جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3985- تاریخ : 1396/06/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)


عكاسخانه
مسجد "عبدالغفور"، سنگاپور

بازديد «جمشيد مشايخي» از موزه مدرس


عجايب دنيا


اخبـــــــــار


خبر


«جنگ احد» و اسارت محسن حججي موضوع جديدترين نقاشي هاي حسن روح‌الامين


تاريخ و تمدن


عكس روز
ملبورن، استراليا

 عكاسخانه 
 مسجد "عبدالغفور"، سنگاپور


 بازديد «جمشيد مشايخي» از موزه مدرس  

جمشيد مشايخي بازيگر پيشکسوت سينما تئاتر و تلويزيون از خانه و موزه مدرس در منطقه 12 تهران بازديد کرد.

به گزارش مهر، جمشيد مشايخي در بازديد از موزه مدرس از بخش هاي مختلف اين خانه و موزه ديدن کرد و از خاطرات خود در تهران قديم گفت:تهران فقط تهران قديم.

در آن زندگي بود، در خانه مي توانستي نفس بکشي و زندگي کني. اما اکنون محبوريم آپارتمان هاي چارديواري را تحمل کنيم. باور کنيد هيچ چيز معماري اصيل ايراني نمي شود.

وي افزود:اين خانه بخشي از تاريخ و هويت ايران را به نمايش گذاشته است. باور کنيد اگر بند بند اجرهاي اين خانه زبان بگشايند مي توانند قصه مردمان قديم ايران را برايمان روايت کنند.

مشايخي گفت:با اينکه به منطقه پارچين رفته بوديم مدام به خانه مادربزرگم که در اين محدوده بود مي آمدم. بيشتر خاطره هاي کودکي ام در همين منطقه است.

همراه برادرم از سه راه امين حضور تا ميدان فردوسي زير پا مي گذاشتيم. تمام صفايمان اين بود که سرلاله زار برويم و شهر فرنگ تماشا کنيم.

مشايخي گفت:خانه موزه مدرس با همت جوانان غيرت مند ايراني به بهترين شيوه ممکن بازسازي شده است.

اين کار بسيار ارزشمندي است. اميدوارم در تمام بخش هاي مختلف که ميراث فرهنگي کشورمان محسوب مي شود وارد ش ويم.

بسيار خوب مي شود در اين محدوده که ريشه هاي اصلي تهران محسوب مي شود موزه سينما در يکي از خانه ها ي محله احداث
شود.


 عجايب دنيا 

سفر به ترسناک‌ترين نقاط جهان،

«موزه‌ي ماتر(Mutter)، فيلادلفيا»

با مجموعه‌اي متنوع از برش‌هاي جمجمه‌ي انسان که درون ظروف شيشه‌اي شناورند، به همراه نمايي از اسکلت‌هاي مختلف و اجساد موميايي شده، انواع تومورهاي سرطاني، دوقلوهاي به هم چسبيده‌ سيامي، طيف گسترده‌اي از ناهنجاري‌هاي ژنتيکي و مجموعه‌هاي چندش آور ديگر، موزه‌ي ماتر را بايد در شمار يکي از ترسناک‌ترين نقاط کره‌ي زمين به حساب آورد.

موزه‌ مارتر در اصل موزه‌اي در رابطه با علم پزشکي است که در فيلادلفيا، ايالت پنسيلوانيا واقع شده است. اين موزه در حقيقت محلي براي به نمايش گذاشتن موارد متعددي همچون ابزار و اسباب قديمي مورد استفاده درعلم طب، نمونه‌هاي متعدد پاتولوژيکي، مدل‌هاي مومي ساخته شده از روي اختلالات مادرزادي و عجايب ديگر علم پزشکي به شمار آورد.برش‌هايي از مغز آلبرت اينشتين، نمونه‌ي بافت حنجره‌ي آبراهام لينکلن و مجموعه‌هاي متنوع و عجيب ديگري نيز به اين موزه اهدا شده است.مجموعه‌هاي اوليه موزه‌ي ماتر در سال 1885 توسط دکتر توماس دِنت ماتر (Thomas Dent Mutter) به اين موزه اهدا شده‌اند.


 اخبـــــــــار 

ليوس، روستايي سنگي در دزفول

در جنوب ايران روستايي تاريخي با قدمت طولاني وجود دارد که هنوز بعد از گذشت ساليان دراز همه چيز در آن شيوه اي کاملا سنتي دارد. نام اين روستا ليوس است و به غير از بافت سنتي و تاريخي جذابش جاذبه هاي طبيعي زيبايي دارد که محبوبيتش را دو چندان کرده است.

براي رسيدن به روستاي ليوس بايد به 73 کيلومتري شمال دزفول در دامنه کوه لنگر برويد، روستايي که از شمال غربي به کوه لنگر و از غرب به دره کول منتهي مي شود و جاذبه هاي زيادي براي ديدن دارد. آب و هواي معتدل کوهستاني از اين روستا مکاني ساخته که در بيشتر ايام سال به جز تابستان ها خوش آب و هواست و مي توانيد در گشت و گذار از جاذبه هايش تعطيلاتي متفاوت را براي خود بسازيد.

جاذبه هاي طبيعي اين روستا تمامي ندارد؛ کوهستان هاي زيبا، مراتع سرسبز، باغ هاي ميوه، رودخانه و آبشار زيبايي دلفريبي به روستا داده اند که در فصل هاي پاييز، زمستان و بهار مي توانيد از آن ها ديدن کنيد. در اطراف روستا باغ هاي اناري هست که زيبايي دل انگيزي دارند، به غير از درختان انار، درختان ديگري مثل کنار، انجير، بادام کوهي و بابونه هم از چشم اندازهايي هستند که در هنگام گردش در اطراف روستا به آن ها بر مي خوريد. به غير از پوشش گياهي متنوع، حيات وحش آن هم تنوع خوبي دارد حيواناتي مثل پلنگ، کفتار، خرس، گراز، قرقاول، بز کوهي، ميش، قوچ، روياه، گرگ، شغال، خرگوش، آهو و … جمعيت حيوانات اين ناحيه را تشکيل مي دهند.

به خانه هاي روستا که نگاه کنيد همه آن ها با سبک معماري خاصي ساخته شده اند و از همه بخش هاي ساختمان استفاده بهينه و مناسب شده است مثلا از ستون هاي ساختمان به عنوان انبار گندم استفاده مي شود. در و پنجره هاي ساختمان ها چوبي است و مردم براي اينکه بتوانند از نور خورشيد استفاده کنند خانه ها را به صورت جنوبي مي سازنند. براي ساختن خانه هاي روستا از سنگ استفاده مي شود و به همين دليل است که همه اينجا را به روستاي سنگي دزفول مي شناسند. علاقمندان به آثار تاريخي مي توانند در ليوس بقاياي آسيابان هاي بادي را ببينند که قدمتشان به دوره ساسانيان برمي گردد و به خوبي خبر از قدمت طولاني روستا مي دهند. خانه هاي روستايي اينجا 700 سال قدمت دارند اين را مي شود از کتيبه سردر برخي ابنيه مثل خانه حيدر عباسي فهميد. روستا صنايع دستي اي مثل کپو، قالي، سياه چادر و حصير دارد که مي توانيد از آن ها را براي خريد سوغاتي استفاده کنيد.

با وجود جاذبه هاي فراواني که اين روستا دارد اما گردشگري آن چندان مورد توجه نبوده است. در صورت مرمت بافت سنتي، توجه به صنايع دستي، ساخت اقامتگاه هايي متناسب با بافت سنتي و معرفي بيشتر روستا مي توان اميدوار بود که گردشگران نقاط مختلف ايران براي ديدن اين روستا به اين ناحيه سفر کنند. در اين صورت است که مي توان قابليت هاي گردشگري اين روستاي سنگي و ارزشمند را براي گردشگران به نمايش گذاشت و آن ها را هر چه بيشتر با تمدن و تاريخ سرزمين ايران آشنا کرد.


 خبر 

جهان‌نما، گوهري محو شده در ميان مه

دهکده جهان نما که در شمال کشورمان واقع شده، همچون گوهري سبز در ميان مه محو شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ اگر قصد سفر به مکاني را داريد که شما را براي چند روز از قضاي دلگير شهري دور کند سري به دهکده جهان نما بزنيد. اين دهکده توريستي در فاصله 60 کيلومتري جنوب شرقي شهر کردکوي و 85کيلومتري گرگان و در دامنه کوه جهان نما (به ارتفاع 3086متر از سطح دريا) واقع شده است.

بنابراين گزارش، دهکده توريستي جهان نما سکونتگاه ييلاقي مردم شهر‌هاي گرگان و کردکوي است. اين دهکده بنابرآنچه که در برخي از متون تاريخي آمده منطقه مدفن يکي از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرين باوندي است.

شايان ذکر است؛ برج معروف رادکان، جاده شاه عباسي، شهر باستاني تميشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهيم و چهارکوه، دهکده‌هاي ييلاقي درازنو و جهان نما و پارک جنگلي امام رضا (ع) و گورستان قديمي کمرسرک وجلينگ بلينگ از آثار تاريخي به جا مانده در نزديکي دهکده جهان نما به حساب مي‌آيند. از جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي ديگر اين دهکده مي‌توان به نخودچشمه، سرخ چشمه، پيرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوکش، والديگاه، امام وردي، چهارسرا، چشمه‌هاي اطراف محلات جلينگ بلينگ، حاجي آباد، مرادچشمه، تاجين چشمه و چشمه آبگرم زيارت اشاره کرد.

دهکده توريستي جهان نما مکان مناسبي براي زيستن گونه‌هاي گياهي، چون سرخدار، ارس، سروکوهي، پيرو، مازو، راش، ممرز، آلوچه، زرشک، آزاد، بيد، هفت کول، نمدار، سياه‌تلو وگونه‌هاي علفي وبوته‌اي گل گاوزبان، سريش، فستوک، يونجه، گل قاصد، مريم گلي، شکرتيغال، اسپرس بوته‌اي، چوبک و درمنه است. از گونه‌هاي جانوري اين منطقه مي‌توان از خرس قهوه‌اي، روباه، شوکا، خوک وحشي، گربه جنگلي. سياه گوش و پلنگ نام برد.


تعطيلي دو روزه بخش دوران اسلامي موزه ملي ايران

مديرکل موزه ملي ايران اعلام کرد: بخش دوران اسلامي موزه ملي ايران در دو روزهاي پنجم و ششم شهريور تعطيل است.

جبرئيل نوکنده در گفت‌وگو با ايسنا گفت: بخش دوران اسلامي موزه‌ي ملي ايران در روزهاي يک‌شنبه پنجم و دوشنبه ششم شهريور به علت تغيير و جابجايي تابلوي شبکه برق اين بخش از موزه تعطيل مي‌شود.

او با بيان اين‌که بخش ايران باستان موزه ملي ايران در اين دو روز به روال گذشته فعال است، افزود: به علت قطع برقِ مادر در بخش دوران اسلامي موزه ملي ايران، بايد اين بخش به طور کامل تعطيل شود.به گزارش ايسنا، بخش دوران اسلامي موزه ملي ايران که به منظور تأسيس موزه دوران اسلامي تجهيز و در سال 1375 افتتاح شد. در اول تيرماه 1385 با هدف اصلاح و تکميل تأسيسات، گسترش برخي فضاها و بازنگري در چگونگي نمايش آثار، تعطيل و بار ديگر در سال 1394 بازگشايي شد. بخش ايران باستان موزه ملي ايران نيز از ابتداي کار اين موزه به عنوان موزه مادر از سال 1316 به عنوان موزه‌ي باستان‌شناسي ايران آغاز به کار کرد، در اين موزه بخش پيش از تاريخ نيز همزمان با بازگشايي موزه دوران اسلامي در سال 1394 آغاز به کار کرده است.


 «جنگ احد» و اسارت محسن حججي موضوع جديدترين نقاشي هاي حسن روح‌الامين 

" حسن روح‌الامين" به زودي اثر جديد خود را با موضوع دلاوري حضرت علي(ع) در جنگ احد رونمايي مي‌‌کند.

حسن روح‌الامين نقاش جوان و عاشورايي کشورمان به زودي از جديدترين اثر خود با موضوع «جنگ احد» رونمايي مي‌کند.

وي با اعلام اين خبر اظهار داشت: در ايام مابين عيد قربان تا غدير، تابلوي جديدم را با عنوان «لا فتي الا علي» در تهران رونمايي مي‌کنم.

جديدترين اثر روح‌الامين نقاشي‌ ديجيتال از اسارت و شهادت محسن حججي است که با استقبال مردم و انعکاس گسترده در شبکه‌هاي اجتماعي مواجه شد. اين اثر هفته گذشته توسط اميربهادر شاهرخي با تکنيک رنگ روغن در تابلويي به اندازه 220 در 118 سانتي‌متر بازنمايي و با حضور مدير مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري رونمايي شد.


 تاريخ و تمدن 

اليزابت دنيس، هنرمندى كه به بازسازي فوق واقع گرايانه انسانهاي باستاني ميپردازد، او جمجمه ها و تحولات انساني را مورد بررسي قرار ميدهد و با مشورت دانشمندان چهره هاي بي نقصي ارائه ميکند!


 عكس روز 
 ملبورن، استراليا


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون