جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3986- تاریخ : 1396/06/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)


اين بار : ايران !


زندگي در كانال كولر !


ماه برفراز برج پيزا


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 اين بار : ايران ! 

شيراز و داريان دو هنرمند ايراني هستند که با فعاليت‌ها و علاقه‌مندي‌هاي ميان‌رشته‌اي کارهاي هنري متنوعي ارائه مي‌دهند؛ از عکاسي تا گرافيک و ديزاين.جديدترين پروژه‌اي که با همکاري يکديگر انجام داده‌اند؛ به اسم "آنها آن را مي‌نامند"(They Call It) است.در توضيح اين پروژه آمده است: « زمين هنوز زيبا است والبته بدون مرزها جنگ‌ها و غيره زيبا‌تر مي‌شود.» شيراز و داريان از اين ديدگاه متفاوت در اين پروژه استفاده کرده است تا نشان دهد که چرا سياره زمين هنوز زيبا است. « آن ها آن را مي نامند» نام اين پروژه است و اين به قرارداد مردم در مورد مکان‌هاي داخل مرزها، اشاره دارد.

« بگذاريد اين بار به آن ها بگوييم: ايران. ما تصاويري را با استفاده از Google Earth طراحي مي کنيم، سپس اثر تار شدن ناشي از جو را در عکس کاهش مي‌دهيم تا تصاوير را روشن‌تر کنيم. » اين دو هنرمند بدين ترتيب تصاوير بسيار زيبايي را مي‌آفرينند که با ديدن آن ها بيشتر به زيبايي زمين و به‌ويژه سرزمين مان‌ ايران پي مي‌بريم.اين تصوير، استان آذربايجان غربي را نشان مي دهد.شما مي‌توانيد مختصات جغرافيايي داده شده زير هر عکس را در Google Earth وارد کنيد، تا عکس واقعي را نيزببينيد.

منبع: sahatzist


 زندگي در كانال كولر ! 

يک شرکت انگليسي خانه اي به شکل دريچه هوا و از جنس بسته بندي هاي مواد غذايي و نوشيدني ساخته است.در لندن مانند بسياري از کلانشهرهاي سراسر جهان هزينه مسکن بسيار گران است و البته فضاي کافي براي زندگي وجود ندارد.شرکت معماريPUP ايده اي جديد و کم هزينه براي خانه اي به شکل يک هواکش ارائه کرده است.اين پروژه که H-VAC ناميده مي شود را مي توان بالاي سقف خانه هاي مختلف نصب کرد.اين خانه شبيه کانال کولر است.سازه دو طبقه مذکور طوري طراحي شده که شبيه يک دريچه هواست و به طور کامل از چوب ساخته مي شود.روکش نقره اي آن از بسته بندي هاي غذا و نوشيدني ساخته شده است.هرچند اين ماده براي ساخت و ساز چندان استاندارد نيست اما در مقايسه با پروژه هاي قبلي استحکام بيشتري دارد.همچنين خانه مذکور گنجايش 6 نفر را دارد. بخش داخلي خانه بسيار ساده است و در آن لوله کشي يا سرويس بهداشتي وجود دارد.به همين دليل کارشناسان معتقدند اين خانه بيشترشبيه طرح اوليه است.

منبع:mehrnews


 ماه برفراز برج پيزا 

مشکل اين عکس چيست؟ اگر متوجه شديد، مي توانيد تشخيص دهيد عکس کجا گرفته شده است.اين چيز عجيب و غريب در واقع در يکي از ساختمان ها وجود دارد – که خميده شده است. برج خميده پيزا مدت کمي پس از ساخت در سال 1173 به يک افسانه نمادين تبديل شد.اين برج اکنون بخشي از ميراث جهاني يونسکو است . گاليله از برج خميده براي اثبات اصل گرانش استفاده کرده است، يعني اشيا با جرم متفاوت به صورت يکسان سقوط مي کنند.بين برج پيزا در سمت راست و کليساي جامع پيزا و تعميدگاه پيزا در سمت چپ، يک ماه کامل مشاهده مي شود. اين عکس هفت? گذشته گرفته شده است. اين برج با استفاده از تحليل ه اي مدرن به طور موفقيت آميزي مقاوم سازي شده و بايد تا 200 سال آينده به همين صورت باقي بماند.

منبع: apod


 گنده تر از دروغ 

رفتن مربي

مهدي طوسي

منصوريان سرمربي استقالال بعد از اينكه متوجه شد هيات مديره استقلال اصلا تمايلي ندارد كه او را نگه دارد و در حال رايزني با مربيان خارجي است خودش رفت و با يك رسانه مهم ورزشي گفتگو كرد و از آنها خواست كه اعلام كنند منصوريان از استقلال استعفا داده و رفته است!

او خودش خيلي دلش نمي خواهد از استقلال برود اما چاره اي نيست و بايد بداند كه اگر در استقلال باقي بماند يقينا مشكلاتي برايش پيش خواهد آمد كه به اين زودي ها دامن او را رها نخواهد كرد.

او مي خواهد برود تا شايد بعد از درخشان كه نمي تواند نتيجه بگيرد بيايد و همه كاره تيم نفت بشود!


 اما خبر 

گوشت پاك و نجات دام ها !

شرکت Memphis Meats مشغول توليد گوشت گوساله، مرغ و اردک به طور مستقيم از سلول هاي حيوانات است.در اين روش نيازي به کشتن حيوان نيست.در حال حاضر با در نظر گرفتن 17 ميليون دلار، ارزش کل سرمايه جمع آوري شده اين شرکت به 22 ميليون دلار مي رسد.

ممفيس ميت تصميم دارد از اين سرمايه براي توسعه محصولات خود و سرعت دهي به توليد گوشت پاک استفاده کند. همچنين اميدوار است طي دو تا سه سال آتي محصولات گوشت پاک را در سراسر جهان عرضه کند.

يکي از سرمايه گذاران اين شرکت مي گويد: به اعتقاد من تا 30 سال آينده ديگر نيازي به کشتن حيوانات براي تامين غذاي انسان نخواهد بود.به عبارت ديگر تمام گوشت هاي موجود در بازار از نوع پاک يا گياهي خواهند بود که طعمي مشابه دارند.

منبع:emtedadnews


 سرمقاله  

آموزش خارج از فوق برنامه‌ها

حميدرضا عسگري

مبالغه نيست اگر مدعي شويم كه امروز بچه هاي دبستاني و نوجوانان مقاطع بالاتر نيز به اهميت اقتصاد و نقش سرمايه در آينده فرد و اجتماعي پي برده‌اند. موضوعي كه نمي‌توان در رشد و پيشرفت فردي و جمعي ناديده گرفته شود. لذا اگر اين مبحث تا اين حد مهم و با اهميت است چرا در برنامه ريزي آموزشي ما در مقاطع پايه جايي ندارد؟!

البته مباحثي جزئي و مبهم در برخي از دروس آنها گنجانده شده است، اما به هيچ وجه بيانگر اهميت اقتصاد در سازندگي اجتماعي نيست. متاسفانه شرح و بسط بازار سرمايه و اقتصاد دركشور به دروس دانشگاهي محدود شده و علاقه مندان به رشته‌هاي اقتصاد و سرمايه مي‌توانند در آن مقطع به كسب علوم و مطالب تخصصي دست يابند.

اين درحالي است كه در آن مقاطع دروس و گرايشات تخصصي اقتصاد ارائه مي‌گردد و بسياري از افراد جامعه از ابتدايي ترين مفاهيم اقتصاد و بازار محروم مي‌مانند. اگر نگاهي به اطراف خود بياندازيم قشر كثيري از مردم اطلاعي از سرمايه گذاري در بازاربورس، اوراق قرضه و سپرده گذاري و... ندارند. اين مسئله بازمي گردد به عدم آموزش كافي ومناسب كه متاسفانه مورد توجه برنامه ريزان آموزشي ما نيست.

از آنجا كه نياز و چالش امروز دنيا و كشورمان موضوع اقتصاد است، و از آنجا كه يكي از وظايف نظام آموزشي تربيت نيروهاي مورد نياز جامعه مي باشد، اين وظيفه بيش از پيش خودنمايي مي‌كند تا مسئولان مسئله آموزش اقتصاد در پايه‌هاي آموزشي را جدي بگيرند.

اگرچه مبحث اقتصاد، مقوله‌اي گسترده و تخصصي است اما درحد نياز جامعه بايد موضوعاتي مورد كارشناسي قرار گيرد و درميان آموزش‌هاي مدارس گنجانده شود. مسلماً هرچه اطلاعات و آگاهي افراد جامعه درمقوله اقتصاد بالا رود و به عبارتي علم اقتصاد عمومي در كشورمان جايگاه خود را بيابد، مي توان انتظار داشت كه در برنامه‌هاي اقتصادي و بعضاً چالش‌هايي كه كشور در اين حوزه به آن دچارمي‌شود، واكنش‌هاي مردم منطقي تر و ميزان همكاري آنها بالاتر رود.مراد از آموزش‌هاي اقتصادي، راه اندازي كلاس‌هاي فوق برنامه‌اي نيست كه اغلب به بهانه كسب درآمد از والدين تشكيل مي‌شود و درآن مطالبي همچون كار با چرتكه به بچه آموزش داده مي‌شود!. بايد بر اهميت و ضرورت آموزش اقتصاد عمومي دركشور نظر داشت و با برنامه ريزي كارشناسي شده اين نياز را به سمت و سوي پيشرفت و توسعه برطرف ساخت.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون