جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4003- تاریخ : 1396/06/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


كامپيوترهاي كوانتومي و استفاده عمومي


پهپادها در خدمت كشاورزي


ساعت هوشمند بريل براي نابينايان


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 كامپيوترهاي كوانتومي و استفاده عمومي  

كامپيوترهاي کوانتومي به طرز هيجان انگيزي در حال گسترش اند. در حالي که اين تکنولوژي هنوز در مراحل اوليه قرار دارد ، عملکرد بهتري از رقباي ديرينه خود ارائه داده و انتظار مي رود حوزه رمزنگاري پيش از خود به تاريخ بسپارد.

كامپيوترهاي کوانتومي مي توانند محاسبات بيشتري انجام دهند، زيرا بر پايه بيت هاي کوانتومي(کوبيت) پايه ريزي شده اند.بيت هاي کوانتومي برخلاف بيت هاي معمولي که بر پايه صفر يا يک بودند، مي توانند هم زمان صفر و يک باشند.احتمال مي رود كه از دهه 2020 ميلادي كامپيوترهاي كوانتومي مورد استفاده قرار بگيرند. در نهايت تا اواخر دهه 2030 و اوايل دهه 2040 ميلادي اين كامپيوترها به اندازه و قيمت مناسب براي استفاده عموم خواهند رسيد.

تا آن زمان،حتي با وجود پيشرفت تصاعدي تکنولوژي، جايگزيني كامپيوترهاي معمولي با کوانتومي، از نظر اقتصادي نمي تواند به صرفه باشد.

استاد نانوالکترونيک دانشگاه نيوسوث ولز اعلام کرد که اميدوار است كامپيوترهاي کوانتومي به پيشرفت تحقيقات علمي کمک کنند مثلا با شبيه سازي نتايج استفاده برخي داروها در بدن.از آن جايي که مردم عادي بيشتر نيازهاي خود را با كامپيوترهاي امروزي برطرف مي کنند احتمالا رويكرد چنداني به كامپيوترهاي کوانتومي نخواهند داشت .

اما مدير شرکت D-Wave مي گويد ما هنوز نمي دانيم که چه کارهايي را مي توان با كامپيوتر کوانتومي انجام داد.اين شرکت ،نرم افزاري منتشر کرده تا در کار ساخت برنامه براي اين كامپيوترها به برنامه نويسان کمک کند.

منبع:futurism.com


 پهپادها در خدمت كشاورزي  

پهپاد مجهز به دوربين هاي ديجيتالي ، قابل کنترل با تلفن همراه؛ پروازي با هدف آناليز خاک توليد شده كه نمونه اي از اين تکنولوژي در آلمان در حال استفاده مي باشد.كشاورزان اکنون مي‌توانند از پهپاد براي بررسي مزارع خود از منظر خشکي زمين يا آفات استفاده نمايند، عمليات سم‌پاشي يا کوددهي را انجام دهند، مراقب احشام خود باشند و ده‌ها کار ديگر را به انجام برسانند.

پهپادها در مقايسه با هواپيماهاي کوچک معمولي بسيار سودمندتر و ارزان‌تر هستند. محققان آمريکايي معتقدند که استفاده از پهپادها در کشاورزي نه تنها در افزايش سرعت توليد محصولات کشاورزي موثر است، بلکه باعث انگيزه بيشتر در کشاورزان و به دنبال آن بهره‌وري بيشتر خواهد شد.

استفاده از پهپادهاي ويژه براي مصارفي مانند بررسي ميزان سلامت و سم‌پاشي گياهان و نشانه‌گذاري دام‌ها بهترين وسيله کمکي براي کشاورزان محسوب مي‌شود.قوانين جديد فدرال آمريکا نيز خريد و استفاده از پهپادهاي اختصاصي براي مصارف کشاورزي را آسان‌تر کرده است. قوانين جديد به کشاورزان اجازه مي‌دهد که پهپادهاي خود را پس از خريد و آزمايش سريعا ثبت و بدون داشتن مدرک خلباني از آن ها در محدوده و ارتفاع خاصي استفاده کنند.

استفاده از پهپاد در مصارف کشاورزي نه تنها از خريد و يا حتي اجاره هواپيما ارزان‌تر تمام مي‌شود بلکه با اين روش کشاورزان بدون مهارت پرواز نيز با انجام يک دوره آموزشي تحت نرم‌افزار، در کمترين زمان روش استفاده از پهپاد را فرا مي‌گيرند.

منبع:isna


 ساعت هوشمند بريل براي نابينايان  

محققان يک ساعت هوشمند بريل براي نابينايان ساخته اند. اين ساعت که Dot Watch نام گرفته، نوآوري را براي نابينايان فراهم مي کند. صفحه ساعت داراي 24 نقطه است که وضعيت آن ها مدام تغيير مي کند. آهنربا و سيگنال هاي الکتريکي وضعيت اين نقاط را تغيير مي دهند. اين ساعت به وسيله بلوتوث به تلفن هوشمند متصل مي شود.روي صفحه آن نيز زمان، پيام هاي متني و نوتيفيکيشن مربوط به اپليکيشن هاي مختلف نمايش داده مي شود. شرکت سازنده آن اميدوار است با معرفي Dot Pad و Dot Mini (که مي توانند خط بريل را آموزش دهند) محصولات خود را گسترش دهد.

منبع:mehrnews


 گنده تر از دروغ 

مجيدي و استقلال

مهدي طوسي

اين جوري مي گويند استقلال تصميم دارد كه به جاي منصوريان از فرهاد مجيدي به عنوان سرمربي آينده استقلال بهره ببرد و از اينكه مجيدي در ميان هواداران اين تيم بسيار بسيار محبوب است نيز استفاده كرده تا اين انتخاب خود را مهر تاييدي زده باشد.

مي گويند فرهاد مجيدي در اين مورد گفته:‌من به درستي نمي دانم كه آيا كارم درست است يا غلط اما اين را مي دانم كه در شرايط حساس كنوني! كسي جرات اين را ندارد كه در تيم بازنده اي مثل استقلال فرمان هدايت تيم را به دست بگيرد اما من از جايي كه مدتي درس شهامت را نزد مربيان بزرگ تيم استقلال و ساير تيم ها آموزش ديدم بلدم كه در اين مورد چه كار بكنم!


 اما خبر 

چادر مسافرتي خود را روي آب برپا كنيد!

ترکيب چادرهاي مسافرتي با قايق براي تسهيل سفرهاي تفريحي ايده جذابي است که سرانجام توسط يک شرکت تجاري عملياتي شده است. شرکت Outdoor Retailer بعد از مدتي تحقيق و بررسي چادر مسافرتي ويژه اي را عرضه کرده که داراي بخش هايي است که با نصب آن ها چادر مذکور به يک قايق براي حرکت در رودخانه و درياچه ها و درياها مبدل مي شود.

اين چادر مسافرتي قابل تبديل به قايق، کوچک و سبک وزن بوده و به سادگي با هوا پر مي شود و مي توان آن را در کوله پشتي جاي داد و به سفر رفت. پوشش سقفي اين قايق را مي توان از آن حذف کرد و در صورت باراني شدن هوا يا تمايل به خوابيدن بر روي آب به آن اضافه کرد.

در حال حاضر يک مدل از اين چادرمسافرتي با طول 243 سانتيمتر توليد شده که وزن آن تنها حدود 3.5 کيلوگرم است.قرار است يک مدل ديگر از آن هم به طول260 سانتيمتر در پاييز روانه بازار شود.

منبع:elmdaily


 سرمقاله  

خداحافظي با كودكان متكدي؟!

زهرا کيان بخت

پيش‌ترها تصوري كه ما از شخص متكدي داشتيم دايره مصداقي محدودتري داشت و اغلبِ افراد متكدي، در رده سني پير و كهن‌سال جاي مي‌گرفتند.

اين تعريف در سالهاي اخير به‌خصوص در شهرهاي بزرگ، تا حد زيادي دچار تغيير شده و به طوري كه اين روزها شاهديم زن و مرد، پير و جوان، كودكان كم‌سن و سال و حتي نوزاد، افراد داراي معلوليت‌هاي جسمي و افراد كاملا سالم از حيث جسماني و... همگي در دايره مفهوم متكدي در جامعه ما مي‌گنجند.

كافي است سرمان را بچرخانيم و در گوشه و كنار، در خيابان و پارك و مترو، به افرادي كه در لباس متكدي، از ديگران درخواست پول مي‌كنند نگاهي بيندازيم.

چشمان ما به اندازه‌اي به ديدن اين افراد و ازجمله كودكان متكدي در همه جا عادت كرده كه باورمان نمي‌شود حدود يك دهه قبل، آمار كودكان متكدي بسيار كمتر از ميزان فعلي بوده است.

اخيرا عضو هيأت رييسه شوراي شهر تهران از جمع‌آوري 300 کودک کار و متکدي در طي يک هفته خبر داده و عنوان كرده‌اند از خانواده‌هاي كودكان مزبور تعهد گرفته مي‌شود تا پس از اين، كودكان‌شان به اين حرفه بازنگردند.

هرچند جمع‌آوري اين كودكان از سطح خيابان‌ها و منع آنها از تكدي و كار، در ظاهر، امر مثبتي به نظر مي‌رسد، اما به نظر مي‌رسد اين گونه اقدامات، مقطعي بوده و نمي‌تواند به عنوان راه‌حلي كاربردي براي خاتمه دادن به داستان تكدي‌گري كودكان تلقي شود و از اين‌رو، ما براي حل اين معضل بزرگ اجتماعي يعني افزايش روزافزون شمار كودكان متكدي در شهرهاي بزرگ، نيازمند سياستهاي حساب‌شده‌تري هستيم كه بتوانند اين مسأله را به طور بنيادي و ريشه‌اي، حل و فصل كنند.

بديهي است خانواده‌هايي با سطح درآمدي بسيار پايين كه فقر، موجب شده كودكان براي آنها حكم وسيله‌اي براي كسب درآمد را داشته باشند، به زودي و بعد از ارائه تعهد، مجددا كودكان خود را روانه ميدان تكدي و كار خواهند كرد و آنها را به دست باندهاي تكدي‌گري خواهند سپرد.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون