جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3969- تاریخ : 1396/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

وزير آموزش و پرورش:
ادامه تحصيل دانش آموزان صعب العلاج در بيمارستان


آغاز اردوي ملي قطبي سازمان دانش آموزي شرق کشور در نيشابور

معاون وزيرآموزش و پرورش خبرداد:
پيش‌بيني افزايش سالانه 3درصدي محصلان رشته‌هاي مهارتي


كاغذ اخبار


از گوشه و كنار


زنگ انشاء


زنگ تفريح
اوقات فراغت کودکان

 وزير آموزش و پرورش:
 ادامه تحصيل دانش آموزان صعب العلاج در بيمارستان 

وزير آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان دچار بيماري هاي صعب العلاج در صورتي که در بيمارستان بستري شوند، آموزش درسي آنها متوقف نمي شود و با حضور معلمان در بيمارستان تحصيل آنها ادامه پيدا مي کند.به گزارش ايرنا، فخرالدين احمدي آشتياني در مراسم امضاي تفاهمنامه با وزير بهداشت در وزارت بهداشت افزود: بر اساس تفاهمنامه اي که امروز(دوشنبه) بين وزارت بهداشت و آموزش و پرورش امضا شد، در صورت لزوم اگر دانش آموزان دچار بيماري هاي صعب العلاج مثل سرطان و در بيمارستان بستري شوند و امکان حضور در مدرسه را نداشته باشند، با حضور معلمان و تشکيل کلاس هاي چند پايه، تحصيل و درسخواندن آنها در بيمارستان ادامه پيدا مي کند.وي گفت: کودکان و دانش آموزان بيمار و والدين آنها اين دغدغه را دارند که در صورت بيماري و بستري آنها در بيمارستان،از تحصيل محروم نشوند، اين نگراني براي والدين بسيار مهم است و در صورت بروز اين محروميت بسيار ناراحت مي شود ودچار اضطراب مي شوند، تفاهمنامه امروز بين وزارت بهداشت و آموزش و پرورش در جهت رفع نگراني اين دانش آموزان است.وزير آموزش و پرورش با اشاره به رابطه ملت و دولت ادامه داد: مردم در ارتباط با دولت حقوقي دارند و دولت ها تعهداتي در قبال مردم دارند، از جمله اين حقوق، حق حيات، حق آزادي، حقوق شهروندي و حق آموختن و نيز حق سلامت است.

وي گفت: آموزش سلامت نيز يکي از امور زيربنايي است که جزو زيربناهاي توسعه و پيشرفت کشورها محسوب مي شود و همه مردم بايد از حق آموزش سلامت و حق آموزش با کيفيت در حوزه هاي مختلف برخوردار باشند.وي ادامه داد: دانش آموزان براي اينکه از آموزش هاي با کيفيت برخوردار شوند بايد سالم باشند، بنابراين نمي توانيم از سلامت دانش آموزان غافل شويم و توسعه اين آموزش ها و پيگيري سلامت دانش آموزان نيازمند همکاري با وزارت بهداشت است که امضاي تفاهمنامه هاي مختلف در اين مسير است.


 آغاز اردوي ملي قطبي سازمان دانش آموزي شرق کشور در نيشابور 

اردوي ملي قطبي سازمان دانش آموزي شرق کشور با حضور 15 هزار نفر دانش آموز و مربي به ميزباني خراسان رضوي در اردوگاه شهيدرجايي باغرود نيشابور درحال برگزاري است.به گزارش پانا، بهروز نشاط پور،مدير مجتمع فرهنگي اردويي کشوري شهيد رجايي باغرود نيشابور اظهارکرد: ميزبان سه هزار نفر مربي و دانش آموز از استانهاي گلستان، خراسان شمالي، سمنان، خراسان جنوبي و سيستان و بلوچستان و همچنين خراسان رضوي هستيم که به مدت 20 روز در اردوگاه شهيد رجائي باغرود نيشابور برگزار مي شود.

وي افزود: اين اردو ها در 4 دوره مربيان پيشتاز و دانش آموزان پيشتاز همچنين مربيان فرزانه و دانش آموزان فرزانه با حضور 15 هزار نفر روز دانش آموز و مربي برگزار مي شود.

نشاط پور خاطر نشان کرد: در اين اردو آموزش هاي معرفتي و تشکيلاتي ارائه مي شود و منش هاي دوازده گانه سازمان دانش آموزي مورد توجه است، همچنين ايستگاه هاي دائمي مشاوره از برنامه هاي ديگر اين اردو است که سعي شده شرکت کنندگان براي رويارويي با حوادث غير مترقبه نيز آمادگي پيدا کنند.

وي يادآورشد: در دل اين اردو تفسير سوره حجرات قرار گرفته است. همچنين برگزاري مراسم شبي با قرآن و برنامه زيارتي حرم نيز از برنامه هاي ديگر اين اردو است.مدير مجتمع فرهنگي اردويي کشوري شهيد رجايي باغرود نيشابور تصريح کرد: تفاوت اردوي قطب 4 ملي سازمان دانش آموزي شرق کشور در خراسان رضوي با ساير قطب ها زيارت خان نعمت، حضرت امام رضا عليه السلام است البته براي غذاي حضرت نيز رايزني شده است.


 معاون وزيرآموزش و پرورش خبرداد:
  پيش‌بيني افزايش سالانه 3درصدي محصلان رشته‌هاي مهارتي 

معاون آموزش متوسطه وزيرآموزش و پرورش با اشاره به اينکه برنامه 5 ساله آموزش‌هاي فني‌وحرفه‌اي در حال تدوين است، تصريح کرد: با افزايش 3 درصدي محصلان رشته‌هاي مهارتي در هرسال، قانون برنامه ششم توسعه محقق خواهد شد.

به گزارش مركزاطلاع رساني وروابط عمومي وزارت آموزش وپرورش، علي زرافشان در خصوص اقدامات وزارت آموزش و پرورش براي تحقق قانون برنامه ششم توسعه در راستاي تحصيل 50 درصد دانش آموزان در رشته‌هاي فني و حرفه‌اي و كاردانش، گفت: براي تحقق اين موضوع برنامه 5 ساله آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي در وزارت آموزش و پرورش تهيه شده و هم اکنون نيز با احصاي نظرات اصلاحي، در حال تکميل اين برنامه هستيم

وي ضمن تاکيد بر اينکه براي اجراي برنامه 5 ساله آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي و كاردانش نياز به همکاري دولت، مجلس شوراي اسلامي و ساير دستگاه ها است، ادامه داد: در برنامه مذکور ميزان نياز به نيروي انساني، تجهيزات، فضا و ساختمان پيش بيني شده است.

زرافشان با اشاره به اينکه هم اکنون مجموع محصلان پايه اول و سوم رشته فني و حرفه اي و کاردانش حدود 650 هزار دانش آموز است، خاطرنشان کرد: بر اين اساس 38 درصد دانش آموزان در رشته‌هاي فني و حرفه اي و کاردانش تحصيل مي‌کنند از اين رو در برنامه مذکور پيش بيني کرده‌ايم با افزايش 3 درصدي به اهداف در نظر گرفته شده براي تحصيل 50 درصدي دانش آموزان در رشته‌هاي مهارتي دست پيدا كنيم.


 كاغذ اخبار 

مديرکل قرآن،عترت و نماز آموزش و پرورش:

برگزاري جشن عبادت پسران يک موفقيت بزرگ بود

مديرکل قرآن،عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش گفت: برگزاري جشن عبادت پسران يکي از کارهاي ويژه‌اي بود که توانستيم آن را اجاره کنيم.اين کار متاسفانه مورد غفلت واقع شده بود.محمدرضا مسيب زاده در گفت‌وگو با پانا با اشاره به انسجام برنامه هاي آموزشي در حوزه قرآن، نماز و عترت اظهار داشت: ما بسته هاي آموزشي براي دانش آموزان همه پايه ها طراحي کرديم که 3 اصل، مدرسه محوري، فراگيري در عين اثربخشي و توسعه مشارکت بر آن حاکم است.

وي با اشاره به برگزاري جشن تکليف دانش آموزان پسر به عنوان يکي از کارهاي ارزشمند اين اداره کل در سال گذشته افزود: فرهنگسازي درخصوص جشن عبادت پسران يکي از کارهاي ويژه در سالهاي اخير بود چرا که موضوع جشن تکليف در دانش آموزان پسر مورد غفلت قرار داشت. ما همچنين 2 دوره جشن عبادت براي دانش آموزان پسر عشاير برگزار کرديم که ازجمله کارهاي ويژه در بخش اقامه نماز به شمار مي آيد.

مديرکل قرآن و عترت آموزش و پرورش با اشاره به توليد کتابهاي امام شناسي به عنوان بخشي از طرح مصباح الهدي در مدارس گفت: اين کتابها که با هدف انس با ائمه معصومين توليد و ارسال شده اند امسال با جديت در همه مدارس پيگيري خواهد شد.


رئيس سازمان مدارس و مراکز غيردولتي تاکيد کرد

ضرورت تداوم همکاري آموزش و پرورش با مناطق آزاد تجاري

رئيس سازمان مدارس غيردولتي و توسعه مشارکت‌هاي مردمي بر ضرورت تداوم همکاري آموزش و پرورش با مناطق آزاد تجاري در جهت کيفيت بخشي آموزشي در مدارس تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، مرضيه گرد در نشست روساي ادارات آموزش و پرورش مناطق آزاد تجاري، اظهارکرد: در حال حاضر حدود 161 هزار دانش آموز در حدود 2.1درصد در مناطق آزاد تجاري مشغول به تحصيل هستند که آموزش وپرورش به دليل نقش حاکميتي آموزش وپرورش و عدالت آموزشي خود را موظف مي داند حتي در دورترين مناطق مرزي ـ عشاير ـ کوچ نشين و حتي مناطق صفر مرزي هم امکانات تحصيل رايگان را براي حتي يک دانش آموز نيز فراهم کند.

وي افزود: لذا انتظار مي رود با گسترش تعاملات طبق تفاهم نامه منعقده، مديريت‌هاي محترم مناطق آزاد با ارائه خدمات کيفي به دانش آموزان و معلمان مدارس در جهت ارتقاي آموزشي بيشتر اين مدارس تلاش کنند.

گرد با اشاره به اينکه سازمان مشارکت هاي مردمي به عنوان يک گروه هماهنگ کننده در وزارت آموزش وپرورش متولي ايجاد تعامل با ادارات مناطق آزاد تجاري، ستاد و دبيرخانه منطقه آزاد تجاري است، افزود: ما به دنبال اين هستيم که از ظرفيت و امکانات دبيرخانه مناطق آزاد تجاري در جهت کمک به آموزش وپرورش و ارتقاي بهبود کيفيت مدارس آن گام هاي موثري برداريم.


کمپين «نقطه صفرمرزي» براي حمايت از دانش‌آموزان محروم مرزنشين

کمپين "نقطه صفرمرزي" از سال گذشته با هدف ارسال بسته‌هاي آموزشي (کيف، لوازم التحرير و هزينه‌هاي تحصيل) به نقطه صفر مرزي آغاز به کارو امسال براي دومين بار اين طرح شروع به کار کرده است.

به گزارش ايسنا، قرار است امسال کمپين "نقطه صفرمرزي" علاوه بر استان‌هاي سيستان و بلوچستان و کردستان، گيلان و مشهد را هم تحت پوشش قرار دهد.

اين کمپين که با شعار «مرزها تنها يک خط نيستند...سرزمين‌هايي هستند براي زندگي مردماني عاشق» با هدف حمايت از منطقه صفر مرزي تشکيل شده است، حمايت از کودکان در حال تحصيل مناطق محروم مرزي را سرلوحه قرار داده است و کيف ها و لوازم اهدايي مردم را به دست کودکان در حال تحصيل در اين مناطق مي‌رساند.

اکبر رجبي، مديرعامل جمعيت طلوع بي نشان‌ها در اين باره به ايسنا مي‌گويد: در سال اول اجراي اين طرح بيش از 200 کودک کارتن خواب و 200 کودک در مناطق محروم را تحت پوشش برديم و هزينه تحصيلشان را تقبل کرديم. قصد داريم امسال 1200 کودک را تحت حمايت تحصيلي ببريم و لوازم‌التحرير مورد نيازشان را نيز به دستشان برسانيم.

وي مي‌افزايد: 24 شهريور ماه جشن کمپين نقطه صفر مرزي برگزار مي‌شود و تلاش مي‌کنيم تا اين زمان لوازم اهدايي جمع آوري شده از سوي مردم را به دست کودکان برسانيم.

به گزارش ايسنا، شما مي‌توانيد کيف‌هاي مدرسه‌اي سالمي که در خانه داريد و ديگر مورد استفاده شما نيستند را پس از شست و شو، از لوازم تحرير و دفتر نو پر کنيد و به موسسه «طلوع» برسانيد تا به دست کودکان نقاط مرزي برسد. همچنين مي‌توانيد جهت کسب اطلاعات بيشتر و آگاهي از اماکن جمع آوري هدايا با شماره‌هاي 55147969 و 55147989 در تهران تماس بگيريد.


 از گوشه و كنار 

معاون وزير بهداشت:

قرارداد خريد شير مدارس با برخي کارخانه ها لغو شد

معاون اجتماعي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: با توجه به بيش از چهار هزار مورد نمونه برداري از شيرهايي که در مدارس توزيع شده است، به علت غير بهداشتي بودن و مشکل کيفيت برخي از اين شيرها، قرارداد خريد شير مدارس با برخي کارخانه هاي توليد شير لغو شد.به گزارش ايرنا، محمد هادي ايازي در مراسم امضاي تفاهمنامه همکاري با وزارت بهداشت در زمينه آموزش، دانش آموزان دچار بيماري هاي صعب العلاج بستري در بيمارستان ها افزود: در طول دولت يازدهم ماموران وزارت بهداشت حدود 63 هزار و 740 مورد بازرسي بهداشتي از مدارس داشتند که در اين بازرسي ها چهار هزار و 47 مورد بازرسي از کيفيت شيرهاي توزيعي انجام شد که در برخي موارد نمونه برداري ها به لغو قرارداد خريد با کارخانه توليد شير منجر شد.


سرپرست اداره کل آموزش‌وپرورش شهر تهران:

شهريه‌هاي مصوب بايد به صورت پوستر در مدارس نصب شود

سرپرست اداره کل آموزش‌وپرورش شهر تهران گفت:ليست شهريه‌هاي مصوب بايد به صورت پوستر در مدارس نصب و در معرض ديد همگان باشد و اگر مدير يا آموزشگاهي از اين شهريه‌ها و يا قانون تخطي کرد با او برخورد خواهيم کرد.

عباسعلي باقري در گفت وگو با پانا، در خصوص محدوده ثبت نام دانش آموزان در مدارس، اظهار کرد: محدوده ثبت نام دانش آموزان در مدارس موضوع مهمي است که در ستاد ثبت نام هر منطقه مشخص شده است و به دليل استقبال زياد از برخي مدارس، محدوده بندي براي ثبت نام لازم است.

سرپرست اداره کل آموزش وپرورش شهر تهران در خصوص نظارت بر شهريههاي مدارس غيردولتي، بيان کرد: گروه هاي بازرسي براي بررسي اين موضوع به طور سرزده از مدارس بازديد مي کنند.باقري افزود: اولياي محترم مي توانند مدارسي که بيشتر از شهريه تعيين شده از دانش آموزان مبالغي را دريافت مي کنند، به ما گزارش دهند تا بررسي کنيم.وي همچنين در خصوص اينکه چه تعداد از مدارس در دريافت شهريه متخلف شناسايي شده اند؟، اضافه کرد: امسال در مدارس دولتي و غيردولتي خوشبختانه ميزان شکايات کمتر بوده و دليل آن، بررسي ها و بازديد هاي ما از مدارس است.سرپرست اداره کل آموزش وپرورش شهر تهران گفت: سرويس مدارس و هزينه تغذيه دانش آموزان از ديگر مسايلي است که به صورت اختياري صورت مي گيرد و دريافت پول در اين جنبه ها را هم بررسي مي کنيم.

باقري در واکنش به دريافت پول از اوليا به دلايل مختلف با عنوان شهريه، تصريح کرد: مدارس عادي، دولتي و هيئت امنايي نبايد پول ديگري به جز شهريه از اوليا بگيرند و در صورت مشاهده اين موضوع و يا ثبت گزارشي در اين رابطه، با آن مدير برخورد خواهد شد.


  زنگ انشاء 

ناممکن ها،همان ممکن هاي نا اميد هستند

مائده محسني

مي گويند هر ناممکني روزي آن ممکني بوده است که نااميدي به جانش افتاده و در بستر ناتواني افتاده است...

اما همه ناممکن ها هم ممکن نمي‌شوند

مثلا مُرده دوباره زنده نمي شود

گُل پژمرده مجدد سرزنده و شاداب نمي شود

گلدان شکسته همانند سابق سالم و بدون چروک نمي شود

مادري که مادربزرگ مي شود ديگر دختر بچه زمان قديم نميتواند باشد

اما در اين موارد به ظاهر ناممکن باز هم مي تواند ممکن باشد

مُرده اي که با وقف وَ يا خلق يک اثر جاودان پس از مرگ دوباره زنده مي شود و در ياد ها به زندگي اش ادامه مي دهد

گلِ پژمرده باز هم با کمي رسيدگي دوباره متولد مي شود

گلدان شکسته را با وصله کردن به يکديگر و ترميم ، باز هم ميتواند براي گل سرپناهي باشد و آن مادري که همه مادربزرگ صدايش مي کند مي تواند مانند دختر بچه ها شاد باشد،از شيطنت خجالت نکشد و جوان بماند

اما حواسمان باشد که همه اين ناممکن ها توسط يک اميد و اراده دوباره ممکن شد.


 زنگ تفريح 
 اوقات فراغت کودکان


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون