جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4003- تاریخ : 1396/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


فوتبال در يك روز گرم تابستان

اسدالله امرايي:
تبِ نوشتن را قبول ندارم


شاعران جوانِ آفتاب‌گردان‌هاي ششم در ايستگاه دوم


خبر اد‌‌‌‌‌بي


تازه‌هاي نشر


نغمه


 فوتبال در يك روز گرم تابستان 

مهدي طوسي

امروز آفتاب به شدت پررنگ تر از روزهاي قبل بود. اين را از عرقي كه راسته پيشاني مان را براي فرار به سمت زير گلو انتخاب كرده بود مي شد فهميد.

- حميد چرا پاس نمي دهي همه ما عرق كرديم اما اين دليل نمي شود كه بازي را ببازيم. درست بازي كن!

رضا راست مي گفت اما من واقعا كم آورده بودم و طبق قانون علمي نمي شد در زماني كه ورزش مي كني مقدار بسيار زيادي آب بخوري چرا كه دل درد شده و ديگر نمي توانستي به ادامه فعاليت ورزشي بپردازي.

- حميد تو را گذاشته ايم توي خط حمله كه اگر توانستي گل بزني و اگر نتوانستي هم تيمي هايت را در موقعيت گلزني قرار بدهي!

اي بابا چرا آنها نمي فهمند كه هوا گرم است و در هواي گرم به سختي مي توان فوتبال بازي كرد. اين را خودشان هم مي فهمند اما نمي دانم چرا قصد ندارند كه باور بكنند. براي همين به تعدادي از بچه هايي كه در كنارم بازي مي كردند گفتم:

- من از شما خواهش مي كنم كه هر جوري شده به بازي تان ادامه بدهيد و زياد هم روي من حساب نكنيد چرا كه هوا گرم است من هم دارم همين جور يك ريز عرق مي ريزم و عرق ريختن براي من كه قرار است گل بزنم خيلي بد است تمركزم را به هم مي زند!

بچه ها كه انگار فهميده بودند ديگر نمي توانند روي من حساب كنند من را از جريان بازي خارج كردند و خودشان بازي مي كردند و من هم همين جوري فقط دنبال شان مي دويدم. يعني اگر در فوتبال حرفه اي و نيمه حرفه اي بود حتما تعويض مي شدم اما از جايي كه ما بازي محلات انجام مي داديم و ضمنا هم توي نيمكت كسي را نداشتيم و اصولا نيمكتي هم نداشتيم! بچه ها به همين دويدن هاي بي مورد من قناعت كردند و چيزي نگفتند.

اما نمي دانم چي شد كه به يكباره من در موقعيت تك به تك با دروازه بان تيم حريف قرار گرفتم و توپي هم آماده و سر حال كنار من قرار گرفت و پاي من هم خورد بهش و دروازه بان هم هر چه كرد نتوانست توپ را بگيرد و گل هم زده شد!

- دمت گرم حميد! بالاخره كاري كردي كه بايد مي كردي!

- حميد اينقدر عرق ريختي تا نتيجه اش را گرفتي!

- حميد جاي تو در تيم هاي حرفه اي خاليه واقعا!

تماشاگران كه همگي بچه محل مان بودند يك صدا فرياد مي زدند:

- حميد رفت و برگشت.... حميد رفت و برگشت....!

اما من هنوز از گرماي هوا كلافه بودم و هنوز عرق مي ريختم و هنوز متوجه نبودم چه جوري اين توپ را گل كردم و چه جوري دروازه بان نتوانست جلوي توپ را بگيرد.....!


 اسدالله امرايي:
 تبِ نوشتن را قبول ندارم 

اسدالله امرايي مي‌گويد: نوشتن نياز جامعه است و اين‌ را که تب نوشتن وجود داشته باشد قبول ندارم.

اين مترجم در گفت‌وگو با ايسنا، درباره تب نوشتن و نويسنده شدن اظهار کرد: نوشتن «تب» نيست؛ مگر بيماري است که نامش را تب بگذاريم؟! من آن‌ را به عنوان تب قبول ندارم. معتقدم نوشتن نياز جامعه است.

او با تأکيد بر اين‌که نوشتن و ادبيات نياز جامعه است، گفت: افرادي سعي مي‌کنند به اين نياز پاسخ دهند؛ افرادي که استعداد بيشتري دارند، پاسخ بهتري مي‌دهند و عده‌اي که استعداد کمتري دارند پاسخ‌شان ممکن است پاسخ درخوري نباشد. اگر کسي به هر علتي غير از پاسخ دادن به اين نياز، به نوشتن رو آورد، زود متوجه مي‌شود که در واقع مرد عمل نيست و کار را رها مي‌کند.امرايي درباره اين‌که چگونه مي‌توان نويسندگاني را که در کتاب اول متوقف شده‌اند در مسير درست قرار داد، بيان کرد: ادبيات و هنر مزرعه بلال نيست که بخواهيم کود دهيم تا محصول بهتري برداشت کنيم. استعداد فرد مهم است. ممکن است کاري را ارائه دهد و بازخوردي را که مدنظرش بود، نگيرد و کار را رها کند. يا ممکن است کسي بين کار اول و دومش پنج‌ شش سال فاصله بيفتد و کار دومش بهتر باشد. اين‌ها همه غريزي است و مکانيکي نيست. البته با تمرين و مطالعه امکان رشد و ترقي هست. خيلي از نويسنده‌ها يک کار و دو کار شاهکار دارند و باقي کارهاي‌شان شايد چنگي به دل نزند. اين وضعيت فقط در مورد نويسندگان وطني نيست؛ در ساير کشورها هم همين وضع است.

او همچنين درباه تأثير کارگاه‌هاي نويسندگي در افزايش رغبت به نوشتن اظهار کرد: کارگاه نويسندگي تسريع‌کننده کار است و باعث مي‌شود افراد مستعد، استعدادشان شکوفاتر شود. کساني که در کارگاه شرکت مي‌کنند و افرادي که کارگاه برگزار مي‌کنند نيت‌شان در وهله اول خير است و مي‌خواهند کمکي کنند، هرچند ممکن است اشتباهاتي هم داشته باشند.


 شاعران جوانِ آفتاب‌گردان‌هاي ششم در ايستگاه دوم 

دومين اردو از ششمين دوره آموزشي «آفتاب‌گردان‌ها»، شعر جوان انقلاب اسلامي، از 25 تا 28 شهريور برگزار خواهد شد.

به گزارش مهر، در اين اردوي چهار روزه که به ابتکار موسسه فرهنگي هنري «شهرستان ادب» برگزار مي‌شود، هفتاد شاعر جوان از استان‌هاي مختلف کشور در اردوگاه امام علي (ع) کرج گرد هم خواهند آمد تا با شرکت در کلاس‌ها و کارگاه‌هاي متنوع، از برنامه‌هاي آموزشي فشرده با حضور استادان و شاعران مطرح و سرشناسِ ملي در زمينه شعر بهره‌مند شوند.

شرکت‌کنندگان در اين اردو که از ميان گروه کثيري از علاقمندان گزينش شده‌اند، از 32 شهر و 20 استان کشورمان مي‌آيند. اين شاعران جوان و استعدادهاي تازه شعر کشور، در فراخوان «آفتاب‌گردان‌ها» با ارسالِ شعر شرکت کرده‌اند و بر اساس معيارهاي مشخصي گزينش شده‌اند.

مطالعات در زمينه شعر، انگيزه و جديت، توان شعرخواني، سطح دانش معرفتي، و آزمون طبع شعر از جمله مهم‌ترين معيارها براي حضور در اين دوره تخصصي است.

در ايستگاه دومِ دوره امسال، کارگاه‌هاي گوناگون نقد با حضور شاعران و مدرسان ادبيات همچون ناصر فيض، محمدرضا سنگري، مصطفي محدثي خراساني، علي‌محمد مودب، محمدمهدي سيار، ميلاد عرفان‌پور، حامد عسکري، زهير توکلي و مهدي جهاندار، براي شرکت‌کنندگان تدارک ديده شده است.

در آينده نزديک، اردوي سوم و پاياني دوره ششم نيز اطلاع‌رساني و برگزار خواهد شد تا اين شاعران گواهي پايان دوره را دريافت کنند. سپس شمار معدودي از آنان براي راه‌يابي به دوره تکميلي آفتاب‌گردان‌ها معرفي خواهند شد.گفتني است دوره‌هاي آموزشي آفتابگردان‌ها را دفتر شعر مؤسسه فرهنگي هنري شهرستان ادب به صورت سالانه برگزار مي‌کند.

هدف از برگزاري اين دوره‌هاي آموزشي، کمک به پويايي شعر جوان، کشف و پرورش استعدادها و زمينه‌سازي براي رويش نسل جديد شاعران انقلاب اسلامي است. بدين ترتيب، هر ساله، در قالب اين دوره آموزشي، ده‌ها شاعر جوان و مستعد از سراسر کشور و بخصوص شهرستان‌ها، شناسايي شده و به عضويت دوره در مي‏‌آيند.


 خبر اد‌‌‌‌‌بي 

عبدالمجيد نجفي:

بين آموزش رسمي و ادبيات خلاق ديوار نباشد

عبدالمجيد نجفي مي‌گويد: ديوار بي‌اعتمادي بين آموزش رسمي و ادبيات خلاق بايد از بين برود.اين داستان‌نويس در گفت‎وگو با ايسنا، اظهار کرد: طبق آمار حدود يک‌سوم جمعيت کشور را دانش‌آموزان تشکيل مي‎دهند و از اين رو موانع سيستم آموزشي که سبب بي‎اعتمادي در زمينه ادبيات خلاق شده است، بايد از ميان برداشته شود. او افزود: در طول سال‌هاي گذشته نقدهاي بسياري بر نظام آموزشي کشور وارد شده است و به نظر مي‎رسد مدارس ما صرفا به فروش جزوه و ارائه مطالب درسي بسنده مي‎کنند و در زمينه کشف و بازپروري خلاقيت کودکان و دانش‌آموزان اقدام قابل توجهي انجام نداده‎اند. نجفي با بيان اين‌که تعامل و ارتباط دوجانبه در نظام آموزشي ما به دست فراموشي سپرده شده است، بيان کرد: بازخورد اين نظام آموزشي در ادبيات و تصويرگري فعالان کودکان کاملا مشهود بوده و به اين منظور بايد در راستاي اصلاح اين نظام گام برداشت.

اين نويسنده تبريزي با اشاره به مشکلات نويسندگان و تصويرگران کودکان در استان گفت: توليد اثر تنها بخشي از نويسندگي است و در اکثر موارد نويسنده پس از چاپ اثر بلاتکليف مي‌ماند؛ به اين معني که يک اثر پس از انتشار، بازار هدف را نمي‎يابد.

او افزود: کتاب‌سازي با چاپ و نشر يک کتاب خوب از نظر محتوا و تصويرگري تفاوت دارد و شايد يکي از دلايل گريز کودکان از کتاب همين باشد. نجفي بيان کرد: ژرفاي ديد نويسندگان کودک بايد عميق‌تر از سايرين باشد و مطالعه‌ آثار نويسندگان و شاعران مطرح اين حوزه، مجلات برجسته و آثار سينمايي جهان مي‌تواند تعريف درست و چارچوب معيني از کار کودک را در اختيار نويسندگان کودک قرار دهد. اين نويسنده‎ ادبيات کودک و نوجوان با بيان اين که حمايت‎هاي لازم در حوزه ادبيات کودک وجود ندارد، اظهار کرد: بيش از 90 درصد پويايي کار در حوزه ادبيات کودک در پايتخت بوده و شيراز نيز در رتبه دوم از نظر پويايي قرار دارد. هرچند قلمرو هنر عرصه‎ سهل‌گيري و آسان‌پسندي نيست ولي بايد از جوانان مستعد حمايت شود تا شاهد شکوفايي استعداد آنان در اين عرصه باشيم.


جشنواره شعر نياوران و معرفي شاعران کم‌تر شناخته شده به جامعه ادبي

محمد سلماني دبير سومين جشنواره شعر نياوران معتقد است اين جشنواره توانسته شاعران کم‌تر شناخته شده را به جامعه ادبي معرفي کند.

به گزارش ايبنا، به سومين دوره جشنواره شعر نياوران در سال جاري 3227 اثر به دبيرخانه جشنواره ارسال شد که در مقايسه با دوره گذشته از نظر کمي و کيفي رشد قابل توجهي داشته است.

محمد سلماني دبير سومين دوره جشنواره شعر نياوران با ذکر اين نکته که امسال بيشتر برگزيدگان جشنواره سراسري شعر نياوران از شاعران شهرهاي مختلف ايران بودند خاطر نشان کرد‌: اتفاق بسيار خوبي که در اين دوره رخ داد اين بود که در اکثر شهرهاي کشور شاعران نام آشنا در کنار ديگر شاعراني که شايد نام‌شان را کمتر شنيده باشيم از برگزاري چنين جشنواره‌اي اطلاع داشتند و آثارشان را به دبيرخانه جشنواره ارسال کردند‌. از اين رو اين جشنواره توانسته است هم‌چون دوره‌هاي گذشته شاعران کم‌تر شناخته شده را به جامعه ادبي معرفي کند.وي همچنين در خصوص انتخاب، گزينش و ترکيب داوران سومين دوره جشنواره شعر نياوران گفت: در هر دوره سعي مي‌کنيم نزديک به 60 در‌صد از ترکيب هيئت داوران را نسبت به دوره‌هاي قبل تغيير دهيم. يکي از دلايل اينکار اين است که داور‌ها از ناحيه شرکت‌کنندگان شناسايي نشوند. متاسفانه در بعضي از جشنواره‌هاي شعر کشور شرکت‌کنندگان به خوبي با سلايق داوران آشنايي دارند و آثار ارسالي بر اساس سليقه شعري آن داوران ارسال مي‌شود‌، از اين رو با تغيير بخش عظيمي از هيئت داوران اين اتفاق در جشنواره شعر نياوران روي نمي‌دهد.سلماني افزود: از سويي ديگر قرار گرفتن داوران جوان در کنار داوران پيشکسوت باعث مي‌شود تا شاعران جوان فکر نکنند که پيشکسوت‎ها با دنياي آنها بيگانه‌اند. داوران هر دوره از جمله بهترين‌ها هستند و اين مهم خود يکي از نکات مثبت هر سه دوره جشنواره شعر نياوران است‌. هيچ رابطه‌اي در انتخاب آثار برتر، اثر‌گذار نيست و تنها کيفيت آثار، ملاک انتخاب هيئت داوران جشنواره است. من اين اطمينان را به همه شرکت‌کنندگان در جشنواره از ناحيه خودم و نيز هيئت داوران مي‌دهم که انتخاب آثار به دقت انجام شده است. همه شعرها نه يک بار، بلکه چندين بار مطالعه شده و سپس آثار برتر انتخاب شده‎اند.

گفتني است آيين پاياني سومين جشنواره شعر نياوران سه‌شنبه 28 شهريور ماه از ساعت 17 در سالن خليج فارس فرهنگسراي نياوران و با حضور شعرا و شاعران برگزيده و نويسندگان نام آشناي کشور برگزار مي‌شود.


 تازه‌هاي نشر 

«کتاب مستطاب قمپز» منتشر شد

«کتاب مستطاب قمپز» شامل گزيده‌اي از شعر طنز شاعران استان قم منتشر شد.

به گزارش ايسنا، «کتاب مستطاب قمپز» که به همت عباس احمدي گردآوري شده، در 112 صفحه شعرهايي را از 29 شاعر طنزپرداز استان قم شامل مي‌شود.

اين کتاب را انتشارات سوره مهر با حمايت سازمان فرهنگي و ورزشي شهرداري قم در 2500 نسخه منتشر کرده است.

«کتاب مستطاب قمپز» در مراسم اختتاميه سومين جشنواره طنز مکتوب قم «سوهان روح» رونمايي و در ميان حاضر توزيع شد.


«مسافران جاده‌هاي سرد»در بازار کتاب

رمان «مسافران جاده‌هاي سرد» به قلم مجيد محبوبي از سوي نشر کتابستان معرفت منتشر شد.

به گزارش مهر، انتشارات کتابستان معرفت رمان «مسافران جاده‌هاي سرد» اثر مجيد محبوبي را که دومين داستان بلند از اين نويسنده به شمار مي‌رود و با تم حوادث رقم خورده توسط گروه‌هاي ضد انقلاب پس از پيروزي انقلاب اسلامي نوشته شده است روانه بازار کتاب کرد.

مجيد محبوبي در گفتگو با مهر درباره اين داستان بلند گفت: اين کتاب روايتي است از زندگي پسربچه‌اي که در روزهاي ابتدايي انقلاب اسلامي و درگيري‌هاي کردستان و آذربايجان غربي با خروج مادر و خواهرش از منزل به دليل اختلاف نظر با پدرش روبرو مي‌شود. به دنبال اين اتفاق پدر و پسربچه به دنبال يافتن رد و نشاني از مادر به راه مي‌افتند و در مسير جستجو هر دو به دست اشرار ضد انقلاب دستگير مي‌شوند اما در نهايت پدر آزاد و پسر گروگان باقي مي‌ماند.وي ادامه داد: مهمترين گره داستان از ماجراي اسارت پسرک در دست اين اشرار شکل مي‌گيرد و آنچه که او مي‌بيند و حس مي‌کند.محبوبي ادامه داد: اين داستان بلند به نوعي سعي کرده در کنار نمايش اختلاف نظرهاي موجود به نوعي در راه رفع سوء تفاهم‌هاي موجود در اين زمينه نيز گام بردارد.

اين نويسنده همچنين گفت: من از اهالي آذربايجان غربي و شهر مياندوآب هستم. اين شهر چه در دوران دفاع مقدس و چه پس از آن کانون درگيري‌هاي زيادي ميان ضد انقلاب و مردم بود. آنچه در اين رمان دستمايه تاليف قرار گرفته است مشاهدات خود من است و چيزي که از نزديک آن را حس کرده‌ام. در کنار آن از خاطرات سردار شهيد حاج احد علافي نيز براي نوشتن اين داستان الهام گرفته شده است.


 نغمه 

اي شب

نيما يوشيج

هان اي شب شوم وحشت انگيز

تا چند زني به جانم آتش ؟

يا چشم مرا ز جاي برکن

يا پرده ز روي خود فروکش

يا بازگذار تا بميرم

کز ديدن روزگار سيرم

ديري ست

که در زمانه ي دون

از ديده هميشه اشکبارم

عمري به کدورت و الم رفت

تا باقي عمر چون سپارم

نه بخت بد مراست سامان

و اي شب ،‌نه توراست هيچ پايان

چندين چه کني مرا ستيزه

بس نيست مرا غم زمانه ؟

دل مي بري و قرار از من

هر لحظه به يک ره و فسانه...


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون