جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


عكاسخانه
موزه ملي سرخپوستان ،آمريکا

نمايشگاه مهرهاي حکومتي عهد قاجار در كاخ گلستان


ايران گردي


اخبـــــــــار


تاريخ و تمدن


خبر


عكس روز
خانه"حسن پور"، اراك

 عكاسخانه 
 موزه ملي سرخپوستان ،آمريکا


 نمايشگاه مهرهاي حکومتي عهد قاجار در كاخ گلستان 

نمايشگاهي متشکل از مهرها و فرامين دوره‌ قاجار با هدف معرفي اموال فرهنگي و تاريخي كاخ گلستان افتتاح شد.

به‌گزارش روابط عمومي سازمان ميراث فرهنگي، اين نمايشگاه با حضور محمدحسن طالبيان معاون ميراث‌فرهنگي سازمان ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري، سيداحمد محيط طباطبايي رئيس ايکوم ايران و مسعود نصرتي مدير کاخ گلستان افتتاح شد.

طالبيان در حاشيه اين مراسم گفت: کل گنجينه، معماري و آثار اين کاخ به‌ويژه دوره قاجار آن در دنيا کم‌نظير است. گنجينه‌هاي مختلفي در اين کاخ وجود دارد که نيازمند معرفي و حفاظت هستند.

او با بيان اينکه جريان‌هايي نظير برگزاري اين نمايشگاه بايد گسترش يابد گفت: اين جريان فرهنگي بايد در کاخ‌ها اتفاق بيفتد. چنين جريان زندگي فرهنگي در کاخ‌ها مهم است و بايد از طريق چاپ کتاب، بروشور، برگزاري نمايشگاه و... که جزو رسالت کاخ‌هاست به مردم نمايش داده شود.

طالبيان تصريح کرد: دوره قاجار دوره‌اي است که طبقه متوسط و صاحب اسناد توسعه پيدا کردند و در اين دوره شاهد تحول در شکل مهرها مي‌شويم و جريان هنر نيز به اين حوزه ورود پيدا مي‌کند.

او افزود: اين مهرها سمبل قدرت حاکمان آن دوره است و از ديد زيبايي‌شناسي، هنري، تاريخي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي و... اين مهرها اسناد مهمي براي شناختن دوره قاجار هستند.مسعود نصرتي مدير کاخ گلستان نيز در اين مراسم گفت: در اين نمايشگاه با عنوان "گزيده‌اي از مهرهاي حکومتي عهد قاجار" حدود 76 قطعه مهر و دسته مهر به شکل‌هاي مختلف مانند انگشتر، آويز گردنبند و سه نسخه از فرامين وليعهدي ناصرالدين‌شاه، مظفرالدين‌شاه و احمدشاه به نمايش گذاشته مي‌شود.

او افزود: اين مهرها متعلق به پادشاهان، وزرا و برخي زنان خاص دربار بوده است. هر کدام از اين مهرها براي فرامين و اسناد خاصي مورد استفاده قرار مي‌گرفت. برخي از اين مُهرها به صورت نوشتاري و تصويري بوده و نام پادشاهان در يک بيت شعر روي آن حک شده است. همچنين نگين بيشتر اين مهرهاي حکومتي از جنس سنگ‌هاي قيمتي و نيمه‌قيمتي مانند زمرد و عقيق است.

اين نمايشگاه تا پايان شهريور در محوطه‌ جهاني کاخ گلستان در ميدان ارگ تهران ادامه خواهد داشت.


 ايران گردي  

غذاهاي سنتي اردبيل ؛

«باسترماپلو»

دراردبيل غذاي ديگري که بومي شهرستان آستارا مي باشد و اصالت آن به باکو (بادکوبه ) بازمي گردد ، باسترماپلو نام دارد ، در اين غذاي محلي شما نمي توانيد مواد غذايي موجود در آن را ببينيد زيرا پنهان شده اند و به اين دليل به اين غذاي سنتي باسترما
(مدفون شده) مي گويند.

همچنين اين غذا بعد از تهيه در قابلمه هاي تک نفره به شکل بسيار زيبا و خاصي سرو مي شود ، مواد غذايي اصلي موجود در اين غذا ،مرغ، رب ازگيل، گردو، برنج، زعفران، پياز، کره، رب به، رب آلوچه و سيب زميني مي باشد ، همچنين بسيار خوش طعم و مزه مي باشد.


 اخبـــــــــار 

كشفي عجيب؛

موميايي سلطنتي از جنس جواهر و طلا

باستان شناسان مصري، مقبره اي را در شهر اُقصُر (Luxor) در جنوب مصر کشف کردند که متعلق به زرگري سلطنتي و همسرش مي باشد و به دوران امپراتوري مصر باستان و بين سده هاي يازده تا شانزدهم قبل از ميلاد مسيح تعلق دارد.

وزير آثار باستاني اين کشور، خالد العناني اعلام کرده که به تازگي در ذراع ابوالنجا (مقبره اي باستاني واقع در کناره ي غربي رود نيل)، يک موميايي، مقبره هاي سنگي، ظروف و کاسه ها و ديگر صنايع دستي کشف شده است.

مصطفي الوزير، رئيس گروه تحقيقاتي باستان شناسان، در اين باره اظهار داشت:شواهد حاکي از اين است که تمامي اين کشفيات به آمنمهات (Amenemhat) و همسرش آمنهوتپ (Amenhotep) تعلق داشته اند. اگرچه نام آمنهوتپ بيشتر به آقايان تعلق مي گرفته اما بنا بر شواهد کشف شده در اين مکان، او بانوي اول خانه بوده است.

درِ ورودي اين مقبره متصل به مقبره اي ديگر است که پيش تر کشف شده بود. در ابتداي ورود به آرامگاه، تنديسي سنگي و نيمه مخروبه از اين زرگر سلطنتي و همسرش وجود دارد و در ميان آنها فرزندانشان نيز به تصوير کشيده شده اند. بنا به صحبت هاي مصطفي الوزير، به تصوير کشيدن پسران، در گذشته حرکتي نامتعارف به شمار مي آمده چرا که عرف بر اين بوده که تنها تصوير دخترانشان را در تنديس خانوادگي کنده کاري کنند و اگر فرزند دختر نداشتند، عروس هايشان را در تنديس جاي مي دادند.

خالد العناني اظهار کرد که اين آرامگاه در زمان دودمان 21 و 22 تبديل به مقبره شده اما ساخت آن در زمان دودمان 18صورت گرفته است.

گفته ها حکايت از اين دارند که در محوطه بيروني اين آرامگاه، جسد يک زن و دو فرزند بالغش نيز کشف شده است. البته وزارت آثار باستاني مصر عنوان کرده که اين تازه ابتداي کار است و از طريق اين مقبره تازه کشف شده، مي توان به اجساد و آرامگاه هاي بيشتري نيز رسيد.


افتتاح موزه «لوور» ابوظبي در آينده نزديك

بعد از 10 سال انتظار، موزه لوور ابوظبي در ماه نوامبر افتتاح خواهد شد.

دوستداران هنر به زودي مکان جديدي براي تماشا خواهند داشت، چراکه موزه لوور ابوظبي، پس از يک دهه ساخت و ساز، به زودي افتتاح خواهد شد.

اگرچه از زمان اعلام شروع اين پروژه در سال 2007، روند آن چندين مرتبه به تعويق افتاد، ولي اين موزه که در جزيره سعديات ابوظبي قرار گرفته است، بالاخره در تاريخ 11 نوامبر افتتاح خواهد شد.اين مجموعه توسط معمار فرانسوي، Jean Nouvel، طراحي شده است و شامل 55 ساختمان مختلف و جدا از هم است که 23 ساختمان آن به گالري ها اختصاص دارند که مناظر آن‌ها رو به اقيانوس است.

با توجه به اندازه بزرگ اين موزه آن را با هدف «شهر موزه‌اي» ساخته‌اند. يک گنبد بزرگ با قطر 180 متر در سقف اين موزه قرار گرفته است. اين گنبد يک الگوي هندسي خاص، متشکل از 8000 ستاره فلزي دارد که «باراني از نور» متحرک را با تابش نور خورشيد به آن ايجاد مي‌کنند.اين موزه آثارهنري از 13 موزه معروف لوور فرانسه را قرض گرفته و نمايش مي‌دهد. اين آثار شامل « La Belle rronnière» از داوينچي، پرتره ونسان ون گوگ و نقاشي « ناپلئون در حال عبور از آلپ» توسط ژاک لويي داويد مي‌ شود.

يک رستوران و يک موزه مخصوص کودکان هم در اين مجموعه قرار خواهند گرفت. کودکان بين 6 تا 12 سال مي‌توانند از اين موزه ديدن کنند و در کلاس‌هاي آموزشي و جلسات تعاملي آن شرکت کنند.بازديدکنندگان هم با پاي پياده و هم از طريق قايق مي‌توانند به موزه لوور ابوظبي دسترسي داشته باشند.يک تونل هم قرار است که اين مجموعه را به موزه ملي زايد متصل کند.


 تاريخ و تمدن 

نام شرکت مزدا برگرفته از نام اهورا مزدا خداي ايرانيان باستان است. دليل اين نام گذارى علاقه بنيان گذار آن به اهورامزدا و شباهت نام خودش به نام مزدا بوده است كه در سايت خود مزدا نيز ذكر شده است.


 خبر 

کشف سومين تدفين اسب در يک منطقه باستان‌شناسي

فصل دوم کاوش‌هاي باستان‌شناسي در محوطه «وستمين کياسر» مازندران به کشف سومين تدفين اسب از دوران اشکاني منجر شد.به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، عبدالمطلب شريفي ـ رييس هيأت باستان شناسي ـ با اعلام اين خبر، هدف از انجام کاوش‌هاي باستان‌شناسي در محوطه و گورستان «وستمين» را کاوش در 12 دخمه باقي مانده از کاوش‌هاي سال 94و تعيين عرصه و پيشنهاد حريم محوطه ‌ذکر کرد.

اين باستان‌شناس با مهم دانستن انجام گمانه‌زني براي تعيين عرصه و پيشنهاد حريم محوطه 15 هکتاري وستمين افزود: با گمانه‌زني‌هاي صورت گرفته، مشخص شد بيش از 250 دخمه در اين مکان وجود دارد.

او با اشاره به باز شدن 9 دخمه از 12 دخمه تا کنون، بيان کرد: شواهد و يافته‌هاي جالب توجه و منحصر به فردي در هر يک از اين دخمه‌ها وجود دارد.شريفي با اشاره به اين نکته که يکي از سنت‌هاي تدفين در دوره اشکاني دفن اسب به همراه صاحبش بوده، گفت: در اين شيوه اسب را خفه کرده و در کنار جسد صاحب آن قرار مي‌دادند.

شريفي اضافه کرد: در کاوش‌هاي پيشين در اين محوطه دو تدفين اسب کشف شده بود و باستان‌شناسان در اين فصل از کاوش نيز موفق به کشف سومين تدفين اسب در اين منطقه شدند.


عروسي سنگي ؛ جاذبه اي افسانه اي در بلغارستان ‏

وقتي صحبت از جاذبه هاي طبيعي و افسانه اي به ميان بيايد ، بلغارستان داستان هاي زيادي براي گفتن خواهد داشت. در نزديکي شهر کاردژالي (Kardzhali ) در جنوب بلغارستان صخره هايي وجود دارند که به شکلي عجيب در آمده اند و همين شکل آنها باعث شده تا به يک جاذبه تبديل شوند و داستان هايي درباره آنها گفته شود.

داستاني در اين باره مي گويد دختر و پسر جواني از دو دهکده نزديک به اين منطقه عاشق يکديگر شده و تصميم به ازدواج مي گيرند اما خانواده هاي آنها با اين وصلت مخالف بوده اند به همين منظور در عروسي آنها را نفرين کرده و به سنگ تبديل مي کنند. همراه آنها کل افرادي که در اين مراسم حضور داشته اند نيز به سنگ تبديل مي شوند. افسانه ها اين منطقه را محل برگزاري آن عروسي مي دانند و به دليل اينکه اين اشکال سنگي در برخي جهات شبيه به انسان هاي ايستاده هستند نام عروسي سنگي برروي اين جاذبه طبيعي و خارق العاده گذاشته شده است.

اما محققان در اين باره تخمين زده اند که اين سنگ ها حدود40 ميليارد سال پيش در اثر فعاليت هاي آتشفشاني زير آب شکل گرفته اند و پس از اينکه سطح آبها پايين تر آمده در اثر قرار گرفتن در برابر باد و خورشيد و باران به شکل فعلي در آمده اند. مواد معدني مختلفي در دل اين سنگها وجود دارد که موجب تغيير رنگ آنها در اثر نور خورشيد هستند.


 عكس روز 
 خانه"حسن پور"، اراك


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون