جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3985- تاریخ : 1396/06/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

با حضور وزير دادگستري:
کتاب‌خانه سيار روستايي کانون در سرخه‌ سمنان گشايش يافت


افتتاح نمايشگاه آثار هنري اعضاي کانون دالکي در هفته دولت


اعضاي کانون گرگان، پيام‌رسانان مصرف بهينه آب

در نمايشگاه کتاب پکن صورت گرفت
رونمايي مرادي کرماني از «خمره» و «مرباي شيرين» چيني

به همت اعضاي کانون خراسان شمالي:
«يک تکه بال صورتي» يک گام به جلو برداشت


برگزاري اردوي استاني اعضاي پسر مراکز کانون اردبيل


 با حضور وزير دادگستري:
 کتاب‌خانه سيار روستايي کانون در سرخه‌ سمنان گشايش يافت 

وزير جديد دادگستري، نخستين کتاب‌خانه سيار روستايي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سرخه استان سمنان را افتتاح کرد. به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومي و امور بين‌الملل کانون، نخستين کتاب‌خانه سيار روستايي کانون سرخه به مناسبت هفته دولت با اعتباري بالغ بر 70 ميليون تومان راه‌اندازي شد.

اين کتاب‌خانه سيار خودرويي است با200 عنوان و نزديک به 700 جلد کتاب که فعاليت خود را آغاز کرده و مانند ساير کتاب‌خانه‌هاي کانون با تازه‌هاي کتاب تجهيز شده و چندين روستا را تحت پوشش قرار مي‌دهد. مهدي جمال مديرکل کانون سمنان گفت: اين کتاب‌خانه سيار در پي بهره‌مندي کودکان و نوجوانان مناطق حاشيه شهر، روستايي و محروم شهرستان سرخه که امکان استفاده از کتاب‌خانه‌هاي ثابت را ندارند، گشايش يافته است.

جمال با اشاره به فعاليت سه کتاب‌خانه سيار روستايي شاهرود، دامغان، گرمسار و يک کتاب‌خانه سيار شهري در سمنان، خاطرنشان کرد: يک کتاب‌خانه سيار روستايي نيز به زودي در ميامي راه‌اندازي و راهي روستاهاي تابعه اين شهرستان مي‌شود. در اين آيين که سيدعليرضا آوايي وزير دادگستري دولت دوازدهم، محمدرضا خباز استاندار سمنان، جمعي از مقامات استاني و شهرستاني، مربيان، اعضا و والدين حضور داشتند، اعضاي کودک کانون به زبان سرخه‌اي به مهمانان خيرمقدم گفتند.


 افتتاح نمايشگاه آثار هنري اعضاي کانون دالکي در هفته دولت 

نمايشگاه آثار هنري اعضاي مرکز فرهنگي‌هنري دالکي با حضور مديرکل کانون استان بوشهر و بخشدار دشتستان و تعدادي از مسوولان با شروع هفته دولت افتتاح شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان بوشهر، در اين روز نمايشگاهي با آثار هنري در رشته‌هاي سفال، نقاشي و کاشي‌کاري در مرکز دالکي با حضور دکتر زهره عالي نسب مدير کل کانون استان و تعدادي از مسوولان و اعضا، کار خود را آغاز کرد.در حاشيه اين مراسم، مدير کل کانون استان با دکتر لقمان زاده بخشدار دشتستان در خصوص همکاري و نگاه ويژه بخشداري دشتستان نسبت به کانون گفت‌وگو کرد. وي براي بالا بردن سطح آموزشي کودکان و نوجوانان بر همکاري‌هاي لازم بين دو طرف تاکيد کرد و خواستار همراهي مسوولان منطقه شد.


 اعضاي کانون گرگان، پيام‌رسانان مصرف بهينه آب 

مرکز فرهنگي‌هنري شماره دو کانون گرگان با مشارکت شرکت آب و فاضلاب استان گلستان اقدام به برگزاري کارگاه آموزشي چگونگي مصرف بهينه آب ويژه کودکان و نوجوانان کرد.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان گلستان و به گفته مريم آريافر مربي مسوول مرکز شماره دو گرگان در اين برنامه که با هدف فرهنگ‌سازي مصرف بهينه آب برگزار شد از مدير روابط عمومي شرکت آب و فضلاب استان گلستان دعوت شد تا در نشستي دوستانه کودکان و نوجوانان را با نکاتي پيرامون اهميت و ضرورت حفظ مايه ارزشمند حيات انسان آشنا کند.

رقيه ايوبي مدير روابط عمومي شرکت آب و فاضلاب استان گلستان در اين نشست، کودکان و نوجوانان را به عنوان سفيران و پيام‌رسانان صرفه‌جويي در مصرف آب ناميده و به بيان روش‌هاي استفاده درست و بهينه آب شرب پرداخت.

وي با بيان اين مطلب که از هم اکنون در بعضي از کشورها هشدارها براي بحران آب به صدا درآمده، خاطرنشان کرد به عقيده کارشناسان حوزه آب جنگ آينده بر سر آب خواهد بود و بياييم از هم‌اکنون به فکر آيندگان باشيم و قدر اين نعمت الهي را بدانيم.

وي افزود: شرکت آب و فاضلاب استان گلستان براي دريافت نظرات و پيشنهاد شهروندان اقدام به راه‌اندازي سامانه ارتباط مردمي 122 نموده که از اين طريق تمامي حافظان آب به ويژه کودکان و نوجوانان مي‌توانند با اين سامانه ارتباط برقرار نموده و نظرات و پيشنهادات خود را در راستاي مديريت مصرف آب شرب بيان نمايند. در پايان ضمن برپايي کارگاه نقاشي با موضوع آب، اقلام تبليغاتي از قبيل بروشور، کتاب صرفه‌جويي، دفترچه يادداشت و برنامه کلاسي و سرشيرهاي کاهنده مصرف از سوي روابط عمومي اين سازمان به حاضران اهدا شده است.


 در نمايشگاه کتاب پکن صورت گرفت
 رونمايي مرادي کرماني از «خمره» و «مرباي شيرين» چيني 

نسخه چيني کتاب‌هاي «خمره»‌ و «مرباي شيرين» در بيست‌و‌چهارمين نمايشگاه بين‌المللي کتاب پکن رونمايي شد.

هوشنگ مرادي‌کرماني خالق اين دو اثر در مراسم رونمايي گفت: اين لحظه براي من مثل زماني است که يک پدر براي اولين بار فرزند خود را در آغوش مي‌گيرد و من الان احساس بسيار خوبي دارم.

براساس اين خبر، ناشر چيني کتاب خمره «Yilin Press» نيز در اين مراسم حضور داشت. کتاب خمره از انتشارات کانون تاکنون به بيست زبان ترجمه شده و هم‌چنين فيلم اين کتاب به کارگرداني «ابراهيم فروزش» و تهيه‌کنندگي کانون تا به حال موفق به دريافت 17 جايزه‌ي بين‌المللي شده است.

بر همين اساس، «خمره» داستاني در روستاي محل زندگي خود نويسنده است که موضوع کمبود آب را بيان مي‌کند.

مرباي شيرين نيز داستان ساده‌ي ديگري از اين نويسنده است که در آن روابط بين انسان‌هاي يک شهر را روايت مي‌کند. اين کتاب هم به زبان‌هاي مختلفي ترجمه شده و بر اساس آن نيز يک فيلم ساخته شده است.

در پايان اين مراسم خالق قصه‌هاي مجيد قسمتي از کتاب‌هايش را داستان‌خواني کرد و سپس به زبان چيني ترجمه شد که مورد استقبال گسترده واقع شد.


 به همت اعضاي کانون خراسان شمالي:
 «يک تکه بال صورتي» يک گام به جلو برداشت 

مرحله اول مسابقه کتاب‌خواني استاني "يک تکه بال سبز، صورتي" در ميان اعضاي سه مرکز کانون خراسان شمالي برگزار شد.اين مسابقه ميان مراکز شماره 2 بجنورد، راز و صفي‌آباد برگزار شده است.به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خراسان شمالي، دختران و پسران پنجم و ششم دبستان در گروه‌هاي سه نفره در قالب اين مسابقه استاني به رقابت پرداختند.

منابع مرحله اول اين مسابقه کتاب‌هاي "ميوميو تشکر" اثر مريم هاشم‌پور، "قدم يازدهم" اثرسوسن طاقديس، "دختري دارم شاه نداره" اثرسوسن طاقديس، "دعاهاي زميني پدربزرگ" اثر داگلاسوود، "قصه‌هاي علمي" اثر محمدرضا شمس، "خداي من"، گزيده‌اي از صحيفه سجاديه اثر حميدگروگان، "حکايت‌نامه" اثر حسين معلم بود.

اعضاي شرکت‌کننده به سوالات متنوعي از محتواي اين کتاب‌ها در قالب تصويرخواني، پانتوميم، درک مطلب، روخواني و نمايش خلاق پاسخ دادند. سه گروه از شرکت‌کنندگان دختر و سه گروه از شرکت‌کنندگان پسر از هر مرکز به مرحله دوم مسابقه راه يافتند. مرحله دوم در هفته سوم شهريور ماه با معرفي بسته دوم کتاب‌هاي مسابقه برگزار خواهد شد. شناسايي اعضاي کتاب‌خوان و ترويج فرهنگ مطالعه، پايدارسازي اعضا درمراکز جديد استان از جمله اهداف اين مسابقه کتاب‌خواني است.


 برگزاري اردوي استاني اعضاي پسر مراکز کانون اردبيل 

اردوي تابستانه اعضاي فعال و برگزيده پسر مراکز کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان اردبيل با عنوان 'شعار ما يک‌صدا، زمين سبز خدا' از تاريخ 7 الي 9 شهريور ماه در منطقه گردش‌گري ازناو شهرستان خلخال برگزار مي‌شود.

هاجر جماديه مديرکل کانون استان در جلسه شوراي هماهنگي برگزاري اردو با اعلام اين خبر گفت: برگزاري اردوي تابستانه کانون در راستاي اجراي دوره آموزشي آشنايي با مهارت‌ها و شيوه‌هاي زندگي اردويي، ايجاد شور و نشاط و حفظ و پايدارسازي در ميان اعضاي مراکزاست. جماديه با تأکيد بر ضرورت برگزاري هرچه باشکوه‌تر اين رويداد بزرگ فرهنگي افزود: امسال اردوي استاني با عنوان شعار ما "يک‌صدا، زمين سبز خدا " برگزار مي‌شود و قرار است به مدت سه روز به طول انجامد و افراد در قالب فعاليت‌هاي فرهنگي، گردش‌گري و علمي با مهارت‌هاي زندگي آشناشوند.

مديرکل کانون استان اظهار کرد: ملاک انتخاب اعضا جهت شرکت در اردو، بر اساس داشتن شاخص‌هايي همچون عضويت فعال در زمينه انجام فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري، ادبي و نيز کتاب‌خوان برتر تعريف‌شده است. شايان‌ذکر است برنامه‌هايي همچون ورزش و پياده‌روي در طبيعت، اجراي بازي‌هاي بومي و محلي، آموزش کمک‌هاي اوليه و چادرزني، برگزاري کارگاه‌هاي هنري و ادبي، آموزش جهت‌يابي و قبله‌يابي، بازديد از امامزاده سيد عبدالله، برپايي نمايشگاه و برگزاري ساير فعاليت‌هاي فرهنگي از عمده برنامه‌هاي اين اردو هستند. تقويت مهارت‌هاي اجتماعي و زندگي گروهي در اعضا، حفظ و پايدارسازي اعضا و تشويق اعضاي فعال مراکز کانون استان ازجمله اهداف برگزاري اين اردو به شمار مي‌رود. شهرستان خلخال هفتم تا نهم شهريورماه سال جاري ميزبان 36 پسر نوجوان عضو مراکز فرهنگي و هنري کانون در سراسر استان است.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون