جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3983- تاریخ : 1396/06/02 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


حيواناتي که شايد دوباره زنده شوند


کاشي ماندگار براي ماندگاران


ساكت ترين اتاق جهان!


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 حيواناتي که شايد دوباره زنده شوند 

فناوري‌هاي جديد ممکن است شانس ديگري براي زندگي دوباره گونه‌هاي منقرض شده جاندارن بر روي زمين به شمار روند،‌تکنيک‌هايي از قبيل مهندسي ژنتيکي، شبيه‌سازي و ديگر تکنيک‌ها اميد دانشمندان براي ديدن دوباره جانداران منقرض شده بر روي زمين را همچنان زنده نگه‌داشته‌اند.ماموت‌ها همواره يکي از برترين کانديدا‌ها براي بازگشت و احيا بوده‌اند. سيمون گريگوريف دانشمند روسي قصد دارد با جايگزين کردن هسته تخمک فيل توسط هسته استخراج شده از مغز استخوان يک ماموت، بخت خود را در بازگرداندن اين فيل‌هاي بزرگ پرمو به زمين بيازمايد. قرار است در اين طرح از فيل به عنوان مادر ماموت استفاده شود.تلاش براي بازگرداندن اين پستانداران به حيات از دهه 1990 آغاز شد . در سال 2003 يك پروژه شبيه سازي اجرا شد تا بز كوهي پيرنيان(Pyrenean ) را كه منقرض شده بود دوباره همانند سازي كنند.دانشمندان توانستند يك بز كوهي ماده به وجود آورند . اگر چه بعد از هفت دقيقه اين بز ، مُرد و اين گونه جانوري دوباره منقرض شد!


 کاشي ماندگار براي ماندگاران 

نصب كاشي ماندگار ، طرحي است که به کنوانسيون 2003 براي پاسداري از ميراث فرهنگي ناملموس برمي‌گردد که عنوان آن «گنجينه زندگي بشري»است.اين کاشي توسط سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، بر سر در خانه تعدادي از هنرمندان و پيشکسوتان حوزه‌هاي مختلف فرهنگ و هنر نصب مي‌شود.اين طرح با نصب اولين کاشي بر سردر خانه ايران درودي، نقاش ايراني آغاز شد.و تاكنون تعدادى از اين كاشى ها بر سر درخانه تعدادى از افراد مطرح نصب شده است.

اين طرح در كشورهاي مختلف جهان اجرا شده و سابقه اي طولاني دارد. بر اين اساس ، كاشي ماندگار بر سردر منازل افرادي نصب مي شود كه در عرصه‌هاي هنري و فرهنگي ، اجتماعي ، علمي و...شناخته شده و سرآمد و در عرصه ي فعاليت خود فردي پيشتاز و تاثير گذار بوده باشند.

يا به شيوه و طرحي نوين در يک رسته‌ي هنري و فکري به وجود آورده باشند.در فاز يك اين طرح ، محل سکونت حداقل 250 نفر از هنرمندان مطرح و نام‌آشناي کشور ماندگار مي‌شود.منبع:academyhonarshamseh


 ساكت ترين اتاق جهان! 

برخي افراد دوست دارند در جايي از جهان زندگي کنند که کمترين سر و صدا را دارد و در آرامش بتوانند با تمرکز کارهاي مورد علاقه خود را انجام دهند و شايد فکر کنيد بتوان در ساکت‌ترين اتاق جهان به آرامش رسيد.

ساکت ترين اتاق جهان با درجه صداى منفى 9 دسيبل، به قدري بى صداست که در آن صداي جريان خون شنيده مي‌شود.

اين سکوت مي‌تواند توهم زا باشد و طولاني ترين زماني که کسي در آن دوام آورده 45 دقيقه است.

منبع:yjc.ir


 گنده تر از دروغ 

بعد از باخت

مهدي طوسي

بعد از باخت دو بر صفر تيم استقلال مقابل پديده مشهد كه باعث دلخوري شديد هواداران تيم آبي هاي پايتخت شد، ‌منصوريان به سمت هوادارن رفت و به آنها گفت: من قول مي دهم تيم را بسازم!

اما سر و صداي هواداران كه يك صدا شعار مي دادند حيا كن و رها! باعث شد كه صداي عليرضا منصوريان به آنها نرسد و آنها فكر كنند كه مربي تيم شان دارد به آنها مي گويد: خودتان حيا كنيد و رها كنيد!

براي همين آنها عصباني تر شده و شروع به داد و فرياد بيشتر كردند و همين امر باعث شد كه منصوريان بگويد تا چهل و هشت ساعت آينده تكليف خودم و تيم را مشخص مي كنم!


 اما خبر 

اين ماهي جان سخت !

ماهي بومي ژاپن به شکلي شگفت‌انگيز توانسته با کمک يک قايق از سونامي مرگبار اين کشور که جان هزاران انسان را گرفت، جان سالم به در ببرد.يک ماهي را‌ه‌راه منقاردار که گونه‌اي بومي آبهاي آسيايي است،‌ درون قايقي کوچک،‌بازمانده سونامي ژاپن که توسط امواج اقيانوس به سواحل غربي آمريکا کشيده شده، به شکل زنده و کاملا سالم کشف شد.

اين ماهي زنده زماني درون يک جعبه طعمه ماهيگيري کشف شد که مقامات سازمان ماهي و حيات وحش واشنگتن درحال بررسي ارگانيزم‌هاي دريايي موجود بر روي بقاياي قايق بودند.

گفته مي‌شود اين ماهي به واسطه خوردن ديگر موجوداتي که درون قايق و درون جعبه وجود داشتند،‌ توانسته زنده باقي بماند. اين ماهي اکنون به جاذبه‌اي توريستي در آکواريوم سيسايد در اورگان تبديل شده‌است.

منبع:HAMSHAHRIONLINE


 سرمقاله  

آموزش‌هايي فراتر از كتب درسي

حميدرضا عسگري

اساساً درهر امري مشاركت طرفين موجب ارتقاي كيفيت امور و بالارفتن بهره‌وري خواهد شد. درامور آموزشي نيز بحث مشاركت دادن و مشاركت كردن دانش‌آموزان در مسير يادگيري، يكي از مولفه‌هاي آموزشي مي باشد كه تاكيد فراواني برآن شده است.

در مطالعه نظام آموزشي كشورهاي توسعه رفته و صاحب سبك در امر آموزش و پرورش، مشاهده مي‌شود كه اغلب آنها در مشاركت دانش آموزان براي تمام امور دانش آموزي و آموزشي، برنامه ريزي معين دارند و از اصول اصلي نظام آموزشي آنها مي‌باشد.

درژاپن سيستم كار مدارس به گونه‌اي است كه بسيار از امور مدرسه برعهده خود دانش‌آموزان بوده و آنها خودشان براي خودشان تصميم گيري مي‌كنند. البته نظارت‌ها و راهنمايي‌هاي كلي برآنها اعمال مي‌شود. به عنوان مثال در مدارس ژاپن بحث نظافت امري عادي براي تمام دانش‌آموزان وكادر مدرسه محسوب مي‌شود. هر روز مدتي تمام افراد حاضر در مدرسه اعم از مديران و معلمان و دانش‌آموزان دست از هركاري برداشته و به نظافت مدرسه مشغول مي‌شوند.

شايد به نظر اين مسئله نظافت كار خيلي بزرگي نباشد و در خيلي از مدارس كشورهاي ديگر نيز دانش‌آموزان به نظافت مدرسه كمك كنند، اما ارزش فرهنگ و نوع نگاه برنامه ريزي آموزشي آنها به مشاركت دادن دانش‌آموزان در فعاليت‌هاي مدرسه بسيار ارزنده و قابل الگوگيري است.

همين يك نمونه عادي را در مدارس و نحوه برخورد برنامه ريزان داخلي در نظام آموزشي كشورمان مقايسه كنيد. آيا نگاه مشاركت گونه‌اي را در اين فضا مشاهده مي‌كنيد. لذا دانش‌آموز خود را از فضاي مدرسه و محيطي كه درآن وقت سپري مي‌كند، جدا مي‌بيند و صرفاً بر مسئله يادگيري كتب درسي اكتفا خواهد كرد.

اما درپس اين موضوع محروم ماندن آنها از يادگيري فرهنگ مشاركت و همراهي با ديگران خواهد بود كه به طور قطع آسيب جدي به آينده آنها خواهد زد. اگر امروز دانش‌آموزان در بين همسالان نتوانند مشاركت و كار دسته جمعي را تجربه و ياد بگيرند، قطعا در سال‌هاي بزرگسالي نيز نمي‌توانند با جامعه ارتباط مناسبي داشته و همكاري مفيدي را با ديگر هم رديفان خود دنبال كنند.

نگاه مشاركتي به مسئله يادگيري دانش‌آموزان، موضوعي فراتر از يادگيري و تحصيل علم كتابي است. چراكه تاثيرگذاري در فرهنگ مشاركتي كودكان موجب تحكيم پايه‌هاي شخصيتي آنها و نهايتاً شاهد جامعه‌اي همگرا و متحد خواهيم بود.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون