جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

تريلي نمايش سيار کانون اجرا مي‌کند:
ترويج مصرف بهينه آب در روستاهاي گلستان

مرکز کانون شماره 3 نيشابور برگزار کرد:
دو جشنواره در يک روز


بازديد شهردار منطقه 6 تبريز از کانون


برپايي جشن پايان تابستان در مراکز کانون


فرشته‌هاي احمدرضا احمدي بال‌هاي طلايي دارند


برگزاري نمايشگاه نوشت‌افزار در خراسان شمالي و جنوبي


 تريلي نمايش سيار کانون اجرا مي‌کند:
 ترويج مصرف بهينه آب در روستاهاي گلستان 

با همکاري شرکت آب و فاضلاب روستايي استان گلستان، نمايش 'مديريت مصرف بهينه آب' توسط کاميونت نمايش سيار کانون پرورش فکري در مناطق محروم در حال اجراست. به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان، عبدالرحيم سيفي مديرکل کانون بهره‌گيري از هنر نمايش را براي انتقال پيام بسيار موثر دانسته و بيان داشت: کانون پرورش فکري گلستان در راستاي تعامل و ارتباط با ساير دستگاه‌ها ضمن معرفي ظرفيت‌ها و توانمندي‌هاي مجموعه خود، اقدام به ساخت و توليد برنامه‌هاي نمايشي با هدف فرهنگ‌سازي مي‌نمايد. مديرکل کانون تصريح کرد: به واسطه قرارداد منعقده با شرکت آب و فاضلاب روستايي استان گلستان، برنامه نمايشي کانون با هدف نهادينه کردن فرهنگ مصرف بهينه آب توسط کاميونت سيار براي 40 روستا در حال اجراست. گفتني است مفاهيم جلوگيري از هدر رفت آب همانند بستن شير آب هنگام مسواک زدن، کم کردن مدت استحمام، شستن ظرف‌ها با جريان باريک آب، استفاده از ماشين ظرف‌شويي و لباس‌شويي در مواقعي که کاملا محفظه پر شده باشد و آب‌ياري گل‌ها و چمن‌ها در صبح زود يا غروب و... از جمله مواردي است که با استفاده از ابزار جذاب هنر به بچه‌ها منتقل مي‌گردد. در حال حاضر اين برنامه نمايشي در روستاي سياه خان بلوچ آباد و توران ترک در شهرستان راميان اجرا شده که با استقبال خوبي همراه بوده است.


 مرکز کانون شماره 3 نيشابور برگزار کرد:
 دو جشنواره در يک روز 

دو جشنواره «دست‌پخت‌هاي خودماني» و «دست‌سازه‌هاي نوجواني» در مرکز فرهنگي هنري شماره 3 نيشابور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان رضوي، همزمان با دهه ولايت مربيان فرهنگي مرکز شماره 3 نيشابور با هدف ترويج غذاهاي سنتي و سالم و همچنين پرورش خلاقيت، جشنواره «دست‌پخت‌هاي خودماني» و «دست‌سازه‌هاي نوجواني» را در مرکز برگزار کردند. زهره اکبرآبادي مربي مسوول مرکز گفت: ايرانيان از ديرباز به پخت غذاهاي بومي و محلي علاقه ويژه‌اي داشته‌اند و مردم هر منطقه‌، با توجه به امکانات موجود در محدوده زندگي خود، به ابداع خوراک‌هاي جديد مبادرت ورزيده‌اند و در واقع يکي از مهارت‌هاي مورد نياز براي هر بانوي ايراني، آشنايي با اين مقوله به شمار مي‌رود تا براي فرزندان و اهل خانه خود غذايي سالم و دلپذير فراهم آورد. مربي مسوول مرکز در ادامه گفت: به منظور تشويق و ترغيب اعضاي نوجوان دختر به آموختن مهارت‌هاي زندگي، همزمان با دهه ولايت و بزرگداشت اعياد غدير و قربان، جشنواره «دست‌پخت‌هاي خودماني» و«دست‌سازه‌هاي نوجواني» در مرکز شماره سه نيشابور بر پا شد.

دراين ويژه‌برنامه اعضا، در دو بخش با پخت غذاهاي سنتي و کيک و شيريني ضمن ارايه هنرمندي خود، دوستان‌شان را در لذت چشيدن از دست پخت خود شريک کردند. زهره اکبرآبادي در خصوص جشنواره «دست‌سازه‌هاي نوجواني» گفت: يکي از برنامه‌هاي پر طرفدار در مرکز سه نيشابور در ميان اعضاي دختر نوجوان فعاليت کاردستي است‌.

به همين منظور بر آن شديم به منظور تشويق و ترغيب آنان به خلق کاردستي‌هاي زيبا و ايجاد بستر مناسب جهت رشد و شکوفايي خلاقيت‌ اعضا، نمايشگاهي از دست‌سازه‌هاي تابستاني آنان برگزار کنيم. اکبرآبادي خاطر نشان کرد : اين برنامه که در تابستان 96 براي دومين بار به اجرا در آمد، با استقبال بسيار خوب اعضا و مادران آنان مواجه شد.


 بازديد شهردار منطقه 6 تبريز از کانون 

در بازديد مهندس فيروزي شهردار منطقه 6 تبريز و هيات همراه از فعاليت‌هاي کانون شماره 3 تبريز بر افزايش همکاري‌هاي في‌مابين تاکيد شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان شرقي، در اين بازديد مهندس فيروزي ضمن حضور در مرکز فرهنگي هنري شماره 3 کانون تبريز واقع در شهرک امام خميني از نزديک با فعاليت‌هاي اين مرکز آشنا شدند. در اين ديدار قاسم‌زاده مربي مسوول مرکز گزارشي از فعاليت‌هاي اوقات فراغت کانون ارايه کرد و از کلاس‌هاي مرکز بازديد به عمل آمد. فيروزي شهردار منطقه 6 تبريز بر مشارکت بيش از پيش کانون و شهرداري تاکيد و زحمات کارکنان کانون تقدير و تشکر کرد. بر اساس اين گزارش، زيباسازي محوطه و حرص درختان اين مرکز نخستين گام در جهت اين همکاري‌ها خواهد بود.


 برپايي جشن پايان تابستان در مراکز کانون 

جشن‌هاي پايان تابستان، در مراکز کانون در حال برگزاري است و دست‌آوردهاي اعضا در اين فصل در معرض ديد عموم قرار گرفته است.بر همين اساس، مجتمع کانون تبريز با برگزاري نمايشگاه آثار اعضا، ويژه‌برنامه‌ و جشن‌‌هاي متنوع يکي از پربارترين تابستان‌هاي خود را براي کودکان و نوجوانان و والدين آنان به يادگار گذاشت.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان آذربايجان شرقي تابستان سال 96 سالي کم سابقه و شايد بي‌سابقه از نظر تعداد کلاس‌هاي تابستاني و کودکان و نوجوانان مراجعه کننده براي مجتمع کانون تبريز بود.

در همين راستا کلاس‌هاي و کارگاه‌هاي متنوعي در موضوعات مختلف فرهنگي هنري و ادبي براي کودکان و نوجوانان به اجرا درآمد و با استقبال گسترده کودکان و نوجوانان و خانواده‌ها همراه بود.

نقاشي، خوشنويسي، نقد و بررسي فيلم، انيميشن، مهارت‌هاي خلاقيت، نجوم، کارگاه سفال و... از جمله کارگاه‌هايي بود که در نوبت‌هاي مختلف در طول تابستان اجرا شد. به جهت استقبال خانواده‌ها، برخي از اين کارگاه‌ها در فصل پاييز نيز ادامه خواهد داشت.

جشن پايان کلاس‌هاي تابستاني در مرکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري شماره 2 کرمان هم برگزار شد. به گزارش روابط‌عمومي اداره کل کانون کرمان، اعضا و مربيان مرکز فرهنگي‌هنري کانون شماره 2 کرمان با اجراي برنامه‌هاي متنوع فرهنگي هنري و برپايي نمايشگاه آثار اعضا، پايان کلاس‌هاي تابستاني را جشن گرفتند.

قصه‌خواني واقعه غدير، مسابقه‌، نمايش فيلم و اجراي نمايش خلاق همراه با جشنواره غذاهاي سالم از جمله برنامه‌هاي اين مراسم بود.

در همين حال مرکز فرهنگي‌هنري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سيرجان نيز جشنواره غذاهاي سالم را با حضور جمعي از اعضا و والدين‌شان برگزار کرد.

در اين برنامه با دعوت از يک کارشناس تغذيه درباره غذاهاي سالم گفت‌و گو شد و اعضاي کانون به عضويت سامانه وزارت بهداشت درآمدند تا از اين پس بتوانند به صورت رايگان از خدمات پزشکي و بهداشتي بهره‌مند شوند.


 فرشته‌هاي احمدرضا احمدي بال‌هاي طلايي دارند 

جديدترين اثر احمدرضا احمدي با عنوان «سه فرشته با بال‌هاي طلايي و چشمان آبي‌رنگ» از سوي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به چاپ رسيد. به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، روايت‌گر اين داستان پسر نوجواني است که در پي بارش باران خواب سه فرشته را مي‌بيند، فرشته‌ها به دنياي واقعي مي‌آيند و در روزهاي باران زده شهر با پسر همراه مي‌شوند. احمدي همچون هميشه از نشانه‌ها و مفاهيم معنوي و فلسفي بهره برده است تا داستاني متفاوت را براي مخاطبانش نقل کند. تصاوير عليرضا گلدوزيان نيز با متن همراه شده تا اين داستان تخيلي رنگ و بوي جديدي به خود بگيرد. در بخشي از اين اثر که براي گروه سني «د» (12 تا 14 سال) منتشر شده است، مي‌خوانيم: «گفتند، ما تو را به ضيافت ابرها مي‌بريم. از ابر پله ساختند. من و فرشته‌ها از پله‌هاي ابري به آسمان رسيديم. وارد مهماني باشکوهي شديم. همه چيز مهماني از ابر بود. صندلي‌ها، ميزها، آينه‌ها، لباس‌هاي زنان و مردان، درختان، پرنده‌ها، آهوها و ماهي‌ها. فرشته‌ها من را به باغي بردند و روي يک صندلي از جنس ابر نشاندند. »

اين کتاب 10هزار و 500 تومان قيمت دارد و با شمارگان 2000 نسخه قابل خريداري از تمامي فروشگاه‌هاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در سراسر کشور است.


 برگزاري نمايشگاه نوشت‌افزار در خراسان شمالي و جنوبي 

در آستانه آغاز سال تحصيلي دومين نمايشگاه عرضه لوازم التحرير ايراني‌اسلامي و محصولات کانوني در مرکز فرهنگي‌هنري سرايان برگزار شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان جنوبي، در راستاي بيانات مقام معظم رهبري پيرامون شعار سال باعنوان «اقتصاد مقاومتي و توليد و اشتغال» و همچنين با نزديک شدن به سال تحصيلي جديد، نمايشگاه عرضه لوازم التحرير و محصولات کانون پرورش فکري درمرکز سرايان برگزار شد.

در اين نمايشگاه بيش از100عنوان از لوازم مورد نياز دانش‌آموزان عرضه شده است.

اولياي تربيتي، اعضاي کانون و ديگر کودکان و نوجوانان سراياني از اين نمايشگاه استقبال ويژه‌اي کردند. دومين نمايشگاه لوازم‌التحرير ايراني-اسلامي مرکز فرهنگي‌هنري سرايان تا پايان شهريورماه به کار خود ادامه خواهد داد.

در همين حال، نمايشگاه فروش محصولات ايراني‌اسلامي در بجنورد در خراسان شمالي هم افتتاح شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان شمالي، منير صادقي مدير کل کانون استان در آيين افتتاح اين نمايشگاه گفت: اين نمايشگاه از تاريخ20 شهريور تا 5 مهرماه از ساعت 9 صبح تا 23 شب در محل سالن گلشن ميزبان خانواده‌ها خواهد بود. وي با بيان اين‌که به منظور ترويج فرهنگ ايراني‌اسلامي کانون پرورش فکري اقدام به توليد نوشت‌افزار کرده است، عنوان کرد: اين نمايشگاه به منظور ارايه محصولاتي با طرح‌هاي ايراني‌اسلامي براي خانواده‌ها و دانش‌آموزان در آستانه بازگشايي مدارس برپا شده است.

وي خاطر نشان کرد: در اين نمايشگاه، بيش از 300 قلم از انواع نوشت‌افزارها با قيمت‌هايي کمتر از آنچه در فروشگاه‌ها عرضه مي‌شود به فروش مي‌رسد.

مديرکل کانون پرورش فکري استان، با اشاره به اين‌که قاچاق کالا و عدم نظارت کافي بر بازار اسباب‌بازي و نوشت افزارها باعث چالش جدي شده، گفت: بسياري از مهارت‌هاي بومي و محلي را مي‌توان در قالب همين محصولات به کودکان و نوجوانان آموزش داد.

صادقي نوشت‌افزارهاي ايراني و اسلامي را وسيله‌اي براي انتقال فرهنگ به کودکان و نوجوانان دانست و افزود: توليدات داخلي در بخش نوشت‌افزار براي کاهش وابستگي به نوشت‌افزار خارجي بايد با کيفيت بالا توليد شود.

به گفته وي حمايت از توليد داخلي و ايجاد اشتغال براي جوانان ايراني يکي ديگر از اهداف برپايي نمايشگاه فروش نوشت‌افزارهاي ايراني است.

وي خاطرنشان کرد: خانواده‌ها مي‌توانند با مراجعه به اين نمايشگاه فروش، نوشت‌افزار و لوازم‌التحرير مورد نياز فرزندان خود را از توليدات داخلي تهيه کنند تا گامي در جهت ترويج فرهنگ ايراني و اسلامي بردارند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون