جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4003- تاریخ : 1396/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

پايان رقابت قصه‌گويان در مرحله استاني
قصه‌گويي در خدمت آگاهي و تربيت

گرامي‌داشت هفته دفاع مقدس برگزار مي‌شود:
اجراي ويژه‌برنامه‌هاي کانون خوزستان در قالب «حديث سرخ»


بچه‌هاي كانون لرستان در جشنواره فيلم سبز


همکاري کانون پرورش فکري قزوين با جشن عاطفه‌ها


 پايان رقابت قصه‌گويان در مرحله استاني
 قصه‌گويي در خدمت آگاهي و تربيت 

برترين‌هاي قصه‌گويي در استان‌هاي کشور درحالي معرفي شدند که قصه‌گويان برگزيده خود را براي رقابت در بخش نهايي اين رويداد بين‌المللي آماده مي‌کنند.

بر اساس گزارش‌هاي رسيده، جشنواره قصه‌گويي در مرکز فرهنگي هنري قاين با حضور پرشور اعضا و مربيان برگزار شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان جنوبي، 60 نفر از اعضا و مربيان مرکز فرهنگي هنري قاين با قصه‌هاي مختلف در اين جشنواره که در سالن آمفي تئاتر کانون برگزار شد، شرکت کردند.

در اين جشن 8 نفر در بخش آزاد، 3 نفر در بخش کانوني و 2 نفر در بخش نوجوان شرکت کردند.

جشن قصه‌گويي مرکز فرهنگي هنري قاين با بيان دو قصه با محور موضوعي ادبيات عاميانه و 10 قصه با محور موضوعي آزاد توسط شرکت کنندگان به مرحله اجرا در آمد. قصه‌گويان برگزيده در اين جشنواره جهت شرکت در جشنواره قصه‌گويي استاني دعوت خواهند شد.

هدف از برگزاري اين جشنواره توسعه و ترويج فرهنگ قصه‌گويي به‌عنوان يک واسطه تربيتي عنوان شده است.

بچه‌ها در اين جشنواره با علاقه به قصه‌هاي دوستان و مربيان‌شان گوش فرا دادند و از اين قصه‌ها درس‌هاي زيادي گرفتند.

البرز

در همين حال، قصه‌گويان برتر و شايسته تقدير مرحله استاني قصه‌گويي در البرز نيز معرفي شدند.

محمود مروج، مدير کل کانون استان و دبير جشنواره قصه‌گويي استاني، در اين مراسم در سخناني قصه‌گويان را هنرمند خوانده و حضور شرکت‌کنندگان در بخش‌هاي مختلف را بسيار خوب و قابل تقدير خواند.

وي ضمن اشاره به مرحله‌اي بودن جشنواره قصه‌گويي، قصه‌گويي را يک فرآيند خواند وافزود: خاستگاه اوليه جشنواره قصه‌گويي استان، مراکز فرهنگي‌هنري کانون بوده که مربيان توانسته‌اند استعدادهاي موجود را شناسايي و فضاي مناسب جهت شرکت افراد مختلف، در جشنواره را فراهم کنند. اين مقام مسوول بخش‌هاي مختلف جشنواره قصه‌گويي را شامل مراحل جشنواره، بخش علمي و داستان نويسي رضوي براي حضار تشريح و وضعيت کانون البرز را قابل قبول توصيف کرد.

مروج با اشاره به برگزاري24 کارگاه آموزشي، در پايگاه‌هاي يادگيري محلي حصار، فرديس، مهدي آباد و بنياد مهدويت کرج و همچنين تمامي مراکز فرهنگي‌هنري کانون و با توضيح در مورد کارگاه موثر قصه‌گويي و زبان بدن که توسط حسن دولت آبادي، برگزار شده بود، آموزش و اجراي قصه‌گويي را بسيار مفيد خوانده و گفت: همکاران ما از هر فرصتي براي آموزش قصه‌گويي به خانواده‌ها به ويژه مادران و مادر بزرگ‌ها استفاده کرده اند اما براي قصه‌گويي ظرفيت‌هاي بالايي وجود دارد که مي‌توان در آينده از آن‌ها بهره گرفت.

وي استفاده از ظرفيت‌هاي قصه‌گويي را از اولويت‌ها خوانده و گفت : قصه‌گويي در زمينه برنامه، فرم و محتوا بسترهاي مناسبي را دارد که قابل توجه است.

مدير کل کانون البرز در انتهاي سخنانش ضمن اشاره به وجود نکات بسيار در قصه‌گويي، قصه‌گويي را مرتبط با قصه‌نويسي، راهي براي مطالعه و ترويج خواندن خواند و آن را يکي از راه‌هاي معرفت و خداشناسي دانست. وي در پايان به همدلي و همکاري قصه‌گويان بخش‌هاي مختلف و همکاران کانون، اشاره کرده و از همه تشکر و قدر داني کرد.

در آيين اختتاميه اين مراسم که با حضور جمعي از مسوولين استان و مدير کل، معاون، کارشناسان، مسوولان، مربيان، اعضاي کانون و قصه‌گويان بخش‌هاي مختلف در مرکز مجتمع برگزار شد، فعاليت‌هاي مختلفي از جمله قصه‌گويي عضو کودک مرکز مجتمع، طراوت شيخ و عضو نوجوان مرکز 3 مريم ايمان پور و قصه‌گويي زهره باقري در بخش آزاد از مرکز 4 و سرود اعضاي نوجوان مرکز 4 و قطعات نمايشي، اجرا شد.

قزوين

از سوي ديگر، با برگزاري مراسم اختتاميه با حضور جمعي از مسوولان استان، مرحله استاني بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان قزوين نيز پايان يافت.

داوود محمدي نماينده مردم قزوين، آبيک و البرز، محمد علي حضرتي‌ها مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، عليرضا وارثي مدير کل بهزيستي، اعضاي شوراي شهر، سرگرد منصوري فرمانده بسيج ادارات حوزه شهيد بابايي، محمدرضا جباري زادگان معاون بسيج کارمندان و جمعي ديگر از مسوولان استان در اين مراسم در کنار مژده اروجي مديرکل کانون استان، مربيان و اعضاي مراکز فرهنگي‌هنري، داوران، خانواده‌ها و علاقه‌مندان به قصه‌گويي، حضورداشتند.

در آغاز، مديرکل کانون با خوش‌آمدگويي به مهمانان مراسم و تقدير از همه دست اندرکاران برگزاري اين جشنواره، قصه‌گويي را از کهن ترين و موثرترين هنرهايي دانست که از گذشتگان به ما رسيده است.

وي با اشاره به اين که قصه، عمري به درازي کلمه و کلام دارد، حفظ اين ميراث کهن را به سبب اثرگذاري و انتقال تمدن و فرهنگ از اولويت‍‌‌‌هاي کانون دانست.

در اين مراسم با خوانش بيانيه هيات داوران توسط مهتاب شهيدي (يکي از داوران جشنواره و مربي مسوول مرکز شماره 9کانون استان تهران) که حاوي نکاتي براي ارتقاي کيفي قصه‌گويي بود، برگزيدگان اين جشنواره استاني معرفي شدند.

مرحله استاني بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در کانون استان قزوين با شرکت 44 قصه‌گو در بخش‌هاي مربيان، اعضا، آزاد و مادربزرگ‌ها برگزار شد.

مازندران

بيستمين جشنواره قصه‌گويي کانون مازندران در مرحله استاني نيز در دو حوزه شرق و غرب استان در شهرستان‌هاي گلوگاه و چالوس برگزار شد.

محمد علي يزدان شناس سرپرست کانون استان در اين جشنواره با بيان تاثير شگرف قصه در تربيت افزود: قصه يکي از ابزار‌هاي تربيتي است که مفاهيم و ارزش‌هاي اخلاقي را به صورت جذاب و اثر گذار در ذهن کودکان و نوجوانان ثبت مي‌نمايد.

وي با اشاره به آيه 176 سوره اعراف با تاکيد بر اهميت انديشه در قصه تصريح کرد: قصه انسان را به انديشه و تفکر وا مي‌دارد و مربيان نيز به واسطه اين ابزار تربيتي مفاهيم مورد نظر را به صورت غير مستقيم به مخاطبان ارايه مي‌نمايند.

سرپرست کانون مازندران با اشاره به آمار قصه‌گويان در اين جشنواره از حضور بيش از 230 نفر قصه‌گو در اين جشنواره خبر داد و اظهار کرد: 128 نفر در بخش اعضاي کانون، 44 نفر در بخش مربيان و 52 نفر در بخش آزاد؛ قصه‌گو در اين جشنواره به رقابت پرداختند.

اين مسوول اين را هم اشاره کرد که از اين مجموع 9 نفر قصه‌گوي برتر در اين سه بخش با نظر هيات داوران انتخاب مي‌شوند و اسامي آنان براي رقابت در بخش منطقه‌اي به دبيرخانه جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي ارسال مي‌شود.

يزدان شناس در بخش ديگري از صحبت‌هايش گفت: افتخار ما در کانون اين است که کاري کنيم که بچه‌ها در آينده شان اثر گذار باشند. بر همين اساس برنامه‌هاي کانون به گونه‌اي است که با عث تقويت هوش هيجاني، اجتماعي و عاطفي در کنار هوش عقلاني مي‌شود.

فرماندار گلوگاه نيز با همراهي ساير مسوولان شهري ضمن حضور در جشنواره حوزه شرق مازندران، از برگزاري اين رويداد مهم فرهنگي در اين شهرستان تشکر کرد و افزود: با حضور در جمع کودکان ونوجوان، احساس نشاط و جواني مي‌کنم.

محمد رضا تباکي ضمن حمايت از برنامه‌هاي کانون پرورش فکري اظهار داشت: با حضور معاون استاندار مازندران در اين شهرستان و بازيد وي از کانون، اعتبار لازم براي توسعه سخت‌افزاري کانون در نظر گرفته شد و اميد است با مساعدت مدير کل کانون پرورش فکري مازندران نيز، توسعه برنامه‌هاي فرهنگي در روستا‌هاي گلوگاه صورت پذيرد.


 گرامي‌داشت هفته دفاع مقدس برگزار مي‌شود:
 اجراي ويژه‌برنامه‌هاي کانون خوزستان در قالب «حديث سرخ»  

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان برنامه‌ها و فعاليت‌هاي خود را در هفته دفاع مقدس با عنوان «حديث سرخ» و شعار «من يک انقلابي‌ام» برگزار خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان، غلامرضا شنبدي مديرکل کانون خوزستان با اعلام اين خبر گفت: 62 مرکز ثابت و سيار کانون خوزستان به مناسبت هفته دفاع مقدس از يکم تا 6 مهرماه به پاسداشــت ايام سرشــار از حماسه آفريني‌ها و سلحشوري‌هاي بهترين و دلاورترين فرزندان اين مرز و بوم فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري، ادبي را، به همت کارشناسان، مربيان و کودکان و نوجوانان خود برگزار مي‌کنند.

وي با اشاره به اين‌که به مناسبت اين ايام فضاي مراکز کانون با حال و هواي هفته دفاع مقدس متناسب خواهد شد افزود: مراکز کانون در اين هفته برنامه‌هايي چون تجليل از خانواده شهدا و ايثارگران، بازديد از موزه‌هاي دفاع مقدس و شهدا، حضور در گلزار شهدا و عطرافشاني قبور شهدا، عيادت از جانبازان جنگ تحميلي، بازديد از مناطق عملياتي دفاع مقدس، برگزاري محفل ديدار با آزادگان سرافراز و معرفي شخصيت، سرزمين کتاب و قصه‌گويي در خصوص هفته دفاع مقدس را با حضور کودکان و نوجوانان اجرا خواهند کرد.

شنبدي ترويج فرهنگ مقاومت، ايثار و شهادت، آشنايي کودکان و نوجوانان با فرماندهان و قهرمانان دفاع مقدس و ترويج سبک زندگي ايراني - اسلامي بر اساس الگوي زندگي شهدا و رزمندگان را از جمله اهداف برگزاري برنامه‌هاي مراکز کانون خوزستان در هفته دفاع مقدس برشمرد و اضافه کرد: مراکز کانون در اين ايام با دعوت از رزمندگان، ايثارگران و پيشکسوتان دوران دفاع مقدس اعضا را با هفته دفاع مقدس بيشتر آشنا خواهند کرد.

اين مديرکل فرهنگي برپايي نمايشگاه آثار اعضا و اجراي ويژه مسابقه‌هاي متنوع فرهنگي هنري و برگزاري کارگاه‌هاي ادبي و هنري با موضوع اين هفته را ديگر برنامه‌هاي کانون خوزستان در هفته دفاع مقدس عنوان کرد و اظهار داشت: در اين ايام کانون خوزستان همچنين از رزمندگان، ايثارگران و پيشکسوتان خود در اين دوران تجليل خواهدکرد.

وي يادآور شد: در اين ايام از هشت عنوان کتاب اعضا و مربيان کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خوزستان با موضوع دفاع مقدس که با همکاري اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس خوزستان منتشر شده است رونمايي خواهد شد.


 بچه‌هاي كانون لرستان در جشنواره فيلم سبز 

فيلم‌هاي انيميشن ششمين جشنواره فيلم سبز با حضور چشمگير کودکان و نوجوانان عضو مراكز كانون پرورش فكري كودكان ونوجوانان در خرم‌آباد و در سينما استقلال اكران شد.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان لرستان، فيلم‌هاي انيميشن ششمين جشنواره بين‌المللي فيلم سبز ايران با حضور اعضاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان شهرستان خرم آباد به نمايش درآمدند.

محمد جوادمحمدي مديركل كانون لرستان دراين خصوص گفت: با هماهنگي و همكاري اداره كل کانون استان و اداره کل محيط زيست استان لرستان به منظور فرهنگ‌سازي و ارتقاي فرهنگ زيست محيطي جامعه به ويژه كودكان ونوجوانان در سالن شماره 2 سينما استقلال فيلم‌هاي روياي سرخ، آدم خانگي، لابه لاي درختان و آکواريوم اكران شد.

جشنواره فيلم سبز از تاريخ 18 الي 24 شهريور ماه همزمان با سراسر کشور در سينما استقلال خرم آباد برگزار شد.


 همکاري کانون پرورش فکري قزوين با جشن عاطفه‌ها 

اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان قزوين در يک برنامه مشارکتي با کميته امداد امام خميني(ره) با مراسم "جشن عاطفه‌ها" همکاري کرد. کانون در اين برنامه که در بوستان الغدير قزوين اجراشد، با اجراي نمايش توسط گروه نمايش کانون و برپايي غرفه عرضه لوازم‌التحرير ايراني-اسلامي حضور داشت.

در برنامه نمايشي که بر روي کاميونت نمايش سيار کانون اجرا شد، گروه نمايش کانون، با اجرايي آموزنده و نشاط انگيز، کودکان و نوجوانان را با مفاهيم بخشش و دستگيري، اهميت استفاده از توليدات داخلي و شيوه‌هاي همکاري با کميته امداد براي کمک به محرومين، بيشتر آشنا کرد. اين برنامه با استقبال ويژه خانواده‌ها روبه‌رو شد. اجراي چند مسابقه بين پدران و مادران با همراهي فرزندان و نيز مسابقه براي نوجوانان همراه با اهداي جايزه از برنامه‌هاي ديگر کانون بود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون