلاس‌هاي تابستاني مرکز رزن


 معاون فرهنگي کانون کشور:
 فرصت‌سازي براي انتخاب، شاخصه کانون است 

رضا قمرزاده در آيين معارفه مديرکل کانون گيلان، بستر‌سازي براي انتخاب را شاخصه فعاليت‌هاي کانون و الگويي مناسب براي نظام آموزش غيررسمي در کشور توصيف‌کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گيلان، معاون فرهنگي کانون کشور با تبيين اين موضوع که انتخاب، نقشي اساسي در پرورش مخاطب دارد، افزود: فرصت‌سازي براي به‌گزيني کتاب، شرکت در فعاليت‌هاي متنوع و همچنين حضور مربياني که کودکان و نوجوانان را در مسير درست هدايت مي‌کنند از شاخصه‌هاي کانون و بيان‌گر اثربخشي دستگاهي است که به عنوان مکمل نظام آموزشي کشور فعاليت‌ مي‌کند.

معاون فرهنگي کانون کشور در عين‌حال ايجاد لذت در مخاطب و همچنين بسترسازي براي رشد و شکوفايي فطرت‌ پاک کودکان و نوجوانان را از رسالت‌هاي اين مجموعه فرهنگي عنوان‌ کرد و با بيان اين‌که اين امر نيازمند فعاليت‌ مربيان و کارکناني است که از تلاش در اين مسير استقبال مي‌کنند، گفت: کودکي بستري مناسب براي پذيرش و فعاليت مستقيم يا با واسطه در جهت بيداري فطرت‌ خداگرايي نسل کودک و نوجوان ارزشمند و قابل تقديراست.

اين مسوول فرهنگي در همين زمينه جلوه‌گري نقشِ فرش کانون را ناشي ازهم‌افزايي وهم‌دلي کارکنان آن ارزيابي و تصريح‌کرد: آن‌چه اين مجموعه را زيبا و دلپذير مي‌کند، مربيان، کارشناسان و کارمنداني است که به عنوان جزئي از مجموعه کانون پرورش فکري ايفاي نقش مي‌کنند.

اشاره به فعاليت‌هاي مراکز فرهنگي‌هنري ثابت، سيار، پستي و فراگير کانون ديگر بخش سخنان قمرزاده در اين آيين بود وي ضمن اشاره به مراکز عرضه محصولات فرهنگي کانون گفت: اين مراکز امکاني مناسب براي انتخاب کودکان، نوجوانان و خانواده‌ها و فرصتي براي هزينه درست در زمينه خريد محصولات فرهنگي است.

تبريک به اسفنديار ضيائي به عنوان مدير‌کل کانون گيلان، بخش پاياني سخنان رضا قمرزاده در اين آيين بود.

مديرکل اموراجتماعي و فرهنگي استانداري گيلان نيز در اين مراسم ضمن تبريک به مدير‌کل کانون استان، از کودکان و نوجوانان به عنوان پايه و اساس جامعه نام برد و با اشاره به حديثي از پيامبر گرامي اسلام(ص) در ارتباط با تاثير‌گذاري تربيت در کودکي گفت: چنان‌چه فعاليت‌هاي کودک و نوجوان محور را برنامه‌ريزي کرده و زيرساخت‌هاي مناسب را فراهم‌کنيم، دربزرگ‌سالي شاهد برآورده شدن انتظار‌ها خواهيم‌بود.

علي پورحسن در ادامه به ظرفيت‌هاي کانون اشاره و ضمن يادآورشدن تاثير‌گذاري اين مجموعه به عنوان مکمل فعاليت‌هاي آموزش و پرورش گفت: کانون از نيروهاي توان‌مندي برخوردار است که نقش اساسي در آينده کودکان و نوجوانان کشور داشته و دارند.

اسفنديار ضيائي، مدير کل کانون استان گيلان نيز در آيين معارفه، ضمن خير مقدم به حاضران و قدرداني از اعتماد مسوولان، به اهداف و اولويت‌هاي اين مجموعه اشاره و با بيان اين‌که برنامه‌محوري ابزار حرکت يک دستگاه ‌فرهنگي است، بر ضرورت توجه ويژه به شايسته‌سالاري، اخلاق‌مداري و کارشناس‌محوري در پيشبرد برنامه‌ها تاکيد‌کرد.

وي در ادامه از رويکرد کانون در مواجهه با کودک و نوجوان سخن گفت و با تبيين اين مساله که قرار نيست همه کودکان و نوجوانان نويسنده و شاعر شوند تصريح‌کرد: نگاه ويژه کانون به تربيت نسلي است که بهترين‌ها را براي زندگي فردي و اجتماعي خلق‌کند.

ضيائي اضافه ‌کرد: هنگامي که رويکرد ما در جامعه رويکردي تعاملي، براي بهتر زيستن و مروج فرهنگ ايراني اسلامي باشد، به يقين افق‌هاي روشني براي کودک ونوجوان ترسيم‌خواهيم‌کرد.

او درعين‌حال فعاليت درحوزه فرهنگ را داراي ظرافتي خاص خواند و اظهار‌ کرد که کار کودک و نوجوان کار دل و خاک‌خورده کلاس درس و کارگاه‌هاي کانوني است.

ارايه گزارشي از روند فعاليت‌هاي کانون طي شش ماه گذشته از ديگر بخش‌هاي سخنان ضيائي بود و وي در همين زمينه گشايش نخستين مرکز تخصصي توليد تئاتر و دومين کتاب‌خانه سيار روستايي کانون گيلان را مورد توجه‌قرارداد.

اسفنديار ضيائي همچنين راه‌اندازي اولين مرکز آموزش مهارت‌هاي هفت‌گانه رايانه به کودکان و نوجوانان و همچنين افتتاح دو نمايشگاه و فروشگاه عرضه محصولات فرهنگي کانون گيلان را گامي در جهت افزايش گستره فعاليت‌هاي اين مجموعه فرهنگي توصيف‌کرد.

وي در اين ميان نشست با مسوولان استاني براي افزايش تعامل و هم‌افزايي را خاطر‌نشان‌کرد و از راه‌اندازي نخستين کتاب‌خانه سيار شهري کانون همزمان با هفته کودک خبرداد.

مدير‌کل کانون گيلان در ادامه از چشم‌انداز فعاليت‌هاي اين مجموعه فرهنگي سخن‌گفت و با اشاره به ظرفيت‌هاي همکاران ابراز اميدواري کرد حرکت در مسير اهداف عاليه کانون همچون گذشته ‌ادامه‌يابد.

درپايان اين مراسم که در سالن نشست‌هاي کانون رشت برپا بود، اسفنديار ضيائي حکم مديرکلي خود را از رضا قمرزاده، معاون فرهنگي کانون کشور دريافت‌کرد.


 «حقيقت و مرد دانا»ي بهرام بيضايي بازنشر شد 

«حقيقت و مردِ دانا» اثري از بهرام بيضايي با تصويرگري مرتضي مميز از سوي انتشارات کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان بار ديگر منتشر شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، اين داستان درباره پسري است که تصميم مي‌گيرد با دوستانش نمايشي بسازد اما در پايان از خود مي‌پرسد بازي چقدر حقيقي است. پس در جست‌وجوي «حقيقت» حرکت مي‌کند، اما سال‌ها مي‌گذرد و مرد دانا را نمي‌يابد. در عوض در آبادي‌ها و شهرها ماجراهايي از سر مي‌گذراند. سال‌ها بعد او به خانه برمي‌گردد و زندگي جديدي را آغاز مي‌کند.

در بخشي از اين کتاب که نخستين بار در سال 1351 منتشر شده است، مي‌خوانيم: «جوان تشنه بود. عجيب تشنه بود. آفتاب تند در تمام راه دراز او را آزار داده بود. او به دنبال جرعه آبي پا به اين ولايت غريب گذاشت. در کوچه‌ها پرسه زد. دري باز نشد. صدايي نيامد. کسي نگذشت. شايد همه رفته بودند. وگرنه نمي‌شد اين قدر همه جا خلوت و خالي باشد. او بايد کسي را مي‌جست و جرعه‌اي آب مي‌گرفت. »

اين کتاب مناسب گروه سني «د» (12 تا 14 سال) و با قيمت 12هزار و 500 تومان قابل خريداري از تمامي فروشگاه‌هاي کانون در سراسر کشور است.

گفتني است کتاب «حقيقت و مرد دانا» در 52 صفحه رنگي و با شمارگان 5000 نسخه منتشر شده است.


 افتتاح نمايشگاه و فروشگاه محصولات کانون در قزوين 

با حضور جمعي از مسوولان استان، نمايشگاه و فروشگاه محصولات کانون در مجتمع فرهنگي و هنري کانون قزوين افتتاح شد. در اين مراسم، محمد علي حضرتي‌ها مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، مهديه قافله‌باشي عضو شوراي شهر و شماري ديگر از مسوولان استان در کنار مژده اروجي مديرکل کانون استان، مربيان و اعضاي مراکز فرهنگي و هنري کانون حضور داشتند. اين غرفه که با هدف دسترسي بيشتر مردم به محصولات کانون برپا شده است، در دو نوبت صبح (30/8 تا 13) و بعدازظهر (16تا 30/20) براي ارايه انواع محصولات فرهنگي و آموزشي کانون و نوشت‌افزارهاي ايراني-اسلامي داير است.

فروشگاه دائمي محصولات کانون در قزوين نيز در خيابان سعدي روبروي هنرستان شهيد چمران واقع است.


 رقابت قصه‌گويان در جيرفت و اروميه 

مرحله استاني بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در کرمان، به ميزباني شهرستان جيرفت برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط‌عمومي اداره کل کانون کرمان، مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان در سفر به شهرستان جيرفت با مسوولان اين شهرستان پيرامون برگزاري مرحله استاني جشنواره قصه‌گويي گفت‌و‌گو و تبادل نظر کرد.

بنا بر اين گزارش، محسن روحي جشنواره قصه‌گويي را يکي از رويدادهاي مهم و پراستقبال در کانون عنوان کرد و گفت: قصه‌گويي يک ابزار قدرتمند تربيتي است که مي‌تواند بسياري از آسيب‌هاي فرهنگي و اجتماعي را کاهش دهد.

روحي با بيان اين‌که برگزاري موفق بيست دوره جشنواره قصه‌گويي توسط کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان نشان از تاثيرگذاري اين اتفاق مهم فرهنگي و اقبال خانواده‌ها به چنين برنامه‌هايي است، خاطر نشان کرد: برگزاري اين‌گونه برنامه‌ها در شهرستان‌هاي مختلف استان باعث ورود فرهنگي به درون خانواده‌ها مي‌شود و بدون ترديد نتايج و اثرات آن نيز مشهود خواهد بود.

وي سرمايه اصلي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان را اعتماد خانواده‌‌ها به اين مجموعه برشمرد و يادآور شد: ظرفيت‌هاي مختلفي در کانون وجود دارد و مي‌توان از اين ظرفيت براي افزايش سطح فرهنگ و پرورش افرادي توانمند و عالِم براي آينده کشور بهره برد.

اين مسوول فرهنگي به برگزاري جشنواره مادران قصه‌گو در زرند اشاره کرد و افزود: اين تجربه خوب نشان داد خانواده‌ها نيز خواهانِ چنين حرکت‌هاي فرهنگي هستند و وظيفه ما به عنوان مسوولان فرهنگي اين است بسترِ مشارکت و حضور را براي آن‌ها فراهم کنيم.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان کرمان با اشاره به اين‌که محور فعاليت‌هاي کانون کتاب و کتاب‌خواني است، تصريح کرد: حضور کودکان و نوجوانان در کانون اختياري و بر اساس علاقه‌منديشان است و اين امر باعث تاثيرگذاري بيشتر کانون بر کودکان و نوجوانان در انتخاب مسير زندگي‌شان مي‌شود.

روحي همچنين اجراي برنامه‌هاي فرهنگي در جنوب استان را ضروري دانست و افزود: مراکز سيار روستايي کانون گام مهمي در حوزه عدالت فرهنگي است و تلاش داريم به زودي تعداد اين مراکز را در جنوب استان توسعه و گسترش دهيم.

نادر مولايي معاون سياسي اجتماعي فرماندار جيرفت نيز در اين نشست با اشاره به اين‌که آسيب‌هاي اجتماعي در جنوب استان به فراخور منطقه، متفاوت است، اين آسيب‌ها را ناشي از کمبود برنامه‌هاي فرهنگي و منشا آن را در خانواده دانست.

مولايي با بيان اين‌که مهم‌ترين اصل توسعه‌يافتگي يک کشور توسعه فرهنگي است، خاطرنشان کرد: زيرساخت هر جامعه تفکرات آن جامعه است که بايستي به کودکان و نوجوانان منتقل کنيم چراکه اگر پايه و اساس درست شود، همه‌چيز درست مي‌شود.

وي با تاکيد بر ورود پيدا کردن به خانواده‌ها و تامين خوراک فرهنگي آن‌ها، يادآور شد: اگر عقيده و انديشه‌اي که نياز و تغذيه روح فرزندانمان است به آن‌ها ارايه دهيم، نيمي از راه سازندگي را پيموده‌ايم.

اين مسوول تصريح کرد: اگر کودکان و نوجوانانمان را رها کنيم بي‌انگيزه مي‌شوند و مسير درست زندگي‌اش را گم مي‌کنند؛ با کمک و مساعدت يکديگر تلاش کنيم فضاي متفاوت‌تري براي کودکان و نوجوانان رقم بزنيم.

مولايي همچنين به جمعيت دانش‌آموزي 42 هزار نفري در جنوب استان اشاره کرد و بيان داشت: سطح فرهنگي در روستاها پايين‌تر است که خود باعث مشکلات بيشتر در اين مناطق مي‌شود و مراکز سيار روستايي کانون يک اتفاق خوب براي کاهش چنين مشکلاتي است.

وي با بيان اين‌که کمک به بچه‌هاي جنوب عزم منطقه‌اي مي‌طلبد، خاطرنشان کرد: شهرستان جيرفت آمادگي کامل دارد براي برگزاري جشنواره قصه‌گويي با کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان همکاري کند.

مرحله استاني بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي يکم تا سوم آبان با حضور قصه‌گويان برگزيده مرحله‌ حوزه‌اي و به ميزباني شهرستان جيرفت برگزار مي‌شود.

رقابت 55 قصه‌گو در آذربايجان‌غربي

مرحله استاني بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در آذربايجان غربي نيز با رقابت 55 قصه‌گو در اروميه برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان‌غربي، اين مرحله از جشنواره که در 4 بخش قصه‌گويان آزاد، مربيان، اعضا و پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها برگزار مي‌شود صبح روز دوشنبه به صورت رسمي آغاز شد.

در مرحله استاني اين جشنواره پس از داوري 206 قصه‌گو که در مرحله شهرستاني شرکت داشتند، 42 قصه‌گو در بخش مربيان، 8 قصه‌گو دربخش اعضا، 3 قصه‌گو در بخش آزاد و 2 پدربزرگ و مادربزرگ قصه‌هاي خود را روايت مي‌کنند.

گفتني است 10 برگزيده اين مرحله شامل 6 قصه‌گوي کانوني و آزاد، 2 نوجوان، يک قصه‌گو از بخش پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و يک قصه‌گويي بخش رضوي براي حضور در مرحله منطقه‌اي به دبيرخانه جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در تهران معرفي خواهند شد.

مرحله استاني بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي روزهاي 27 و 28 شهريور در سالن سينماي مجتمع شهيد رسول فرخي اروميه برگزار شد.


 در مرکز رزن اجرا شد:
 جشن اختتاميه کلاس‌هاي تابستاني مرکز رزن 

جشن کلاس‌هاي تابستاني رزن در روز شعر و ادب فارسي برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان همدان، مراسم جشن اختتاميه کلاس‌هاي تابستاني همزمان با روز شعر وادب فارسي با حضور 125کودک و نوجوان دختر و پسر به همراه والدين آن‌ها و مربيان در مرکز رزن برگزارشد. در اين برنامه معصومه مديري دلشاد مسوول مرکز رزن ضمن گراميداشت روز بزرگداشت شعر و ادب فارسي به معرفي محمد حسين بهجت معروف به استاد شهريار پرداخت. وي درباره مقام اين شاعر سخن گفت و با خواندن بخشي از شعر "علي ‌اي هماي رحمت"، کتاب برگزيده شعرهاي شهريار را براي حاضرين معرفي کرد. همچنين نمايشگاهي از آثار هنري کارگاه‌هاي نقاشي، خوشنويسي، سفالگري و کاردستي اعضاي کلاس‌هاي تابستاني نيز در مرکز برپاشد و اعضا و والدين از آن بازديد کردند. در اين جشن از برگزيدگان طرح توسعه کتاب‌خواني با عنوان ”از حروف رنگي تا حديث زندگي" که در شش ماهه اول سال در مرکز برگزار شده بود قدرداني شد.

تلاوت قرآن کريم، سرود ملي، اجراي نمايش عروسکي "چشم چشم دوابرو " توسط اعضاي دختر، اجراي سرود گل زهرا توسط گروه سرود باران، اجراي مسابقات شاد و متنوع فرهنگي و اجراي مسابقه براي مادران اعضا از ديگر برنامه‌هاي جشن بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون