جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3971- تاریخ : 1396/05/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

مدير کل دفتر آموزش فني و حرفه اي وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد؛
تدوين نظام جامع آموزش هاي فني و حرفه اي با افق پنج ساله

مدير کل زندان هاي تهران:
1900 زنداني دانش‌آموز در زندان‌هاي تهران حضور دارند


رقابت 2هزار دانش آموز در سي و پنجمين دوره مسابقات قرآن


كاغذ اخبار


از گوشه و كنار


زنگ انشاء


زنگ تفريح
عکس جام جم آنلاين

 مدير کل دفتر آموزش فني و حرفه اي وزارت آموزش و پرورش مطرح کرد؛
 تدوين نظام جامع آموزش هاي فني و حرفه اي با افق پنج ساله 

مدير کل دفتر آموزش فني و حرفه اي وزارت آموزش و پرورش گفت: سهم فني و حرفه اي تا امروز از تعداد ثبت نام هاي سامانه سناد 15 درصد بوده است که براساس آنچه اسناد بالادستي مشخص کرده اند اين سهم بايد امسال به سقف 38 درصد در پايه هاي دهم و يازدهم برسد.

به گزارش پانا، سيد محسن حسيني مقدم در جمع روساي ادارات فني و حرفه و کاردانش آموزش و پرورش سراسر کشور در مشهد گفت:زمان زيادي براي استقرار سه پايه تحصيلي آموزش فني و حرفه اي دوره دوم متوسطه در نظام آموزشي کشور نياز است و همه همکاران در سطح کشور تلاش ويژه خود را براي انجام اين مهم آغاز کرده اند.

وي ضمن تقدير از عوامل برگزار کننده جشنواره هاي فني و حرفه اي در استان هاي ميزبان اظهار داشت:نگاه ما در برگزاري جشنواره ها با توجه به تغيير محتواي سرفصل هاي کتب درسي در حوزه فني و حرفه اي بايد تغيير اساسي پيدا کند.حسيني مقدم با اشاره به فرآيند هدايت تحصيلي عنوان کرد:با توجه به تنش هاي خاص جريان هدايت تحصيلي از سال گذشته براي کنترل هدايت تحصيلي شوراي سياست گذاري در سطح معاون وزير تشکيل و زمان زيادي صرف بررسي و تجزيه و تحليل اين فرآيند شد و قالب فعلي هدايت تحصيلي کارآمد ترين قالب،در شرايط فعلي است.و اگر چه بنابر سند تحول بنيادين جريان هدايت تحصيلي بايد از دوره ابتدايي آغاز گردداما در شرايط فعلي بايستي براي آنچه که در حال اجراست برنامه ريزي شود.

مدير کل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه فني و حرفه اي وزارت اموزش و پرورش ادامه داد:سهم فني و حرفه اي تا امروز از تعداد ثبت نام هاي سامانه سناد 15 درصد بوده است که براساس آنچه اسناد بالادستي مشخص کرده اند اين سهم بايد امسال به سقف 38 درصد در پايه هاي دهم و يازدهم برسد.حسيني مقدم آغاز اجرايي شدن سند تحول بنيادين به عنوان قانون اساسي آموزش و پرورش را از آموزش هاي فني و حرفه دانست و تصريح کرد:گرچه تغيير ممکن است با مقاومت روبرو باشد اما براساس مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش و ابلاغ ريييس جمهور اين تغيير بايستي انجام شود و کاستي ها به مرور زمان برطرف شود.

وي از تدوين نظام جامع آموزش هاي فني و حرفه اي خبر داد و اظهار کرد:از ابتداي سال با دستور مقام عالي وزارت و مصوبه شوراي معاونين وزارت آموزش و پرورش نظام جامع برنامه آموزش هاي فني و حرفه اي با نگاه به اسناد بالادستي با افق پنج ساله تدوين شده است و در حال بازنگري است.


 مدير کل زندان هاي تهران:
 1900 زنداني دانش‌آموز در زندان‌هاي تهران حضور دارند 

مدير کل زندان هاي تهران از وجود 1900 زنداني دانش آموز در حال تحصيل در زندانهاي تهران خبر داد.

به گزارش مهر، مصطفي محبي در خصوص تحصيل زندانيان گفت: ما در زندان هاي تهران شش مدرسه داريم که 1900 دانش آموز در حال تحصيل هستند.

وي افزود: سه دانشگاه علمي کاربردي هم وجود دارد که 480 نفر در مقاطع کارداني و کارشناسي در 15 رشته در حال تحصيل هستند. با دانشگاه پيام نور هم تفاهم نامه اي داريم که 24 نفر در مقطع ارشد و يک نفر در مقطع دکترا در حال تحصيل هستند.

وي افزود: مهر ماه سال 95 هزار نفر بي سواد در زندان داشتيم که همه باسواد شدند البته 140 نفر باقي مانده هم از اين تعداد در حال آموزش اند.

وي افزود: در يکسال گذشته بيش از شش هزار نفر تحت آموزش پيشگيري از اعتياد قرارگرفتند.

مدير کل زندان هاي استان تهران با اشاره به آموزش قران در زندان ها گفت: در زندان ها يکي از بحث هايي که دنبال مي شود آموزش قران است که براي هشت هزار نفر در حفظ، مفاهيم، تفسير و روخواني و اذان و ترتيل شرکت کردند.

وي افزود: در مجموعه زندان ها 80 نفر روحاني با ما همکاري دارند که اين تعداد علاوه بر اجراي نماز جماعت کلاس هاي قراني و اخلاق و مسايل مربوط با مشکلات زنداني ها را حل مي کنند.


 رقابت 2هزار دانش آموز در سي و پنجمين دوره مسابقات قرآن 

قائم مقام ستاد اجرايي سي و پنجمين دوره مسابقات قرآن ، عترت و نماز گفت: در اين مرحله از مسابقات قريب به هزاردانش آموز پسر به مدت پنج روز در رشته هاي مختلف آوايي با حضور داوران بين المللي به رقابت پرداختند و در مرحله دوم از روز پنج شنبه ميزبان قريب به 800 نفر از دختران قرآني خواهيم بود.به گزارش پانا، براتعلي منصوريان در آيين اختتاميه سي و پنجمين دوره مسابقات قرآن ،عترت و نماز دانش آموزان پسر سراسر کشور اين مسابقات راحرکتي نوراني و همايشي معنوي خواند و افزود: از بزرگترين افتخارات استان خراسان رضوي ميزباني دانش آموزان قرآني است که باتلفيق و کنار هم قرار دادن قرآن دو يادگار نبي مکرم اسلام برکت و نورانيت را در تمام زندگي خود جاري مي سازند.

معاون فرهنگي، پرورشي اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوي ادامه داد: در اين مرحله از مسابقات قريب به هزاردانش آموز پسر به مدت پنج روز در رشته هاي مختلف آوايي با حضور داوران بين المللي به رقابت پرداختند و در مرحله دوم از روز پنج شنبه ميزبان قريب به 800 نفر از دختران قرآني خواهيم بود.

قابل ذکر است سي و پنجمين دوره مسابقات قرآن،عترت و نماز با حضور بيش از 800 دانش آموز پسر برگزيده از 32 استان کشور در مشهد برگزار شد.


 كاغذ اخبار 

رئيس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي مطرح كرد:

ورود آموزش‌هاي پيش از ازدواج در كلاس دوازدهم

رئيس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي گفت: در نظام جديد آموزشي براي سال دوازدهم كتابي با عنوان "جوان و خانواده" در دست تاليف است كه به آموزش هاي پيش از ازدواج مي پردازد.

محي الدين بهرام محمديان در گفت وگو با پانا درخصوص سهم آموزشهاي دوران كودكي و نوجواني در پيشگيري از بزهكاري يا قرباني بزهكاري شدن در كتاب هاي درسي اظهارکرد: كودكان گاه خود بزهكار مي شوند و گاه قرباني بزهكاري هستند. بسياري از جرايم از جمله چند نمونه كودك‌آزاري كه طي هفته هاي اخير در فضاي رسانه‌اي خبرساز بودند، قبل از دوره مدرسه اتفاق مي افتند. لذا وظيفه خطير پدر و مادر اين است كه در خانه زمينه يادگيري برخي آموزش ها و مراقبت ها را براي فرزندانشان مهيا كنند.


رقابت 494 دانش آموز از 11 کشور درليگ علمي پايا

دبير دهمين دوره ليگ علمي بين المللي پيشگامان ايران اسلامي (پايا) گفت: 494 دانش آموز در قالب 104 گروه از 11 کشور در بزرگترين رقابت علمي گروهي کشور و پنجمين دوره مسابقات دانش آموزي جهان اسلام در ايران شرکت کرده اند.

مرتضي فاطمي نژاد در گفت وگو با ايرنا افزود: اين دانش آموزان از کشورهاي ايران، انگليس، ترکيه، افغانستان، پاکستان، تانزانيا، لبنان، عراق، سوريه، هند و ساحل عاجل در رقابت علمي شرکت کرده اند.

وي ادامه داد: در مرحله مقدماتي و نيمه نهايي در مجموع 44 هزار و 410 نفر از دانش آموزان پايه ششم ابتدايي و پايه هاي هفتم، هشتم و نهم متوسطه اول از سراسر کشور شرکت کردند که 12 هزار نفر به مرحله نيمه نهايي راه يافتند و در نهايت 494 نفر براي رقابت در مرحله پاياني انتخاب شدند.

دبير ليگ علمي بين المللي پيشگامان ايران اسلامي(پايا) با بيان اينکه کشورهاي شرکت کننده نيز پس از اجراي مرحله مقدماتي و نيمه نهايي، يک گروه چهار نفري از دانش آموزان پايه هاي هشتم و نهم خود را براي رقابت در رشته رياضي به مرحله نهايي آورده اند، تصريح کرد: دانش آموزان پايه ششم و پايه هاي هفتم، هشتم و نهم کشورمان نيز در رشته علوم پايه و دانش آموزان پايه دهم در رشته علوم انساني، پژوهش و برنامه ريزي حضور دارند.

فاطمي نژاد هدف از برگزاري اين ليگ علمي را آموزش کار گروهي به دانش آموزان ذکر کرد و يادآور شد: اين ليگ به سه روش انفرادي، گروهي و امدادي برگزار مي شود و 80 درصد دانش آموزان شرکت کننده از مدارس استعدادهاي درخشان، فرزانگان، تيزهوشان و نمونه دولتي و 20 درصد دانش آموزان مدارس عادي هستند.

وي با بيان اينکه اين دانش آموزان از 17 مرداد ماه رقابت مرحله نهايي خود را در دانشگاه هاي شهيد عباسپور و شهيد بهشتي آغاز کرده اند و نتايج اين دوره 19 مرداد اعلام مي شود، گفت: دهمين ليگ علمي بين المللي پايا با همکاري سازمان بسيج دانش آموزي، موسسه علمي آموزشي رزمندگان و خانه رياضي برگزار شده و در مجموع 74 مدال طلا، 79 نقره و 88 مدال برنز و گواهينامه معتبر علمي براي برگزيدگان در نظر گرفته است.


6 راهکار طب سنتي براي افزايش حافظه دانش آموزان

آيا در طب سنتي راهکاري براي افزايش هوش و افزايش کارايي مغز وجود دارد؛ پاسخ به اين سؤال را در اين مطلب مي‌خوانيد.

به گزارش پويا؛ آيا در طب سنتي راهي براي افزايش هوش و اعتماد به نفس وجود دارد و راهکاري براي اينکه کارکرد مغزي افراد افزايش يابد و تمرکز بهتري داشت، وجود دارد.

در پاسخ به اين سؤال بايد گفت اساساً گرم شدن مزاج مغز باعث بالا رفتن توان و ظرفيت آن شده و سرد شدن آن مي‌تواند باعث بروز عدم‌تمرکز، عدم‌يادگيري و اصطلاحاً «خنگي» شود.

حال، براي بالا بردن توان مغزي خود و افرادي که در برهه‌اي از زمان مانند دوران امتحانات به اين افزايش توان نياز دارند، دستورات زير را انجام دهيد:

روزانه 14 عدد بادام را دانه‌دانه در طول روز مانند آدامس بجويد.

صبحانه ارده و شيره، ارده و عسل، مرباي سيب، مرباي بِه ميل کنيد.

روزانه از عطرهاي گرم مانند گلاب، نرگس، مريم و مشک استفاده کنيد (البته اين عطرها براي فصل تابستان مناسب نيستند).

روزانه حداقل 20 دقيقه در معرض دود اسفند قرار بگيريد.

ترکيب سُعد و عسل و زعفران (سُعْز) بهترين داروي بهبوددهنده کارکرد مغز است.

ترک سردي‌ها مخصوصا آب سرد و يخ را در اولويت قراردهيد.


 از گوشه و كنار 

استفاده 5 هزار دانش آموز با نيازهاي ويژه از خدمات حمايتي

اجراي طرح خدمات حمايتي توسط سازمان آموزش و پرورش استثنايي کشور براي دانش آموزان با نيازهاي ويژه گام مثبتي در جهت بهبود فعاليت هاي آنها بود؛ به طوري که در سال 95 بيش از 5 هزار دانش آموز از خدمات اين طرح استفاده کردند.به گزارش پانا، ارائه خدمات حمايتي طرحي است که حدود سه سال از آغاز اجراي آن مي گذرد و براساس آن آموزش و پرورش استثنايي خدماتي از قبل هزينه هاي درماني، پاراکلينيک، کاشت حلزون ، دارو، واکر ، ويلچر و مواردي ديگر از اين قبيل را تقبل مي کند و اولياي دانش آموزان مي توانند با مراجعه به مدير مدرسه از اين نوع خدمات استفاده نمايند.مزاياي اين طرح علاوه برکاهش هزينه‌هاي درماني براي اولياي دانش آموزان با نيازهاي ويژه به عنوان جاذبه اي براي خانواده ها محسوب شده تا از پنهان کاري‌هاي احتمالي براي جلوگيري از ورود فرزندان به مدرسه پيشگيري شود.در اين راستا خدمات حمايتي به دانش آموزان شامل عينک، سمعک، پاراکلينيک، کفش، کفي طبي، صندلي چرخدار، پروتز، خدمات بستري و جراحي، تبلت، واکر، اورتز، کاشت حلزون و عصا ارائه مي‌شود.بنابر اظهارات مسئولان آموزش و پرورش استثنايي کشور اين طرح با استقبال خوبي از سوي خانواده دانش آموزان مواجه شده و سال گذشته 5574 نفر را با اعتباري نزديک به 70 ميليارد تومان تحت پوشش قرار داده اند.


تجربي و بيشترين آمار پشت کنکوري‌ها

داوطلبان گروه آزمايشي علوم تجربي از ميان گروه‌هاي آزمايشي پنجگانه کمترين شانس قبولي در دانشگاه‌ها را دارند.

به گزارش تسنيم، نتايج آزمون سراسري سال 96 اعلام شد و به ازاي 837 هزار نفر داوطلب حاضر در جلسه آزمون، 744 هزار ظرفيت در دانشگاه‌ها موجود است و از اين تعداد 131 هزار ظرفيت مربوط به دوره‌هاي روزانه دانشگاه‌هاست به عبارتي حدود يک پنجم ظرفيت به دوره روزانه اختصاص دارد.بيشترين تعداد داوطلبان نيز طبق روال هميشگي در گروه علوم تجربي به رقابت پرداختند به گونه‌اي که از تعداد 930 هزار نفري که در کنکور 96 ثبت‌نام کردند 580 هزار نفر در گروه علوم تجربي متقاضي بودند از اين تعداد 518 هزار داوطلب در جلسه آزمون سراسري سال 96 حضور يافتند که براي اين تعداد 154 هزار ظرفيت در دانشگاه‌ها وجود دارد و شانس قبولي در اين گروه 29.8 درصد است اما وضعيت پذيرش در ساير گروه‌هاي آزمايشي به چه صورت است؟در گروه‌هاي آزمايشي علوم انساني و علوم رياضي داوطلبان بيشترين شانس پذيرش را دارند، به گونه‌اي که شانس قبولي در گروه آزمايشي علوم رياضي 171 درصد است و تعداد ظرفيت‌هاي موجود دانشگاه‌ها بيشتر از تعداد داوطلبان اين دو گروه آزمايشي است.در گروه علوم رياضي، 137 هزار داوطلب در جلسه آزمون حاضر بودند و ظرفيت موجود در دانشگاه‌ها 235 هزار نفر است و در گروه علوم انساني به ازاي 167 هزار داوطلب حاضر در جلسه آزمون، 310 هزار ظرفيت وجود دارد.طبق گفته مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش و سازمان سنجش، اغلب داوطلبان با توجه به تب موجود در جامعه و با نيت قبولي در رشته‌هاي پزشکي، داروسازي و دندانپزشکي در گروه علوم تجربي شرکت مي‌کنند اما ظرفيت پذيرش در اين رشته‌ها کمتر از 10 هزار نفر است و به اذعان مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش از يک کلاس 30 نفره تنها يک نفر در رشته‌ پزشکي دانشگاه سراسري و آزاد پذيرفته مي‌شود.


  زنگ انشاء 

حرف هايي که حرفي ندارند

مائده محسني

روزي بيش از هزاران کلمه صحبت ميکنيم.

صحبت هايي که سرشار از حرف هاي سياه و سپيد است.

جمله هايي که شايد نداني چه به روزه شنونده اش مي آورد و دلش را تا ابد به آتش مي کشد.

کلمه هاي سياه و تيره اي که از نگاه روشن فکرمان ،سپيد تر از روز است و اجازه تدايي کردنش را مي دهيم !

حرف هايمان اگر توان حرف زدن داشتند؛يقينا در گوشمان مي گفتند کمي حرف هايت را مزه مزه کن و سپس آن را به جانِ فردي بيانداز !

کاش در ازاي زياده گويي،به اندازه بگوييم و در ازاي درشت گويي،درست بگوييم !


 زنگ تفريح 
 عکس جام جم آنلاين


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون