جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3983- تاریخ : 1396/06/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


عكاسخانه
معبد"وات فراكائو" تايلند

سفر به دنياي «جين آستين» در انگلستان


ديدني ها


اخبـــــــــار


تاريخ و تمدن


در گذر تاريخ


خبر


عكس روز
اثري هنري از "تاتيانا ديري" هنرمند رئاليست روسي

 عكاسخانه 
 معبد"وات فراكائو" تايلند


 سفر به دنياي «جين آستين» در انگلستان 

چه کسي پيدا مي شود که "غرور و تعصب" يا "عقل و احساس" را نخوانده و يا نشنيده باشد. دو عنوان از بهترين کتاب هاي جين آستين که الهام بخش نسل هاي مختلفي بوده است که آن ها را خوانده يا ديده اند.همه ي ما به نحوي با داستان هايش خاطره داريم.

اين نويسنده ي بزرگ، الهام بخش بسياري از نويسندگان بعد از خودش و خواننده هايي بود که باعث شد، ديدگاهشان به دوست داشتن و احساسات آدمي دگرگون بشود. زني که با وجود سختي هاي فراوان دوران خودش و محدوديت هايش به عنوان يک زن در عرصه نويسندگي، توانست تا اين اندازه شهرت پيدا کند.

جين در دهکده استيونتون همپشاير در انگلستان متولد شد. او بيشتر آثارش را در همپشاير نوشت و اولين رمانش، عقل واحساس، را در همين دهکده به پايان رساند.با اين اوصاف، خيلي هم دور از ذهن نيست که مراسم يادبود اصلي او هر سال در اين منطقه برگزار مي شود. سال 2017، 200 امين سالگرد مرگ جين آستين در همپشاير برگزار شد.

مي توانيد سفرتان به اين نقطه را با رفتن به «خانه موزه ي جين آستين» ، جايي که در گذشته در آن زندگي مي کرد، شروع کنيد. همچنين مي توانيد به خانه و کتابخانه ي چاتون در دهکده ي چاتون سر بزنيد که در آن، نمايشگاه هاي مختلف، جلسات بحث و گفتگو، فعاليت ها و مراسم متعددي در طول سال برگزار مي شود.

در اين ميان، کليساي وينچستر در شهرک بيسينگ استوک ، هر ماه تورهايي با عنوان «تور و چايي» برگزار مي کند که هدف از آن ها آشنايي بيشتر با زندگي و آثار جين آستين است.

اگر سريال غرور و تعصب را ديده باشيد، احتمالا صحنه اي که در آن آقاي دارسي از ليز خواستگاري کرد را به خاطر داريد. عمارت آپولو در کنار درياچه ي ترنکيل در فيلم غرور و تعصب، همان لوکيشني است که در آن خواستگاري آقاي دارسي از ليز بي نتيجه ماند.

دهکده ي زيباي لاکوک که تاريخچه آن به قرن سيزدهم بر مي گردد، به نام دهکده ي مريتون در اين فيلم ديده شد.در همين لوکيشن بود که ليديا و کيتي (خواهران بنت)، به خريد کلاه هاي مد روز مي امدند، با عمه فيليپس شان غيبت مي کردند و اميدوار بودند که توجه افسران (خصوصا آقاي ويکهام) را به خودشان جلب کنند.همچنين، دادگاه لوکينگتون که در اين سريال استفاده شده بود، تورهايي براي آشنايي با اين خانه و لوکيشن هاي فيلمبرداري برگزار مي کند.

علاقه ي جين به اين اقامتگاه در نامه هاي او به خواهرش کاساندرا مشخص بود.او در اين نامه ها از قدم زدن در پياده روي نزديک به دريا مي گفت. همچنين، او براي آخرين رمانش از اين شهر ساحلي دورست الهام گرفت.براي ديدن اين منطقه، تورهايي با عنوان «لايم و ادبيات» برگزار مي شود که شامل قدم زدن در منطقه ي لايم و سواحل طبيعي مي شود که رد پاي نويسندگان بزرگي که در اين مکان زندگي کرده يا آن را ستوده اند را دنبال مي کند.


 ديدني ها 

زيباترين کاخ هاي سلطنتي در اروپا؛

«رويال پالاس استکهلم ،سوئد»

کاخ سلطنتي استکهلم محل سکونت پادشاه سوئد است ، اين کاخ روزانه محلي براي کار پادشاه و ملکه و ساير دپارتمان هاي مربوط به دربار سلطنتي است. از آنجايي که اين کاخ هم محل سکونت خانواده سلطنتي است ، هم محل کار آنها و هم يک بناي تاريخي فرهنگي که در تمام طول سال به روي عموم باز است ، کاخ سلطنتي استکهلم به يک کاخ خاص ميان ساير اقامتگاههاي سلطنتي اروپا تبديل شده است. اين کاه بيش از 600 اتاق دارد که در هفت طبقه تقسيم شده اند.


 اخبـــــــــار 

کشف مجسمه 3000 ساله يک زن در ترکيه

باستان‌شناسان دانشگاه تورنتو موفق به کشف بقاياي مجسمه بزرگي از يک بانو، با قدمت 3000 سال در ترکيه شدند. کشف اين مجسمه، تفکر سنتي درباره نقش زنان در جوامع باستاني را زير سوال مي‌برد.به گزارش آنا به نقل از FoxNews، تيموتي هريسون، استاد تمدن خاورميانه و خاور نزديک دانشگاه تورنتو و مدير پروژه باستان‌شناسي تينات، در اين باره مي‌گويد:«کشف اين تنديس نشان مي‌دهد که زنان در جوامع ابتدايي عصر آهن، برخلاف آنچه در اسناد تاريخي ثبت شده است، داراي نقش برجسته‌تري در زندگي مذهبي و سياسي بوده‌اند».

وي در ادامه افزود:«يکي از ويژگي‌هاي برجسته اين مجسمه حلقه‌اي از موهاي فري است که از زير شال بيرون زده است.اين شال سر، شانه‌ها و پشت زن به تصوير کشيده در تنديس را مي‌پوشاند».

تينات، قبلا با نام «کونولوا» شناخته مي‌شد، پايتخت قلمروي پاتينا در پادشاهي جديد هيتيايي عصر آهن بود و در 46 مايلي غرب حلب در سوريه امروزي قرار گرفته بود.سر بزرگ و نيم‌تنه بالايي مجسمه که سالم و دست نخورده باقي مانده‌، از جنس بازالت است و 0/6 متر عرض و يک متر ارتفاع دارد. دانشمندان معتقدند بقاياي کشف‌شده بخشي از مجسمه چهار يا پنج متري است که در دروازه‌اي خارج از ارگ فوقاني کونولوا قرار داشته است.

هريسون در ادامه اضافه کرد:«بقاياي اين تنديس در بستر ضخيمي از تراشه‌هاي سنگ بازالت پيدا شد که نه تنها شامل قطعات خرده ريز چشم‌ها، بيني و صورت اين بانو مي‌شد بلکه شامل قطعاتي از مجسمه‌هاي ديگري (متعلق به اين دروازه) هم بود که پيش از اين در مکان‌هاي ديگر پيدا شده بودند از جمله سر پادشاه شوپيلوليوما از پادشاهي جديد هيتيايي که در سال 2012 کشف شد».

با وجود اين که باستان‌شناسان هنوز هويت اين بانو را شناسايي نکرده‌اند اما به گفته هريسون، امکان دارد اين مجمسه، تمثالي از «کوبابا»، مادر مقدس خدايان آناتولي، باشد.وي توضيح مي‌دهد:«نکات سبک‌شناسي و نماديني وجود دارد که اين مجمسه تمثالي از يک شخصيت انساني است.احتمال مي‌رود اين تنديس متعلق به همسر پادشاه شوپيلوليوما يا بانويي به نام کوپاپياس (همسر يا مادر تاييتا، بنيانگذار سلسله باستاني تينات) باشد».


آشنايي کودکان با هنرهاي سنتي ايران در نمايشگاه صنايع‌دستي

کودکان در غرفه دفتر کودک و نوجوان نمايشگاه صنايع‌دستي با هنرهاي سنتي ايران آشنا مي‌شوند.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ميراث‌فرهنگي و گردشگري؛ مسئول دفتر کودک و نوجوان اين پژوهشگاه گفت: در اين غرفه کودکان با شاخه‌هايي از هنرهاي سنتي مانند بافت گليم، ساخت اسباب‌بازي بومي، پوشاک عروسک‌هاي اقوام، سفالگري و نقوش ايراني آشنا مي‌شوند.

کفاش‌زاده افزود:در اين غرفه قصه‌هايي از نقش و طرح فرش توسط قصه‌گويان بيان مي‌شود و با ايجاد فضايي خيال‌انگيز از طريق بازي و خلاقيت، صنايع‌دستي و هنرهاي سنتي ايران به کودکان آموزش داده مي‌شود.

وي گفت:علاقه‌مندان مي‌توانند تا 7 شهريور از ساعت 9 تا 18 در غرفه کودک و نوجوان پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري که در محل دائمي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران برپا مي‌شود بازديد کنند.


 تاريخ و تمدن 

در گذشته سفر به حج بسيار دشوار بود. در 1011 ميلادى در راه مکه يک ليوان آب 200سکه نقره قيمت داشت. در سال 1012 اسماعيليان با خراب کردن آب انبارها و پر کردن چاهها موجب هلاک شان 15 هزار مسلمان شدند!


 در گذر تاريخ 

موزه مقدم ، يادگاري از دوران قاجار

مريم اخوان صالح

"موزه مقدم" يكي از بناهاي دوره قاجار و محل اقامت يكي از درباريان به نام احتساب الملك بوده است.

بعد از او اين خانه به فرزند او دكتر حسن مقدم استاد باستان شناس دانشگاه تهران رسيد.

بيشتر تزئينات خانه از آثار تاريخي استفاده شده است.

در سال 1351 دكتر مقدم خانه و تمام اشيا تاريخي آن را وقف دانشگاه تهران كرد، در سال 1366 استاد مقدم و درسال 1369 همسر وي فوت كرد و توليت اين خانه به دانشگاه تهران رسيد.

امروزه اين خانه از نظر تاريخي، فرهنگي و معماري از ارزش بسيار بالايي برخوردار است و يكي از زيباترين خانه هاي تاريخي ايران محسوب مي شود.

روزانه گردشگران زيادي از اين موزه بازديد مي كنند.

اين موزه بين دو ايستگاه مترو حسن آباد و دانشگاه امام علي (ع) قرار دارد.


 خبر 

قالي‌هاي نفيس ايراني در موزه «پرگامون»

موزه "پرگامون "يکي از غني‌ترين موزه‌هاي جهان، در شهر برلين قرار دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ يکي از غني‌ترين موزه‌هاي جهان که در برلين قرار گرفته با عنوان موزه پرگامون شناخته مي‌شود. اين موزه بخشي از جزيره موزه‌ها به حساب مي‌آيد.

موزه پرگامون با بيش از يک ميليون بازديدکننده در سال، رتبه چهل و هشتم پربازديدترين موزه‌هاي جهان را به خود اختصاص داده است. در اين موزه مجموعه‌ نفيسي از آثار هنري متعلق به يونان باستان، مصر باستان، بابل و ايران باستان نگهداري مي‌شود.

بنا بر اين گزارش، بخش ويژه‌اي از موزه پرگامون به مجموعه آثار دوره تاريخي هنر اسلامي اختصاص يافته است.از ارزشمندترين آثاري که در زمره اين مجموعه قرار گرفته مي‌توان به قالي‌هاي نفيس ايراني اشاره کرد.

شايان ذکر است؛ محراب پرگامون، دروازه ايشتار، اتاق حلب و تنديس‌هاي رومي از ارزشمندترين آثار تاريخي متعلق به موزه پرگامون به شمار مي‌آيند. اتاق حلب مملو از نماد‌هاي هنر اسلامي متعلق به سال 1600 ميلادي است.

خاطرنشان مي‌شود؛ از گنجينه‌هاي باستاني ديگري که در موزه پرگامون قرار گرفته‌اند، مي‌توان به گاو بالدار يا لاماسو اشاره کرد. اين ابوالهول بزرگ در آشور، پايتخت باستاني آشوريان پيدا شده است.


 عكس روز 
 اثري هنري از "تاتيانا ديري" هنرمند رئاليست روسي


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون