جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3971- تاریخ : 1396/05/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)


موسيقي متناسب را فعاليت کن !


منوي غذاي انسان‌ هاي اوليه: ماموت و سبزيجات خام


ثبت پروژه عظيم فضايي توسط ژاپني ها


گنده تر از دروغ


اما خبر


سرمقاله


 موسيقي متناسب را فعاليت کن ! 

برنامه هوش مصنوعي آمازون موسوم به الکسا که تا به حال تنها براي جستجوي موسيقي کاربرد داشت، پيشرفت چشمگيري داشته و از اين پس موسيقي هاي متناسب با 500 فعاليت را يافته و پخش مي کند.

از اين پس کاربران مي توانند از ابزار مجهز به اين برنامه مانند بلندگوي هوشمند اکو براي صدور فرامين صوتي و يافتن موسيقي هاي مناسب براي تمرکز، چرت زدن، دويدن، تمرينات متنوع ورزشي، آشپزي و ... استفاده کنند.اين خدمات از طريق Prime Musicآمازون و همين طور Amazon Music Unlimited نيز در دسترس است، اما به طور ويژه براي بلندگوهاي اکو طراحي شده است.

پيش از اين کاربران خدمات مختلف آمازون مي توانستند براي يافتن موسيقي بر مبناي ژانر، حالت، تاريخ و حتي متن هر موسيقي از طريق صدور فرامين صوتي اقدام کنند. با ارائه اين خدمات برنامه هاي موبايلي پخش موسيقي به حاشيه مي روند، زيرا در مقايسه با اين خدمات توانمندي هاي کمتري دارند.

صدور فرامين صوتي ترکيبي نيز از اين طريق ممکن است.به عنوان مثال، کاربران مي توانند درخواست پخش موسيقي را مطرح کنند که مناسب خواب يا ميز شام باشد.در مدت کوتاهي که از ارائه خدمات مذکور مي گذرد، بيشترين درخواست براي پخش موسيقي هاي کاهش دهنده نگراني و استرس ارسال شده است.اين درخواست ها 27 درصد از کل درخواست هاي ارسالي را تشکيل مي دهد.

منبع:mehrnews


 منوي غذاي انسان‌ هاي اوليه: ماموت و سبزيجات خام 

اجداد انسان امروزي از گوشت ماموت و گياهان خام تغذيه مي‌کرده‌ است.دانشمندان موزه سنکبرگ در آلمان با مطالعه رژيم غذايي تشريحي انسان‌هاي امروزي به اين نتيجه رسيدند که رژيم غذايي هوموساپينس يا انسان خردمند انعطاف‌پذيرتر از رژيم غذايي نئاندرتال‌ها نبوده است.اجداد ما نيز درست مانند نئاندرتال‌ها از ماموت‌ها و گياهان تغذيه مي‌کردند.دانشمندان موفق نشدند شواهدي از وجود ماهي در رژيم غذايي آنها پيدا کنند.

تغيير مکان نئاندرتال‌ها به خاطر رقابت بر سر غذا بوده است.اولين هوموساپينس‌ها تقريبا 43 هزار سال قبل در اروپا ساکن و تقريبا 3000 سال بعد جايگزين نئاندرتال‌ها در منطقه شدند.دکتر دراکر و همکارانش به مطالعه قديمي‌ترين فسيل شناخته شده در غارهاي «بوران کايا» در اوکراين پرداختند تا عادات غذايي انسان امروزي نخستين را بررسي کنند. در اين باره توضيح مي‌دهد:تا به حال، همه تجزيه و تحليل‌ها از رژيم غذايي انسان‌هاي مدرن نخستين براساس اکتشافات جداگانه بوده به همين دليل تفسير آنها بسيار دشوار است.»محققان درصد ايزوتوپ‌هاي پايدار کربن و نيتروژن موجود در استخوان انسان‌هاي اوليه و حيوانات شکاري محلي مانند اسب، گوزن و کل سکايي (نوعي بز کوهي)را اندازه‌گيري کردند.همچنين آنها محتواي نيتروژن 15 هر امينو اسيد را آناليز کردند و نه تنها منشاء نيتروژن بلکه نسبت آن هم مشخص شد.نتايج نشان دهنده نسبت بالايي از ايزوتوپ N15 نيتروژن در انسان‌هاي نخستين است. برخلاف چيزي که دانشمندان تا پيش از اين گمان مي‌کردند، ميزان بالاي نيتروژن به خاطر مصرف زياد گوشت ماموت بوده است؛ نه مصرف غذاهاي دريايي.همچنين ميزان مصرف گياهان در رژيم غذايي هوموساپينس‌ها به طور شگفت‌انگيزي بالاتر از نئاندرتال‌ها بوده است. از سوي ديگر به نظر مي‌رسد منبع اصلي تامين گوشت براي هر دو گونه، ماموت بوده است.

منبع: sciencedaily.com


 ثبت پروژه عظيم فضايي توسط ژاپني ها  

نظرتان درباره يك جمع كننده خورشيدي بر سطح ماه كه قادر است انرژي را به زمين انتقال دهد چيست؟!اين طرح که «لونا رينگ» خوانده مي شود توسط يك كمپاني ژاپني 200 ساله ارائه شده است.اين كمپاني با نام شي مي زو (Shimizu)به خاطر تكنولوژي هاي آينده و ارتقاء ساختارهاي گوناگون به خود مي بالد.در مورد لونا رينگ بايد گفت در واقع مجموعه اي از سلول هاي خورشيدي است كه قادر خواهد بود همانند يك كمربند در طول تمام 11000 كيلومتر خط استواي ماه قرار گرفته و يك دستگاه انتقال ليزري يك پرتو ليزر متراكم پر انرژي را به سوي ايستگاه هاي دريافت كننده روي زمين خواهد فرستاد.اين پروژه همراه با هتل هايي در حال چرخش پايگاه هاي قمري ابرشهرهاي هرمي و بسياري چيزهاي ديگر مي باشد.انرژي جمع آوري شده در سطح ماه به زمين انتقال داده خواهد شد.

منبع:noojum.com


 گنده تر از دروغ 

اخراج از آسيا

مهدي طوسي

گفته مي شود تيم پرسپوليس به دليل بدهي هايي كه به بار آورده از جمله بدهي به ژوزه و دستيارنش، از حضور در ادامه مسابقات آسيايي منع شد و قرار است كه به جاي او تيم هايي كه با او مسابقه داشته اند همه به عنوان برنده انتخاب بشوند و يك فينال بين خودشان برگزار كنند و برنده نهايي را مشخص كنند!

اين جوري مي گويند كه قرار است هر چه زودتر تكليف پرسپوليس و بدهي هايش مشخص بشود كه اين جوري توي آسيا باعث دلخوري هوادران نشود!

مي گويند رويانيان كه زمان او ژوزه به مشكل خورد و از تيم اخراج شد و رفت فيفا شكايت كرد قرار است بخش عظيمي از
بدهي هاي باشگاه را بدهد!


 اما خبر 

نسل جديد ذرات در راه است!

دو تيمي که در آزمايشگاه بين المللي شتاب دهنده ذرات (کوارک) Tevatron واقع در باتيويا کار مي کردند نشانه هايي از نسل جديد ذرات بنيادي پيدا کرده اند که مي تواند به سه نسل قبلي که تاکنون مي شناختيم اضافه شود.اما اين ذرات جديد چه چيز خاصي ميتوانند داشته باشند؟اگر اين ذرات واقعا وجود دارند بايد درباره معماي چندين ساله اي که چگونه جهان در نخستين لحظات خود بعد از انفجار بزرگ از خودويرانگري اجتناب کرد توضيحي داشته باشند.نسلهاي جديد ماده تمايل داشتند تا هر 30 يا 40 سال يکبار ظاهر شوند که آخرين بار اين اتفاق در سال 1975 رخ داد يعني زمانيکه tau کشف شد .Amarjit Soni از لابراتوار ملي Brookhaven در Upton, New York چنين مي گويد: پيش از اين ما سه نسل ديده ايم و سوال اين جاست که چرا چهار تا نديده ايم؟او مي گويد: نسل چهارم بايد دنباله ساده اي از اين روند باشد که تاکنون ديده ايم.اکنون نشانه هاي اين نسل چهارم در سوابقي از شتاب دهنده Tevatron ظاهر شده است که پروتون ها و آنتي پروتون ها را با هم خرد ميکند.نشانه هاي کوارک جديد در فراورده هاي پوسيده شتاب دهنده برخورد ذرات Tevatronظاهر شده اند.

منبع: yjc.ir


 سرمقاله  

يادي از قانون ممنوعيت بدترين اشكال كار كودك

آذر فخري

بسياري از ما کودکان و نوجوانان زباله گرد را ديده ايم. کودکاني که بي تفاوت و بي اعتنا به همه کس و هرچيز در دنياي پيرامون خود تا کمر در سطل هاي زباله خم مي شوند و قبل از رسيدن ماشين هاي جمع آوري زباله ي مکانيزه ي شهرداري، زباله ها را به تفکيک از سطل ها جمع مي کنند.

فکر نکنيد که اين کودکان و نوجوانان سرخود يا براي خود کار مي کنند. آن ها در استخدام پيمان کاران شهرداري هستند. آن ها هر روز با کاميون هاي همين پيمان کاران در شهر پخش و پراکنده مي شوند تا زباله ها را از همان مبداء ! تفکيک کنند و براي کارفرمايان خود به حاشيه هاي نا امن و آلوده ي شهر ببرند. البته جا براي خوابيدن هم دارند؛ پارکينگ هاي متروکه اي که براي تفکيک زباله کرايه شده اند. بله آن ها در ميان زباله زندگي مي کنند؛ مي خورند مي خوابند و خيلي زود مي ميرند.آيا تا به حال کسي از بزرگان و متوليان کلان شهرها پرسيده است که اين کودکان از کجا مي آيند، چرا مي آيند و آيا اساسا والديني دارند يا نه؟ تا به امروز کداميک از آنان که دغدغه ي رشد فرهنگي و اجتماعي فرزندان اين آب و خاک را دارند و زير اين علم بدون متولي البته، سينه مي زنند، ناشناس و بدون اطلاع و سرزده ، سري به اين کودکان و نوجوانان زده است ؟

اين زندگي ها البته نگاه کردن و تماشا ندارد. ما هر روز با بي اعتنايي از کنار اين نوجوانان عبور مي کنيم. هر روز بوي زباله از آنان به مشام مان مي رسد و خود را کنار مي کشيم. لازم است يادآوري کنيم که در اين کشور قانوني هست به نام قانون «ممنوعيت بدترين اشكال كار كودك » که در سال 80 به تصويب مجلس شوراي اسلامي رسيده است. زباله جمع کني هم احتمالا يکي از مصاديق بدترين شکل کار کودکان است؛ گرچه باز اين سوال پيش مي آيد که چرا اصولا کودکي بايد مجبور از کار کردن باشد تا درگير بدترين شکل آن هم بشود؟

جوابي براي اين پرسش ها وجود ندارد. ما قوانين خوب تصويب مي کنيم، نقشه هاي خوب مي کشيم. هر سال در همايش ها با نمايش خود و برنامه ها و طرح هاي خوش و آب رنگ و فرماليته انجام نشده و انجام نشدني، براي خود امتياز و اعتبار جمع مي کنيم. ما به نام اين نوجوانان زباله جمع کن و بي خان و مان، راي جمع مي کنيم، عضو کابينه مي شويم، نماينده ي مجلس و وزير مي شويم. اين ها همان طور که براي پيمان کاران پل هاي موقتي اما شکننده براي رسيدن به برج هاي شان هستند، براي زعماي اين سرزمين هم دروازه هاي موقت – عبور مناسبي به شمار مي روند.

آن ها را به ياد بياوريد، وقتي شب ها سر بر بالين سکوت مي گذاريد و با خود خودتان تنها مي شويد. اگر هنوز قاضي و وجدان درون تان بيدار است ، بگذاريد حرف بزند. در سوت گوش کنيد. براي يک بار هم که شده ، تن به پريشان خوابي بدهيد تا بفهميد فرزندان با استعداد اين مرز و بوم چگونه حرام مي شوند و هرز مي روند.

a.f.far99@gmail.com


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون