جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3971- تاریخ : 1396/05/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

با هدف احياي بازي‌هاي سنتي صورت مي‌گيرد
آموزش و اجراي بازي‌هاي ايراني در سومين جشنواره اسباب‌بازي


آشنايي با رسالت خبرنگاران در کانون ميرجاوه


کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون در خوزستان افزايش مي‌يابند


حضور تريلي سيار تئاتر کانون در کرمانشاه

با حضور محيط‌بان سردشتي انجام شد:
« يک ساعت با محيط‌بانان» در کانون


 با هدف احياي بازي‌هاي سنتي صورت مي‌گيرد
 آموزش و اجراي بازي‌هاي ايراني در سومين جشنواره اسباب‌بازي 

برنامه‌هاي غرفه بازي‌هاي ايراني در سومين جشنواره ملي اسباب‌بازي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اعلام شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، خردسالان، کودکان و نوجوانان در حاشيه برگزاري جشنواره ملي اسباب‌بازي مي‌توانند بازي‌هاي گروهي ايراني را در فضاي 550 متري سالن نمايشگاهي واقع در خيابان حجاب تجربه کنند.

بر اساس اين گزارش، در دومين سال اجراي اين طرح هشت غرفه در سالن نمايشگاهي مرکز آفرينش‌هاي فرهنگي هنري براي آموزش و ترويج بازي‌هاي بومي ايراني اختصاص داده شده است.

در غرفه ويژه خردسالان بازي‌هايي همچون عمو زنجيرباف، گل يا پوچ، کلاغ پر گنجشک پر و... براي اين گروه سني اجرا خواهد شد.

در غرفه‌هاي مخصوص کودکان دبستاني و دوره اول متوسطه بازي‌هاي دستمال، يک قل دوقل، لي لي، دوزبازي، گرگ و گله، آتش داري بالاترک و... آموزش داده مي‌شود.

همچنين يک غرفه به معرفي کتاب‌هاي کاردستي با دورريختني‌ها اختصاص يافته است. در اين غرفه کتاب‌هاي کاردستي به کودکان معرفي و در کنار آن کارگاه کار عملي نيز برگزار مي‌شود.

دو بازي «طناب‌کشي» و «زووو» نيز در فضاي راهرويي نمايشگاه به اجرا در خواهد آمد.

هدف از شکل‌گيري اين بخش احياي بازي‌هاي سنتي و ايراني و احياي اين بازي‌ها براي نسل امروز عنوان شده است.

انتخاب اين بازي‌ها به گونه‌اي است که امکان اجرا در فضاهاي بسته و خانه‌ها نيز وجود داشته باشد.

علاقه‌مندان مي‌توانند از سومين جشنواره ملي اسباب‌بازي در روزهاي 24 تا 28 مرداد، ساعت 14 تا 22 بازديد کنند.

معرفي دستاورهاي بومي جشنواره اسباب‌بازي

اما دبير سومين جشنواره ملي اسباب‌بازي با اعلام برنامه‌هاي اين رويداد بر نگاه فرهنگي – آموزشي کانون پرورش فکري به حوزه بازي و اسباب‌بازي تاکيد کرد.

دومين نشست شوراي سياست‌گذاري جشنواره اسباب‌بازي در حالي برگزار شد که مناف يحيي‌پور عنوان کرد: هدف اصلي اين رويداد توجه به نيازهاي فرهنگي و آموزشي خانواده‌ها و حمايت از ايده‌هاي نو و معرفي دست‌آوردهاي بومي اين هنر است.

بر اين اساس، دبيران بخش‌هاي مختلف جشنواره اسباب‌بازي ضمن ارايه برنامه‌هاي خود از خانواده‌ها، مربيان، اعضاي کانون و علاقه‌مندان دعوت کردند تا ضمن شرکت در کارگاه‌هاي تخصصي، از امکان بازي‌هاي دسته جمعي در اين جشنواره و همچنين غرفه‌هاي آموزش ساخت اسباب‌بازي و حضور مشاوران بدون صرف هيچ‌گونه هزينه‌اي بهره‌مند شوند.

يحيي‌پور با ذکر نکته‌‌هايي عنوان کرد: امسال غرفه‌اي براي آن دسته از مخاطبان تعبيه شده است که آشنايي کافي با کاربردهاي آموزشي – رواني اسباب‌بازي ندارند. کارشناسان در بخش مشاوره به آنان کاربردهاي بازي و اسباب‌بازي را به صورت رايگان توضيح خواهند داد. از سوي ديگر غرفه‌هايي براي آموزش ساخت اسباب‌بازي با وسايل ساده تعبيه خواهد شد و کودکان و بزرگسالان ضمن بهره‌مندي از امکان آموزش مي‌توانند اسباب‌بازي‌هاي خود را به منزل ببرند. همچنين طرح حمايت از اسباب‌بازي‌ها و عروسک‌هاي بومي که از سوي زنان روستايي توليد شده‌اند از ديگر برنامه‌هاي سومين جشنواره ملي اسباب‌بازي خواهد بود.

دبير سومين جشنواره ملي اسباب‌بازي ضمن ابراز خرسندي از معرفي اسباب‌بازي‌هاي بومي خراسان و هرمزگان در جشنواره به حضور مربيان توانمند کانون با دست سازه‌هاي خود در اين رويداد اشاره داشت: در استان‌هاي مختلف ايران مربيان توانمند کانون اقدام به توليد عروسک و اسباب‌بازي مي‌کنند. بسيار خرسنديم که اين مربيان نيز در اين جشنواره حضور خواهند داشت.

يحيي‌پور تاکيد کرد که هدف از برگزاري جشنواره ملي اسباب‌بازي معرفي توليد کنندگان و آموزش به مخاطبان در حوزه کاربردهاي اسباب‌بازي است و اميدواريم با اين اقدام‌ها مخاطبان تنها نگاه فروشگاهي به اين نمايشگاه نداشته باشند.

در ادامه اين نشست که نمايندگان سازمان‌هاي مختلف در آن شرکت داشتند، دبيران کميته‌هاي امور نمايشگاهي، داوري، علمي و بازي‌هاي ايراني به ارائه گزارشي از برنامه‌هاي خود پرداختند.

اعلام نتايج دومين نشست کميسيون ثبت و صدور مجوز اسباب‌بازي

در همين حال، دومين نشست کميسيون ثبت طرح و صدور مجوز شوراي نظارت ساخت، طراحي، توزيع و واردات اسباب‌بازي برگزار و نتايج آن اعلام شد.

در اين کميسيون 96 پرونده مورد بررسي و صدور رأي قرار گرفت که از اين تعداد، 20 پرونده ثبتي و 8 پرونده خواستار مجوز توليد بود.

هم‌چنين اعضاي کميسيون، 68 پرونده مربوط به بخش واردات اسباب‌بازي در استان تهران را بررسي و راي لازم را صادر کردند.

بر اساس اعلام دبيرخانه شوراي نظارت بر اسباب‌بازي از مجموع درخواست‌هاي ثبتي، هفت اسباب‌بازي در گروه حرکتي مهارتي، دو عدد در گروه آموزشي و کمک آموزشي دو پرونده در گروه فکري، سه سرگرمي در گروه فرهنگي‌هنري و دو پرونده در گروه الکترونيکي و رايانه‌اي مجوز ثبت دريافت کردند.

همچنين از مجموع پرونده‌هاي متقاضي مجوز توليد نيز پنج پرونده در گروه حرکتي مهارتي، دو عدد در گروه آموزشي و کمک آموزشي و يک اسباب‌بازي فکري از اين کميسيون مجوز گرفتند.

بر همين اساس براي چهار پرونده ديگر، رأي مشروط صادر شد تا پس از رفع موارد مورد نظر اعضاي کميسيون، مورد تجديد نظر قرار گيرد.

در حال حاضر اسباب‌بازي‌ها و سرگرمي‌هاي ارجاع شده به کميسيون در 6 گروه مورد بررسي و صدور رأي قرار مي‌گيرند که اين گروه‌ها عبارتنداز: ‌حرکتي مهارتي، آموزشي و کمک آموزشي، فکري، فرهنگي هنري، کمک درماني، الکترونيکي و رايانه‌اي.

گفتني است، دبيرخانه شوراي نظارت با توجه به سياست‌هاي حمايتي و هدايتي و به منظور معرفي ايده‌ها، طرح‌ها و توليدات داخلي و اسباب‌بازي‌هاي جديد، اقدام به تهيه ليستي براي آگاهي جامعه صنعت اسباب‌بازي کرده است که در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد.

هدف از اين کار، معرفي طراحان اسباب‌بازي به جامعه توليدکنندگان است که بيشتر آن‌ها را جوانان تشکيل‌ مي‌دهند.

به همين منظور دبيرخانه شوراي نظارت بر اسباب‌بازي مستقر در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به دنبال ايجاد بانک اطلاعاتي توليدکنندگان و معرفي طراحان و توليدات داخلي است.


 آشنايي با رسالت خبرنگاران در کانون ميرجاوه 

اعضاي مرکز فرهنگي‌هنري ميرجاوه در سيستان و بلوچستان با خبرنگار و رسالت‌هاي او آشنا شدند.به گزارش روابط عمومي اداره‌کل کانون پرورش فکري استان سيستان و بلوچستان، همزمان با روز خبرنگار، اعضاي مرکز ميرجاوه ميزبان يکي از خبرنگاران شهرشان بودند و ضمن تشکر از تلاش‌هاي همه خبرنگاران، پرسش‌هايي در زمينه حرفه مهمان خود مطرح کردند.

مريم شهرکي که در خبرگزاري لاديز فعاليت مي‌کند صداقت را يکي از ويژگي‌هاي اصلي خبرنگاران دانست و گفت: بدون وجود اين اصل اخلاقي، خبرنگاران صلاحيت لازم را براي انتقال خبر نخواهند داشت و در اين راه موفق نخواهند بود.

وي سرعت در انتقال خبر را يک اصل در کار خبرنگار دانست و افزود: گاهي انتشار ديرهنگام يک خبر مي‌تواند زيان‌هاي فراواني را متوجه مردم کند که در صورت آگاهي دادن به موقع مي‌توان از بروز بسياري از آسيب‌ها جلوگيري کرد.

شهرکي در پايان عنوان کرد: هر خبرنگار وظيفه دارد در جهت بهبود بخشيدن به جامعه فعاليت کند و براي رسيدن به اين هدف تلاش کند.

در پايان اعضاي مرکز با اهداي شاخه گل به مهمان خود از وي تشکر کردند.


 کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون در خوزستان افزايش مي‌يابند 

کتاب‌خانه‌هاي سيار کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در راستاي خدمت‌رساني بيشتر به مناطق روستايي و شهري در استان خوزستان افزايش مي‌يابند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان، غلامرضا شنبدي مديرکل کانون خوزستان با اعلام اين خبر گفت: هم‌زمان با هفته دولت 2 کتاب‌خانه سيار شهري و يک کتاب‌خانه سيار روستايي در استان خوزستان آغاز به کار خواهند کرد.

وي با بيان اين‌که 2 کتاب‌خانه سيار شهري براي خدمت‌رساني به کودکان و نوجوانان مناطق حاشيه‌اي کلان‌شهر اهواز اختصاص يافته است افزود: اولين کتاب‌خانه سيار روستايي شهرستان بهبهان نيز هم‌زمان با هفته دولت کار خدمت‌رساني به کودکان و نوجوانان 20 روستاي اين شهرستان را آغاز مي‌کند.

شنبدي با اشاره به اين‌که هم‌اکنون کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان خوزستان 6 کتاب‌خانه سيار روستايي و شهري در شهرستان‌هاي اهواز و دزفول فعال هستند خاطر نشان کرد: با افتتاح اين کتاب‌خانه‌ها در هفته دولت تعداد مراکز سيار کانون خوزستان به عدد 9 خواهد رسيد.

گفتني است هم‌اکنون در استان خوزستان 53 مرکز ثابت، 4 کتاب‌خانه سيار روستايي، دو کتاب‌خانه سيار شهري و يک کتاب‌خانه پستي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در شهرهاي، اهواز، ايذه، آغاجاري، بهبهان، باغملک، ماهشهر، رامشير، اميديه، بندرامام، هنديجان، آبادان، خرمشهر، حميديه، سوسنگرد، بستان، ملاثاني، شوشتر، دزفول، انديمشک، لالي، مسجدسليمان، گتوند، رامهرمز، شوش، کارون، هويزه، شادگان، رفيع و هفتکل فعال هستند.

با افتتاح اين 3 کتاب‌خانه سيار تعداد مراکز فرهنگي هنري کانون در اين استان به عدد 63 خواهد رسيد.


 حضور تريلي سيار تئاتر کانون در کرمانشاه 

بيش از 700 نفر کودک و نوجوان به همراه خانوادهايشان در اولين اجراي تريلي سيار نمايش کانون پرورش فکري در پارک معلم کرمانشاه حضوريافتند. به گزارش روابط عمومي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کرمانشاه، اين گروه نمايشي طبق هماهنگي‌هاي واحد تئاتر استان 8 اجرا در سطح شهر و 8 اجراي ديگر را در شهرستان‌هاي جوانرود، روانسر، اسلام‌آباد، کوزران، صحنه، بيستون و سنقر را به روي سن نمايش خواهند برد. مديرکل استان کانون در رابطه به اين برنامه گفت: اين برنامه به منظور ايجاد شادي ونشاط دربين کودکان و نوجوانان و ارتباط عاطفي هرچه بيشتر بين بچه‌ها با خانواده اجرا مي‌شود. بر اساس اين خبر، برنامه اين تريلي سيار هم‌اکنون در شهرستان جوانرود در حال اجراست.


 با حضور محيط‌بان سردشتي انجام شد:
 « يک ساعت با محيط‌بانان» در کانون 

طرح« يک ساعت با محيط‌بانان» در قالب ويژه‌برنامه‌اي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سردشت اجرا شد. به گزارش روابط‌عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان اسان آذربايجان‌غربي، در اين ويژه‌برنامه که با همکاري اداره محيط زيست شهرستان سردشت برگزار شد، آزاد قادري‌نيا محيط‌بان اين شهرستان به تشريح اهميت حفظ محيط زيست براي اعضا کودک و نوجوان مرکز فرهنگي‌هنري سردشت پرداخت و گفت: زماني‌که کودکان با نقش محيط زيست در زندگي آشنا شوند اين امر را در بين دوستان و خانواده‌هاي خود فرهنگ‌سازي مي‌کنند.

قادري‌نيا هدف از اجراي اين طرح را تربيت نسلي مسووليت‌پذير نسبت به حفظ محيط زيست عنوان کرد. وي با اشاره به نقش محيط‌بانان در حفاظت از عرصه‌هاي طبيعي و گونه‌هاي گياهي و جانوري، اهميت و حساسيت کاري اين افراد و نقش آن را در تننوع زيستي و ارزش‌هاي مناطق حفاظت شده خاطرنشان کرد. اين محيط‌بان سردشتي همچنين از شرايط نامساعد اکوسيستم که به دليل بهره‌برداري بي‌رويه از جنگل‌ها و شکار حيوانات در معرض خطر قرار گرفته است، خبر داد و از اعضاي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان سردشت خواست تا در حفاظت از محيط زيست با محيط‌بانان همراه شوند.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون