جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 4000- تاریخ : 1396/06/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


چين و پايان عصر خودروهاي فسيلي


جايگزيني ارزان براي صفحات خورشيدي سيليکوني


« قلعه شجاع قلب » ، قلعه اي متروکه در فرانسه


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 چين و پايان عصر خودروهاي فسيلي  

مقامات چيني اعلام کرده اند که اين کشور به دنبال ممنوع کردن تردد خودروهايي است که از سوخت هاي فسيلي استفاده مي کنند.شين گوبين معاون وزير صنعت و فناوري اطلاعات چين اعلام کرد که دولت اين کشور در حال تهيه جدول زماني ممنوع سازي فروش خودروهاي مصرف کننده سوخت هاي فسيلي است.چيني ها هنوز زماني براي آغاز اين ممنوعيت اعلام نکرده اند، اما فرانسه و انگليس هر دو قصد دارند تا سال 2040 تردد هرگونه وسيله نقليه مصرف کننده سوخت هاي فسيلي را در اين کشورها ممنوع کرده و از برق و ديگر انرژي هاي پاک براي به حرکت درآوردن خودروها استفاده کنند.

يکي از علل اصلي آلودگي هوا تردد وسايل نقليه بنزين سوز و گازوئيل سوز در شهرهاي بزرگ چين است که تنفس مردم را به خصوص در فصل هاي سرد سال دشوارمي کند.اين تصميم روند توليد خودروهاي هيبريدي و خودران را در چين تسريع کرده و باعث کاهش وابستگي اين کشور به واردات نفت مي شود و اين زنگ خطري است براي كشورهاي صادر كننده ي نفت ، از جمله ايران .اين تصميم صنعت خودروسازي در کل دنيا را هم تحت تاثير قرار خواهد داد.اگرچه از هر 5 چيني تنها يک نفر مالک خودروي شخصي است، اما با تردد 290 ميليون خودرو در جاده هاي اين کشور در سال 2016، چين به بزرگترين بازار خودروي دنيا مبدل شد .

منبع:.mehrnews


 جايگزيني ارزان براي صفحات خورشيدي سيليکوني  

گروهي از محققان دانشگاه کمبريج در حال طراحي جايگزين هايي سبک، منعطف و ارزان قيمت به جاي صفحات خورشيدي سيليکوني مورد استفاده براي دستيابي به انرژي خورشيدي هستند.با اجراي اين طرح صفحات کاغذي خورشيدي سبک وارزان همه مي توانند آن ها را خريداري و استفاده كنند.از صفحات خورشيدي سيليکوني بر روي سقف منازل براي تبديل انرژي خورشيدي به برق استفاده مي شود، اما اين صفحات و همين طور سقف هاي خورشيدي كه به جاي سقف هاي عادي در پشت بام منازل نصب مي شوند گران قيمت بوده و همه ي مردم قادر به خريد آن ها نيستند.

از سوي ديگر با توجه به سنگيني صفحات خورشيدي سيليكوني فعلي تنها 60 درصد از منازل در آمريکا قادر به تحمل وزن آن ها هستند.راه حل محققان دانشگاه کمبريج استفاده از سلول خورشيدي پروسکايت است.صفحه‌هاي خورشيدي پروسکايت با سرعت بالايي در صنعت انرژي خورشيدي در حال رشد هستند.اين صفحه‌ها فعلاً توانايي توليد انرژي به اندازه صفحه‌هاي سيليکوني را ندارند، اما تکنولوژي آن‌ها روز به روز در حال افزايش است و فاصله آن‌ها با صفحه‌هاي سيليکوني هر روز کمتر مي‌شود.

هنوز تا تجاري سازي اين ايده راه درازي در پيش است و مشخص نيست استفاده از اين شيوه در مقايسه با هزينه 50 هزار دلاري نصب سقف هاي خورشيدي سيليكوني با30 سال عمر تضمين شده تا چه حد ارزان تر تمام مي شود.

منبع:elim.ir


 « قلعه شجاع قلب » ، قلعه اي متروکه در فرانسه  

قلعه "شتو گيرد " ( Chateau Gaillard )، به معناي قلعه قدرت ، قلعه اي قرون وسطايي است که 90 متر بالاتر از Les Andelys در نورماندي فرانسه قرار گرفته است. اين قلعه چشم اندازي خارق العاده از رودخانه سن دارد.

در دوره هاي مختلف اين قلعه بارها به دست پادشاهاني از کشورهاي مختلف افتاد ، از فرانسه گرفته تا اسکاتلند و انگلستان ، هر کدام در جنگ هاي خود اين قلعه را از ديگري گرفته و خود در آن ساکن مي شدند.اين قلعه از سال 1449 به دست فرانسوي ها افتاد و در سال 1599 پادشاه فرانسه هنري چهارم ، دستور نابودي آن را صادر کرد.قلعه متروکه "شجاع قلب " در 95 کيلومتري شمال غربي شهر پاريس قرار دارد.

منبع:akharinkhabar


 گنده تر از دروغ 

شكايت از داور بازي

مهدي طوسي

گفته مي شود بعد از بازي الاهلي و پرسپوليس كه با نتيجه سه بر يك به نفع تيم قرمزپوش كشورمان به پايان رسيد تيم الاهلي از داور اين مسابقه به فيفا شكايت كرد.

گفته مي شود مديران اين باشگاه در نامه اي كه به فيفازده اند گفته اند اگر در دقيقه هشت بازي داور به اشتباه كمال كاميابي نيا را اخراج و اين تيم را ده نفره نمي كرد قطعا انگيزه بازيكنان اين تيم بالا نمي رفت كه بخواهند ده نفره تيم ما را شكست بدهند!

گفته مي شود فيفا در حال بررسي نامه اين باشگاه است و احتمال اين مي رود كه بازي اين دو تا تيم براي دور بعدي ليگ قهرمانان آسيا در صورتي كه دوباره مقابل هم بازي بكنند با اين داور برگزار نشود!


 اما خبر 

ساعت هوشمندي كه گلوکز خون را رصد مي کند

شرکت فيت بيت ،توليد کننده ساعت هاي هوشمند ،تا 2018 ميلادي ساعتي خواهد ساخت که قابليت رصد گلوکز خون را خواهد داشت.مدت زيادي است که شرکت ها تمايل دارند قابليت رصد گلوکز خون را به ساعت هاي هوشمند اضافه کنند.شرکت Dexcom محصولات مختلف رصد گلوکز خون را ساخته است.

جديد ترين محصول شرکت دکس کام يک حسگر کوچک است که سطح گلوکز زير پوست را اندازه گيري مي کند و اطلاعات مربوط به آن را به طور بي سيم به اپليکيشن موبايل مي فرستد.جالب آن که اين فن آوري با محصول جديد فيت بيت همخواني کامل دارد.اکنون فيت بيت و دکس کام محصولات خود را ترکيب کرده اند.

به عبارت ديگر کاربران اندرويد و iOS مي توانند سطح گلوکز خود را در ساعت هوشمند ببينند.البته به گفته فيت بيت ساعت مجهز به اين قابليت از 2018 ميلادي به بازار عرضه مي شود.

منبع:khabarfarsi


 سرمقاله  

خانواده و جبران خلأهاي متوليان امور كودك

زهرا کيان بخت

هرچند ممكن است ما در جايگاه والدين، نسبت به عملكرد نظام آموزشي انتقاداتي داشته باشيم، كميت و كيفيت دروسي كه براي فرزندمان درنظر گرفته شده را چندان اصولي تلقي نكنيم، به برخورد اولياي مدرسه با فرزندمان و فضا و جوّ موجود در مدرسه كه به جاي شاداب‌سازي دانش‌آموزان، موجب خستگي و كلافگي آنها مي‌شود، نقدهايي وارد كنيم، برنامه‌هاي صداوسيما براي كودكان‌مان را مناسب و جذاب ندانيم، به نظرمان نشريات و كتابهايي كه هرازگاه براي كودكمان تهيه مي‌كنيم باكيفيت و مطلوب نباشند و توقع داشته باشيم وقتي كودكمان را تشويق به مطالعه مي‌كنيم، مطالب و منابعي كه براي مطالعه در اختيارش قرار مي‌دهيم مفيد و تقويت‌كننده خلاقيت او باشند، و خلاصه معتقد باشيم سازمانهايي كه وظيفه تأمين نيازهاي كودك‌مان را بر عهده‌ دارند، در ارائه خدمات و توليداتي كه از آنها انتظار مي‌رود، به درستي عمل نمي‌كنند.

اما خوب است بدانيم در كنار همه دستگاهها و تشكل‌هايي كه كارشان، خدمت‌رساني به كودكان به شكلهاي مختلف است، مهمترين عاملي كه مي‌تواند در رشد شخصيتي كودكان و موفقيت آنها، نقش كليدي را ايفا كند، خانواده مي‌باشد. درواقع، خانواده با نقش اساسي كه دارد مي‌تواند كم و كاستي‌هايي كه در قسمتهاي مختلف وجود دارد را پوشانده و ضعفهاي موجود در آنها را جبران كند. اگر مانند بسياري از والدين ديگر، اين نگراني را داريم كه كودك‌مان آن گونه كه انتظار داريم پرورش نيابد، كافي است در كسوت پدر و مادر، در گفتار و مهمتر از آن، در عمل، الگوهاي درست رفتاري را به كودكان بياموزيم و از اين طريق، پروسه رشد شخصيتي را در آنها كامل كنيم.

از طرف ديگر، بكوشيم آنچه را نهادهاي آموزشي و فرهنگي نتوانسته‌اند به خوبي به كودكان ارائه دهند، در منزل، جبران نماييم. اگر يكي از نقدهاي ما، تقويت نكردن قوه خلاقيت كودك در مدرسه و در رويارويي با كتابها، بازيها، برنامه‌ها و... است، در خانه به قوه خلاقيت كودك بها داده و سعي كنيم او را براي آنچه خلاقانه مي‌گويد و انجام مي‌دهد، مورد تشويق قرار 0دهيم.

هرچند سيستم آموزشي ما در زمينه استعداديابي كودكان با خلأهايي روبروست و ما نيز احتمالا، انتقاداتي به اين مسأله داريم، اما خوب است به جاي نقد صرف و منتظر حل شدن مشكلات و خلأهاي موجود در دستگاهها نشستن، خودمان دست به كار شويم و با تشخيص استعدادهاي فرزندمان، بكوشيم او را در مسير هنري، علمي، ورزشي و... كه به آن علاقه‌مند است، هدايت و حمايت كنيم.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون