جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3969- تاریخ : 1396/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون فراخوان داد


استقبال دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري کردستان از توسعه کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي

نماينده مجلس شوراي اسلامي:
افزايش قاچاق اسباب‌بازي نتيجه کمبود قوانين است


اولين مرکز نجوم کانون خراسان جنوبي در بشرويه افتتاح مي‌شود

توصيه مدير آفرينش‌هاي ادبي هنري کانون در ايلام:
برنامه‌ريزي در کانون با محوريت فرهنگ بومي سنتي انجام شود


 بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون فراخوان داد 

فراخوان بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي کانون پرورش فکري در سه بخش قصه‌گويي، مقاله‌نويسي و داستان‌نويسي رضوي منتشر شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، مربيان، قصه‌گويان آزاد، پژوهش‌گران و نويسندگان فرصت دارند با توجه به زمان تعيين شده در هر بخش، نسبت به ارسال آثار خود اقدام کنند.

بر اين اساس محورهاي بخش قصه‌گويي، «قصه‌گويي آزاد» با درون مايه آموزشي، تربيتي (ويژه قصه‌گويان ايراني و خارجي)، «رضوي» (ويژه قصه‌گويان ايراني) و «ادبيات عامه و فولکلور - شاهنامه و... » (ويژه قصه‌گويان ايراني) اعلام شده است.

مربيان فرهنگي، هنري و ادبي مراکز فرهنگي ثابت، سيار و پستي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، قصه‌گويان آزاد (روحانيون، معلمان، دانشجويان، اولياي تربيتي، کارکنان ستادي کانون، مادران و پدران و... )، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها، نوجوانان (14 تا 17 سال) عادي و فراگير و علاقه‌مندان به قصه‌گويي از ساير کشورها مي‌توانند در اين بخش از جشنواره شرکت کنند.

انتخاب قصه مناسب، پرداخت قصه، بهره‌مندي از فنون قصه‌گويي، به کارگيري لحن و کلام قصه‌گويي برندگان پس از انتخاب در منطقه و استان به مسابقه اصلي راه خواهند يافت و مي‌توانند در بخش‌هاي ملي، بين‌المللي، رضوي، نوجوانان، پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و فراگير به رقابت بپردازند.

مهلت ارسال لوح فشرده جشنواره قصه‌گويي به دبيرخانه‌هاي استاني مستقر در اداره‌هاي کل کانون استان‌هاي کشور در نهايت روز 31 مرداد 1396 تعيين شده است.

دبيرخانه بيستمين جشنواره بين‌المللي قصه‌گويي در بخش مقاله‌نويسي نيز از علاقه‌مندان دعوت کرده است تا به پژوهش در موضوع‌هاي «استفاده از زبان وجودي در قصه‌گويي»، «قصه‌گويي و رشد مهارتهاي اجتماعي در کودکان و نوجوانان»، «قصه‌گويي و تربيت ديني در کودکان و نوجوانان»، «کارکردهاي روانشناختي قصه‌گويي در دنياي کودکان»، «قصه‌گويي دردنياي ديجيتال» و «چگونگي بازنويسي داستانهاي ديني براي قصه‌گويي» بپردازند. تمامي علاقه‌مندان اعم از نويسندگان، پژوهش‌گران، مربيان، معلمان، اساتيد، دانشجويان، اولياي تربيتي و... مي‌توانند در اين بخش شرکت کنند. گفتني است هيات داوران اين بخش تنها آثاري را بررسي مي‌کنند که علمي پژوهشي، علمي ترويجي، تحقيقي پژوهشي مشخص باشند. بر اساس اين فراخوان علاقه‌مندان به شرکت در بخش داستان نويسي با گروه سني18 سال به بالا (مربيان، نويسندگان، دانشجويان، اولياي تربيتي، والدين و فرهيختگان حوزه ادبيات کودک و نوجوان و... ) نيز بايستي آثاري را با موضوع «فرهنگ رضوي، سيره امام رضا(ع)» خلق کنند. جوايز برگزيدگان هم‌زمان با مراسم پاياني شانزدهمين جشنواره بين‌المللي امام رضا عليه‌السلام در سال آينده اهدا خواهد شد. در عين حال علاقه‌مندان مي‌توانند شرايط شرکت و گاه شمار هر بخش را به طور جداگانه با مراجعه به پايگاه خبري کانون به نشاني www. kanoonnews. ir دريافت کنند يا با شماره 88971353-021 تماس بگيرند. علاقه‌مندان همچنين مي‌توانند مقاله‌ها و داستان‌هاي خود را به نشاني الکترونيکي ccf. kanoon@gmail. com دبيرخانه جشنواره ارسال کنند.


 استقبال دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري کردستان از توسعه کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي 

با هدف توسعه و گسترش کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي، مديران کل کانون و دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري کردستان ديدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون استان کردستان، سهيلا شيخي مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان استان کردستان در اين ديدار بر لزوم استفاده از ظرفيت‌هاي کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي کانون جهت ارتقاي آموزش، کيفيت زندگي و فرهنگ روستانشيني در روستاها تاکيد کرد. شيخي تصريح کرد: کتاب‌خانه‌ سيار روستايي با هدف ترويج فرهنگ مطالعه به کودکان و نوجوانان روستاهاي اطراف مريوان، بانه و سقز کتاب‌رساني مي‌کند و کودکان اين روستا‌ها در فعاليت‌هاي فرهنگي، هنري و ادبي که توسط مربيان اين کتاب‌خانه‌ها انجام مي‌گيرد شرکت مي‌کنند.

وي افزود: مربيان کانون در اين مراکز علاوه بر امانت دادن کتاب به ارايه 40 عنوان فعاليت فرهنگي‌هنري همچون قصه‌گويي، شعرخواني، نمايش عروسکي، پخش فيلم، تهيه روزنامه ديواري، کتاب‌خواني، نقاشي، سفال‌گري، گفت‌وگوهاي آزاد و... براي کودکان و نوجوانان مي‌پردازند.

مديرکل دفتر امور روستايي و شوراهاي استانداري کردستان نيز در سخناني خاطر نشان ساخت: کانون پرورش فکري از موسسات قديمي خدمت‌رسان به کودکان و نوجوانان کشور است و مراکز کانون، بالاخص کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي مي‌تواند محيط مناسب براي آموزش و علاقمندسازي کودکان و نوجوانان به روستا با استفاده از توليدات کانون شامل کتاب، نمايش فيلم، انيميشن، نمايش عروسکي و... باشد.

کورش مرادي افزود: بچه‌ها با مطالعه کتاب است که مي‌توانند با تاريخ، فرهنگ، آداب و رسوم و اعتقادات و باورهاي ديني آشنا شوند و بر همين اساس است که مي‌توان بچه‌هاي با هويتي قوي داشته باشيم و کانون در انجام اين کار خيلي مي‌تواند تاثيرگذار باشد.

مرادي در ادامه با اشاره به اهميت و جايگاه کانون در زمينه فعاليت‌هاي کتاب‌خانه‌هاي سيار روستايي، برنامه‌ريزي و همکاري در اين خصوص را پر اهميت دانست و به همکاري گسترده با کانون تاکيد کرد و گفت: براي راه اندازي کتاب‌خانه سيار روستايي در بخش مرکزي سنندج هر همکاري که لازم باشد را انجام خواهيم داد و ان‌شاالله در آينده نزديک نيز در ديگر شهرستان‌هايي هم که کتاب‌خانه سيار روستايي ندارند همکاري مي‌کنيم.


 نماينده مجلس شوراي اسلامي:
  افزايش قاچاق اسباب‌بازي نتيجه کمبود قوانين است 

کافي نبودن قوانين، در کنار ميزان توليد و تنوع اسباب‌بازي سبب واردات روزافزون و قاچاق اين نوع کالا شده است.

سيده‌فاطمه ذوالقدر نماينده مجلس شوراي اسلامي طي گفت‌وگويي با اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون عنوان کرد: «ميزان توليد و تنوع اسباب‌بازي در ايران در مقابل هجمه اسباب‌بازي‌هاي متنوع خارجي ناتوان عمل کرده است. به همين دليل نه تنها اسباب‌بازي‌هاي ايراني نتوانسته‌اند نظر مخاطبان را به خود جلب کنند، بلکه از سويي موضوع کافي نبودن قوانين، سبب واردات روزافزون و قاچاق اين نوع کالا شده است. »

وي ادامه داد: «در آيين‌نامه شوراي نظارت بر ساخت، طراحي، واردات و توزيع اسباب‌بازي کودکان مصوب سال 1377 شوراي فرهنگ عمومي که با همکاري کانون پرورش فکري کودکان و نوجوان شکل گرفت، هدف بهره‌گيري از ارزش‌ها، باورها، عرف و آداب و رسوم در ساخت اسباب‌بازي عنوان شد. برحسب همين آيين‌نامه شورا اقدام‌هاي موثري در راستاي تهيه اسباب‌بازي‌هاي بومي و لوازم‌التحرير با الگوها و نمادهاي ايراني و اسلامي انجام داد. با اين حال اين تلاش‌ها در مقابل حجم توليد و تنوع اسباب‌بازي‌ها و مقابله آن‌ها با هجمه اسباب‌بازي‌هاي متنوع خارجي موفق عمل نکرده است و قاچاق اسباب‌بازي ادامه دارد. »عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي در اين گفت‌و‌گو به آسيب‌هاي موجود اشاره داشت: «پيام و موضوع انتقال پيام در توليد اسباب‌بازي‌ها بسيار حايز اهميت است، بنابراين يک مدير و يک توليد کننده بايد بداند پيام‌ اسباب‌بازي چيست و قرار است با چه هدفي توليد و دنبال شود. در همين راستا اثرگذاري مثبت اسباب‌بازي‌ها بر آينده فکري کودکان نيازمند يک ايده قوي است. اين ايده بايد بر اساس فرهنگ جامعه و پيشينه فرهنگ ديني و اسلامي و ايراني و باستاني کشور ايران تعريف شود. »نماينده مردم تهران ادامه داد: «با توجه به جمعيت بالاي کودکان و نوجوانان بايد ساخت اسباب‌بازي‌هاي جذاب که کودک را از طفوليت تا نوجواني همراهي کند، در دستور کار قرار گيرد. اسباب‌بازي‌هايي که بتوانند حس مسئوليت‌پذيري کودک، عواطف، آينده‌نگري و... را در مخاطب ارتقا دهند. »وي موضوع و انتقال پيام در توليد اسباب‌بازي‌ها را بسيار حائز اهميت دانست و افزود: اين نکته بايد مورد توجه واقع شود که پيام‌ اسباب‌بازي‌ها چيست و با چه هدفي توليد و دنبال مي‌شوند.

ذوالقدر رويکرد حمايتي و افزايش تعرفه‌هاي گمرکي و مالياتي را يکي از راه‌کارهاي مواجهه با اين مشکل خواند: «موضوع توليد اسباب‌بازي و عروسک در کشور بسيار محدود است و سبب شده تا توليدات در حد صنايع دستي باقي بمانند. چنين اتفاقي از نظر هزينه و توليد مقرون به صرفه نيست بنابراين با توجه به توليدات متنوع و رنگارنگ اسباب‌بازي در دنيا لازم است رويکردي حمايتي را در نظر بگيريم و با افزايش تعرفه‌هاي گمرکي و مالياتي راه را براي توليدات داخلي هموارتر کنيم. فراموش نکنيم که در اين راه سطح کيفي توليدات بايد مورد توجه قرار گيرد؛ در اين شرايط است که اسباب‌بازي داخلي به عنوان جايگزيني مطلوب براي اسباب‌بازي خارجي تلقي خواهند شد. »وي تاکيد کرد: «همان‌طور که گفته شد عدم تنوع در اسباب‌بازي‌هاي داخلي بازار مخاطب را به سمت ديگري سوق داده است. با اين حال نظام عرضه نيز در اين مسير قابل توجه است. عرضه محصولات بسيار محدود است و نظام بازار اقتصادي براي تداوم، نيازمند عرضه و تقاضا است به نحوي که در نقطه تعادلي خود که به زعم بازار نقطه مطلوب است قرار گيرد. توجه کنيم که مهم‌ترين خلاء نبود نگرش نسبت به بازار تقاضا و عدم آشنايي با نيازها و خواست متفاضيان است. »اين نماينده در زمينه قانون‌گذاري‌هاي مجلس در حوزه يارانه‌ها گفت: «رويکرد مجلس بيشتر در حوزه وضع قوانين است و همچنين استخراج آن در قانون با ژرف‌نگري بر بهبود فضاي کسب و کار و قانون‌گذاري همراه است. در ديگر سو مي‌توان به تسهيل و تسريع در قانون اشاره کرد بنابراين ايجاد راهکارهاي زيربنايي که منجر به ايجاد ارزش افزوده شود در اين حوزه موثر است. به طور مثال زماني عروسک‌هاي سارا و دارا ساخته شد که جايگزين برخي الگوهاي وارداتي باشد و مواردي از اين دست رخ داده است اما به نظر مي‌آيد که مي‌توان در اين زمينه، توليدات داخلي را بيشتر تقويت کرد. »گفتني است که سومين جشنواره ملي اسباب‌بازي کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان از 24 مرداد آغاز به کار خواهد کرد.


 اولين مرکز نجوم کانون خراسان جنوبي در بشرويه افتتاح مي‌شود 

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان جنوبي از راه‌اندازي اولين مرکز نجوم در مرکز فرهنگي‌هنري بشرويه خبر داد.

به گزارش روابط عمومي اداره کل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان جنوبي، قرار است اولين مرکز نجوم کانون استان، به زودي در مرکز فرهنگي‌هنري شهرستان بشرويه راه‌اندازي شود.

طاهره حميدي مديرکل کانون استان خراسان جنوبي با اشاره به اهميت تخصصي شدن موضوعات جهت يادگيري آسان‌ترعلوم براي کودکان و نوجوانان گفت: در حال حاضر مقدمات راه‌اندازي اولين مرکز تخصصي نجوم انجام شده است. وي اضافه کرد: با راه‌اندازي مرکز نجوم با امکاناتي هم‌چون آسمان‌نما، تلسکوپ و... کودکان و نوجوانان علاقه‌مند مي‌توانند به رصد ماه، صورت‌هاي فلکي و ديگر سيارات آسماني بپردازند.

حميدي خاطر نشان کرد: اولين مرکز نجوم استان در کانون بشرويه زمينه ورود کودکان و نوجوانان را به فضاي جديدي از فعاليت‌هاي علمي به ويژه نجوم فراهم خواهد کرد.

مديرکل کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان خراسان جنوبي يادآور شد: کانون از سال‌ها پيش فعاليت‌هاي علمي خود را در زمينه نجوم آغاز کرده، اما اين اولين مرکز تخصصي در استان است که به صورت خاص به فعاليت‌هاي علمي نجوم اختصاص يافته است.


 توصيه مدير آفرينش‌هاي ادبي هنري کانون در ايلام:
 برنامه‌ريزي در کانون با محوريت فرهنگ بومي سنتي انجام شود 

کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان در‌ استان‌ها مي‌توانند با تکيه بر فرهنگ بومي سنتي سرآغاز ابتکارهاي ارزنده‌اي باشد و با همين محور براي بچه‌ها برنامه‌ريزي کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، حسين عليجاني مدير مرکز آفرينش‌هاي ادبي‌هنري کانون کشور در بازديد از کانون ايلام، با بيان اين مطلب گفت: استان ايلام نياز به نگرشي دقيق‌تر و عميق‌تر دارد. چراکه اين استان از ريشه و قدمت بسيار بالايي برخوردار است و حرف‌هاي زيادي براي گفتن دارد .

عليجاني در ادامه به ارايه‌ي پيشنهادهايي براي استان پرداخت و گفت: روي ظرفيت‌هايي که داريد به خوبي مي‌توانيد با محوريت فرهنگ بومي سنتي برنامه‌ريزي کنيد و خود را با اين ظرفيت عظيم به سراسر ايران و حتي عرصه‌ي بين‌الملل معرفي کنيد .

عليجاني گفت: کانون يک فضاي فرهنگي، ادبي و هنري است و تمام ظرفيت‌هاي اداري و منابع مختلف آن در اختيار اين فضاست تا بهترين اتفاق‌ها در آن خلق شود.

مدير آفرينش هاي هنري ادبي کانون به همراه يکي از کارشناسان اين مجموعه در بازديدي سه روزه‌ از مراکز شماره يک، شماره دو ايلام، ايوان و... بازديد مي‌کند و در برنامه ادبي "دوپنجره" نيز با حضور محمدرضا مرزوقي نويسنده رمان نوجوان "بچه‌هاي کشتي رافائل" حاضر شود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون