جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3969- تاریخ : 1396/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)


عكاسخانه


مهمانان مراسم تحليف، علاقمند به تاريخ ايران


جهانگردي


اخبـــــــــار


خبر


تاريخ و تمدن


عكس روز


 عكاسخانه 

"مدرسه اميد"،نخستين مدرسه قزوين با شيوه آموزشي جديد است که در دوره قاجار، با همت سالار اکرم و مرحوم شهيد قاضي اردواقي در کنار عالي قاپو تاسيس شده است.


 مهمانان مراسم تحليف، علاقمند به تاريخ ايران 

به دنبال حضور تعدادي از رؤساي سياسي کشورهاي مختلف در کشور براي حضور در مراسم تحليف رئيس‌جمهور، مقامات بلندپايه 16 کشور از مجموعه ميراث جهاني کاخ گلستان بازديد کردند و برخي به ديدن موزه ملي ايران رفتند.

به گزارش ايسنا، مسعود نصرتي، مدير مجموعه فرهنگي تاريخي کاخ گلستان اعلام کرد: رؤساي سياسي 16 کشور اسپانيا، آلمان، اوکراين، مجارستان، کره جنوبي، مولداوي، لهستان، مجارستان، تايلند، واتيکان، تونس، دانمارک، شيلي، اتريش، ويتنام و سنگال که با هيأت همراه خود براي شرکت در مراسم تحليف دوازدهمين دوره رياست جمهوري به ايران سفر کردند از بخش‌هاي مختلف کاخ گلستان بازديد کردند.

وي افزود: در بازديد سه روزه مقامات عالي‌رتبه سياسي کشورهاي مختلف از ميراث جهاني کاخ گلستان، آن‌ها از شاهکار معماري و هنرهاي به کار رفته در اين مجموعه تاريخي شگفت‌زده شدند.به گفته‌ او، مقامات سياسي 16 کشور در اين بازديد درباره فرهنگ، تمدن و ارزش‌هاي تاريخي کشورمان صحبت کردند و در يادداشت‌هاي خود از حضورشان در ايران به ويژه ديدن جاذبه‌هاي تاريخي کاخ گلستان به عنوان تنها اثر جهاني شده پايتخت ابراز خرسندي کردند.

او تاکيد کرد: اين مهمانان بيشتر به بازديد از شمس‌العماره و تالار اصلي کاخ گلستان علاقه نشان دادند.

همچنين جبرئيل نوکنده، مدير کل موزه ملي ايران درباره‌ي بازديد مسئولان کشورهاي مختلف از موزه‌ي مادر ايران به ايسنا گفت: در طول چند روز گذشته تعدادي از مقامات بلند پايه حاضر شده در مراسم تحليف رياست جمهوري از موزه ملي ايران بازديد کردند.

او افزود: «پيو گارسيا اسکودرو» رئيس مجلس سناي اسپانيا و «آلبرتو اورتگا مارتين» نماينده ويژه پاپ فرانسيس اسقف رم و رهبر کليساي جهاني کاتوليک به موزه ملي آمدند.

به گفته‌ي او همچنين «آلبرتو اورتگا مارتين» نماينده ويژه پاپ فرانسيس و رهبر کليساي جهاني کاتوليک نيز از دو مجموعه موزه ايران باستان و موزه دوران اسلامي در موزه ملي ايران ديدن کرد. او نيز پس از بازديد در دفتريادبود موزه ملي ايران نوشت؛ « ازديدن اين موزه زيبا و حيرت انگيز خيلي خوشحالم و به شما تبريک مي گويم...»

او در ادامه به حضور «هي لي فنگ»، معاون رئيس جمهور کشور چين و رئيس کميسيون اصلاح و توسعه ملي اين کشور در موزه‌ ملي اشاره کرد و گفت:‌ معاون رئيس جمهور خلق چين به صورت ويژه از تالار چيني‌هاي آبي سپيد موزه دوران اسلامي که نتيجه ارتباط تجاري کشور ايران و چين در دوره صفوي و در زمان شاه عباس صفوي به ايران است، ديدن کرد.


 جهانگردي 

ديدني هاي سوچي، شهر باغ روسيه؛

«ذخيره‌گاه زيست کره طبيعت قفقاز»

ذخيره‌گاه زيست کره‌ي طبيعت قفقاز يکي از ميراث جهاني ثبت شده در يونسکو و دومين جنگل کوهستاني بزرگ اروپا است که در 20 کيلومتري شمال غربي سوچي قرار دارد. اين ذخيره‌گاه در منطقه‌ي وسيعي از جنگل‌هاي نيمه حاره‌اي تا مراتع آلپ کشيده شده و گونه‌هاي مختلف حيوانات وحشي از جمله خرس، گرگ در آن زندگي مي‌کنند. جنگل‌هاي بکر با پوشش گياهي متنوع که اغلب از گياهان بومي خود اين منطقه است، زيبايي دوچنداني به اين ذخيره‌گاه بخشيده است. به شما پيشنهاد مي‌کنيم در فصول تابستان و زمستان، حتما سفرهاي اکوتوريستي به اين منطقه داشته باشيد.

اين پارک دو برون‌بوم (بخشي از اين ذخيره‌گاه جدا از منطقه‌ي اصلي، در جايي ديگر قرار دارد) خاص دارد که يکي در خوستا (Khosta) سوچي قرار دارد و به دليل داشتن گونه‌ي گياهي سرخدار و بيشه‌هاي درخت شمشاد مشهور است.

برون‌بوم ديگر کاربردي شبيه باغ وحش دارد و مي‌توانيد از برخي گونه‌هاي حيوانات ساکن در اين پارک ديدن کنيد. بازديد از اين برون‌بوم‌ها حدود 300 روبل هزينه دارد و از ساعت 9 صبح تا 6 عصر ميزبان گردشگران است.


 اخبـــــــــار 

هميلتون ،پايتخت آبشار دنيا

آبشار نياگارا ممکن است پر بازديد ترين آبشار در شمال آمريکا باشد اما پايتخت حقيقي آبشار دنيا در 50 مايلي غرب اين منطقه يعني در شهر کانادايي هميلتون قرار گرفته است. اين شهر در قلب صنعتي ترين منطقه ي کانادا قرار گرفته و در عين حال مکاني بسيار زيبا مي باشد. طبيعي ترين ويژگي اين منطقه آبشارهاي آن هستند.

در هميلتون بيش از يکصد آبشار وجود دارد که يکي از آنها مرتفع ترين آبشار واقع شده در محيط شهري است.

تعدد آبشارها در اين قسمت به دليل موقعيت قرارگيري آنها در راستاي عارضه هاي زمين در ناحيه ي نياگارا است (لبه اي قوسي شکل که حين گذر از نيويورک، انتاريو، ميشيگان، ويسکانسين و ايلينوي از ميان هميلتون نيز عبور مي کند).

هر رودخانه اي که به سمت درياچه هاي بزرگ بر فراز نياگارا حرکت کند، منجر به ايجاد يک يا چند آبشار مي شود.

هميلتون يک شهر صنعتي بزرگ است که تمرکز اصلي آن بر روي توليد فولاد مي باشد و به همين دليل آبشارهاي آن تا سال 2008 ناديده گرفته شده بودند تا اينکه در اين سال يکي از بوميان هميلتون به نام کريس اکلاند، شهر آبشار را پايه گذاري نمود. تا قبل از اين موضوع، ساکنان اين شهر از آبشارهاي آن بازديد کرده و آخر هفته ها از اين مکان ها به عنوان محل پيک نيک و شنا استفاده مي کردند اما هيچ کس ارزش واقعي آب هاي هميلتون را نمي دانست.

حتي امروز نيز هيچ کس آمار دقيقي از تعداد آبشارهاي هميلتون ندارد.وبسايت رسمي کريس اکلاند تعداد اين آبشارها را 130 عدد اعلام کرده است، اما برخي منابع تعداد دقيق را بالغ بر 150 مي دانند.

عدم قطعيت در تعداد اين آبشارها مي تواند به اين دليل باشد که تنها 50-60 عدد از اين آبشارها در طول سال جريان مي يابند، بنابراين تعداد اين آبشارها بسته به فصل سال مي تواند متغير باشد. مسئله ي ديگر اين است که برخي از اين آبشارها در املاک خصوصي واقع شده اند که ممکن است در تعداد نهايي شمارش نشوند.

علاوه بر اين، آبشارهاي زيادي در مرکز هميلتون هستند که با افزايش جمعيت و ساخت و سازها به مرور ناپديد مي شوند.

هميلتون هيچ رودخانه ي بزرگي ندارد، به همين دليل ابعاد آبشارها هيچ کجا حتي به گرد پاي نياگارا هم نمي رسد. در عوض آبشارهاي هميلتون کوچک و آرام بوده و تنوع زيادي دارند که از آن جمله مي توان به آبشارهايي که از لبه ي صخره هاي مرتفع سرازير مي شوند، مدل هاي روباني (عرض کم و ارتفاع بلند)، مدل کلاسيک (با عرض و ارتفاع برابر) و مدل پرده اي (عرض زياد و ارتفاع کم) اشاره نمود.

يکي از زيباترين آبشارهاي هميلتون، آبشار وبستر است.

مرتفع ترين آبشار، Tew به ارتفاع 41 متر و کوچکترين آبشار، Little Davis به ارتفاع 3 متر است.


 خبر 

خوانسار اصفهان، شهري با قدمتي کهن تر از اسلام

خوانسار يا به قول محلي هايشان، خونسار، نه فقط شهر بلکه به نوعي ميراث فرهنگي استان اصفهان محسوب مي شود. وقتي که وارد شهر شديد، بعد از مواجهه با چشمه ها و رودهاي متعدد پرآب اصلا تعجب نکنيد، چون جالب است بدانيد که نام شهر، از پيش، خبر از مواجه شدن با چنين صحنه اي را مي دهد. "خوان" به معني چشمه مي باشد و "سار" هم پسوندي است براي کثرت.

خوانسار اصفهان به سنتش معروف است و بافت شهري و پيشينه و خيلي چيزهاي ديگر. هرچند که تاريخچه شهر خوانسار به پيش از اسلام باز مي گردد، اما يکي از مهم ترين مواردي که با شنيدن نام اين شهر در نظر انسان مجسم مي شود، تعزيه خوانسار است که هرساله در ايام محرم به باشکوه ترين شکل ممکن در برگزار مي گردد. تعزيه خوانسار که در حسينيه تعزيه خواني قودجان برگزار مي گردد، جزو آيين هاي پرطرفدار در کشور مي باشد. اين شهر، بافتي سنتي دارد و خانه هاي خشتي اش با معماري هاي قديمي و بي نظير، نه تنها چشم معماران بلکه چشم مردم عادي را نيز به خود خيره مي کند. در خوانسار، بيکار نمي مانيد.

اگر اهل گشت و گذار باشيد، اماکني مثل پارک جنگلي سرچشمه و مسجد جامع خوانسار، شما را به خود فرا مي خوانند، اما بايد بگويم که تنها ديدني ها نيست که شما را در اين شهر مجذوب مي کند. شما از خوانسار اصفهان دست خالي باز نخواهيد گشت. خوراکي هايي مثل آلو، گردو و بادام و صنايع دستي اي همچون قلم زني، منبت کاري و سفالگري، سوغات شهر خوانسار براي شما خواهند بود. براي اقامت نيز هتل هاي شهر خوانسار به شکلي سنتي و خوش آمدگو پذيراي شما هستند.


موزه اوفيتزي؛ مدرسه جهاني نقاشان

موزه اوفيتزي که امروزه به عنوان مدرسه جهاني نقاشان شناخته شده، محل نگهداري تابلوي «عروج» داوينچي است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ موزه اوفيتزي که در شهر فلورانس ايتاليا قرار گرفته، يکي از قديمي‌ترين و مشهورترين موزه‌هاي هنر اروپا و جهان است.

اين موزه همچون صندوقچه جواهرات ارزشمندي آثار هنرمندان شناخته شده‌اي، چون ميکل آنژ، لئوناردو داوينچي، ساندرو بوتيچلي، رافائل و پيرو دلا فرانچسکا را در خود جاي داده است.

بنابراين گزارش موزه اوفيتزي يکي از پربازديدترين موزه‌هاي جهان است. از باارزش‌ترين آثار نگهداري شده در اين موزه مي‌توان به تابلوي «عروج» لئوناردو داوينچي اشاره کرد. تابلوي «عروج» تنها نقاشي روي چوب کامل شده داوينچي به حساب آمده است.

شايان ذکر است؛ موزه اوفيتزي به گفته وازاري يک مدرسه جهاني براي هر نقاش به شمار مي‌رود. اين موزه به صورت هزارتويي بلند از اتاق‌ها ساخته شده و با ساختماني «U» شکل، بازديدکنندگان را به بازديد از شاهکار‌هاي ارزشمند هنر نقاشي جهان تشويق مي‌کند.

يادآور مي‌شود؛ ساختمان موزه اوفيتزي هرگز به قصد موزه ساخته نشد و نتيجه اعتماد «کوزيمو دِ مديچي» به معمار محبوبش،
«جورجو وازاري» است. قرار بر اين بوده که اين موزه محلي براي ميزباني حاکمان، اجلاس اصناف فلورانسي، يک تئاتر بزرگ و اداره‌هاي قضايي باشد.


 تاريخ و تمدن 

در زمان قديم که چک و سفته‌اي وجود نداشت هر کسي براي ضمانت فردي ديگر سبيل گرو مي‌گذاشت که مي‌توانيد آن را در تصوير ببينيد !


 عكس روز 

هتل "عتيق" در اصفهان که قدمتي 200 ساله دارد و به دوران قاجار هم مربوط ميشود.


 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون