جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

ناصر فيض:
آماده انتقال تجارب دفتر طنز به استان‌ها هستيم


طنز


ايستگاه


شرح عكس


 ناصر فيض:
 آماده انتقال تجارب دفتر طنز به استان‌ها هستيم 

به گزارش پايگاه خبري حوزه هنري، مدير دفتر طنز حوزه هنري کشور که براي حضور در دومين شب شعر «يه حبه طنز» به يزد سفر کرده بود، برگزاري شب‌هاي شعر طنز در استان‌ها و شهرهايي که از پايتخت فاصله دارند را از برنامه‌هاي اين دفتر عنوان کرد و برگزاري آن را موجب ارتقاي طنز در مناطق مختلف کشور دانست.

ناصر فيض استقبال مردم يزد از اين شب شعر را بي‌نظير توصيف کرد و گفت: در ايام عيد سعيد غدير خم که مردم برنامه‌هاي متعددي را برنامه‌ريزي کرده‌اند، حضور سه ساعته اين همه علاقه‌مند به طنز در ميدان اميرچخماق، هم احترام به برنامه و هم احترام به خود مردم است و چقدر خوب است که به خاطر احترامي که مردم به اين برنامه گذاشتند باز هم اين شب شعر در يزد تکرار شود و اتفاقات بهتري بيفتد.

وي با تبيين و تشريح اهميت اين گونه برنامه‌ها، مهم ترين دستاورد آن را آشنايي خانواده‌ها و فرزندان با شيوه شوخي صحيح، سالم و بي‌عيب دانست و افزود: طنز زبان پاکيزه‌اي دارد و هدف اين نشست‌ها هم اين است که کاملا اين موضوع را تبيين کند تا مخاطب ياد بگيرد اگر مي‌خواهد شوخي کند، چگونه شوخي کند که هم تأثير بگذارد، هم انتقاد کند و هم باعث اصلاح رفتارهاي فردي و اجتماعي در جامعه شود. گاهي لازم است براي اصلاح اين رفتارها تذکر داده شود و طنز اين تذکر را مي‌دهد و علاوه بر آن باعث مي‌شود فرزندان در خانه ياد بگيرند چگونه با هم صحبت کنند.

خالق مجموعه‌ شعر طنز «فيض بوک» يکي ديگر از نتايج اين گونه محافل را حفظ و ارائه اصطلاحات بومي توسط طنزپردازان محلي دانست و افزود: برگزاري شب‌هاي شعر باعث مي‌شود طنزپردازان بومي با گويش و لهجه محلي خودشان ظهور و بروز پيدا کنند و آثارشان را ارائه دهند که همين اقدام موجب حفظ و احياي اصطلاحاتي که رو به فراموشي است، مي‌شود و نسل‌هاي آينده مي‌توانند با آن‌ها آشنا شوند. در اين محافل ادبي اصطلاحات در حال فراموشي ،تکرار، يادآوري و تذکر داده مي‌شود و چه بسا در آينده راه گشا باشد.مدير دفتر طنز حوزه هنري به حضور طنزپردازاني که از طرف دفتر طنز در شب‌هاي شعر شرکت مي‌کنند اشاره کرد و گفت: آن‌ها افراد زبده، داراي جايگاه و صاحب آثار متعددي در عرصه طنز هستند و وقتي در اين برنامه‌ها حضور مي‌يابند قطعا نوعي از طنز را ارائه مي‌دهند که در آن توهين، تمسخر و حرف رکيک و زشتي وجود ندارد. ناصر فيض با اشاره به برنامه‌هاي دفتر طنز حوزه هنري براي ارتقاي طنز استان‌ها گفت: بخشي از اين امر به استقبال علاقه‌مندان به طنز در مراکز استاني برمي‌گردد که برحسب ظاهر تاکنون از هشت محفل گذشته طنز «قند شکن» يزد استقبال خوبي شده است.وي با بيان اينکه آماده انتقال تجارب دو دهه دفتر طنز به استان‌ها هستيم، اظهار کرد: اين حرکت با اعزام استادان و کارشناسان حوزه طنز و برگزاري کارگاه‌هاي آموزشي در شهرستان‌ها در حال انجام است و در مقابل هم از طنزپردازان شهرستاني به عنوان مهمان در برنامه‌هاي دفتر طنز در تهران دعوت به عمل خواهد آمد.خالق اثر «املت دسته‌دار» حمايت از برخي برنامه‌ها از جمله جشنواره‌هاي طنز در مراکز استاني را از جمله وظايف اين دفتر عنوان کرد و افزود: دفتر طنز ضمن حمايت مالي از جشنواره‌هاي استاني در زمينه اعزام داوران و هنرمندان مطرح طنز کشور به استان‌ها نيز مشارکت دارد.


 طنز 

لطفا لبخند بزنيد

مهدي طوسي

تقويم

سخنران گفت: ببخشيد که زياد صحبت کردم. آخر من ساعت ندارم.

يکي از مهمان ها گفت:ساعت نداري تقويم که داري.

**

شباهت

معلم:امير جان با حميد يک جمله بساز.

امير:شما چه قدرشبيه هميد.

**

امرار معاش و نويسندگي

سعيد به دوستش:محسن برادرت که براي زندگي به شهر ديگه رفته از چه راهي امرار معاش مي کنه؟

محسن: از راه نويسندگي.

سعيد: چه مي نويسد؟

محسن:هر ماه به پدرم نامه مي نويسد تا برايش پول بفرستد!

**

انشا

معلم از دانش آموز خواسته که انشا درباره يک مسابقه فوتبال بنويسد. همه مشغول نوشتن شدند جز يک نفر.

معلم از او پرسيد:چرا نمي نويسي؟

دانش آموز جواب داد :نوشته ام.

معلم دفتر او را گرفت و نگاه کرد ، نوشته بود به علت بارندگي فوتبال برگزار نخواهد شد!

**

اتوبوس سواري

مردي سوار اتوبوس دو طبقه مي شود. هرچه اصرار مي کنند به طبقه بالا برود، نمي رود و مي گويد:دفعه پيش که سوار شدم، فهميدم که طبقه بالا راننده ندارد!

**

دستور زبان

آموزگار:بچه ها توجه کنيد! بعضي از کلمه ها با «ان» و «ها» جمع بسته نمي شوند. مثل «درس» که مي شود «دروس» حالا يکي از شما مثال ديگري بزند.

احمد:آقا اجازه! مثل خرس که جمع آن مي شود خروس!

**

پيراهن تنگ

مريم:مادر اين پيراهن براي من خيلي کوچک شده است که به سختي مي توانم نفس بکشم.

مادر:پيراهن هيچ عيبي نداره دخترم، تو سرت را از آستين بيرون آورده اي!

**

اهميت بيشتر

دو نفر به شکار رفته بودند. اولي خرگوش ديد، تفنگ را برداشت و خرگوش را هدف قرار داد.

ناگهان دومي به او گفت:«صبر کن، توي تفنگ فشنگ نگذاشته اي.»

اولي با ناراحتي جواب داد:ول کن بابا، حالا وقت اين حرف ها نيست. تا بخواهم فشنگ بگذارم، خرگوش در رفته است.


 ايستگاه 

شعر طنز سينمايي

رضا احسان پور

کاريکاتور : شهاب جعفر نژاد

از عشق‌هاي چند ضلعي تا جدايي

از دزدي و قاچاق تا آدم‌ربايي


از اعتياد و ايدز تا قتل و جنايت

هر چيز دارد فيلم‌هاي سينمايي


ما ژانرهاي تازه‌اي داريم، فرضاً

يک ژانر، روشنفکري و عقده‌گشايي


يک ژانر، علمي ـ عشقيِ بالاي هجده

آموزش انواع «چيز» و بي‌حيايي


يک ژانر، ترويج حيات و زندگاني

يا مي‌کشي يا مي‌کشد؛ راز بقايي!


يک ژانر ما خوبيم چون ما سينماييم

با پول بيت‌المال، صرفاً خودستايي


بعضي از آنها نيست حتي قابل پخش

در بدترين اوضاع اخلاقي، خدايي


ايراني‌اند اين‌ها که توي فيلم هستند

يا زامبي؟ کو روح پاک آريايي؟!


البته اصلاً انتظاري نيست هرگز

از فرم و مضموني به اين پرت و پلايي


ديگر هنرمندانمان در جشنواره

با خشتک شلوارهاي برمودايي،


يا مانتوهاي من‌درآورديِ بومي!

دنبال ژست تازه‌اند و خودنمايي


يک روز مشکل بود کار سينمايي

حالا فقط با پارتي يا پول چايي…


بگذار خوش باشند دور هم، غمي نيست

اصلاً مخاطب را چه به چون و چرايي؟!


پايان هشتمين دوره جشنواره کاريکاتور"همه مسئوليم" در بجنورد

دبير برنامه‌ريزي مراکز استاني حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي گفت: مسئولان خراسان شمالي بايستي در سال آينده اين استان را به عنوان قطب کاريکاتور معرفي کنند.

به گزارش فارس در آيين اختتاميه هشتمين دوره جشنواره کاريکاتور همه مسئوليم در بجنورد داوود ضامني با تاکيد بر اثرگذاري مناسب و محتواي کليدي اين جشنواره گفت:در جشنواره کاريکاتور "همه مسئوليم" شاهد بوديم که هويت رژيم آل سعود به خوبي به‌نمايش گذاشته شد.

دبير برنامه‌ريزي مراکز استاني حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي کارکردهاي پيدا و پنهان اين جشنواره را قابل بيان عنوان کرد و افزود: در اهميت اين جشنواره همين کافي است که مي توان قريب به 13 کارکرد براي اين جشنواره برشمرد.

ضامني انتقاد را از خصلت‌هاي اصلي کاريکاتور عنوان کرد و افزود: مسائل اجتماعي در کشور ما بيشتر دستخوش موضوعات آفرينش کاريکاتور مي‌شوند.

دبير برنامه‌ريزي مراکز استاني حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي کاريکارتوريست‌ها را هشدار دهندگان اجتماعي به مسئولان دانست و تصريح کرد: ارتقاي هوش فرهنگي از مولفه‌هاي تعريف شهروند خلاق در عصر امروز است.

وي افزود: آثاري که به اين جشنواره راه پيدا کرده‌اند توده متراکمي از موضوعات مهم اجتماعي هستند که از ژانرهاي مختلف ايجاد شده‌اند.

ضامني در ادامه دو توصيه به مسئولان و مردم داشت و عنوان کرد:مسئولان استاني بايستي در سال آينده، خراسان شمالي را به عنوان قطب کاريکاتور معرفي کنند تا بتوان استعدادهاي اين حوزه را بيشتر کشف کرد و موجبات رشد اين عرصه در خراسان شمالي را فراهم کرد.


 شرح عكس 

ليونل مسي: آهاي....! زياد پررو بازي در نياريد كه مي گم پرسپوليسي ها گل چهارم را هم بزنند....!


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون