جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4003- تاریخ : 1396/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

معاون وزير آموزش وپرورش بيان كرد:
کودکان نبايد به دنياي بزرگسالي پرتاب شوند


ادامه ثبت سفارش کتاب ها تا آخر شهريور

معاون مديرکل مشاوره و امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد
برگزاري آزمون مجدد «انتخاب رشته»


يادداشت


كاغذ اخبار


از گوشه و كنار


زنگ انشاء


زنگ تفريح


 معاون وزير آموزش وپرورش بيان كرد:
 کودکان نبايد به دنياي بزرگسالي پرتاب شوند 

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با تأکيد بر تنوع فضاهاي آموزشي از تحصيل 8 ميليون دانش‌آموز در دوره پيش دبستاني و ابتدايي که 60 درصد کل دانش آموزان را شامل مي شود، در سال تحصيلي جديد خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، رضوان حکيم زاده در نشست مشترک اعضاي شوراي معاونان و مديران کل آموزش وپرورش استانهاي کشور در اردوگاه شهيد باهنر، ضمن تبريک پيشاپيش بازگشايي مدارس در سال تحصيلي جديد، اظهارکرد: اميدوارم همان طور که فضاي فيزيکي براي آغاز سال تحصيلي جديد مهيا شده است، فضاي روحي و رواني مطلوبي نيز بر مدارس حاکم باشد.

اين امر تنها با ايجاد شور و سرور و نبود استرس در سطح مدارس محقق خواهد شد.

معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با ابراز اميدواري از حذف بنگاه‌هاي تست زني از سطح مدارس ابتدايي در سال تحصيلي جديد، تصريح کرد: کودکان نبايد به زودي به دنياي بزرگسالي پرتاب شوند، بنابراين؛ براي تنوع فضاهاي آموزشي، علاوه بر کلاس‌هاي درس مي توان از فضاي پارک ها، حياط مدرسه و ديگر فضاهاي باز براي تحقق فرآيند ياددهي – يادگيري استفاده کرد.


 ادامه ثبت سفارش کتاب ها تا آخر شهريور  

مديرکل نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي وزارت‌ آموزش و پرورش گفت: سامانه ثبت سفارش اينترنتي کتابهاي درسي براي دانش آموزاني که تاکنون اقدام به خريد نکرده اند تا پايان شهريور بازاست.

ليدا نيک روش در گفت و گو با پانا با اشاره به اينکه هنوز برخي دانش آموزان رشته هاي فني وحرفه اي، وضعيت هدايت تحصيلي آنها مشخص نشده است .

يا برخي دانش آموزان اتباع خارجي که در مدارس ثبت نام نشده اند گفت: اين دسته از دانش آموزان يا دانش آموزاني که بنا به هر دليل تاکنون اقدام به ثبت سفارش اينترنتي کتاب هاي درسي نکرده اند تا پايان شهريورماه 96 مي توانند به سامانه فروش و توزيع مواد آموزشي مراجعه و کتاب درسي خود را ثبت نمايند.


 معاون مديرکل مشاوره و امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد
 برگزاري آزمون مجدد «انتخاب رشته» 

معاون مديرکل مشاوره و امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه نيازمند تزريق 30 هزار مشاور به مدارس هستيم گفت: در حال حاضر به ازاي هر 15 دانش آموز يک ساعت نيروي مشاور به مدارس تعلق مي گيرد.

محمد مصطفوي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه آزمون مجدد تعيين رشته و هدايت تحصيلي در مناطق آموزش و پرورش برگزار شده است اظهار کرد: در ماه جاري آن دسته از دانش آموزاني که کف نمره دروس تخصصي براي ورود به رشته‌هاي تحصيلي را در جريان هدايت تحصيلي کسب نکرده‌ بودند، مجاز به شرکت در آزمون مجدد بودند که اين آزمون اخيرا برگزار شده و به اتمام رسيده است.وي افزود: هنوز آمار نهايي شرکت کنندگان و وضعيت قبولي آنها از مناطق به دست ما نرسيده است اما کليه متقاضيان واجد شرايط براي ورود به رشته‌هاي تحصيلي توانستند در آزمون شرکت کرده و انتخاب رشته کنند.

مصطفوي در ادامه با اشاره به بازگشايي مدارس و استقبال از بهار تعليم و تربيت عنوان کرد: با 17 هزار و 500 مشاور در سطح مدارس به استقبال بازگشايي مدارس مي‌رويم. از مجموع نيروهاي ما 70 درصد در دوره متوسطه اول، 20 درصد در دوره متوسطه دوم و 10 درصد در دوره ابتدايي مشغول ارائه خدمت هستند و متوسطه اول در اولويت قرار دارد.

وي افزود: اگر بخواهيم نگاه فرآيندي به امر مشاوره داشته باشيم نيازمند تزريق 30 هزار نيروي جديد هستيم. در حال حاضر به ازاي هر 15 دانش آموز يک ساعت نيروي مشاوره به مدارس تعلق مي گيرد.


 يادداشت 

لزوم افزايش مشاوران تربيتي براي دانش آموزان در مدارس

برديا سيفي

معاون مديرکل مشاوره و امور تربيتي وزارت آموزش و پرورش در سخناني گفت: با 17 هزار و 500 مشاور در سطح مدارس به استقبال بازگشايي مدارس مي‌رويم كه نيروهاي ما 70 درصد در دوره متوسطه اول، 20 درصد در دوره متوسطه دوم و 10 درصد در دوره ابتدايي مشغول ارائه خدمت هستند و از طرفي معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش از تحصيل 8 ميليون دانش‌آموز در دوره پيش دبستاني و ابتدايي که 60 درصد کل دانش آموزان را شامل مي شود، در سال تحصيلي جديد خبر داد.

حال با يك حساب مي توان ديد كه 90درصد مشاوران امور تربيتي به 40 درصد دانش آموزان ارائه خدمت مي دهند و 10 درصد بقيه هم مسئول آموزش امور تربيتي براي 60 درصد ديگردانش آموزان هستند.

دوران تحصيل ابتدايي ،اولين محيطي است كه كودك از محيط خانه جدا مي شود و به يك دنياي ديگر ورود پيدا مي كند دراين زندگي جديد به دورازاعضاي خانواده و بدون حمايت آنها ،بايد تمام اعمال و رفتار خود را انجام دهد ،حال اگر در اين بين به مشكلي برخورد كند ديگر آغوش مادر و پدري نيست كه او را بپذيرد و تسكيني بر درد هاي او باشد.در اين بين تنها كسي كه مي تواند با تمام مشغله هاي روزمره و اجتماعي پيرامون خود اين نقش رابازي كند معلم است كه طبعا با وجود تعداد زياد دانش آموزان نمي تواند اين نقش احساسي را براي دانش آموزان ايفا كند.

تنها كسي كه مي تواند به دور از مشغله تدريس، پذيراي دانش آموزان باشد و حس يك پشتيبان را براي كودك دراين محيط جديد فراهم كند، مشاور تربيتي است كه با شناخت دقيق عواطف و احساسات مشخص هر دانش‌آموز مي تواند حس آرامش ،اعتماد به نفس و خودباوري را در دانش‌آموز به وجود آورد و شرايط مدرسه را به گونه اي براي او مهيا كند كه دانش‌آموز از محيط مدرسه و فراري نباشد.متاسفانه بيشترين آسيبي كه هر فردي در طول زندگي خود مي بيند ،ريشه در دوران كودكي و دوران مدرسه دارد .حس كمبود اعتماد به نفس ،خودباوري و ترس از مشكلات به وجود آمده و هزاران مورد ديگر ..كه از كودكي در كودك رشد مي كند و تا پايان زندگي همراه با او خواهد ماند . اگر بتوانيم تربيت و آموزشهاي اجتماعي و فرهنگي را در دوران ابتدايي در روح وروان دانش‌آموزان نهادينه كنيم و راه و رسم و آداب درست زندگي كردن را دراين دوران به آنها آموزش دهيم بي شك در دوران هاي بعد اين دانش آموزان به افرادي تبديل مي‌شوند كه فرهنگ درست زندگي كردن را به جامعه منتقل مي‌كنند .به نظر مي رسد اگر بتوانيم مشاوران تربيتي را در مدارس ابتدايي افزايش دهيم دست به سرمايه‌گذاري زده ايم كه نتايج آن را در آينده خواهيم ديد. به نظر مي رسد آسيبهايي كه دانش آ موزان دوره متوسطه با مشاوران امور تربيتي خود احيانا درميان مي گذارند، ريشه در دوران كودكي آنان دارد كه به موقع تشخيص داده نشده و در دوران بعد منجر به بروز معضل براي آنان شده است. پس اگر اين آسيبها را در ابتدا كه هنوز به مرحله بحران نرسيده است ازبين ببريم، در آينده شاهد كاهش آسيبهاي اجتماعي دانش آموزان خواهيم بود.


 كاغذ اخبار 

غنچه ها و شکوفه ها 28 و 29 شهريور جشن ورود به مدرسه مي گيرند

معاون آموزش ابتدايي وزير آموزش و پرورش گفت: غنچه ها (نوآموزان پيش دبستاني) و شکوفه ها (دانش آموزان کلاس اول ابتدايي) روزهاي 28 و 29 شهريورماه، اولين ورود خود به مدرسه را جشن مي گيرند.رضوان حکيم زاده در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: اين جشن با توجه به تفويض اختيار به استانها بنابر موقعيت هر استان در يکي از اين دو روز و در تمامي مناطق آموزشي برگزار مي شود.وي ادامه داد: در تهران نيز جشن شکوفه ها و غنچه ها با حضور سيدمحمد بطحائي وزير آموزش و پرورش در يکي از مدارس شهر تهران برگزار مي شود و نوآموزان و دانش آموزان با گل و شيريني بدرقه شده و براي کسب علم و دانش آماده مي شوند.


 از گوشه و كنار 

طرح "پيشواز مهر" ويژه دانش آموزان انجمن اسلامي در مدارس سراسر کشور

دبيرکل اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان گفت :دانش آموزان انجمن اسلامي امسال با اجراي طرح پيشواز مهر در مدارس سراسر کشور به استقبال سال تحصيلي جديد مي روند

به گزارش شاپرك، دبير کل اتحاديه انجمن هاي اسلامي دانش آموزان در آستانه سال تحصيلي جديد گفت: دانش آموزان انجمن اسلامي با طرح پيشواز مهر به استقبال سال تحصيلي جديد مي روند.وي گفت: جهت يکپارچگي هر چه بيشتر در حوزه عمليات، انجمن‌هاي اسلامي مدارس در تاريخ 29 شهريور ماه، مانور حضور مسئول و اعضاء انجمن اسلامي اجرا مي شود و اولين جلسه رسمي هيأت مرکزي در مدرسه با دعوت از مدير مدرسه با محوريت هماهنگي فعاليت‌هاي طرح انسجام همچنين اقدامات مربوط به شروع سال تحصيلي، هفته دفاع مقدس و برنامه‌هاي محرم به عنوان اقدامي هماهنگ در کل انجمن هاي اسلامي مدارس برگزارمي شود.

وي در خصوص برنامه‌هاي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان در سال تحصيلي جديد بيان کرد: بحث طرح ‌«انسجام» در مدارس سراسر کشور اجرايي مي‌شود و دانش‌آموزان زبده دوره متوسطه اول و دوم که از لحاظ اخلاقي، علمي و اجتماعي بالا باشند، شناسايي و عضويابي مي‌شوند.


افشاني خبر داد:

تخصيص اعتبار 265 ميلياردي براي تهيه اقلام مدارس شبانه روزي

مديرکل دفتر آموزش متوسطه نظري وزارت آموزش و پرورش گفت: در راستاي کيفيت بخشي به فعاليت هاي مدارس شبانه روزي 265 ميليارد ريال اعتبار براي تهيه بسته غذايي و لوازم بهداشتي مدارس شبانه روزي اختصاص يافته است.

قربانعلي افشاني در گفت و گو با پانا، اظهارکرد: در راستاي کيفيت بخشي به فعاليت هاي مدارس شبانه روزي 250 ميليارد ريال اعتبار براي تهيه بسته غذايي با همکاري وزارت تعاون و رفاه و بسته هاي امنيت بهداشتي با همکاري دانشگاه هاي علوم پزشکي استان ها همچنين 15 ميليارد ريال اعتبار براي تهيه لوازم التحرير و لوازم بهداشتي به دانش آموزان مدارس شبانه روزي اختصاص يافته است.وي با تاکيد براينکه بحث کيفيت بخشي به آموزش و تربيت يکي ازکليدي‌ترين و مهمترين برنامه‌هاي وزارت آموزش و پرورش و محور اصلي فعاليت هاي اين وزارتخانه است، بيان کرد: بخش اعظمي از اين هدف در کلاس هاي درس و از طريق معلمان، مديران و ومربيان مدارس تحقق مي يابد وآن چيزي که مهم است ملاک عمل قرار دادن اسناد بالا دستي به خصوص سند تحول و برنامه سند درس ملي به عنوان برنامه کلي کيفيت بخشي است که در سطوح عالي فرهنگي تصويب، تدوين شده و به مدارس ابلاغ شده است.


  زنگ انشاء 

بوي مهر، بويِ شرمندگي

مائده محسني

بوي مهر به استشمام مي رسد اما کمي بيشتر که بو مي کني بوي شرمندگي هم به مشامت مي خورد.

بوي شرمندگي پدرهايي که توانايي خريد کيف و لوازم التحرير براي فرزندانشان را ندارند و در جواب کودکانشان که ميگويند:پس کي مي رويم تا وسايل مدرسه را بخريم؟ سکوت مي کنند و گاهي هم به فردا موکول مي کنند.

اما مگر فرداي آنها با امروزشان فرقي دارد !؟

مگر فردا که بيايد تبعيض طبقاتي از بين مي رود و بالانشينان، دست پايين نشينان را هم مي گيرند !؟

مگر کسي به يادش مي افتد که کودکاني هم هستند که براي ناتواني در خريد کتاب و لوازم مربوطه،مدرسه را رها مي کنند !؟

مگر فردا که بيايد کار مناسب با درآمد خوب براي پدر شرمنده فراهم مي شود !؟

اما شايد در فکر پدر، فردا همان روزي باشد که فرزندش يک شبه مرد شود و متوجه بشود که پدرش همانند برخي پدر ها توانايي خريد هزار جور خودکار رنگي و کيفِ خارق العاده و حتي جامدادي با برند هاي معروف را ندارد ! بلکه پدر حتي پولي براي خريدن کيف دست دوم هم ندارد....


 زنگ تفريح 


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون