جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4003- تاریخ : 1396/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


عكاسخانه
مسجد تاج محل

حضور نماينده سازمان يونسکو در نمايشگاه پنجمين جشنواره «هنر براي صلح»


برگزاري نمايشگاهي با الهام از اشعار مولانا


اخبـار


خبر


تاريخ و تمدن


ايران گردي


عكس روز
شهر" اشتوتگارت" در آلمان

 عكاسخانه 
 مسجد تاج محل


 حضور نماينده سازمان يونسکو در نمايشگاه پنجمين جشنواره «هنر براي صلح» 

استرکيش لاروش مدير و نماينده دفتر منطقه‌اي يونسکو در ايران به همراه جمعي از سفراي کشورهاي مختلف از نمايشگاه آثار پنجمين جشنواره بين‌المللي «هنر براي صلح» ديدن کردند.

لاروش در بازديد خود از آثار اين دوره جشنواره، هنر را ابزار بي‌مانندي براي رسيدن به صلح دانست و گفت: موسيقي و هنر با شيوه‌اي قدرتمند و شخصي از مرزها فراتر مي‌روند و انسان‌ها را در طول نسل‌ها، فرهنگ‌ها و جنسيت‌ها به هم پيوند مي‌دهند.

مديردفتر منطقه اي يونسکو در تهران افزود: يونسکو با هنرمندان بسياري در سراسر جهان همکاري مي‌کند که از تاثير، جذبه و هنر خود بهره برده تا به ارتقاي پيام صلح و گفت‌وگوي ميان فرهنگي يونسکو کمک کند.

در اين ديدار فريدون فربود دبير جشنواره «هنر براي صلح» نيز توضيحاتي درباره نمايشگاه پنجمين دوره جشنواره ارائه داد و گفت: در دوره‌هاي گذشته هنرمندان ايراني با حمايت خود از اين رويداد که بخش خصوصي برگزار مي‌کند روحيه صلح‌جويي ما ايرانيان را به دنيا نشان داده‌اند. بر همين اساس نيز سال گذشته توانستيم بخش از آثار چهار دوره گذشته جشنواره «هنر براي صلح» را در مقر اروپايي سازمان ملل متحد در ژنو به نمايش بگذاريم و براي سال جاري نيز قصد داريم اين نمايشگاه را در مقر سازمان ملل در نيويورک برگزار کنيم.

لازم به يادآوري است، پنجمين جشنواره بين‌المللي «هنر براي صلح» با آثار هنري 200 هنرمند تا 30 شهريورماه همه روز با برنامه‌هاي متنوعي در عرصه هنرهاي تجسمي، تئاتر، موسيقي و سينما ميزبان علاقمندان به هنر و صلح خواهد بود.


 برگزاري نمايشگاهي با الهام از اشعار مولانا 

نمايشگاه نقاشي ويدا جيلانچي و اکرم ابوالحسني در فرهنگسراي نياوران گشايش يافت.به گزارش فارس، جيلانچي هدف خود را از اين آثار به تصوير کشيدن حس رهايي از خود و دنياي مادي و اتصال به فردايي پراز زيبايي باطن، درون و حقيقت عنوان مي‎کند.

اين هنرمند اشعار مولانا را که بخشي از ادبيات غني فارسي به شمار مي‎رود و سرشار از عرفاني عميق در مسير سلوک و رسيدن به عالمي فراتر است دست‎مايه آفرينش آثار خود قرار داده است.در اين نمايشگاه 12 اثر از ويدا جيلانچي با تکنيک رنگ و روغن و اکريليک روي بوم و 11 اثر نيز از آثار اکرم ابوالحسني با همين تکنيک در معرض ديد علاقمندان قرار مي‎گيرد.اين نمايشگاه تا 31 شهريور ماه برقراراست.


 اخبـار 

داستان «اميرارسلان نامدار» نگارگري مي‌شود

سرپرست کارگاه نگارگري گروه هنرهاي سنتي پژوهشگاه ميراث‌فرهنگي و گردشگري از نگارگري يک يا دو داستان از مجموعه قصه‌هاي امير ارسلان نامدار در سال جاري خبر داد.به‌گزارش روابط‌ عمومي پژوهشگاه ميراث ‌فرهنگي و گردشگري، محمود صفري، سرپرست کارگاه نگارگري گروه هنرهاي سنتي پژوهشگاه، با اعلام اين خبر فعاليت‌هاي اين کارگاه را در زمينه نگارگري، تذهيب، گل مرغ، خوش‌نويسي و لاکي برشمرد و با اشاره به استفاده از نگارگري براي کتاب‌آرايي در گذشته، گفت:«از دوره صفوي قطع کارهاي نگارگري ابعاد بزرگ‌تري پيدا کرده و اين هنر روي ديوارها اجرا مي‌شده و کمي بعد تابلوهاي نگارگري هم به بازار آمده است.»

او در ادامه از پروژه دوران قاجار در سال جاري خبر داد و گفت:«در همين زمينه نگارگري‌هايي با محوريت اين دوران خواهيم داشت و تلاش مي‌کنيم آثار از نظر رنگ، طراحي و تکنيک مطابق با کارهاي دوران قاجار باشد.»

اين هنرمند در ادامه تأکيد کرد:«در اين کارگاه توليد انبوه وجود ندارد و از هر اثر فقط يکي ساخته مي‌شود.»

صفري همچنين به بازنشستگي نيروهاي قديمي اشاره کرد و افزود: «اگر اين جاهاي خالي را نيروهاي جديد پر نکنند، شاهد از بين رفتن اين بخش خواهيم بود.»

سرپرست کارگاه نگارگري در ادامه، با اشاره به نبود نيروي متخصص و کمبود ابزار در زمينه نجاري، گفت: «ما درحال‌حاضر مجبوريم قاب‌هاي موردنيازمان را از بيرون تهيه کنيم، درحالي ‌که در گذشته اين قاب‌ها همين‌جا توليد مي‌شد.»

او در ادامه افزود:«گروه هنرهاي سنتي به حمايت‌هاي جدي مادي و معنوي نياز دارد.»

صفري، با بيان اينکه در گذشته ساختمان کوشک مرکز آموزش نگارگري اين کارگاه بوده است، گفت: «نمايشگاه و فروشگاهي نيز در خيابان سميه داير بود که باعث مي‌شد کار هنرمندان ديده شود، اما متأسفانه از 15 سال پيش که نمايشگاه تعطيل شد آثار هنرمندان و هنرجويان ديده نمي‌شود.»

او همچنين به برگزاري نمايشگاه‌هايي از آثار هنرمندان کارگاه نگارگري گروه هنرهاي سنتي پژوهشگاه در شهرستان‌ها اشاره کرد و گفت: «سال‌هاست اين نمايشگاه‌ها برگزار نمي‌شود و همين امر مانع تبادل و ارتباط مؤثر هنرمندان در تهران و شهرستان‌ها و حتي تعامل مردم محلي و هنرمندان شده است.»


نمايشگاه «زنان ايران زمين» در فرهنگسراي آفتاب

نمايشگاهي از آثار طراحي لباس هاي اسلامي – ايراني مريم مفيدي با عنوان «زنان ايران زمين» تا 30 شهريور در نگارخانه آفتاب برپا مي شود.در اين نمايشگاه لباس هايي به نمايش در خواهند آمد که از يکسو مطابق با مد روز است و از سوي ديگر منافاتي با حجاب و عفاف اسلامي ندارند.تهيه مواد اوليه اين مانتوها از ضايعات کارخانجات نساجي است و سبک الگو و فرم مانتو ثابت و تغيير فقط در چينش پارچه هنگام برش کار است.توليد اين لباس ها به صرفه است و داراي خلاقيت و کيفيت عالي. اما نمي توان به شيوه صنعتي به صورت انبوه توليد کرد. ولي براي اشتغال زايي طراحان جوان با کمترين هزينه در سرمايه گذاري مي توان به آن دست يافت و با هزينه پايين در اختيار مشتري قرار داد.لازم به ذکر است، در طول برگزاري اين نمايشگاه، نشست موضوعي با عنوان« بررسي مد و نقش آن در بين جوانان» روز چهارشنبه 29 شهريور ساعت 30/10 تا 30/11 و همچنين کارگاه آموزش بستن انواع شال وروسري امروز دوشنبه 27 شهريور ساعت 30/10 تا 30/11 با حضور مريم مفيدي و معصومه اميري در نگارخانه آفتاب برگزار خواهد شد.علاقه‌مندان براي بازديد از اين نمايشگاه مي‌توانند از ساعت 9 صبح تا 18 عصر به نشاني: خيابان دکتر شريعتي روبه‌روي خيابان دولت،خيابان امام‌زاده، فرهنگسراي آفتاب مراجعه کنند.


 خبر 

اينجا آخر دنياست!

در خليج بزرگ استراليا که در استرالياي جنوبي قرار دارد دشت نولاربور که بزرگ ترين تکه ي سنگ آهکي دنياست 27 هزار کيلومتر مربع از اين منطقه را در برگرفته و 1000 کيلومتر از شرق به غرب کشيده شده است. منطقه اي که زمين هاي صاف و هموارش باعث شده که به راحتي 483 کيلومتر راه آهن مستقيم در آن کشيده شود . بر روي اين دشت در بستر دريا فرورفتگي هايي وجود دارد که با شسته شدن سنگ آهک ها در اثر بارندگي به منطقه اي ديدني تبديل شده است. نقطه ي پايان اين دشت جايي است به اسم صخر ه هاي بوندا، صخره هايي عجيب که جاذبه ي محبوب گردشگري هستند.

در اين منطقه مكان هايي را مي بينيد که غارهاي زيرزميني به صورت فرورفتگي ها در سطح تشکيل شده و جاذبه هاي بي نظيري را خلق کرده است. اينجا دشتي مسطح است که در بيشتر قسمت هايش هيچ درختي وجود ندارد اين دشت در صخره هاي بوندا به نقطه پايان خود مي رسد، در همين جاست که پرتگاه صخره اي 200 کيلومتري را در اطراف خليج مي بينيد. اين پرتگاه، صخره هاي باشکوه بوندا است که در سمت جنوبي دشت نولاربور قرار دارد.

نکته ي ديدني در اين صخر ه اين است که در نزديکي پايين آن ها پايه سفيد رنگي وجود دارد که در واقع جنس آن از سنگ آهک ويلسون بلوف است. مطمئنا دانستن اين که اين ماده ي گچي سفيد از کجا آمده برايتان جذاب است. چون داستان پيدايشش به 65 ميليون سال قبل برمي گردد يعني درست در زماني که قاره استراليا در حال جدا شدن از قطب جنوب بود. ضخامت سنگ آهک ويلسون تا 300 متر است اما فقط قسمت بالاي آن را مي توانيد بر روي صخره هاي بوندا ببينيد.

در بالاي اين سنگ آهک، لايه هايي از سنگ آهک خاکستري، قهوه اي به چشم مي خورد، تعدادي از اين لايه ها با فسيلي از
کرم ها و قارچ ها ترکيب شده اند و لايه هاي ديگر به طور کامل از رسوبات دريايي هستند. بر روي صخره ها لايه اي از شن و ماسه که در زمان هاي بسيار دور بر روي هم تلنبار شده اند کشيده شده است. ارتفاع اين صخره ها 60 تا 120 متر است و اگر در بزرگراه اير باشيد مي توانيد در نقاط مختلفي آن ها را ببينيد.جايي در 85 کيلومتري اين بزرگراه 5 ديده باني هست که هر کدام جاده هاي مخصوصي دارند. ديده بان غربي طرفدارهاي بيشتري دارد چون مي توانيد بر روي سنگي که از صخره ها بيرون زده راه برويد و چشم اندازي رويايي ببينيد. در شرقي ترين نقطه صخره هاي بوندا، ديده باني ديگري هست که محلي براي تماشاي نهنگ هاي جنوبي است. اين نهنگ ها در پاييز به اين منطقه مي آيند تا در کناره ي ساحل توليد مثل کنند و تا وقتي بچه ها بزرگ شوند نزديکي ساحل را ترک نمي کنند و اين فرصتي رويايي براي گردشگران است تا آن ها را از نزديک ببينند.


نمايشگاه «صلح و زيور» در موزه آبگينه و سفالينه‌ها

نمايشگاه «صلح و زيور» به مناسبت فرا رسيدن هفته جهاني صلح، در موزه آبگينه و سفالينه‌ها برگزار مي‌شود.

مهدي کارخاني، معاون موزه آبگينه و سفالينه‌ها در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ از برگزاري نمايشگاه زيورآلات با موضوع «صلح» در هفته جهاني صلح خبر داد و اظهار داشت: اين نمايشگاه با عنوان «صلح و زيور» در موزه آبگينه و سفالينه‌ها برگزار مي‌شود. نمايشگاه «صلح و زيور» مکان به نمايش گذاشتن آثار 110 هنرمند فعال در حوزه زيورآلات است.وي گفت: موزه آبگينه و سفالينه‌ها نمايشگاه ديگري را نيز به مناسبت فرا رسيدن هفته کودک برگزار خواهد کرد. اين نمايشگاه که هنوز عنوان خاصي را به خود اختصاص نداده، آثار کودکاني را که در دوره دوماهه تابستاني تجسم خلاق شرکت کرده‌اند، در معرض ديد عموم قرار مي‌دهد. اين نمايشگاه نشان‌دهنده توانايي کودکان در بخش‌هايي چون سفالگري، نگارگري، نقاشي روي سفال و نقاشي روي پارچه است.

خاطرنشان مي‌شود؛ موزه آبگينه و سفالينه‌ها در تابستان 96 اقدام به برگزاري دوره دوماهه تجسم خلاق کرد و کودکان را با هنر‌هاي مختلفي که در عرصه صنايع دستي تعريف شده‌اند، آشنا کرد.


 تاريخ و تمدن 

ادگار ميشل، فضانورد سابق امريکايي مدعي شد که در دوران جنگ سرد ميان شوروي و آمريکا، موجودات فضايي به قصد جلوگيري از بروز جنگ هسته اي به زمين سفر کردند وآمريکا را از يک جنگ هسته اي نجات دادند!


 ايران گردي  

غذاهاي سنتي اصفهان؛

«کباب مشتي»

يکي ديگر از غذاهاي محبوب و لذيذ استان اصفهان که از طرفداران بسيار زيادي نيز در بين مردم اين استان برخوردار است، کباب مشتي نام دارد.غذايي که طعمي ملس دارد و معمولا با نان سرو مي‌شود. اين غذاي لذيذ با ترکيبي از آرد نخودچي، زردک يا هويج، گوشت چرخ‌کرده، پياز، سرکه، شيره و ادويه‌هاي خوش‌عطر، تهيه مي‌شود.


 عكس روز 
 شهر" اشتوتگارت" در آلمان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون