جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4005- تاریخ : 1396/06/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

براي يک ميليون و 400 هزار کلاس اولي؛
«جشن شکوفه‌ها» امروز برگزار مي شود

فرماندار تهران اعلام کرد؛
استفاده20درصد دانش‌آموزان از سرويس

مديرکل امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش خبرداد:
استفاده از همياران مشاور در مدارس متوسطه


كاغذ اخبار


از گوشه و كنار


زنگ تفريح
جشنواره طولاني‌ترين نقاشي کودکانه در پارک رازي

 براي يک ميليون و 400 هزار کلاس اولي؛
 «جشن شکوفه‌ها» امروز برگزار مي شود 

امروز، 29 شهريورماه، جشن شکوفه‌ها در کليه مدارس ابتدايي براي حدود يک ميليون و 400 هزار کلاس اولي برگزار مي‌شود.به گزارش ايسنا، جشن شروع سال تحصيلي جديد براي حدود يک ميليون و 400 هزار دانش آموز کلاس اولي به طور همزمان در کليه مدارس ابتدايي کشور برگزار مي‌شود.طبق اعلام معاون ابتدايي وزير آموزش و پرورش، بيش از هشت ميليون دانش‌آموز در دوره پيش دبستاني و ابتدايي مشغول به تحصيل هستند.بر اساس آخرين آمار ثبت شده در سامانه سناد، هفت ميليون و 662 هزار و 537 نفر در دوره ابتدايي ثبت نام کرده اند که حدود 60 درصد کل دانش‌آموزان را در برمي‌گيرد.باقري، مديرکل آموزش و پرورش شهر تهران نيز از برگزاري جشن شکوفه‌ها امروز (چهارشنبه) در منطقه 11 تهران به صورت نمادين براي کل کشور خبر داده است.


 فرماندار تهران اعلام کرد؛
 استفاده20درصد دانش‌آموزان از سرويس 

فرماندار تهران با اشاره به اينکه حدود 20 درصد دانش آموزان تهراني از سرويس استفاده مي کنند گفت: الصاق برچسب به خودروهاي سرويس مدارس به مشخص شدن آن کمک مي کند.

به گزارش پانا؛ عيسي فرهادي فرماندار تهران در آئين رونمايي و الصاق نمادين برچسب سرويس مدارس شهر تهران گفت: آئين نامه سرويس مدارس به تصويب رسيده اين آيين نامه سالها ناقص اجرا مي شد اما امسال در نظر داريم با همکاري نهادهاي مربوطه آن را به بهترين شکل اجرا کنيم.

وي افزود: يک ميليون و 100 هزار دانش آموز در شهر تهران تحصيل مي کنند و پيش بيني مي شود 20 درصد اين دانش آموزان از سرويس مدارس استفاده کنند بنابراين براي جلوگيري از مشکلات ترافيکي و رعايت ايمني بايد همکاري بهتري در حوزه ساماندهي سرويس مدارس داشته باشيم.فرماندار تهران با اشاره به اينکه هر ماه يکبار رانندگان بايد آزمايش سلامت ارائه دهند بيان کرد: علاوه بر اين مسئله در بحث ترافيکي استفاده از سرويس هاي مدارس با برچسب محسوس موجب مي شود تا امکان تردد در محدوده طرح ترافيکي را داشته باشد.


 مديرکل امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش خبرداد:
 استفاده از همياران مشاور در مدارس متوسطه  

مديرکل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: در سال تحصيلي گذشته (96-1395) دو هزار و 700 مشاور به دليل کمبود آموزگار به مدارس دوره ابتدايي رفتند.به گزارش وزارت آموزش و پرورش، مسعود شکوهي در نشست بررسي مشاوره در آموزش و پرورش با بيان اينکه در سراسرکشور 32 مرکز اصلي مشاوره دانش‌آموزي زير مجموعه اين اداره کل فعاليت مي کند، اظهار کرد: در اين رابطه تعدادي مرکز مشاوره خانواده نيز زير نظر انجمن اوليا و مربيان فعاليت دارد.شکوهي با اشاره به فعاليت 18 هزار مشاور در مدارس کشور گفت: در مدارس متوسطه اول، 100 درصد پوشش را داريم و اگر بخواهيم بر اساس سند تحول همه مدارس را پوشش دهيم برابر اين ميزان به مشاور نياز داريم.

مديرکل امور تربيتي و مشاوره وزارت آموزش و پرورش افزود: از ابتداي امسال سياست گذاري را بر ارائه خدمات مشورتي قرار داده‌ايم و در مقطع ابتدايي از رابط هاي مشاور استفاده کرده‌ايم که با مراکز و هسته‌هاي مشاور مرتبط هستند.شکوهي تاکيد کرد: از «همياران مشاور» که زير نظر مشاور مدرسه فعاليت مي‌کنند در سطح مدارس متوسطه استفاده خواهد شد تا کمبود حضور مشاور را جبران کنند.براساس آمارهاي وزارت آموزش‌وپرورش، در آغاز سال تحصيلي گذشته (مهرماه 95) تعداد 7 ميليون و 451 هزار و 142 دانش آموز در دوره ابتدايي ثبت‌نام کردند و با توجه به ادامه فرآيند ثبت نام، آمار امسال هنوز نهايي و اعلام نشده است.


 كاغذ اخبار 

وزير آموزش و پرورش مطرح کرد؛

تجهيز هنرستان‌ها و استقبال دانش آموزان از رشته‌هاي فني و حرفه‌اي

وزير آموزش و پرورش گفت: تجهيز هنرستان‌ها تاثير بسزايي در توسعه هنرستان‌ها و استقبال دانش‌آموزان از رشته‌هاي فني و حرفه‌اي دارد.

محمد بطحا‌يي وزير آموزش و پرورش در گفت‌ و‌ گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص توسعه هنرستان‌ها در کشور اظهار کرد: مهم ترين مسئله‌اي که در توسعه هنرستان‌ها بايد مورد توجه قرار گيرد موضوع امکانات و تجهيزات است.

وي افزود: استقبال دانش‌آموزان از هنرستان‌ها از سال‌هاي پيش به مسئله امکانات وابسته بوده و هر چه امکانات افزايش يابد مي‌توان توسعه هنرستان‌ها را بيشتر مورد توجه قرار داد.

وزير آموزش و پرورش گفت: در برنامه ششم توسعه به آموزش‌هاي مهارتي و تجهيز هنرستان‌ها توجه شده است و با توسعه بيشتر از نظر کمي و کيفي مي‌توان دانش‌آموزان بيشتري را به سمت آموزش‌هاي مهارتي سوق داد.


سخنگوي وزارت بهداشت خبرداد:

48 درصد دانش آموزان مسواک نمي زنند

دكتر ايرج حريرچي گفت: 48 درصد دانش آموزان حتي روزي يکبار هم مسواک نمي زنند و 60 درصد دانش آموزان به صورت روزانه شير مصرف نمي کنند.

به گزارش ايرنا ايرج حريرچي افزود: مطالعات وزارت بهداشت بر روي 43 هزار دانش آموز نشان مي دهد که 21درصد دانش آموزان چاقي يا اضافه وزن دارند.16 درصد لاغر هستند که برخي از اين لاغري ناشي از سوء تغذيه است.

وي گفت: ميزان چاقي و اضافه وزن دانش آموزان در شهرها دو برابر روستاهاست.

حريرچي گفت: 27.5 درصد دانش آموزان روزانه غذاي غير مفيد مصرف مي کنند.25.7 درصد دانش آموزان هر هفته نوشابه مصرف مي کنند و 15 درصد دانش آموزان هر هفته فست فود مصرف مي کنند.قائم مقام وزير بهداشت گفت: 68درصد دانش آموزان به طور روزانه سبزي تازه مصرف نمي کنند و 40 درصد دانش آموزان نيز به صورت روزانه ميوه نمي خورند، همچنين بررسي هاي انجام شده نشان مي دهد که حدود 21 درصد دانش آموزان هميشه سر سفره به غذا نمک اضافه مي کنند و 43 درصد دانش آموزان نيز در بيشتر مواقع اين کار را انجام مي دهند.وي افزود: بررسي و آزمايش هاي وزارت بهداشت نشان مي دهد، حدود 27درصد دانش آموزان تري گليسريد بالا دارند که ناشي از مصرف غذاي چرب و تنقلات چرب مانند چيپس است، هر بسته معمولي چيپس حدود 500 کالري انرژي دارد که 35 درصد نياز يک دانش آموز در روز را به صورت يکجا تامين مي کند.

سخنگوي وزارت بهداشت اضافه کرد: 86.8 درصد مادران دانش آموزان خانه دار هستند و مي توانند غذاي سالم مانند ميوه را در اختيار فرزندان خود براي مصرف در مدرسه تامين کنند اما اغلب اين کار را انجام نمي دهند.


سرپرست تاکسيراني شهر تهران خبر داد:

راه‌اندازي آزمايشي اتوبوس مدارس در تهران

سرپرست سازمان مديريت و نظارت بر تاکسيراني شهر تهران از راه‌اندازي سه خط اتوبوس مدارس به صورت آزمايشي در مناطق چهار و هشت تهران خبر داد.به گزارش ايسنا، افندي‌زاده در آيين رونمايي و الصاق نمادين برچسب ويژه مدارس شهر تهران، گفت:‌ از ابتداي مهرماه فعاليت زيادي در تمامي دستگاه‌هاي ذيربط براي روان‌سازي ترافيک بازگشايي مدارس انجام شده است. در همين راستا معاونت حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران نيز تلاش کرده است تا در کاهش زمان سفر و حجم ترافيک نقش بسزايي ايفا کند.

وي افزود: امسال از ابتداي تيرماه هماهنگي خوبي ميان دستگاه‌هاي ذيربط شکل گرفته و شاهد ساماندهي سرويس مدارس بوده‌ايم، به طوريکه قسمت نظارت امسال به شرکت‌هاي تاکسيراني محول شده و پيمانکاران با قراردادي که مابين خود و آموزش و پرورش عقد کرده‌اند مشغول کار مي‌شوند. در حقيقت دستگاه نظارتي از دستگاه اجرا امسال تفکيک شده است.


 از گوشه و كنار 

تبلت دانش آموزي به مدارس مي رود

در آستانه بازگشايي مدارس آذري جهرمي وزير ارتباطات در دو توئيت جداگانه از همکاري وزارت ارتباطات و آموزش و پرورش به ارايه طرح هايي با محوريت کودکان و نوجوانان براي استفاده از فضاي مجازي تا پايان مهرماه خبر داد.

به گزارش پانا آذري جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در تويئتي نوشت: بخشي از اوقات کودکان و نوجوانان در مقطع کنوني به فضاي مجازي گره خورده و مي خواهيم براي آنها تسهيل و دسترسي بهتر و مناسب تري ايجاد کنيم.

شرکت مجري طرح نيز اعلام کرده محتوايي با سرفصل هاي مختلف براي کودک و نوجوان در دست تدوين دارد تا محيطي امن و مفيد براي دانش آموزان در فضاي مجازي مهيا کند.


آمار ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس از 12 ميليون و 700 هزار نفر گذشت

طبق اعلام معاون وزير آموزش و پرورش آخرين آمار ثبت نام دانش آموزان (بر اساس اطلاعات ثبت شده در سامانه سناد)، تا روز گذشته 12 ميليون و 795 هزار و 525 نفر بوده است.

علي زرافشان در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: از اين آمار، هفت ميليون و 681 هزار و 718 نفر در دوره ابتدايي، سه ميليون و 57 هزار و 309 نفر در دروه متوسطه اول و يک ميليون و 993 هزار و 560 نفر در دوره متوسطه دوم ثبت نام شده‌اند.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه 62 هزار و 938 دانش آموز نيز در مدارس استثنايي ثبت نام شده‌اند گفت: آمار کل دانش آموزان ثبت نام شده در پايه دهم 758 هزار و 85 نفر است که از اين ميزان 11.3 درصد ( 85 هزار و 607 نفر ) در رشته رياضي، ‌ 28.8 درصد در رشته تجربي ( 218 هزار و 189 نفر ) و 26.3 درصد ( 199 هزار و 301 نفر ) در رشته علوم انساني ثبت نام شده‌اند‌.

به گفته زرافشان، 15.8 درصد معادل 119 هزار 640 نفر از دانش آموزان وارد هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي و 17.2 درصد (معادل 130 هزار و 735 نفر) وارد هنرستان‌هاي کاردانش شده‌اند.


کودک کرمانشاهي ، برنده جايزه بين المللي صلح و همکاري مدارس 2016

درسا قندي هنرآموز خانه خورشيد کرمانشاه موفق به کسب جايزه صلح و همکاري مدارس2016 در بخش پوستر و شعار شد.

به گزارش پانا؛طي مراسمي که توسط سفارت اسپانيا در آرژانتين برگزار شد درسا قندي کودک کرمانشاهي توانست در بخش(پوستر و شعار) جايزه بين المللي صلح و همکاري مدارس2016 را کسب کند.

بنياد صلح و همکاري مدارس امسال به مناسبت چهارصدمين سال درگذشت سروانتس نويسنده بزرگ اسپانيايي و اهداف توسعه پايدار سازمان ملل متحد اين مراسم را برگزار کرد که کودکان تمام جهان از رده پيش دبستاني تا نوجوانان دبيرستاني آثار خود شرکت دادند.


 زنگ تفريح 
 جشنواره طولاني‌ترين نقاشي کودکانه در پارک رازي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون