جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4005- تاریخ : 1396/06/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)


عكاسخانه
خانه مشروطه اصفهان

تجليل از 29 برگزيده در بيست و هشتمين نمايشگاه صنايع دستي


ايران گردي


اخبـــــــــار


خبر


تاريخ و تمدن


عكس روز
موزه ملي اتيوپي، آديس آبابا

 عكاسخانه 
 خانه مشروطه اصفهان


 تجليل از 29 برگزيده در بيست و هشتمين نمايشگاه صنايع دستي 

بيست و هشتمين نمايشگاه صنايع دستي 29 برگزيده داشت که در مراسمي در سالن فجر سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري از آن‌ها قدرداني شد.سيد مصطفي ياهويي از خراسان رضوي با بيشترين فروش در نمايشگاه در زمينه تراش سنگ‌هاي قيمتي و نيمه قيمتي رتبه نخست را به خود اختصاص داد. نيلوفر قرباني از گلستان با بيشترين ميزان سفارش در نمايشگاه در زمينه گليم بافي رتبه دوم را از آن خود کرد و مهران شيرزاده باغبادراني از اصفهان با بيشترين فروش در گروه فعاليتي صنايع دستي فلزي رتبه سوم را به دست آورد.

همچنين راحله شاهسواراني از مرکزي با بيشترين فروش در گروه فعاليتي ميناکاري، حسين شاهي از اصفهان با بيشترين فروش در گروه فعاليتي طراحي و نقاشي سنتي،سيد مهدي مشهدي از مرکزي با بيشترين فروش در گروه فعاليتي صنايع دستي چوبي، احداله يوسفي از تهران با بيشترين فروش در گروه فعاليتي آبگينه و سمانه آهنچي از يزد با بيشترين فروش در گروه فعاليتي سفال و سراميک رده‌هاي چهارم تا هشتم برگزيدگان بيست و هشتمين نمايشگاه صنايع دستي را به خود اختصاص دادند.بهمن نامور مطلق معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در مصاحبه با خبرگزاري صدا و سيما گفت: براي تجليل از هنرمندان و تجار فعال قرار است هشت فعال برگزيده اين دوره از نمايشگاه را به صورت رايگان به اولين نمايشگاه صنايع دستي که خارج از کشور برگزار مي‌شود اعزام کنيم.وي با تاکيد بر اينکه ديگر برگزيدگان را با تخفيف در نمايشگاه‌هاي داخلي مي‌پذيريم و يا امتيازات ديگري براي آن‌ها قائل مي‌شويم افزود: اين امتياز‌ها براي تشويق هنرمندان و تجار براي تجاري سازي است.


 ايران گردي  

غذاهاي سنتي اصفهان؛

«حليم بادمجان»

حليم‌بادمجان غذايي بسيار مقوي و دوست‌داشتني است که در بين مردم استان اصفهان محبوب و پرطرفدار به شمار مي‌آيد. معمولا روش‌هاي مختلفي براي تهيه‌ اين غذاي لذيذ و خوشمزه وجود دارد که هرکدام طعم و عطري فوق‌العاده خواهند داشت. مردم استان اصفهان اين غذاي سنتي و محلي را با استفاده از گوشت سردست يا گردن، کشک، پياز سرخ شده، سير رنده شده، بادمجان سرخ شده، نعناع داغ، زعفران، نمک، فلفل و برخي از ادويه‌هاي دلخواه تهيه مي‌کنند. البته در برخي از خانواده‌هاي اين استان، در تهيه‌ حليم‌ بادمجان از عدس يا لوبيا سفيد نيز استفاده مي‌شود؛ در فصول سرد سال، حليم‌بادمجان لذيذ با نان، بسيار دلچسب به نظر مي‌رسد.


 اخبـــــــــار 

بازديد مشاور رييس جمهور فرانسه ازدوسالانه مجسمه سازي

مشاور رييس جمهور فرانسه در امور خارجه و سفير و رايزن فرهنگي فرانسه در تهران از نمايشگاه هفتمين دوسالانه مجسمه سازي تهران در موزه هنرهاي معاصر تهران ديدن کردند.به گزارش شاپرك ؛ مشاور رييس جمهور فرانسه در امور خارجه پس از بازديد از نمايشگاه آثار دوسالانه با مجيد ملانوروزي ؛مديرکل هنرهاي تجسمي گفت و گو کرد.

مشاور رييس جمهور فرانسه در امور خارجه در اين ديدار گفت: اين نمايشگاه نشان مي دهد که فرهنگ و هنري که هزاران سال فرهنگ و تمدن را پشت سر خود دارد همچنان در تکاپوست و آثار جديدي خلق مي کند. مشاور رييس جمهور فرانسه همچنين با اشاره به گنجينه آثار موزه هنرهاي معاصر تهران گفت: گنجينه آثار مدرن اين موزه ارزشمند و جذاب است.

او ضمن قدرداني از موزه هنرهاي معاصر تهران گفت: تمايل دارم که نمايشگاهي از آثار هنرمندان فرانسوي در موزه هنرهاي معاصر تهران برگزار شود.

مجيد ملانوروزي؛ مديرکل هنرهاي تجسمي ضمن قدرداني از سفير و رايزن فرهنگي فرانسه در تهران به خاطر کمک و همراهي در تقويت مناسبات فرهنگي ايران و فرانسه گفت: هنرمندان تجسمي و سينماي ايران از فرانسه متاثرند و فرهنگ و هنر فرانسه بسيار تاثيرگذار بوده است و حضور هنرمندان ايراني در شهرک مطالعاتي سيته فرانسه ارتباط هنري و فرهنگي دو کشور را تقويت کرده است.

ملانوروزي با استقبال از پيشنهاد فرانسه براي برگزاري نمايشگاه هنرمندان فرانسه در موزه هنرهاي معاصر تهران گفت: اميدواريم که در اين دوره اين نمايشگاه برنامه ريزي و برگزار شود.

در پايان اين ديدار ملانوروزي کتاب آثار گنجينه موزه هنرهاي معاصر تهران را به مشاور رييس جمهور فرانسه در امور خارجه و سفير اين کشور در تهران اهدا کرد.


افتتاح 24 موزه در 6 ماهه اول سال 96

مدير کل امور موزه‌ها از افتتاح 24 موزه در 6 ماهه اول سال جاري در سطح کشور خبر داد.

محمدرضا کارگر مديرکل امور موزه‌ها و اموال منقول تاريخي در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ از افتتاح 24 موزه در 6 ماهه اول سال جاري خبر داد و اظهار کرد: ما در ابتداي سال 1396 عنوان کرديم که هر هفته يک موزه را افتتاح مي‌کنيم که خوشبختانه اين امر در 6 ماهه اول محقق شد.وي گفت: ما با افتتاح هر هفته يک موزه در نيمه اول سال جاري، رکوردي را در سطح کشور زديم.

خاطرنشان مي‌شود؛ نگهداري اموال منقول تاريخي در موزه‌ها از ديرباز بهترين راهکار براي حفظ تاريخ به حساب مي‌آمده است. اين موزه‌ها هستند که داشته‌ها و فرهنگ جامعه را به آيندگان منتقل مي‌کنند و به نوعي پل ميان گذشته، حال و آينده به حساب مي‌آيند.

يادآور مي‌شود؛ کشور ما نيز همچون ساير کشور‌هايي که فرهنگ غني داشته و تلاش در حفظ داشته‌هاي خود دارند، همواره توجه ويژه‌اي به موضوع تأسيس موزه و نگهداري اموال منقول تاريخي دارد.


 خبر 

اهداي «نشان صلح شيوا» به يک طراح جوان

«نشان صلح شيوا» از سوي قباد شيوا هنرمند پيشکسوت عرصه گرافيک در پنجمين جشنواره بين‌المللي «هنر براي صلح» به عليرضا دانافر اهدا شد.

به گزارش مهر، قباد شيوا با داوري آثار بخش گرافيک جشنواره «هنر براي صلح» و انتخاب اثر برگزيده «نشان صلح شيوا» را که خود طراحي کرده است به عليرضا دانافر اهدا کرد.

به گفته فريدون فربود دبير جشنواره «هنر براي صلح»، اثر برگزيده اي که اين نشان را دريافت مي کند به عنوان پوستر سال آتي جشنواره انتخاب مي شود و بنا بر اين اعلام پوستر عليرضا دانافر علاوه بر دريافت «نشان شيوا» به عنوان پوستر ششمين جشنواره بين‌المللي «هنر براي صلح» نيز انتخاب شد.

قباد شيوا پس از اهداي «نشان صلح شيوا» درباره بخش گرافيک پنجمين جشنواره بين‌المللي «هنر براي صلح» گفت: در اين دوره از جشنواره، پوسترهاي خوبي توسط هنرمندان ارايه شده و به نظر من آثاري که در اين جشنواره حضور دارند بايد در مکان‌ هايي که سياسيون رفت و آمد مي کنند از جمله مجلس شوراي اسلامي به نمايش گذاشته شود تا اثر بهتري در جامعه بگذارد.

شيوا درباره پوستري که توسط عليرضا دانافر طراحي شده بود، گفت: به نظر من اين پوستر بسيار گوياست و از سادگي خاصي برخوردار است. من پيشتر اين گرافيست را نمي‌ شناختم اما اميدوارم پس از اين، پوسترهاي بيشتري از اين هنرمند ببينيم.

در بخش پوستر پنجمين جشنواره «هنر براي صلح» 25 اثر از هنرمندان 10 کشور جهان به نمايش درآمد.


هتل آغشته به خون، ترسناک ترين هتل دنيا!

مي توانيد يک شب را در هتلي بگذرانيد که در آن شما را با طناب مي بندند، مجبورتان مي کنند وارد قفسي پر از مار بشويد و رويتان خون مي ريزند؟! اين سوالي است که در کمال تعجب، 24 هزار نفر به آن پاسخ مثبت دادند و مشتاق يک شب ماندن در هتلي بودند که بر اساس داستان يک کتاب ترسناک ساخته شده است. مک کامي مانور (McKamey Manor)، نام اين هتل است که در سان ديه گو واقع شده است.در بازديد از اين هتل يک محيط کاملا تعاملي را تجربه مي کنيد که همين موضوع در ترسناک شدن آن تاثير زيادي دارد.

در اين هتل بايد از 4 لوکيشن مختلف و وحشتناک بگذريد که در هرکدام از آن ها اتفاقات ترسناکي برايتان مي افتد.

ممکن است هر لحظه داخل يک قفس بيفتيد، به صندلي بسته و به خون آغشته شويد. در هر بار بازديد از اين هتل، تنها دو نفر مي توانند به آن وارد شوند و بازديد کنندگان مي توانند از طريق وب کم هاي کار گذاشته شده ببينند که در طول حضور آن ها در اين هتل چه اتفاقاتي برايشان مي افتد.بازديد از اين هتل 8 ساعت طول مي کشد و براي بيماران قلبي اصلا توصيه نمي شود. 8 ساعت ماندن در اين هتل يک چالش است که تا به حال هيچکس نتوانسته در آن موفق شود. با اين وجود هزاران نفر اسم خودشان را در ليست انتظار گذاشته اند تا شانس امتحان کردن و بر آمدن از پس اين چالش را داشته باشند.بنيان گذاران اين هتل از جمله راس مک کامي 55 ساله، با ايجاد صحنه هاي سينمايي و مختلف، کاري کرده اند که هيچ کدام از بازديد ها مثل هم نباشد. بنابراين اتفاقات ترسناک و لوکيشن ها، براي هيچکس تکراري و عادي نمي شود. افرادي که مي خواهند در اين چالش شرکت کنند حداقل بايد 21 سال داشته باشند و سابقه هيچگونه بيماري قلبي و يا عصبي نداشته باشند. همچنين تمام بازديد کنندگان قبل از ورود بايد يک رضايت نامه را امضا کنند.

راس معتقد است که کاري که آن ها مي کنند کاملا منحصر به فرد است. شما مي توانيد در اينجا نقش اول فيلم ترسناک خودتان باشيد!تم اين هتل هر سال تغيير مي کند و بازديد کنندگان تحت تجربه هاي ترسناکي مثل قرار گرفتن در يک قفس پر از مار، خوردن تخم مرغ هاي فاسد شده و حتي دزديده شدن قرار مي گيرند.

راس که طرفدار پر و پا قرص فيلم هاي ترسناک است، مي گويد که ايده ي ساختن چنين هتلي از 14 سال پيش به سرش زد و قصد داشت شرايطي را ايجاد کند که حتي مردان گنده را هم به گريه بياندازد.

ساختن اين هتل ترسناك، 300 هزار يورو هزينه داشت.


 تاريخ و تمدن 

در ايران باستان به جاي کلمات آقا و خانم که ريشه مغولي دارند، به مرد و زن "مهربان" و "مهربانو" مي گفتند. مهربانو يعني کسي که مهر خلق مي کند، و مهربان به معناي نگهبان مهربانو بود!


 عكس روز 
 موزه ملي اتيوپي، آديس آبابا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون